Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Antrenman sonrası halsizlik

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Number Pİ tarafından paylaşıldı.

1. Number Pİ

Number Pİ Üye

Adı:
    EMRAH BAYINDIR
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Genel olarak sorduğumda antrenmanı sabah saatlerinde yapanlar gün boyu dinç ve zinde hissettiklerini söylüyorlar bende sabah yapılan antrenmanları çok seven bir insanim şehir uyanmadan antrenmanı yapmak gerçekten çok zevkli ve rahatlatıcı ancak sabah antrenmanı ile ilgi bir sorunum var sabah yaptığım antrenmanlar sonrasında yorgunluk hissi çok fazla oluyor ve bu yorgunluk gün boyu verimliliğimi çok düşürüyor normal bir boyut da da değil üstelik sürekli bir uyku uyuma isteği uzanma isteği ile akşamı zor etmeme yol açıyor bunu sorunu nasıl çözebileceğim hakkında fikir ve önerilerinizi sabırsızlıkla bekliyorum.

2. Uğur S.

Uğur S. Onursal Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Çözüm düzenli antrenman... Bir süre sonra yorgunluk bayağı bir azalacaktır.
    Sabahları ne kadar mesafe yapıyorsunuz?

Number Pİ bunu beğendi.
  3. Number Pİ

Number Pİ Üye

Adı:
    EMRAH BAYINDIR
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    @Uğur S. Genel olarak 40bazi gunler 100 haftada 1 yadav2 defa uzun antrenman yapip dier gunler nispeten daha kisa rutmaya calisiyorum

4. Gixxer

Gixxer Kıdemli Üye

Adı:
    Yiğit Tabas
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Sabah antrenman yaptığınızı söylüyorsunuz, o halde sabah erkenden kalkıp iyice kahvaltınızı yapıp öyle bisiklet sürüyorsunuz dimi? Çünkü aç karnına kardiyo egzersizleri yapmak çok sakıncalıdır. Glikojen depolarınız uykuda tamamen boşalır ve sabah uyandığınızda karbonhidrat ağırlıklı beslenip depolarınızı doldurmanız gerekir. Yapmadığınız takdirde vücudunuz antrenman sırasındaki enerjiyi 1. öncelikle Proteinlerden 2. öncelikle de yağlardan karşılayacaktır ki bu da "istenmeyen" bir zayıflama türüdür ya da halk arasındaki söylemiyle kas kaybı yaşatır.
    Eğer kahvaltı yapıp da antrenman yapıyorsanız gün içindeki öğünlerinizi eksiksiz şekidle yapın. Halsizliğin en büyük nedeni yetersiz beslenme olur genelde. Bunun yanında takviye olarak kahve de tüketebilirsiniz. (Aşırıya kaçmadan tabi). Kafein de kas yenilenmesini hızlandırır ve kanın vücutta daha hızlı dolaşmasını sağlar. Hatta tüketebiliyorsanız antrenmandan 1.5-2 saat önce kafein tüketmek antrenman performansınızı da arttırır.
    Bir de hamlanma denilen olay var. Uzun süre antrenmansız kaldıysanız yaklaşık 1 haftanız böyle geçer sonra alışmaya başlarsanız. :)

Edit: Bu arada söylemeyi unuttum uzun turlarda yanınıza mutlaka karbonhidrat içeren yiyecekler alın. Yoksa yine glikojen depolarınız bir müddet sonra boşalacak ve kas yakmaya başlayacaksınız.

Yakup Y. ve Number Pİ bunu beğendi.
  5. Clients

Clients Üye

Adı:
    Turgay
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Sabah veya herhangi bir spordan 1 saat önce L carntine alma ı tavsiye ederim
    L carnetine yağ yakma özelliği vardır
    Vücuttaki yağ kana karışır ve sen spor yapınca bu yağı enerji olarak kullanırsın hem kilo verir hemde dinç kalırsın
    Kendimden örnek vereyim. Bir saat öncesinde kullanıp. Macfite gidip ağırlık çalıştım 1 saat kadar sonra bisiklete atlayıp 1 saat kadar da pedal çevirdim.ve dinç im. Normal şartlarda baş dönmesi yaşardım ama o dönmeler kalmadı Aynı zamanda enerji veriyor.
    Bir diğer önerim ise vücut elektrolitleri düzenleyici tabletler kullanmak Spor sırasında kullandıklarımızın yerine koymak için

Number Pİ bunu beğendi.
  6. Number Pİ

Number Pİ Üye

Adı:
    EMRAH BAYINDIR
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    @Gixxer kahfaltı konusunda dıkkat etmeye çalısıyorum o konuda değişik metodlar deniyorum hala en uygunu bulana kadar uzun turlarda karbonhidrat alımı konusunda kaliteli olması gerektiği söyleniyor yanı barlardan sağlanması daha iyi oluyormuş çikolata vb ürünlerden kaynaklanması pek yararlı olmuyormuş ancak dediğiniz üzere beslenmeden kaynaklı bir sorun olabilir ancak sanırsam belli bir düzende yapmadığımdan kaynaklanıyor gibi de duruyor öncelikle düzene kahvaltıyı da daha dikkatli yapmam gerekecek gibi duruyor :D

vücut elektrolitleri ni temin etmenin önemine bir kaç yerde daha denk gelmiştim o konuda ben daha denemedim ancak yakın zamanda antrenmanlarıma dahil etmeyi düsünüyorum
    ancak yağ yakma ürünlerinin kalbi çok zorladığı konusunda çokça yazıyla karşılaştım(doruluğu ne kadardır hala araştırıyorum tam net doğrudur diyemeyeceğim bence sizde bu konuda araştırın sonuç da sağlık önemli) ki kilo verme konusunda daha doğal yolları tercih etmek gerekdiğine inanıyorum

7. Gixxer

Gixxer Kıdemli Üye

Adı:
    Yiğit Tabas
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Karbonhidrat konusunda doğru demişsiniz. Çikolata şeker yerine daha çok "tahıl ve tam buğday" ürünlerden karşılamaya çalışın karbonhidrat ihtiyacınızı. Yani kompleks karbonhidratlar tüketin ;)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Number Pİ bunu beğendi.
  8. Clients

Clients Üye

Adı:
    Turgay
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    L carnetine. Zaten vücutta olan bir madde bunu extradan takviye alıyorsun. Zararı yoktur sadece bol su içeceksin kalbe böbreğe zararınolan protein tozlarıdır.
    L carnetine bi araştır
    L Carnitine (Karnitin)

Number Pİ bunu beğendi.
  9. Number Pİ

Number Pİ Üye

Adı:
    EMRAH BAYINDIR
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    @Clients bu konuyu araştıracağım ancak protein tozları konusunda kendim kullanmasam da zararlı değil bu konuda kesinlikle çok batıl inanç dolaşıyor :D eğer düzeni sapladık dan sonrada aynı sorunu yaşarsam l carnetine yi deneyeceğim bakalım etkilimi fazla yağ olmasa da olanın da gitmesi işime yarar doğrusu :D

10. Clients

Clients Üye

Adı:
    Turgay
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Böbrek taşı oluşumun başlıca nedenlerinden biri proteindir. Özellikle peynir den uzak durulmalı ki protein tozlarının geneli. Peynir altı suyu proteini. Uzun süre kullanımda böbrek yetmezliğine kadar gider. İyi araştırman gerek

11. Clients

Clients Üye

Adı:
    Turgay
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Carnetin ben spordan 1 saat önce kullanıyorum. Kısa sürede fark etti. 10 günde 2 kilo kadar verdim