Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Antremandan önce ne yiyip ne içiyorsunuz?

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında fatih_brs tarafından paylaşıldı.

1. fatih_brs

fatih_brs Kıdemli Üye

Seviye:
    Antremana çıkmadan önce ne yiyip ne içiyorsunuz?
    Herkes antremandan önce ne yiyip içtiğini yazarsa bu konuda daha çok bilgileniriz.:in:

2. Serdar Emre ACAR

Serdar Emre ACAR Forum Bağımlısı

Seviye:
    Ya sabahları çıkınca genellikle iyi bir kahvaltı.Özel yediğim bir şey yok neitcede.Ama öğleden sonrası için bol karbonhidrat ve proteinli bir yemek tercihimdir.Makarna köfta gibi.Antremanlardan sonra sodayı da eksik etmemek lazım netice vücudun minerallerede ihtiyacı var.

3. Görkem Kılınç

Görkem Kılınç Bisikletkolik

Seviye:
    Vallaha çok güzel bi yere deyinmişsin bunun için öncelikle tebrik ederim.Bir yazıda okumuştum zamanında bir yarışcı takım arkadaşlarıyla yemeğe oturuyor diyerleri biftek yiyor, bizim adam ise sadece ekmek üstü fındık ezmesi yiyordu.Yarış sırasında diyerlerine göre daha fazla aktif idi.

4. d.berkay

d.berkay Onursal Üye

Adı:
    Demir Berkay
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Sabah çok erken çıktığım zamanlarda ve eğer 2-2.5 saat civarıda bir antreman yapacaksam, genelde yarım ekmek arası beyaz peynir yanına da kocaman bir bardak %100 (şeker ilavesiz) meyve suyu ;) Antremanın yarısına doğruda bir çikolata veya popkek.. Antremandan sonra da meyve suyu ve soda karışımı + bir asprin ve multivitamin hapı..
    Eğer uzun süreli 100+ km bir antreman yapacaksam ve yine sabah erken çıkacaksam akşam yatmadan önce bir tabak makarna veya pirinç pilavı, sabah kalktığımda da yine bir tabak makarna veya pirinç pilavı, yanına ekmek ve kocaman bir bardak %100 meyve suyu.. Antreman süresince de eğer ihtiyaç duyarsam çikolata veya popkek tarzı bişiler, bol su.. Antreman sonrasında ise yine bol karbonhidratlı ve proteinli bişeyler, soda+meyve suyu, asprin ve multi vitamin hapı.. Ufak tefek değişiklikler oluyor elbet ancak genellikle durum böyle :)

Bu arada yoğun antreman dönemlerinde beslenme için ;
    antreman öncesi = antreman sonrası prensibini unutmayın ;) Vücudunuzun toparlanabilmesi için bu şarttır.. Ayrıca günlük olarak vücut ağırlığınızın gram cinsinden karşılığı kadar da protein almayı ihmal etmeyin. Bu aslında antremanda değil antreman sonrasında gelişen kaslarınız için çok gerekli bir uygulamadır ihmal etmeyiniz.. :)

5. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Elbette antrenmanına göre farklılık gösterebilir, genelde yulaf ezmesi (müsli), meyva vs, filtre kahve olabilir, antrenmandan sonra ise en kısa sürede biraz meyva 5-10 dk sonrasında ise yağsız ekmeksiz yumurta beyazı veya ağır bir antrenmansa protein tozu olabiliyor, bunları 500-1000 mg c vitamini ve multivitamin ile beraber alıyorum, fazla detaylara girmeden bu şekilde besleniyorum...

6. mcaliskan23

mcaliskan23 Bisikletkolik

Seviye:
    Çalışmadan en az 2 saat önce yemek yiyorum. Normal beslenme dışında beslenme desteği olarak sadece günlük vitamin ve protein hapları (Amino Acid-L-Glutamin, L-Arginine Ornithine) kullanıyorum. Çalışma sırasında sıvı alımına dikkat ediyorum. Az az sık sık sıvı almaya çalışıyorum. Çalışmadan sonra önce duşumu alıyorum sonra ne bulursam yiyorum :)

7. Burçak Erbil

Burçak Erbil Engineer | Framebuilder

Seviye:
    Mümkünse antremandan hemen önce pek birşey yememek lazım. Ama uzun süredir birşey yemediysem enerji vermesi açısından az miktarda karbonhidratlı yiyecekler yiyorum. Protein ve yağ uzun sürede sindirildiği için rahatsızlık verecektir. Ben bisikletten önce biraz fazla yersem dalağım şişiyor.. :(
    Antreman sırasında ise özellikle 1.5-2 saatten sonra kesinlikle basit karbonhidrat almak lazım..
    Ama en önemli olan antreman sonrası öğün.. Bu öğünde basit+kompleks karb ve protein ağırlıklı yiyorum.

8. erzanaskin

erzanaskin Forum Demirbaşı

Seviye:
    Enerji konusunda içinde rafine şekerin bulunduğu enerji besinleri bir anda çok yoğun bir nerji verebilir fakat bu önerjiyi uzun süre muhafaza edememektedir.

Bunun yerine içinde doğal şekerin bulunduğu besinler seçilmelidir. Bunlarında kana karışma süreleri uzun olduğundan antremandan belli bir süre önce alınması gerekiyor.

Bunlar nacizane fikirlerim

9. Cumhur Boyraz

Cumhur Boyraz Forum Bağımlısı

Seviye:
    fazla bilgim yoktur ama o sodayı asitini aldıktan sonra içmenizde fayda vardır ;)

10. Mert Kabtan

Mert Kabtan Bisikletkolik

Seviye:
    Katılıyorum ;)

Akif Y. bunu beğendi.
  11. Serdar Emre ACAR

Serdar Emre ACAR Forum Bağımlısı

Seviye:
    Sabahları bir tabak corn flakes üstüne yulaf ezmesi biraz bal ve sütle mükemmel bir öğün oluşturuyor.

Akif Y. ve fatih_brs bunu beğendi.
  12. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    anladığım kadarı ile bu soru bisiklet için sorulmuş.Her barnş için besin öğeleri alım oranı ve zamanı değişir örn: bisiklet ve koşu için çok farklıdır en basitinden bisiklette kola içerken koşuda suyu biraz fazla kaçırmak sorunlara neden olur.En önemli şey yapacağınız antrenmanın süresi -içeriği -şiddeti-mesafe sizin yaş ve kilonuz-mevsim şartları -bulunduğunuz yerdeki coğrafi ve meteorolijik şartlar hepsi önemli.örn :Çok sıcak veya çok soğuk olmasında farklı olur.Ve vucudunuzu tanıyıp size dokunan iyecek gruplarını da bilmeniz lazım .Genel bir açıklama yaparsak eğer çalışmanız 1 saat civarını geçmiyorsa ve submax bir tempo ise sahab erken saatte hiç birşey yemeden bile tamamlayabilirsiniz.Ama şiddeti yükesek ve uzun bir çalışma için ant öncesi karbonhidrat ağılığı vererek bisiklet üzerindede imkan dahilinde jel-bar -toz mineral kullanılabilir.Ve tabi ortalama 20 dk da 200ml ye yakın bir su.Yada yanında bire elma veya muz olabilir.Saf şeker dediğimiz rafine şekeri ve basit karbonhidratları kullanmayın baştan ani bir enerji patlaması yapar gibi durup 15 dk sonra birden enerji yokluğu mide bulanması ve performans düşüklüğü olur onun için komplex karbonhidrat tercih edilmeli.Antrenman sonrası en az ve hemen 50 gram ve üzeri protein ve enerjiy geri kazandıracak tatlı türü besin alınmalı idrar renginden su ve mineral durumu kontrol edilmeli.Bu arda bilindiği gibi uzun aerobik çalışmalarda temel öğe yağdır .yağ alımıda ihmal edilmemeli.%60-70 karbonhidrat -20-25 protein 15 civarı yağ oranı dengelenmeye çalışılmalı .En iyi ve en ucuz karbonhidrat kaynağımız durum buğdayından yapılan makarnadır.hamzmı kolay enejisi uzun süreli.Ek gıdaları hiç bir zaman esas öğün olarak kullnamyın (karbonhidrat ve protein tozları)örneğin bir tane 1000mg creatin bir kilo etteki oaran eşittir ama size etteki demir oranını karşılamaz
    saygılarımla

Akif Y., fatih_brs ve d.berkay bunu beğendi.
  13. tuninger_haa

tuninger_haa Bisikletkolik

Seviye:
    ben beslenmemi en az 15 dakika oncesinden mumkun oldugunca karbonhidrat agırlıklı olarak yapıyorum.
    maden suyuna gelınce de yanıma 2 şişe alıyorum (pet sıseye konmus olarak). gazını kacırdıktan sonra bisiklet ustundeyken ıcıyorum. Veya cıkmadan 5-10 dk once bir tane, gelınce bir tane seklınde içiyorum

bir düzeltme yapmak istiyorum maden suyu asidiktir ve içerisinde CO2 bulunur. (bu asidikliği de karbondioksit sağlıyor zaten).
    bu bilgi verdiğiniz adreste de mevcut.(sodayla farkları bolumunde)

14. ibrahim26

ibrahim26 Kıdemli Üye

Seviye:
    uzun yol antremanı (80-90km) için antremandan en az bi saat önce domatesli peynirli salamlı sağlam bi kahvaltı; aşırıya kaçmadan tabi:) 1-1.5 saatlik bi antreman için ise sadece buğday, tahıl gevreği vs. ve süt. çok doğru bi tavsiye olarak algılamayın sadece benim yolum. ama denemekten de zarar gelmez. değişiklik iyidir:)

15. Ceyhun Oğuz

Ceyhun Oğuz Forum Bağımlısı

Seviye:
    Sabah kahvaltı genelde nestle'nin tahıl ürünleri var sütün içine konulup yenen onlardan yiyorum onlar tok tutuyor antreman ortasında birde enerji içegi akşama kadar tokum :)

16. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    sadece bilgi:müsli türü gıdalarda yüksek lif oranından olayı mideyi terk etmesi kısa sürebiliyor.Buda çabuk acıkmaya neden olabilir.Diye düşünüyorum
    saygılarımla

17. Fırat Ayanyan

Fırat Ayanyan Forum Bağımlısı

Seviye:
    Antrenmana aç çıkarım :D antrenmana zor zaman buluyorum yemek işi antrenman sonrasına kalıyor :)

18. Akif Y.

Akif Y. Aktif Üye

Seviye:
    sagul arkadaslarcok i yontemmler sayenizde ögrendim

19. tuninger_haa

tuninger_haa Bisikletkolik

Seviye:

http://www.beypazarimadensuyu.com.tr