Antreman ve sağlık konusunda yardım

Emralma

Üye
Tepki
7
Bisiklet
Sedona
Arkadaşlar merhaba;

Kısa zaman önce aldığım MTB bisikletimi kullanıyorum. Yanlız sürmeye başladıktan yarım saat sonra diz kapaklarımın üstü ağrıyor. Bu hamlıkla alakalı normal birşeymidir? birde devir hızım çok yavaş bisikletimde km saati bulunmakta ve düz yolda 7-8 km hızla gidebiliyorum. yokuş aşağı 13 km ve yokuş yukarıda 2 km ortalama hızla tırmanabiliyorum.
Biraz kilom var tabi 95 kg dayım ve boyumda 1,65

ilk gün çıktığımda levent hisarüstü sonra hisar bebek ortaköy beşiktaş kabataş kabataştan tekrar beşiktaş ve yokuştan yukarı çıkıp levente ulaştım (18 km )

ikinci gün ise leventten beşiktaş kabataş eminönü ahırkapı yenikapı aksaray saraçhane üzerinden tekrar eminönü kabataş ve beşiktaş üzerinden levente ulaştım . (30 KM )

Birde bisikletimi sadece hafta sonları sürüyorum . Hafta içi akşamlarıda sürmelimiyim kondisyon gelişimi için.

Birde düz yolda devirli kullanım için hangi vitesleri kullanmalıyım. meela 3 e 7 de kullanıyorum

Bu konularla ilgili yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar.
Şİmdiden teşekkür ediyorum....

Scudo

Murtega

Daimi Üye
Tepki
519
İsim
Murat B.
Bisiklet
b'Twin
KM saatinin kalibresinin dogru oldugunu ve 3-7'den kastettiginizin de zincirin aynakol en büyük dislide ve ruble de en ufak dislide (yada en ufaklardan biri) oldugunu varsayarsak düz yolda 8 km/h hiz icin bu vites secenegi cok agir. Saglikli bir pedallama icin kadans (pedalin tam tur dönüsü) dakikada minimum 60 civari olmali.

adnan kahveci

Daimi Üye
Tepki
118
Bisiklet
Salcano
3-7 ile düz yolda 24-28 km gitmen gerek..belirttiğin değerler pek mantıklı değil..örneğin yokuş aşağı bisiklet kendi ağırlığıyla 30km üzerine çıkar..birde sizin ağırlığınızı koyarsak rahat 50 ve üzerine çıkar..
yokuş yukarı 1-1 de dahi çıksanız min 8 km/h ile çıkarsınız..düz yol için min 12-18 km varsayabiliriz
değerleri neyle ölçtünüz bilemiyorum yalnız km saati ile ölçüyorsanız lastik ebatını doğru giriniz

• Beğen
Tepkiler: Murat B.

Tolga_Cr32

Aktif Üye
Tepki
69
Bisiklet
Carraro
Selamlar,

Hızınızı acaba yanlışmı ölçüyorsunuz ? Ben Yol bisikleti kullanıyorum ancak MTB kullanan arkadaslarla turlar yapıyoruz arada durmamıza rağmen ortalama sürat 12-15km civarında ? Dizlerim yoruluyor dediğinize göre ön dişlinin büyük olduğunu anlıyorum bu da hem bacakalrınızı yoruyor hem dizlerinize aşırı yüklenmenize sebep oluyor hemde yanlış kadans 'ta sürmeniz demek,

Sağlık için Murat Bey 'in dediği gibi kadans ( pedallama ) hızınızın yüksek olması gerekiyor hem dizleriniz rahatlar hemde kalbiniz daha uzun süre ( uzun sürede yorulacağınızdan ) daha hızlı atacağından sağlık için daha iyidir.

Emralma

Üye
Tepki
7
Bisiklet
Sedona
açıkçası bisiklet konusunda ve aksesuarları konusunda biraz bilgi azlığım yüzünden söylediğiniz şeyler ile ilgili hiç yorum yapamıyorum. bisikleti aldığımda km saati üzerinde idi.

@adnan kahveci

O zaman km saatini kontrol etmem gerekiyor. ona görede ayarlanması gerekiyor dediğiniz üzere.

kartal erdoğan

Daimi Üye
Tepki
22
Bisiklet
Sedona
RUNTASTIC PRO MTB isimli bir program var, Android cihazlarla uyumlu. Çok harika bir program. Hızınızı, konumunuzu, güzergahınızı, yolun eğimini, hangi aralıkta hangi hızda gittiğinizi dahi grafik ve rapor olarak alabiliyorsunuz. Antrenman ve sağlık için bisiklete binen her arkadaşa tavsiye ederim :) Üstelik TÜRKÇE

Murat K.

Üye
Tepki
1
Bisiklet
Mosso
Sele boyunuz ne durumdadır ? Eğer kısa ise diz ağrısı yapabilmektedir. (link)

mustafa burak

Aktif Üye
Tepki
29
Bisiklet
Sedona
bence o km saatinin ayarları yanlış. marka model bilgilerini googleda aratıp ayar tablosunu bulmanızı buna göre ayarlamanızı tavsiye ederim.bu konuda elinizden birşey gelmiyorsa android telefonlarda çalışan bu konuda geliştirilmiş pek çok program var.kartal erdoğan arkadaşımız buna bir örnek vermiş zaten. 3'e 7 bence yokuş aşağı çok hızlı gidilmek istendiğinde kullanılmalı (bu konuda bilgim az olduğu için pek birşey diyemem) ben düz yolda 2ye 5 veya 6 kullanıyorum. saatte 15-17 km hız ile. ne yoruluyorum ne de diz kapaklarım ağrıyor bu şekilde. size de tavsiye ederim

Tolga_Cr32

Aktif Üye
Tepki
69
Bisiklet
Carraro
Bende Strava kullanıyorum, Gayet başarılı Runtastic veya Strava kurup hızınızı tekrar ölçermisiniz.

Emralma

Üye
Tepki
7
Bisiklet
Sedona
@Murat K.
Sele boyumu kadrodaki sele direğinin pedalla aynı hizaya geldikten sonra topukla pedala basıp ayarladım. Bir arkadaşım öyle söylemişti. Ve pedal çevirirkende ayağımın tabanı ile basıyorum pedala. parmak uçlarımla basmıyorum.

Tolga_Cr32

Aktif Üye
Tepki
69
Bisiklet
Carraro
@Emralma

Bir yanlışlık olmasın ? Pedala tam olarak parmak uçlarınız olmasa da ayağınızın tarakkemigi yani parmaklarınızın başladığı yer ile basıyor olmanız gerekiyor. Speed pedallara bakarsanız kaller bu bölgeye sabitlenir. Youtube üzerinde Bike fit olarak aratırsanız anlatan videolar mevcut.

adnan kahveci

Daimi Üye
Tepki
118
Bisiklet
Salcano
sele yüksekliği topuga göre ama sürüş kallerin olduğu noktadan yapılmalı..spd kullanmasan dahi topukla sürüş olmaz

• Beğen
Tepkiler: Emralma

Emralma

Üye
Tepki
7
Bisiklet
Sedona
@Tolga Atasagun
topuklarımla yada parmak uçlarımla kullanmıyorum. parmaklarımın başladığı yerden kullanıyorum.

Tolga_Cr32

Aktif Üye
Tepki
69
Bisiklet
Carraro
@Emralma

Ayağımın tabanıyla basıyorum diyince ben topuguna doğru altıyla bastıgınızı anladım :)

Emralma

Üye
Tepki
7
Bisiklet
Sedona
@Tolga Atasagun
yok tam noktasında kullanıyorum. Peki bu diz ağrısı hamlıkla alakalı olabilirmi ?

Tolga_Cr32

Aktif Üye
Tepki
69
Bisiklet
Carraro
Hocam,

Dizinizdeki ağrı iki sebepten olabilir diye biliyorum birincisi yüksek vites 'de dizlerinizi çok zorluyorsunuz ikincisi ise Oturma pozisyonunuzla da alakalı olabilir, Pedalları ( ikisi birden ) yere tam paralel olduğu zaman öndeki dizinizin bittiği yer pedala bastığınız noktayı ( konuştuğumuz nokta ) geçmemesi gerekiyor. Geçiyorsa sele 'yi geri almanız gerekli, sele yetmiyorsa malesef daha buyuk bir kadroya geçmeniz gerekiyor.

http://www.mendmeshopinsider.com/img/summer2011/setting-the-fore-aft-seat-position.jpg

Yanlışım varsa ustalar düzeltsin lütfen..