Antreman ve gezi dinlenmelerindeki beslenme

xaphanis

Üye
Tepki
16
Merhaba arkadaşlar, forumda okuğum kadarıyla sürüş arası dinlenmelerde enerji almak amaçlı tüketilen yiyeceklerin dondurma ve bitter çikolata gibi ürünler olduğunu farkettim. Bu sebeple geçen haftaki 6 saatlik gezimde hiç sevmememe rağmen 1 tablet bitter çikolata, 2,5 litre su, 330ml elma suyu, 1 maden suyu, 1 altınbaşak tükettim; tam anlamıyla enerji aldığımı vücudumda hissetmedim acaba çikolata yerine direk meyve yesem daha iyi olmaz mı? Tabiki daha iyi olur diyeceksiniz ama muzun vücuttaki suyu emdiğini öğrendim ve diğer meyvelerin ne gbi özellikleri var tam olarak bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim.

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
DAYİG e sorman lazım bunu..Adamlar dağ bisikleti yeme içme grubu :) paso yiyip içiyorlar onlar iyi bilir :)

herbil

Daimi Üye
Tepki
368
@xaphanis

çikolata, şekerlemeler vb. lerinde kullanılan şekerler basit şekerlerdir. Bu şekerler vücutta bir anda enerjiye dönüşür, deyim yerindeyse enerji patlaması yaratır. Ama bu kısa bir sürede olduğu için enerji patlamasının sonunda tekrar enerjiye ihtiyacımız ortaya çıkar. Zaten bu patlama sırasında vücut enerji ile beraber ısı da üretir. bunun için basit şekerleri tüketmek uzun vadeli sürüşlerde pek tavsiye olunmaz.
Basit şekerler yerine, komplex şekerleri barındıran yiyecekler tüketmek gerekir, Örnek; kuru üzüm, kayısı, dut gibi kurutulmuş meyveler en güzel örneklerdir. Bu gıdalar enerjiye daha uzun vadede istikrarlı bir şekilde dönüşür, bu yüzden vücutta daha verimli bir şekilde kullanılır. Taze Meyveleri de bu sınıfa sokmak mümkün, ama genel de kuru gıdalara göre daha az enerji barındırırlar.

Bi bisiklet faaliyetindeki en uygun beslenme; kurutulmuş meyveler, taze meyve, hazır şekerleme-çikolata kombinasyonu ile sağlanmalıdır.

Bu arada eğer yeteri kadar su tüketmezseniz ve oksijen almazsanız vücut enerjiyi ne yerseniz yeyin üretemez. Bu çok önemli, faaliyet sırasında vücudu sık nefes almaya zorlamak gerekir. Mesela bir yokuşa yaklaşırken sık ve derin nefes alarak yokuş için enerji üretimine 1 dk önceden başlamakta fayda var. (Çok sık ve derin nefes almak bazen tansiyonu düşürebildiği için bayılmanıza, gözlerinizin kararmasına yol açabilir. Dozunu ayarlamak gerek :p)

xaphanis

Üye
Tepki
16
gerçekten böyle bir bilgiye ihtiyacım vardı ve böyle güzel bir şekilde anlattığınız için de çok teşekkür ederim

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
Antrenman ve gezi sürüşlerinde en iyi seçim meyve (muz, incir, elma portakal) vs), kuru meyveler (üzüm, incir, kayısı vs) cevizli sucuk vb doğal besinlerdir. Çukulata ve türevleri çok yağlı olduğundan tercih edilmez.
Performans binişlerinde ise çok sağlıklı olmamasına rağmen market vb den alınacak kek (üzümlü kek) oldukça iyi netice vermektedir.

nükleer kedi

Forum Bağımlısı
Tepki
453
Eğer antrenman sırasında pedal çevirirken alacaksanız basit şeker alabilirsiniz ama dinlenirken almamaya özen gösterin.

• Beğen
Tepkiler: xaphanis