Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Antreman sonrası toparlanma (Recovery) içeceği

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Ali Akyol tarafından paylaşıldı.

1. Ali Akyol

Ali Akyol Yeni Üye

Seviye:
    Bildiğiniz gibi bisiklet sporunda gerek antreman sırasında gerek antreman sonrasında alınan sıvı destekleri antreman esnasında güçten düşmemizi geciktirici ve/veya arttırıcı ve antreman sonrasında ise vücudun kısa sürede kendisini toparlaması için gerekli olan içecekler ve/veya yiyeceklerdir.

Yurt dışında ve artık yurdumuzda da çeşitli destek ürünleri satılıyor. Ancak herkesin ortak derdi ise bunların pahalı gelmesi ve heryerde bulunamaması, veya içeriklerinin ihtiyacımıza tam cevap vermemesi. Yaptığım araştırma sonunda kendimizin yapabileceği bazı reçeteler buldum (yurt dışı kaynaklı) bu karışımları uygulayanlar forumlarda neticelerden memnun olduklarını belirtmekte, ben de bu tür bir karışımı bizde bulunabilecek malzemeler ile denedim.

Ağır antreman sonrası 1-2 saat içersinde içmeniz gereken ve vücudun daha kısa sürede toparlanıp kas kaybımızı önleyen bir reçete sizlere

- 150-200 gr yarım yağlı yoğurt veya diet yoğurdu
    - 1 ad muz
    - 1-2 ad salatalık

hepsini bir miksere koyup karıştırın ve için

Kimyasal içeriğine gelince:
    Yoğurt'da kalsiyum, protein ve karbonhidrat var.
    Muz ise potasyum magnezyum deposu, bunun yanında folik asit, B1, B2, C ve D vitaminleri var.
    Salatalık'da A, C, B1 ve B2 vitaminleri ile fosfor, demir, kükürt, manganez ve protein içerir. Ve ayrıca karışımı mikserde karıştırırken sulanmasına da çok güzel yarar, ekstradan su eklemenize gerek kalmaz.

Ben faydasını gördüm, deneyenlerin yorumlarını merakla bekliyorum.

Bu içeceği antremandan 1-2 saat önce de içip performans eğrinizi gözlemleyin derim.

Herkese iyi pedallar.

2. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    bu miktarlarda yoğurt yiyebilirim, yanında muz ve salatalık da yiyebilirim...
    yiyorum da... hepsini severim çünkü...

ama içmeyi reddediyorum :D

Yusuf !!WOW!! bunu beğendi.
  3. Ali Akyol

Ali Akyol Yeni Üye

Seviye:
    sen hele bir dene... tadından geçilmiyor valla !!

4. İbrahim Aslanhan

İbrahim Aslanhan Onursal Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Alla Alla, tadından geçilmiyor demek :) ehuehuehhe deneyecegim. Bakalım nasıl bi tadı olcak.

5. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    muz-süt iyi, yoğurt-salatalık iyi... muz-yoğurt, salatalık-muz... bilemedim...

bir de tadını sevsem de, ev işi tembeliyim ben (biraz da diil üstelik, çok tembelim :) ) her seferinde mikser mi yıkanır yaa...

işin şakası bir tarafa... özellikle bu 3'ünü yazınca, bi'şey dikkatimi çekti...

ben bu 3 gıdayı da çok severim, yerim de... ama özellikle antrenman sonrasında, canım ciddi ciddi yoğurt çekiyo!! muz mesela, öyle durur evde, yemem. antrenmandan gelirim, elim muza gidiverir...

sanırım vücudu dinlemek çok önemli... ihtiyacına göre canını çektiriyo insanın :)

peki elma nasıl bi meyve?? antrenman sonrasında canım özellikle elma çekmez mesela... ama antrenman sırasında elma yemek tüm enerji depolarımı dolduruyo sanki, başa sarıyorum :)

elmanın da var mı böyle etkileri, yoksa placebo etkisi mi :) ??

6. Alper Üste

Alper Üste Aktif Üye

Seviye:
    Tarif için teşekkürler , inşallah denemek nasip olur :)

7. Ali Akyol

Ali Akyol Yeni Üye

Seviye:
    Her şeyden önce elmada yüklü miktarda potasyum var, vücudun elektrolitik dengesini sağlayan minerallerden en önemlisi. Zaten antreman sırasında alınan toz veya tablet içerikli sıvılarda da bu muhakkak var.

Yoğurt yeme istğiniz de herhalde vücudun protein kaynağına o an için duyduğu doğal ihtiyaçtan dolayı kaynaklanıyor olsa gerek.

Evet bu üçlü ilk bakışta garip gelebilir, ama özellikle muzlu süt den hoşlanmayanlar için söyleyebileceğim şey şu, muzlu sütün tadına asla benzemiyor. :)

Ben el mikseri kullanıyorum, bulaşık derdi çıkmıyor ;)

CandanC bunu beğendi.