Antreman öncesi, sırası ve sonrası beslenme

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Latif Ç.
latif bey strava kullanmıyorum ,ama 100 km üzeri yapanlar olabilir ,yalnız verimli bi randıman alınması için trafiğe kapalı alan olması lazım,nitekim dudullu-teke köyü arası 58 km dir ;fazla trafik lambası yoktur araç azdır:evet beslenme önemli bizim gibi non stop yapanlar için

Scudo

Berk Karaca

Daimi Üye
Tepki
480
Bisiklet
Giant
https://scontent-b-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-xap1/v/t1.0-9/1544529_10204581323553414_5168178352139543453_n.jpg?oh=d954a6eae706e58c69e0a8916c20c6ec&oe=54CFFD15

Fotoğraftaki arkadaşın gerçekten maşallahı varmış :) Fren kollarını bir sıksa kökünden kıracak gibi. Bu kalıpla hızlı bir tırmanıcı olmasa dahi kütlesinin sağladığı dayanıklılık ile Kartepe'yi tekrar tekrar çıkması çok mantıklı görünüyor :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Murat B.

murat bey,söyledikleriniz doğru kapalı alan olacak ve 100 km basacaksınız ,tam ring yada aynı yerden dönüş olacak biz ekip olarak sadece 58 km non stop yaptık hiç durmadık ,140 km etabın tamamı ,tabi 203 km 'lik kartepe etabı için hazırlık olarak bize motivasyon vermiştir ,dudullu-teke arası 58 km çıkışta çok fazla araç yok sabah saatleri 2-3 trafik lambası 2 adet dikkat edilecek kavşak noktası haricinde kömürlükten tekeye kadar araç fazla olmaz bu bakımdan bu 58 km lik etap bize ilaç gibi gelmekte mesafeyi uzatıp 100 km ye bağlamayı düşündüm ama yarışlara girmek gibi niyetimiz yok idi gerek duymadım şimdilik
58 km non stop yetiyor grup sürüşü yapıyoruz lastiği patlayan kendi değiştirecek ve ekibe yetişecek kurallar bizde farklı.

mehmet roy

Daimi Üye
Tepki
295
Bisiklet
Salcano
Karatay karbonhidratsız beslenin demiyor ki.Sadece karbonhidratları sağlıklı besinlerden almamızı söylüyor.

Eğer canan karatayın kitaplarını komple okursanız ya da bir çok tv yayınını izlerseniz ne demek istediğini anlarsınız.

Ehlikeyif

Forum Bağımlısı
Tepki
807
Bisiklet
Diğer
@mehmet roy

Tüm kitaplarını okudum, ve hala da uygulamaya çalışıyorum. Dediğiniz doğru, ama Karatay hoca'nın hedef kitlesi arasında tempolu süren ve rampa çıkan, günde 50, 100 km (veya daha fazla) pedal basan bisikletçiler ya da sporcular yok. Onlara yönelik bir kitap yazarsa belki bu konudaki fikirlerini öğrenebiliriz.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Kurtuluş E.

aynen katılıyorum,bizim gibi adamlar için değil 58 km pedal kesmeden git, bi sürü eğimde asla durma,evet kurtuluş bu konuda en sağlam kaynaklar yabancı kaynaklar ,ama çevirileri olması lazım.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@Kurtuluş E.

Bir keresinde bu konu sorulmuştu. Verdiği cevap yediklerinizden daha fazla yiyin olmuştu.

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.021
Bisiklet
Merida
konu da 2 kelimeden biri obezlere diyet uygulayan karatay

biz bisikletçilerin diyete ihtiyacımı var sayın Ali Uzel

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Herkesin diyete ihtiyaci vardir.Diyet sadece kilo vermek amaciyla degil yediklerini duzene sokmak ve saglikli kalmak amaciyla da uygulanir.Ben oyle dusunuyorum :)

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
Elit sporcuların nasıl beslendiklerini merak ediyorsanız; konunun uzmanı tarafından yazılmış, tıp literatüründe yer almış bir araştırma:
(link)

Bu başlıkta adı çokça geçtiği için Canan Karatay'ın beslenme uzmanı ya da spor fizyoloğu olmadını belirtmek istiyorum. Kendisi kardiyologdur (Amerikalı Dr. Atkins gibi), konu aritmi ya da mitral kapak darlığı olsaydı, onun uzman görüşünden faydalanabilirdik. Ancak adının başında prof. dr. yazıyor diye, marketlerde macera romanlarının yanında satılan kitabını bilimsel bir eser olarak algılamayın lütfen.

Onur K.

Forum Demirbaşı
Tepki
379
@Murat B.

Murat seni çok cesur gördüm :) Canan Karatay hakkında nasıl böyle şeyler yazarsın? Birazdan başına çok kötü şeyler gelebilir ve sana kimse yardım edemez. Kendi düşen ağlamaz, bunu sen istedin :D:D:D

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@Murat B.

Toplanirlar birazdan. Konuya abone oldum, bu modda bekliyorum.
http://static.comicvine.com/uploads/original/11114/111142124/3898460-8864152835-

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.021
Bisiklet
Merida
@Murat B.

katılıyorum ayrıca Canan Karatay'ın söyledikleri yazdıkları birbiri ile çelişiyor. tamamen saçmalıklardan oluşuyor ot yiyecekmişiz et hiç yemicekmişiz dedikten sonra ki programda ekmek yemicez tuz da yemicez der sonra da ekmek de tuz var ekmekte ki tuz bize yeter hiç tuz atmamalıyız yemeklere içeceklere der buğday ekmeği de çok zararlı der sonra hepsi ottan yapılıyor ekmeklerin zararlı değil der bir söylediği bir söylediğini tutmuyor, o kadar profesör var tvlerde konuşan en saçmalayanı bence karatay beslenme uzmanı falan değil sporcuların beslenmesi ile ilgili de hiç bir şey bilmiyor...

Berk Karaca

Daimi Üye
Tepki
480
Bisiklet
Giant
@Murat B.

Bir saniye, bir saniye. Karıştırıyor olmayasınız? Canan Karatay yaklaşık 3 yıl Highroad'a, sonrasında uzun süre Sky takımına beslenme danışmanlığı yapan, dayanıklılık sporları beslenmesi ile ilgili hatırı sayılır kaynaklarda, hatta "literatürde" çok başarılı makaleleri ve araştırmaları olan ünlü Türk doktor değil miydi? Bisiklet ve performans sürücülüğü ile ilgili bir konuda "şöyle demiş böyle demiş" diye bu derece körü körüne savunulduğuna göre, bu donanımlara ve özelliklere sahip biri olmalı çünkü. Bunu da geçtim, bahsi geçen beslenme ile başarı kazanmış bir sporcu görsek, diyeceğim ama nerede... Onun yerine burada geçen muhabbet:

- Biri tereyağlı yumurtayla 150 km tırmanmalı sprintli yol yapılır "demiş"?
- Ohoo sen ne diyorsun! Trabzon tereyağıysa Paris-Roubaix bile koşarsın.

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.021
Bisiklet
Merida
@berkant kızık

biz spor yaptığımız için diyet yapacak kadar kilo almadığımız için...

sonradan kilo vermek için bisiklete başlayanları ayrı tutuyorum...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@İsa İhsan Akdoğan

Ben 9 yasimda spora basladim.Son 2 senedir rugby, 1.5 senedir bisiklet yapiyorum.Rugby sezonu basladiginda kilo
almak icin sıkı bir diyete giriyorum.Yediklerime de yemediklerime de dikkat ediyorum.Yani demek istedigim su ki kilo almak icin de diyet yapilir.

Gjankrow

Forum Bağımlısı
Tepki
3.300
Bisiklet
Salcano
Ali Uzel arkadaşımıza saygılarımla ben gidip bir adet big king xxl tüketeceğim ve bu konuda karatay'ın yorumunu çok merak ediyorum.

İbrahim Tatlıses'ten gelsin ben insan değil miyim ?

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.021
Bisiklet
Merida
@Atilla Gobel

çok fazla kızartıyorlar onları yanık etli olunca da kanser yapıcı oluyor... sonra patatesler yuzlerce kez aynı yağda kızartılıyor, sigaradan daha zararlı olduğunu düşünüyorum bu tür gıdaların, kolestrolu şekeri boşverin de o kanser yapıcı besinleri ne tür spor yaparsanız yapın damarlarınıza verdiği zararlar ilerde kilo almasanız da anlarsınız...

Cyclist999

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Harun Sayı
Bisiklet
Giant
Canan KAratay, hayatında spor olmayan biri için doğru konuşuyor olay bu kadar net, spor için ise günde 20 dakika tempolu yürüyün diyor, çünkü ileri seviye sporla bağlı olan kişilerde kardiyologların hiç sevmediği bir durum oluşuyor sporcu kalbi denilen, bunu efor testini yaptıran kardiyolog demişti, kalbin çeperleri büyüyor, dakika da 1 atımla pompalayabildiği kan yüksek miktarlara çıkıyor, bu müthiş bir şey bence, ama nedeni sorsaydım keşke niye sevmiyorsunuz diye, tahminim ömrünün sonuna dek spor yapmayacak biri için sıkıntı olabilir diyedir, dedim dohtor sen merah etme :D