Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

antreman esnasında bel ağrısı

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında cihan kılınçkını tarafından paylaşıldı.

1. cihan kılınçkını

cihan kılınçkını Yeni Üye

Seviye:
    yaklaşık beş senedir bisiklete biniyorum.ve son zamanlarda yaşadığım bir bel ağrısı ile alakalı sizden yardım istiyorum.son bir ay kadar zaman zarfında yaklaşık hergün kızıltoprak kartal-pendik arası antreman yapıyorum.kalçamda pedal çevirirken şiddetli ağrılar yaşıyorum ve ağrıları yaşadıkça üzerine gidiyorum fakat yanlış yapıyor olabilirim.tavsiyeleriniz neler ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim.kolay gelsin:)

2. OguzKaganAslan

OguzKaganAslan Yeni Üye

Seviye:
    bel ağrısı çeken tüm hastalara yüzme ve yürüme tavsiye edilir... bence yaptığın sporu çeşitlendirip yürüme ve yüzme ekleyebilirsin antrenmanlarına...

3. cihan kılınçkını

cihan kılınçkını Yeni Üye

Seviye:
    teşekkür ederim.fakat yüzme hariç uzun yürüyüşler zaten yapıyorum.yürüyüşlerim esnasında bu problemi yaşamıyorum.yinede saolun:)

4. bukettti

bukettti Yeni Üye

aynı sekilde benimde belimde korkunc bi agrı oluyo.gece uyuyamıyorum.yürüyüşlerin benim için zararlı oldugunu düşünüyorumç

5. mavibisiklet

mavibisiklet Yeni Üye

dogrusunu isterseniz bisiklet sporu vucuttaki tüm kasları calıstırıyor ama bır kas haric. o da bel kasları. bel kaslarını güçlendirici egzersizler yapılmadıgı sürece belde zayıflama oluyor. Yüzme bisiklet sporu yapanlar icin kaslarda ters etki yaptıgı icin kramplara yol acıyor.

6. bukettti

bukettti Yeni Üye

sonuç olarak ne yapmam lazım?

7. mavibisiklet

mavibisiklet Yeni Üye

bel kaslarını guclendırıcı agırlık calısabılırsın aynı zamanda ters barfıks ve ters mekık calısarak sırt kaslarını calıstırabılırsın.

8. yiğit_batıkent

yiğit_batıkent Yeni Üye

Slm! Arkadaşlar bel ağrısı uzun bir süre devam ederse doktora gitmekten başlka çare yoktur çünkü çok önemli bir problemdir! Kısa süreli yaşanan bel ağrıları yirmili yaşların sonunda ve ileriki yaşlarda hastalık olarak tekrar size dönebilir! Yer cimnastiği/yüzme/yürüyüş önerilmekte spor adamları ve doktorlar tarafından ancak bunun ne şekilde yapılacağını spor konusunda uzman birisi karar verebilir yani kendiniz değil (fizyoterapist gibi vs.)! İşin hastalık boyutunu geçtiğimizde bisiklet sporunun aşındırma sporu olduğu bilinen bir gerçek. Siz bisiklet üzerindeyken çalışan kaslar omuz/göğüs/kol/karın ve bacak kaslarıdır fakat bisiklet sürüşü esnasında sabit bir gerimle kalmaktadır, yani uzun bir süre ayakta kalmak gibi (ki ayakta durmak yürümekten yorucudur)! Sırt kaslarını güçlendirici egzersizler şarttır. Eğer ağrınız net bir şekilde pelvis (leğen kemiği) kaynaklı ise (çünkü bel ve sırt ağrıları karıştırılabilir yada ağrı sırtta iken belde hissedilebilir) bacak grubu kaslar ile ilgili probleminiz var demektir. Üçüncü şık ise omurga problemleridir. Lütfen en ufak problemde bel-sırt-kalça bölgesi için doktora gidiniz çünkü gerçekten yaşlanma başlangıcında ciddi problemler yaratabilir!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11

HaliliOzturk, Özgür Dilaver ve Admin bunu beğendi.
  9. unspoken

unspoken Yeni Üye

bu güzel açıklayıcı mesaj için teşekkürler dostum

10. Özgür Dilaver

Özgür Dilaver Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    arkadaslar güzel bir konuya deyindikleri için tesekkür ederim

11. ymgirgic

ymgirgic Aktif Üye

Seviye:
    Arkadaşım selam;
    Herhangi bir sağlık sorununda tabiki en bilinçli hareken öncelikle dr. a görünmek. ancak buna fırsat bulana dek bisiklete binmeye devam edeceksen sana bir kaç önerim olabilir.
    1. bisiklete binmeden önce veya ilk bindiğin dakikalarda önce kaslarını ısıtman.
    2. bisikletle gezmeyi bitirince mutlaka esneme(germe) hereketleri içeren kültürfizik egzersizleri yapman. zira spor sonrası çok kullanılan kasların boyları yaklaşık 1-2 cm kadar kısa(kasılmış) kalıyor.
    3. selen yüksekse biraz indirmen. alçak sele diz ağrısı, yüksek sele ise bel ağrısı yapıyor.
    4. beline kuşak vb. ile destek bağlayarak bisiklete binebilirsin.
    5. spor sonrası beline kas gevşetici anti enflamatuar(antiromatizmal türü) jeller sürdürerek masaj yaptırabilirsin.
    6. eğer seçme şansınvarsa çift amortisörlü bisikletini kullan
    7. sana bel ağrısı olanlar içintavsiye edilenve sırta destek veren selesi olan bisikletlerden de tavsiye edilebilir belki ama bu tür bisikletler ehlikeyf (keyfinedüşkün) gezi yapmak isteyenlere uygun. seni pek açmaz sanırım..

ama son iki önerim biraz pahalıya mal olacak gibi. en iyisi vakit kaybetmeden doktor kontrolü yaptırman. gerekirse doktorundan röntgen kontrolü yaptırmasını iste. eğer bu bel ağrıları uzun süre ayakta durduğunda falan da oluyorsa sakralizasyon denen doğuştan omurga varyasyonu da olabilir. ama üzülme psoas kası denen omur kasları kuvvetlendirilirse bu ağrıları azaltabilirsin. bir de meslek olarak neyle meşgulsün. bu ağrıları provake eden (kışkırtan) başka yanlışlar da yapıyor olabilirmisin acaba.. neyse belki biraz daha açıklayıcı bilgi verirsen konuyu biraz daha açabilirim.
    hiç birşey sağlıktan daha önemli değildi. spor ise sağlığın sağ koludur. sporsuz sağlık olmaz. sağlıksız spor olmaz. bu problemini çözene dek yanındayız. bisikleti bırakma...

Admin bunu beğendi.
  12. ymgirgic

ymgirgic Aktif Üye

Seviye:
    "Doktora görünene kadar, alınması gereken önlemler" başlıklı açıklamaya minik ilave yapmak istiyorum.
    bel (kalça) ağrısı için dr. a gidene dek.
    yesilbisiklet.com adresinde "ergonomik ayarlar" konusunu okuyup, bisikletinin ayarlarını kontrol etmeni tavsiye ederim.

Bir de günlük hayatında özellikle bel omurlarını soğukken aşırı zorlayacak ağır eforlardan kaçınmalısın.(belden öne eğilerek ağırlık kaldırma gibi) omurlar arası disklerinden birini zorlamışsan, kalçandaki ischiadicus denen sinirini sıkıştırıp ağrılara yol açmış olabilirsin. belki bu ağrı sadece bisiklete binince aşikar duruma geliyordur ve sende ağrının sebebini yanılgıyla bisiklete bağlıyorsundur belki??

specialagent bunu beğendi.
  13. specialagent

specialagent Forum Demirbaşı

Seviye:
    ymgirgic

bu faydalı bilgiler için çok tşk ler..sağolun..

14. bikergrrl

bikergrrl Bisikletkolik

Seviye:
    ymgirgicin soylediklerine katiliyorum bir iki ufak oneri getirmek istiyorum.. dr. konusunda hemfikirim baktirmak gerekir, en ufak onemsiz gibi gorunen bir agri bel, sirt ya da boyun bolgesinde cok ciddi sorunlarin baslangici olabilir. gozunuzu korkutmak gibi olmasin ama sinir sistemi ve omurga enteresan olaylar, sakatlayana kadar anlamiyorsunuz onemlerini :in:

eger agriniz siyatik ise, (ymgirgicin bahsettigi sinir sIkIsmasi benim okudugum kadariyla siyatigin tanimi gibi geldi) ya da beynelminel bir kas tutulmasi ise o zaman tiger balm'i siddetle tavsiye ederim. ya da halk arasinda "yaki" diye tabir edilen, isitici kremler. agri kesicileri cok tavsiye etmem cunku semptomu gecici olarak ortadan kaldirip spasmi cozmuyorlar. ama isitan kremler bolgede kan dolasimini artirdiklari icin kasin gevsemesine yardimci oluyorlar.

ama eger soz konusu bir yirtik ya da eklemlerde bir zedelenme ise o vakit tam tersi soguk tedaviye ihtiyaciniz var. bunlarin belirlenmesi icin de doktora gitmeniz sart.

eger disk kaymasi soz konusu ise o vakit kremler merhemler maalesef sizin isinize hic yaramaz. tek sansiniz fizyoterapi. ama kalca bolgesi demeniz bu ihtimali zayiflastiriyor.

eger eklemlerde genel olarak sorun yasiyorsaniz, gnc tarzi magazalardan, ya da yurtdisina gitme sansiniz varsa ozellikle uzakdogu ya da avrupadaki homeopatik dukkanlardan alacaginiz joint lubricant adi altinda satilan haplari tavsiye ederim. ben daha onceki sakatliklarimda onlar sayesinde ayaga kalktim. bunlarin ozunde bilgimiz dogal jelatin var, o yuzden eger boyle bir sansiniz yoksa bol bol paca yemenizi oneririm :) bu konuda ciddiyim :)

vucut enteresan bir mekanizma. bir cok organi guclendirmek icin o organi yemeniz gerekiyor, karaciger icin karaciger, bobrek icin bobrek, vs vs.. sakat at makat at ama gel de AB'ye gir simdi.. onlar olmasa tedavimiz kimyasallara kalacak ;)

tiger balm demisken bunu simdilerde hemen heryerde istanbul'da bulabiliyorsunuz. Ozellikle beyazini alin eger secme sansiniz varsa. Eger bulamazsaniz bu kremin asli camphor'dur. herhangi bir aktar'da sizin icin hazirlayabilmeleri lazim. tek dezavantaji berbat kokmasi :)

her neyse gecmis olsun! biran once baktirin, sebebini ogrenin ona gore tedaviye baslayin derim. terzi kaslarimdaki yirtiklardan birisini ben yuzde seksenlik kopma seviyesine, egzersiz acar mantigiyla getirdim, ortopedistim beni muayehanesinden kovaliyordu gorunce :D

neyse, son oneri: fizyoterapi'de homeopatik yontemleri pek onermem. akupunktur vs evet yardimci oluyor, ama olayi cozmuyor maalesef, ve cok buyuk oranda geri donus, tekrarlama oluyor. o yuzden parayi kiyip adam gibi bir yere gitmenizi tavsiye ederim is bu raddeye varirsa.

15. bikergrrl

bikergrrl Bisikletkolik

Seviye:
    ah bir de bunu buldum.. bir goz atin isterseniz...

yahu kusura bakmayin reklam olayina girmiyordur insallah bu!! :eek:

http://www.tigerbalm.co.uk/

specialagent bunu beğendi.
  16. specialagent

specialagent Forum Demirbaşı

Seviye:
    yo reklama girmiyor..size de çok teşekkürler bizleri aydınlattığınız için...