Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Anti far gözlükler?

Konu, 'Giyim' kısmında Umut Kılınç37 tarafından paylaşıldı.

1. Umut Kılınç37

Umut Kılınç37 Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar,normalde tchibodan alınma far kullanıyorum 3tane camı var saydam,sarı,lacivert.Malum artık havalar erken kararıyor hafta içindede eve en erken 4de geliyorum yani sürekli geceye kalıyorum.Tchibo gözlüğümün saydam camı araba farlarında acaip parlıyor bu yüzden sarı camı kullanıyorum ama buda pek yeterli değil bende bu yüzden bu gözlüklerden almayı düşünüyorum:
    http://www.n11.com/anti-far-gece-gorus-gozlugu-tasima-cantali-ve-temizleme-bezi-hediyeli-P13606963
    Sizce bu sürüş için uygun mudur?

2. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Kullanan varsa ben de merak ediyorum. Bendeki gözlüğün sarı camı pek fark göstermiyor. Şeffaf camdan daha iyi ama göz alma konusunda başarılı değil.

3. Koray Uzun

Koray Uzun Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Sarı camın olayı kontrastı biraz artırıp karanlıkta daha fazla ayrıntı görebilmenizi sağlamaktır. Başka da bir şey beklemek yersiz olur. Bu alacağınız gözlük de farlara karşı fayda sağlamayacaktır.

Serden Us bunu beğendi.
  4. ahmetcan44

ahmetcan44 Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Kullandığınız Tchibo gözlüklerin sarı camından fazlasını katabilecek bir şey değil bu. Alacağınız gözlükte AR (Anti Reflective) Coating özelliği bulunmalı. Türkçe'si yansıma önleyici kaplama oluyor. Aşağıda çok detaylı bir makale var.

http://www.laramyk.com/resources/education/dispensing/the-dangers-of-night-driving-glasses/

Sarı lensli gözlüklerin, gece sürüşünde herhangi bir yararının olmadığı ısrarla belirtilmiş. Far ışığı rahatsız ediyorsa önce doktora gidilip muayene olunmalı, eğer anormallik yoksa, AR coating özellikli, şeffaf lenslere sahip gözlükle ışığın dağılmadan, direkt olarak göze aktarımı sağlanmalı denilmiş.

Ben de zamanında bu yazıyı okuyup, sarı lensli gece sürüşü gözlüklerinin birer saçmalıktan ibaret olduğunu ve para tuzağı olduğu öğrenmiştim. :)

Umut Kılınç37 ve Serden Us bunu beğendi.