Antalya'da bugün olan ölümcül bir kaza

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
Allah rahmet versin kardeşimize.Ailesinede sabır dayanma gücü versin.Bu işin eğitimizliklede bir yere kadar alakası var.Bu vandallığın altında yatan asıl sebeb kişilik bozukluğudur.Şahincisinden tutta mercedesine varana kadar durum aynı.Han hamam saray yapana kadar her caddeye bisiklet yolları yapılsın.Ehliyet almaya hak kazanmak sadece pisiko teknik yada src denen uyduruk belgelerle olmamalı.Gerçek dürüst NAMUSLU kurumların öncülüğünde yapılmalı ve her sene tekrarlanmalı.Hasta ruhlu manyakların trafiğe çıkmaları engellenmeli.

Scudo

waafy

Daimi Üye
Tepki
305
İsim
Mustafa
Bisiklet
Giant
@salvodaze
hemen tüm kazalarda sorun bisikletli olup olmamak değil tedbirsizlik, dikkatsizlik ve umursamamak . yüzlerce binlerce şoför her gün araç kullanırken cep telefonunu eline alıyor en basitinden. gözü dışarıda eli direksiyonda olması gereken biri ikisinden de vazgeçiyor bir an ve 30km hız bile bir insanı öldürebilir . Ölümlü trafik kazlarında bisiklet istatistiği var mı acaba diye bakarken (yok tabi) ölümlü kazaların yüzde90 nından fazlası insan kusuru ve özellikle hız ve aşırı hız . Ankarada ki feci otobüs kazasında ölenler yaya idi ve kaldırımda bulunuyorlardı . Onları hizmet için var olan bir otobüs ölümlerine sebep oldu .
demek istediğim bisiklet-kaza-ölüm birbiri ile ilintili değil ,doğrusu (tek kelime sececek olursam ) umursamazlık-kaza-ölüm . ilk kelime yerine yaya /araç /otobüs/bisiklet herşeyi koyabilirsiniz.

soner kalaycıoğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
946
İsim
soner
Başlangıç
1968—69
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Klasik
büyük şehirlerde bisikleti işini görmek için değil,hobi olarak kullanalım.ne zaman? pazar günü erkenden herkesin uyuduğu işe gitmediği zamanlarda.başka da bir çözüm göremiyorum.selamlar,saygılar..

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Bu olayları görüp de içimize bıçak gibi bir sızının girmemesi mümkün değil. Neden bunları yaşıyoruz diye bakıyorum ve gördüğüm şey beni çok rahatsız ediyor. Perdenin arkasındakinden bahsediyorum.

Sokağa çıkıp da bir yere yürüyerek gitmek istediğim zaman araç yoluna girmeden sadece kaldırımdan gitmemin imkanı yok. Arabalar kaldırıma park etmiş, dükkanlar bütün ıvır zıvırını kaldırıma doldurmuş, kaldırım yolunu yapanlar bir düzenden bir istikrardan bihaber yapmışlar bu yolları. Karşıdan karşıya geçmek bu güzel caddelerimizde bir eğlence aracı. Yaya geçitleri, ışıklar filan ha var ha yok. Ama asıl kötüsü hemen herkesin paldır küldür yola atlayıp karşıya geçmesi, ne kural ne nizam var. Araçlara karşı zerre saygı yok. Aynı şekilde yaya şeridinden geçeceklere karşı da araç sürücülerinin zerre saygısı yok. Tahmin ediyorsunuz sanırım bu keşmekeşi.

Peki bu sokakları, caddeleri, yolları kullanan yayalar, şoförler neden burnunun dibindeki sorunların çözülmesi için çaba harcamaz da, sanki herşey yolundaymış gibi sadece siyaset yapan, vatandaşın yaşadığı yerdeki sıkıntılarla ilgisi olmayan konularda (ülke ekonomisinin, dış ülkelerle ilişkilerin, ideolojilerin, din ve milliyetçiliğin siyasete alet edilmesi gibi) ahkam kesenlere göre oy hakkını kullanır?

İnsan kendisinin irade ve sorumluluğunu alarak yaşamayı öğrenmezse başkaları onun irade ve sorumluluğunu alır. Oy vererek her kademede yöneticiyi belirleyen insanlar başka gündemler tarafından yönetiliyorlar. Böylece balık ağa gelmiş oluyor. Aslında kendi kaliteli yaşam hakkı için değil, dayatılmış gündemlere göre kararlar veriyorlar. Bunun en açık nedeni de kendisinin irade ve sorumluluğunu almaması. Bu daha çocukken başlıyor. Sadece güzel ahlaklı insan olduğumuz zaman değerli olduğumuza ve kendimize saygı duymamız gerektiğine dair en ufak bir kültür alamıyoruz. Kendine saygı duymayan ve değer vermeyen insanlar bunu kapatmak için başka şeyler edinerek, konum elde ederek, ileri derecede bilgili olarak kendi değersizliklerini örtbas etme yolunu seçiyorlar. Kendisine değer vermeyen birinin başkalarına değer vermesi mümkün değil. Eğer kendisinden hiç memnun olmayan birisini başkalarına değer veriyormuş gibi görürseniz aldanmayın, sadece kötü çıkarları içindir.

Bugün hem iktidarı hem de bu muhalefeti ve diğer alt kademe yönetimleri belirleyen şey, günlük yaşamında kaliteyi aramayan insanların eseri. Başka türlü olması mümkün değil. Uyanmak gerekiyor ama alışkanlıkları değiştirmek çok zor. Düşünen yaratıklarız palavrasına inanmayın; 70-80 yıl yaşayan sıradan insanın hayatının %95'inde alışkanlıkları rol alıyor, %5'inde düşünerek sürüden ayrılabiliyor ama bu %5'lik kısmı uyanmasına yardımcı olmuyor. Bu son söylediğimi laf olsun diye yazmadım. Alışkanlıkların Gücü adında bir kitap var Charles Duhigg'in mutlaka okunmasını öneririm: Alışkanlıklar sadece fiziksel veya duygusal davranışlarla sınırlı değil, zihinsel faaliyetlerimiz bile alışkanlık. Yani bir açmazla karşılaşınca ürettiğimiz çözüm bile alışkanlığa dayanıyor.

TheOneUser

Aktif Üye
Tepki
105
İsim
Barış Akyüz
Bisiklet
Carraro
@suzun7
Hocam Meydan-Aksu yolunu gördünüz mü en son ? Havaalanı yolunu tamamen kapatmışlar! Sırf daha az maliyet getirsin diye tramvay yapıyorlar yeraltı ulaşımı bu kadar zor mu hem ekstrasıda var karşıdan karşıya geçmek gibi !!!

suzun7

Aktif Üye
Tepki
239
İsim
Sercan Uzun
Bisiklet
Salcano
@TheOneUser Görmezmiyim bisikletle hadi neyse de geçen decathlona arabayla giremedim bi türlü görüyorum ama önüne gidemiyorum.Zar zor gittik.Adamlar daha nasıl ulaşımı berbat ederiz diye uğraşıyorlar.

TheOneUser

Aktif Üye
Tepki
105
İsim
Barış Akyüz
Bisiklet
Carraro
@suzun7 Hocam Dechatlona bende gittim ama biraz zor ordaki bayilerin birinin önünde çamur ufacık bir yol var oradan geçtim ben vallaha yol yapacağız kavşak yapacağız diye trafiğin içine affedersiniz sıçtılar.