Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Antalya kovanlık mahallesi döşemeyol

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında bisiklethobimiz tarafından paylaşıldı.

1. bisiklethobimiz

bisiklethobimiz Aktif Üye

Adı:
    Coskun ortacakiroglu
    Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    DSC01402.jpg DSC01399.jpg DSC01398.jpg DSC01394.jpg DSC01393.jpg DSC01398.jpg DSC01391.jpg DSC01388.jpg DSC01385.jpg DSC01383.jpg DSC01383.jpg 8 DSC01402.jpg DSC01399.jpg DSC01398.jpg DSC01394.jpg DSC01393.jpg DSC01398.jpg DSC01391.jpg DSC01388.jpg DSC01385.jpg DSC01383.jpg DSC01377.jpg DSC01374.jpg 20151103_203745.jpg Antalya Kasım 2015 havalar güzel sıcaklık mevsim normallerinin üstünde bugün gormedigim geçen dikkatimi çeken Kovanlik Antik yol kısa bir hazırlık sonrası ışıklar caddesinden Burdur yoluna çıkmam gerekiyor. Antalya rakım 39 metre Kepez üstünde yol boyunca 334 metre rakım a kadar cıkıyorsunuz. Asfalt düzgün gözükse de yer yer Zift üzerine çakıl döküldüğünden sekerek gidiyorum 35. km de sağa kovanlık köyüne saptım artık mahalle olmuş kahvede çay içerken antik yol tarifini sordum çıkışta dereye geldiğimde sola dönüp devam edecekmişim. Teşekkürler diyerek yola devam derede su yok asfalt bakımsız 1 km sonra Asfalt ta bitti Toprak yolda sağında kuru dere solunda tarlalar 3 km geldim yolda bitti 5-6 metre yüksekliğinde set var Geldiğim mesafe 43.5 km. Oldu Setin üstüne çıktım Gördüğüm dümdüz arazide harabe kalıntıları bisikleti de çıkarttım yer alüvyonlu toprak dağlara doğru giden yer döşeme boğazı harabe yapılar dağın etekleri ve boğaza dogru gidiyor.antikyol da bu boğazın icindeymis bu gün zaman yeterli değil. Aldığım bilgiler doğa yürüyüşü yapanlar yukarıdan aşağıya gelerek antik yol ve harabeleri geziyorlarmis. Yine harabelerin olduğu yerde gecmiste su tutularak gölet yapılmış set ondan varmış zaman içinde gölet dağlardan gelen toprakla dolmuş ön taraftaki harabelerin alt katları alüvyonlu toprakla örülmüş. Bir dahaki gelişim de yukarıda çıkacağım. Ben hiç görmediğim için önemliydi. Antalya Burdur yolundan sonra hiç yol levhası yok. Yiyecek iceceginiz yanınızda olsun sanki sahipsiz yer gibi. Dönüş geldiğim yoldan geri Kovanlik mahallesinden döşemealtı Kepez dokuma ışıklar caddesi 3 Kasım 2015
    Yapılan km. 100 km.
    Süre 6 saat 30 dakika
    Ortalama hız 15.4 km.
    Yükseklik 537 metre
    Strava dan alınmıştır.

Ekli Dosyalar:

2. Süleyman Çakır

Süleyman Çakır Forum Bağımlısı

Aslen Sivas, Yaşam Antalya, iş gereği Tekirdağ'da
    Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Bu antik yol Dağbelinde mi, yoksa Çığlık tarafında mı acaba? Unutmuşum Antalya'mı. Kovanlık köyünü de çıkaramadım. Camili tarafını biraz hatırlıyorum da. Kocain mağarası falan vardı...

3. bisiklethobimiz

Adı:
    Coskun ortacakiroglu
    Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    @Süleyman Çakır iyi akşamlar Kepez üstünden Burdur yolu üzerinde solda kırkgöz sağda kovanlık yolu cubuk beli rampa sına baslamadan

4. bisiklethobimiz

Adı:
    Coskun ortacakiroglu
    Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    @Süleyman Çakır karain mağarasından çığlık tarafından termosossa giden yolda var

5. Süleyman Çakır

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Tamam şimdi çıkardım. Karaveliler'e gitmeden daha beride Kovanlık. Antalya'da keşfetmediğimiz daha çok yer varmış, bunu anladım.
    Güzel tur olmuş maşallah. Hayırlı geceler...

bisiklethobimiz bunu beğendi.
  6. bisiklethobimiz

Adı:
    Coskun ortacakiroglu
    Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
  7. Süleyman Çakır

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    @bisiklethobimiz Biz genelde dediğiniz yolu kullanırdık eskiden. Korkuteli yolundan bir Termosos yapıp aşaği sallanirdik. Daha sonra Çığlik uzeeinden Kirkgöze varip oradan yeşilbayir ve Kepez-Varyanttan deli gibi inerdik. Arabalardan insanlarin bakişi hala gözümün ònündedir :D

8. bisiklethobimiz

Adı:
    Coskun ortacakiroglu
    Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    @bisiklethobimiz Döşemealtı düzlüğünde, Döşeme Boğazı girişindeki Döşemeyol yani Antikyol. Antalya da fazlaca bilinmeyen tarihi yerlerden DSC02685.jpg DSC02684.jpg DSC02689.jpg DSC02676.jpg DSC02680.jpg DSC02707.jpg DSC02678.jpg DSC02677.jpg

Candan Biberci bunu beğendi.
  9. Candan Biberci

Candan Biberci GökBörü

Adı:
    Candan Biberci
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    @bisiklethobimiz Hocam ayağınıza sağlık.Bu güzel ve az bilinen yeri bizlere tanıttığınız için teşekkürler.

10. bisiklethobimiz

Adı:
    Coskun ortacakiroglu
    Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Antalya Döşemealtı ilçesinin adını buradan aldığı yer . Bisikletle hem tarihi yaşamak. Hem spor yapmak için yaklaşık gidis gelis toplam 100 km. Giriş ücretsiz.