Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Antalya da işinin ehli tamirci tavsiyesi.

Konu, 'Akdeniz Bölgesi' kısmında MuratHan tarafından paylaşıldı.

1. MuratHan

MuratHan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Arkadaşlar Alanya da maalesef işinin ehli bir tamirci bulamadım. Gittiğim tamirci arkadaşlar diğer bisikletlerle arasında bariz bir fark olmasa da yol bisikletinden maalesef anlamıyorlar. Vites kolu bozulmuş diyerek işin içinden sıyrılmaya kalkanlar, vites koluna yağ püskürtmeye çalışıp problemi çözebileceğini düşünenler, ön vites ayarı dahi yapamayan kendine ustayım diyen arkadaşlar var. Bisiklet ile ilgili böyle bir merkezde bu türden bir sorunun olması gerçekten içler acısı bir durum. Her neyse Alanya dan ümidi kestim. İzmir den Alanya ya yerleşince başımın sıkıştığında bunun problem olabileceğini son demde tahmin etmiştim. Soruna gelirsek;

STI kollardan soldaki kolun vites teli değişecek, ön vites ayarı yaparım diyenler teli mundar ettiler. Antalya da yol bisikleti görmüş işinin ehli tamirci tavsiyesi verebilirmisiniz.

2. ihsangencer

ihsangencer Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    murat bey merhaba, alanya bize kendi işimizi kendimiz yapmamız gerektiğini öğretti. aynı zamanda en iyi ustanın yine kendimiz olduğunu öğretti. buradaki bisikletçilerin yol bisikleti konusunda fazla bilgileri yok. ancak vites tel değişimi çok basit bi işlem neden bu kadar büyüdü anlamıyorum, kendiniz de pektabi değiştirebilirsiniz. sti kolun modeli nedir

3. MuratHan

MuratHan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    İhsan bey merhaba, sanırım bir kez tecrübe etmiş olsam elbette kendim yapabilirim, keza İzmir de tel değişimi ve ön vites ayar problemi hiç yaşamadım. Keşke yaşasaymışız en azından öğrenmiş olurdum. Kısaca işin ustasından nasıl yapıldığını görmeden olmuyor. Alanya da bisiklet tamiri ile uğraşan yaparız diyen ustalar bahsettiğim gibi işin içinden çıkamadı. Evet basit bir işlem belki ama yapamadılar. Bilmeden bir işe yaparım diye girişildi mi diğer yandan bir yere zarar veriliyor. Telin mundar olması buna bir örnek. İşin ehli bir usta tavsiyesi istememin sebebi, aletin orası burası kurcalanmasın benimde kafam karışmadan olayı görüp bir daha ki sefere bu sorunu kendim çözmek istemem.

STI kollar; Tiagra ST-4500 çift hız kontrol. 18-27

4. ihsangencer

ihsangencer Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    burda toplanıp tura çıktığımız bisiklete düşkün arkadaşlar var, tanışmak isterim hem bilgi paylaşırız hem turlarız, https://www.facebook.com/groups/AlanyaliBisikletciler/ ekibimiz burdan haberleşiyor, bahsettiğiniz sorunu çözebilirim, cumartesileri saat 16'dan sonra karayolları parkında buluşuyoruz

MuratHan bunu beğendi.
  5. MuratHan

MuratHan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Toplanma yeriniz bana çok yakın, Cumartesi inşallah bir aksilik olmaz ise oradayım İhsan bey.

ihsangencer bunu beğendi.
  6. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Murat bey ön vites tel değişimi ve vites ayarında ne gibi sorun yaşıyorsunuz çok zor bir işlem değil problemi tam anlatırsanız belki buradan da yardımcı olabiliriz.En baştan anlat derseniz de durumu tam belirtin en baştan anlatayım.

hiç siz söylemeden bakıp genel duruma karar vereceğiniz bir iki shımano sayfasının linkini yazıyorum sizden gelen cevaba göre detaya gireriz.

http://techdocs.shimano.com/media/t...D-4503/SI-5K80A-TUR_v1_m56577569830666698.pdf

http://techdocs.shimano.com/media/t...01/SI-6LP0B-001-TUR_v1_m56577569830697642.pdf

MuratHan ve ihsangencer bunu beğendi.
  7. MuratHan

MuratHan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Ferhat bey ilginiz için teşekkür ederim, Sağolsun İhsan beyden yardımcı oluruz sözünü aldım. Sorun nereden bu duruma geldi derseniz, 12-23 rubleli mavic jant setimi 12-26 rubleli yedek jantımla değiştirdikten sonra ön viteste zincir olması gereken konumlarda sürtmeye başladı büyük ayna kola geçişler zorlaştı. ön vitesteki alt ve üst ayar vidaları ile ayar vermeye çalıştım fakat sonuç alamadım. Maalesef Alanya da bir kaç tamirciye gösterdikten sonra iş çığrından çıktı. STI kollarda sorun yokken tel gerginliği ayarlanamadığı için kollar işlevini göremez oldu. Bu arada tel daha önceden kısa kesilmişti şu an çıkart tak yapıldığından dolayı uçları dağıldı ön vitese tutturmak zor oluyor.

8. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Mavic jantlarin filiper kismi cok az daha uzun dolayisiyla 10 lu sistem kullaniyorsaniz en arkaya konan speacer biraz daha genis yani ruble daha dista duruyor ama bu miktar on vites ayarini bozacak seviyede degil.muhtemelen jant degisimi denk gelmis olabilir.

Vites tel gerginligini ayarlayabileceginiz jagver ve shimano ara parcasi var kullanmiyorsaniz oneririm cok faydali pc ye gecince resmini atarim 20-30 liralik birsey ama olmazsa olmaz degil o parca olmadan da vites ayari gayet rahat yapiliyor.yazdiklarinizdan anladigim dis kablonuz da zarar gormus olabilir bu durumda teli tam cekmeye veya serbest birakmaya izin vermez problem cikarir.yeni bir ic dis tel takimi ile birlikte isi bilen bir arkadas bes dakikada halledecektir o arkadas da yok derseniz yazin tek tek anlatayim bir vites ayari icin uzulmeyin bu kadar hatta bana kalirsa kendiniz yapin ve ogrenin hic ummadiginiz bir yerde isinize yarayabilir.

Vites ayar ara parçasının resmini buldum ekliyorum.Bu parçayı kadro üstünde tel gerginlik ayar civatsı yok ise sizin kullandıgınız stı kolda hemen kol çıkışına yeni tip kollarda biraz daha ileriye takıp teli yaklaşık yarım santim germe veya serbest bırakma maksatlı kullanabiliyorsunuz.

MuratHan bunu beğendi.
  9. MuratHan

MuratHan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:

Ferhat bey, 9 lu sistem kullanıyorum, vites ayar ara parçası STI kola giren kablo üzerinde var. Kendim bizzat daha çok bu parçayı kullanarak gerginlik ayarı yapmaya çalıştım. Sanırım ön vites telinin sökülmesine gerek yoktu. Bu arada üzülmek demeyelim de insanın canını sıkan Alanya gibi bir yerde basit bir vites ayarını yaptırabileceğiniz bir tamircinin olmaması. Hayır madem bilmiyorsun neden kurcalıyorsun bu da ayrı bir sorun. Herkesin eli bu tür işleri yapmaya yatkın olmayabilir o zaman bu tamirci arkadaşlar ne iş yarıyor diye soruyor insan. İnşallah bu cumartesi arkadaşların yardımı ile bu küçük sorunu halledeceğiz.

10. MuratHan

MuratHan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Sol kol miadını doldurmuş. Dün yükledim bizim keratayı Antalya da Bike House da Gökhan kardeşime teslim ettim. Dükkanın maşallahı var, müşterileri yüzünden Gökhan beyin başını kaşıyacak vakti yok, yine de sağolsun büyük bir zamanını benim bisiklete ayırdı. Sol kol söküldü ve tırnakların kırıldığı anlaşıldı. Zorda olsa 9 lu yeni bir tiagra vites kolu seti bulabildik. Sağolsun Perşembe günü Alanya dan geçerken bisikleti bırakacaklar. Antalyalı bisiklet severler böyle bir arkadaşa sahip oldukları için çok şanslılar. İhsan bey'e de buradan ayrıca teşekkür ediyorum sağolsun konuştuğumuz gün vites kablosu dahil tamir aletlerini yüklenip gelmiş. Bayağı bir uğraştık fakat işin içinden malum sebepten dolayı çıkamadık. Sorunun vites kolundan olduğunu İhsan bey de tahmin etmişti. Ben vites koluna sıkışan miktarı ve kolun bulunabilirliğinde yaşayacağım sorunu tahmin ettiğim için arıza olma ihtimalini düşünmek bile istemiyordum ki korktuğum başıma geldi.

ihsangencer bunu beğendi.