Antalya 3 Aralık 2006 Karain Mağarası gezimiz.

hdeveci

Forum Bağımlısı
Tepki
811
@Ender Alıcıoğlu
evet ender abi'cigim seninde belirttigin gibi ev ahalisiyle birlikte bir hafta sonu yasayalım diye dusundum ve iyide akıl etmisim persembe cuma izin kullandım ve sadece evdeydik ailecek cocuklar okula gidip geldiler sabah öglen arası kucuk oglum yani cengizhanla eglendik,oglen aksam arası buyuk oglum oguzhanla ,aksamlarıda turlu oyunlar oynadık evde gelenler oldu tabı baya baya güzel gecti,burdan bir tavsiyede bulunmak isterim gerci cogu kisi yapmıstır belkide ama yapmayanlar denesin bence televizyon icat edilmedi diye dusunun ve aksam sadece aile bireyleriyle birlikte paylasımlarda bulunun , ne bileyim benim cok hosuma gitti gorsel hicbir teknolojik unsur kullanılmadı ve cumartesi sadece gece biraz oyun oynadık cocuklarla o kadar,ve harika bir haz aldım bırbırımızı dınledık tv yı dınleyene kadar.
kusura bakma abicigim icimden geldi paylasmak istedim:)evet insallah hafta sonu havada iyi olur guzel bir sohbet ortamı olusur ,saglıcakla kalın saygı ve sevgilerimle.

• Beğen
Tepkiler: Ender Alıcıoğlu
Scudo

Ertan ABA

Forum Bağımlısı
Tepki
3.909
Bisiklet
Lapierre
@otec

teşekkürler sağolun.ekşın yapmaya gelecekseniz olur.:D

bütün gruptaki arkadaşlar aynı benim gibi..sadece ben onlardan biraz fazla bu gibi durumlarda sazanlık yapıyorum.:D :D :D :D :D

antalyaya bekleriz,tüm ekip olarak.inşalllah beraber pedal çeviririz.

gününüzün güneşli ve rüzgarsız geçmesi dileklerimle.

ynurhas

Üye
Tepki
3
Merhaba ben Nuray.Gru.unuzdan Nazım BEYAZ ın kızıyım.Tüm gezilerinizi mesajlarınızdaki resimlerinizden takip ediyorum.İnanın bana grubunuza katılamayan biri olarak göndermiş olduğunuz resimlerden sanki sizin içinizden biri gibi hissediyorum kendimi insanın içi gidiyor.Harika bir doğa mükemmel bir grup.İnsanın yanınızda olası geliyor.Babam adına çok seviniyorum sizin gibi bir gruba sahip.Dilerim en kısa sürede bende aranıza katılabilirim.Hepinize bol pedallı ve sevgi dolu günler.

@Ender Alıcıoğlu

H.Can DEMİREL

Forum Bağımlısı
Tepki
950
Sevgili Ender abicim merhaba.

Okadar çok gezi yapıyorsunuzki takip etmekte zorlanmaya başladım.Yine çok güzel bir tarih kokan gezi yapmışsınız.Senin nezninde tüm katılımcılara teşekkür ediyorum.Sayende bizlerde Antalya'yı gezip yeni yerler yeni dostluklar ve arkadaşlıklar izliyoruz.Bende gurubunuza ve forumumuza yeni katılan mg_61 arkadaşıma hoşgeldin diyorum.
Ben oldum olası tarih kokan yerleri sevmiş ve ilgi duymuşumdur.Forum sayesinde birçok ilimizdeki tarihi yerleri gezip siz değerli doslarımız sayesinde bilgi daharcığımızı daha taze bilgilerle dolduruyorum.
Ender abicim başta sana ve gezilerinde seni yanlız bırakmayan arkadaşlarımızıda kutluyorum.
Kendine iyi bak bisikletsiz kalma.Birdahaki gezilerinizi bekliyorum ilgiyle takip ediyorum...

Ertan ABA

Forum Bağımlısı
Tepki
3.909
Bisiklet
Lapierre
karain mağarası, antalya'nın yaklaşık olarak 30 km kuzeybatısında bulunmaktadır.eski antalya- burdur karayluna 5-6 km uzaklıkta bulunan yağca köyünün sınırları içindeki şam ( çam ) dağının akdeniz'e bakan kalkerli sarp yamacıçlarında yer alan çadır tepesi içine oyulmuş doğal bir mağaradır.mağara tavertenle örtülmüş olan antalya ovasına yaklaşık olarak 150 m ,denizden ise 650 m ( DEMİŞ) :mad: :mad: :mad:
işte mağaranın girişi

(link)

(link)

ama yanlış galiba bu bilgiyi yazdırdığı arkadaş dikkat etmemiş. :mad: o bişey değil yazıyı koyduktan sonra bile hiç okumamış mı bu adamlar ? doğrusu ender abide yazmıştı .370 m ölçtük. bu yükseklikte bulunmaktadır.

türkiye'nin iskan edilmiş en büyüyk mağarasıdır.mağara çevresinde gür su kaynaklarının ( kırkgöz ) , bitki örtüsünün ( yabani meyve ağaçları ,yabani bitki kökleri ve sebzeleri ) ve avlanmaya elverişli alanların bol miktarda bulunması ,karain mağarasının ilk insanlar tarafından süreklli iskan edilmesine neden olmuştur.Bu yüzden yurdumuzdak hiçbir mağarada karain'de görülen arkeolojik katlaşım ve kronolojik süreklililk görülmez.

karain mağarasında arkeolojik kazılar prof .Dr. İ.kılıç kökten tarafından 1946 yılında başlatılmış fakat 26 kazı mevsimi süresince mağara dolgularının sadece bir kısmı kazılabilmiştir.

işte mağaranın dik 50 mt lik iniş kısıımı
(link)

50 m derinlik gösteren karain mağarası birbirine bağlı 3 büyük boşluktan ibarettir.Karain' in doğusunda bulunan ek sığınağa ise dölin denilmektedir.orta boşluğa doğal bir kapıdan girilir.

Mağaranın en geniş ve en kalın dogusu ilk büyük boşluktur.orta boşluğun toprak dolgusu daha azdır.Dipteki 3. boşluğa inişli , çevresi sarkıt ve dikitli , darlaşan uzunca bir yoldan inilir.Burası ,tarih boyunca zaman zaman emin bir sığınak , mezarlık olarak kullanılmıştır.

Karain mağarasında yapılan arkeolojik kazılarsa palrolitik ( yontmataş çağı ) , mezolitik ( ortataş çağı ) , neolitik ( cilalıtaş çağı = ,kalkolitik ( bronz çağı ) ve daha sonraki devirlere ait eserler bulunmuştur.Mağara geç devirlerde tapınak olarak kullanılmıştır. Bulunan eserler arasında ilk insanların kullandıkları 2 yüzeyli aletler ( el baltaları, çakmaktaşından kenar ve ön kazıyıcılar ,taş delgiler , taş kalemler ve uçlar ; ayrıca kemikten bizler ,boynuz çatallarından yapılmış kamalar, kargı uçları çoğunluktadır.

Çok önemli olan diğer bir buluntuda orta paleolitik dönemde yaşamış olan neanderthal adamı çocuğuna ait diş ve kafatası parçalarıdır.Ayrıca yontmataş çağının üst bölümünde yaşayan homo sapiens insanlarına ait kafatası ve iskelet parçaları ,bütün taş çağları boyunca yaşamış ve çoğunun nesilleri tükenmiş olan hayvanların diş ve iskelet parçaları , inccir- buğday gibi fosilleşmiş bitki kalıntıları mağaradan çıkan buluntular arasındadır.Bütün bu buluntulardan IV. zamanının Pleistosen epokundan yaşamış imsanlar , hayvanlar ve o devrin iklimi hakkında çok değerli sonuçlar çıkartılmıştır.

Yine mağarda bulunan taşınabilir sanat yapıtlarıda karain mağarasının türkiye dip tarihindeki yerini ve önemini pekiştiren verileri oluşturuyor.Üst paleolitik dolgular içinden ele geçmiş bulunan bu yapılar , söz konusu devir insanlarının diğer kalıntılarını tamamlamaktadır.

Henüz tamamının kazılmadığı göz önünda buludurulursa mağaranın stratigrafisi, taş ve kemik endüstrisi,insanihayvan,bitki kalıntıları ve sanat yapıtlaryla anadolu , en azından akdeniz diptarihine gerçekten ışık tutabilecek bütün özellikleri tartışmasız bir biçimde taşıdığı gerçeği kendiliğinden ortaya çıkmıştır.

Bölgeyi gezmek isteyen ziyaretçilerin ,Antalya 'nın tarihini kavrayabilmeleri için karain mağarasını kesinlikle görmeleri gerekir.Karain mağarasında bulunan eserlerin bir kısmı da mağaranın hemen yanında küçük bir müzede sergilenmektedir.

resimleri bi yemek molasından sonra eklyeceğim.

daha sonrada paleolitik çağ hakkında forum dostlarımla elimdeki bilgileri payşalıcam.görüşmek üzere.

Ender Alıcıoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
3.923
@H.Can Demirel

Can'cım merhaba

Forum kış aylarına girmek, bisikletler depolara kalkmak üzere olduğu şu günlerde çok güzel bir havada bu geziyi yaptık. Forumu da canlandıralım diye bayağı da çok resim çektik. İnşallah beğeni ile izleniyordur.
Ben karaini bu güne kadar görmemiştim. Halen kendi resimlerime tekrar tekrar bakıp hafızama kazıyorum , oraları.
Son gezilerimizde de bir tarih bilgisine merak sardık. Kendimiz, forumda bunları merak edenler, ilgilenenler fikir sahibi olsun diye. Okulda dersler böyle resimli öğretilse, tüm öğranciler bence derslerden zevk alır diye düşünüyorum.
Tabi bu işler , gezi ve tarihi yerlere gitmeler, hep arkadaşlarımızla ortak aldığımız kararlar.
İlgine çok teşekkür ederim.
Selam ve sevgiler gönderirim.
Hoşçakal.

• Beğen
Tepkiler: Ertan ABA

Ertan ABA

Forum Bağımlısı
Tepki
3.909
Bisiklet
Lapierre
işte 50 mt lik iniş kısmını balangıcı ve gerisi

(link)

merdivenlerden inerken arkamızda kalan yol.adamlar daha o zamanlar güzel merdiven yapmaya başlamışlar.indiğimiz basamaklar o zamanlardan kalma.

(link)

zemin oldukça kaygan.2-3 defa düşme tehlikesi atlattım. tabi diğer arkdaşlarda.
(link)

inmeye hala devam ediyoruz.
(link)

işte son inlen taban kısımı.burası mezarlık olarak ve yerleşim yeri olarak kullanılmış.

(link)

ama gördüğümüz kadaryla tarihimize hiç saygımız yok.bütün duvarlar neredeyse yazılar yazlılarak tahrip edilmiş.sadece bizim türkler değil yabancılard yazmış.martin fvs yabancılarında isimleri yazıyor.:mad: :boese157:

(link)

(link)

yapılan kazı çalışmaları yarım kalmş.

(link)

(link)

(link)

evet şimdi çıkışa doğru ilerliyoruz

(link)

işte zamanla oluşmuş dev bir sarkıt

(link)

yukarıdaki bölüm ise butün tabanı zamanla kil dolmuş ve zemin yüklselmiş.adım attığımda ayaklarımın altının hareket ettiğni hissediyorum.

(link)

işte çıkış kapısı göründü

yoksa deliği miydi? :D

(link)

mağaranın içinde küçük bir gölet.
(link)

kazı çalışması yapılan diğer başka bir mağara

(link)

şimdi içine giremediğimiz diğer küçük mağaracıklar tel örgüyle kapatmışlar.halen kazı çalışması yapılıyormş.

(link)

(link)

(link)

(link)

candede

Forum Bağımlısı
Tepki
1.050
Ender abi,Ertan,aramza yeni katılan arkadaşlarımız ve tüm diğer dostlarımıza katkılarından ötürü içten teşekkür ediyorum.Sevgili Ender abim,ben.Kaynana dili ile ilgili cevap yazına bayıldım.Arada bir fotoğraflarımıza yörelerimizin yöresel söylencelerini ekleyerek taçlandırabiliriz diye düşünüyorum.Kaynana dili ve Kadı kaçıran yağmurunun öyküsü bunlara örnek olabilir.

'''Düşler gerçekleştiği vakit anlam kazanır.'''

Ertan ABA

Forum Bağımlısı
Tepki
3.909
Bisiklet
Lapierre
(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

işte ilk çağlardan kalma bir dev yaratık:eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek:

(link)

zamanla olumuş küçük bir su göleti.damlaya damlaya oluşmuş.ve halen damlıyor.

buna başkabişet deniyodu ama netse.:D

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

bitmedi daha bizim resimler var ama yoruldum.artık onları akşama atarım.herkese iyi forumlar.

Fulya

Üye
Tepki
20
Ender abi, elinize saglık. Teşekkür ederiz rapor için. Ne güzel bir günmüş ve gezi süper olmuş. :)

Ertancım, ne yapmışlar sana öyle. Poz verdirmişler benim bodygurd'ıma boynuzların önünde :D :04:

Ertan ABA

Forum Bağımlısı
Tepki
3.909
Bisiklet
Lapierre
@mg_61

evet dostum haklısın.bu arada senin eşofman altı bende kalmış? attın çantaya benim bütün antalyanın dışını ve antalyayı dolaştı beleşten.haberin ola kaybettim zanettme.hafta sonu görüşmek üzere.

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
Çok güzel bir gezi, çok güzel bir paylaşım. Gerçi ben tarih devirlerinin ve teknolojinin değişim geçirdiğine inanıyorum ancak insanların Hz. Ademden beri aynı zeka ve görünüşte olduğu inanışına katılıyorum. Ama bunun sizin gezinizle alakası yok tabii.. Sadece fotoğraflarınızı görünce bu konu aklıma geliverdi. Neyse, asıl konumuza geri dönersek; sizleri bu gezi için tekrar tebrik ediyorum. Selam ve sevgilerimle..

a-simetri

Daimi Üye
Tepki
168
merhabalar bisikletseverler. ender abi geziniz oldukca keyifli. hele 2. bolumun komikligine ne demeli? :) inanir misin 2. bolumu okumadan once fotograflara bakayim dediim. o insan heykelini gorunce ben burda koptuum yaa. bi de nerden bulmus adamlar o kadar uzun boynuzu o da sasirticii bisey:) muze gorevlileri senin de dedigin gibi orda calismaktan bayilmislardir. siz gulunce de korkmuslardir eminim.:) gayet guzel bilgiler esliginde fotograflara bakmak keyif verdi. gezilerin devamini dilerim. gorusmek dilegiyle.

gecici bir sure bisikleti olmayan adam...

Ertan ABA

Forum Bağımlısı
Tepki
3.909
Bisiklet
Lapierre
ender abi makinayı karıştırıyor

(link)

ersin adamım benim

(link)
antalya ekşın team in yeni üyesi melih o da bizden çılgın
(link)
ortalığı karıştran baş roldeki artismiz
ceyhun çubukçu hehe.harbi öle ama:D

(link)
elinde birbirine yapışmış tofitalar açççç.:boese157: bize vermemek için bütün almış marketten.bi kerede yutacaktı.:D :D

ama bizde durmadık ersin melih ben ceyhuna karain mağarasının etrafında bir tur attırdık .:eek: dağın etrafını dolaştık bu arada.2 tofita için.:p

eee yakaladık tabii.intikamımız kötü oldu:D
(link)

işte baş rol oyuncusunun yardımcısı ben ortalığın karışmasına neden olan 2. adam.:D :D :D :D :D

ha yeni moda ben yarattım dağınık saçlar nasıl ama?
:D

(link)

bisikletler dinlenmede.

(link)

gökay ve ayşe hoca hanım.:)

(link)

ceyhun. adamın işi bu muziplik.aynı ben.yazmamı istedi kıramadım.her gün 1 avuç fındık sağlığa yararelıdır.:D

(link)

ender abi den artistik bir poz.:p

(link)

ekip tırmanırken:)

(link)

neymiş? cuyhun çubukçu :D :D :D

(link)

oh beee diyor herkes .:) tırmanmak baya yordu herkesi.:D

(link)

yukarıdan biraz manzara çekimi.

(link)

bir pirinç tarlası.2 sene önce de vardı.demekki iyi mahsül veriyor.

(link)

Ertan ABA

Forum Bağımlısı
Tepki
3.909
Bisiklet
Lapierre
ceycey artistik yapıyordu bana bende onu çektimm.nasıl çıkmış? aynı müzedeki adam gibi? hihihihiiiii:D

(link)

melih ce ceyhun
ceyhun kasıyor kendini artis ya:D :D :D

(link)

evet artık mağaranın iç.indeyiz.

içerideki fotolarımız.

melih.
(link)

ceyhun ve tuncay abi
(link)

ee biraz da biz kasılalım dimi?

(link)

:D evet günün espirisi:D

:D ( ufo gören masum köylü ):D

:D :D :D :D :D

(link)

ekip mağarayı inceliyor.

(link)

tipe bakın allah aşkına yaaa.adam uçtu yine:D :D :D :D :D

(link)

işte eretan prodüction sunar ersinnn.şekil bir poz.adam karizma yani.10 üzerinden 10 veriyom ben.

(link)

allah one be? adam bi fırladı önüme ödümü patlattı beee.:eek: :eek:

öyle ortama uyum sağladıki millet aynı mağara filmi gibi oldu ortalık.
harbi.

kendimi bi acayip hissediyorum.şaşmayın oradaki örümcek ısırmıştı beni.ersinie de bulaştı.adam saldırıyoe üstüme.değişim geçiriyor.:eek: :eek: :eek:

film gerçek oluyor.ortam da mağara.:eek:

(link)

ben ekibi çekiyorum ekipte beni manyak bir poz oldu ama.hehe:D

(link)

ceycey vay beeeee
(link)

yabancılarda bizden aşağı kalmamış duvardak martin yazısını ersin bize gösteriyor.:boese157:

(link)

evet arkadaşlar benden bu kadar.devamı ender abimizde.o da naz yapıyor atsa bi daha ne resimler var?:D

şaka şaka abi en kısa zamanda sendeki resimleride görmek isteriz.herkese şimdiden teşekkürler.