Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Antalya-05 Haziran 2007 Tarihi Eserler Ve Orman İçi Keşfimiz

Konu, 'Yerel/Bölgesel Bisiklet Grupları' kısmında Ender Alıcıoğlu tarafından paylaşıldı.

1. Ender Alıcıoğlu

Ender Alıcıoğlu Onursal Üye

Seviye:
    Antalya 05-Haziran 2007 Salı günü Tarihi Eserler ve Orman İçi Keşfimiz.

Bu gün Ercan’ın aramasıyla. Gel abi keşfe çıkalım demesi ile atladık Mtb lere Varsak kasabası üstündeki tarihi yerlere ve orman içine girmek için pedallara bastık.
    Amacımız Pazar günü grubumuzu getirip dolaştıracak ilginç yerler bulmaktı. Buldukta ama, bu yükseltiye ve bozuk yola ekibi getirmemiz çok zor. Biz bile kah yürüyerek, kah bisikletlerimizi ittirerek çıktık bu yükseltiye.
    Ama çıktığımızda sahipsiz bir tarihi eser şehri kalıntıları ile karşılaştık. Neler yoktu ki. Zamanında çok büyük bir yerleşim imiş.
    Her ev kalıntısı yanında kendileri için su kuyuları halen duruyordu. Tabi definecilerde hiç boş durmamışlar. Her yer delik deşik haldeydi. Hele bir kaya içinde aynı bir desti görüntüsünde bir çukurda gördük. Demek aradıkları defineyi bulmuşlar.
    Sonrada orman içi patika yollara girdik. Ormancıların kesim için açtığı toprak ve bozuk yollarda dolaştık. Bir ara kaybolduk. Bir daha böyle yerlere giderken pusulamı almadan yola çıkmayacağım. Çünkü bu gün hava bulutlu olduğu için güneşi de göremiyorduk.
    Ama şansımıza hiç bilmediğimiz bir asfalt yola çıktık. Yolu sorup yönümüzü öğrendik ve yeniden orman içine girdik. Süper adrenalin doluyduk. O kadar çok yol vardı ki içerde bazısı bayağı bozuktu. Ama çok zevkliydi. Bir ara suyumuz bitti. O kötü oldu. 1-2 saat sonra orman içinde kesim yapan işçilerle karşılaşıp onlardan su aldık, yolu öğrenip dönüşe geçtik.
    Tabi her an aklımız da olan köpek saldırısını da atlattık. Hayvan sürüsü görünce hemen yavaşladık. Çoban vardır diye seslendik ama karşımıza 3 azgın köpek çıkmaz mı? Hemen durup bisikletlerden indik. Ben köpekten hiç korkmam herhalde onun da tesiriyle köpekle biraz konuştum, bağırdım, ama ileri gidemedik geri, geri 10 metre gittik, köpeğin sınırını geçince köpekte geri sürüsünün yanına giderken bizde 20 metre ileri hamle yaptık
    Tekrar geldiğimiz görünce bir daha geldi, ama bizde yan, yan önünden yavaşça geçtik. Baktıki bizden tehlike yok döndü arkasını gitti. Tabi bu arada orda bir köpek ölüsü de gördük, kesin bunlar parçalayarak öldürmüşlerdir.
    Ondan sonra taş ocağının yolsuz yollarından kayarak aşağı indik.
    Bisikletlerimiz mi? Resmen kıpkırmızı toprak renginde idiler, bizde medeniyete geldiğimizde hemen bir benzincide tazyiksiz su ile yıkayıp kuruladık ve zincirlerimizi yağladık.

İşte bu günkü süper gezimiz böyle geçti. Çok güzeldi.
    İşte resimlerimiz.

Karaoğlan parkından
    Antalya ya yeni yapılan suyun dansı
    Burası Antalya merkezde Kalekapısı meydanında. Seyretmeye doyum olmuyor. Sular burada resmen dans ediyor. :D

İşte bir günümüzün sonu.

Sevgi, saygı ve selamlarımla.

Hoşçakalın

nikanam, Murat CER, d.berkay ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  2. atteleia

atteleia Üye

Seviye:
    Abicim Antalya'lıyım derim,o kadar senedir Antalyada yaşıyorum, hatta forum kullanıcı adım bile Antalya'nın ilk ismi olan Atteleia ama abicim bu fotoğrafları görünce şok oldum.Benim böyle bir yer oldugundan haberim yoktu.Hayattan ve sizden öğreneceğim çok sey var...Ercan ve sizin ayaklarınıza sağlık...
    Teşekkürler..

Görüşmek üzere...

Ender Alıcıoğlu bunu beğendi.
  3. Ediz Tevfik Özgan

Ediz Tevfik Özgan Bisikletkolik

Seviye:
    Yaa demekki neymiş çok gezen çok bilirmiş. bizde onları okuyarak bişeyler öğrenirmişik teşekkürler. Toprak parkur çıkışı asfalttan iki kat çok yoruyor valla ayaklarınıza sağlık.

4. İsmail Ağıllı

İsmail Ağıllı Onursal Üye

Seviye:
    ender abi sizleri her zaman kalabalık görmeye alışkınız ercan gidelim diye arayınca yanlız çıkmışsınız bugun keşif yapmış gördüm sizleri çok degişik yerlere gidip bizimle paylaştınız yüreklerinize sağlık teşekkürler

5. alibo

alibo Aktif Üye

Seviye:
    Merhabalar, hem keyifli hem maceralı bir gezi olmuş sizinki Ender Abi. Ekibinizdeki bisiklet dostlarına rehberlik etme sorumluluğu sanırım biraz da değil mi? cefasını siz çekmişsiniz ama, sefasını hep birlikte sürersiniz artık ;)
    Aman Ender Abi köpeklerden korkmuyorsunuz ama ne demişler "atın tepmeyeni köpeğin ısırmayanı olmazmış". Siz yine de tedbiri elden bırakmayın derim ben. Hele sözkonusu olan bir koyun köpeği ise... Bizim için değerlisiniz unutmayın :)
    Bu arada ne olacak bu su durumu yaz mevsiminde? kocaman üç mataranız da yetmiyor demek ki... Bir çanta alıp ekstra bir ikibuçuk litrelik şişeyi taşımak gerekecek sanırım uzun turlarda.
    Selamlar, iyi pedallamalar. Dilerim bir gün bir yerde görüşürüz

6. Sercan

Sercan Forum Bağımlısı

Seviye:
    Yine mükemmel bir anlatım ve sürükleyici fotoğraflar. Keşke daha çok fotoğraf olsaydı. Ayaklarınıza, ciğerlerinize sağlık. Yalnız haddim olma da birşey söylemek istiyorum Ender Abi. Kesme işareti kullanılması gereken yerlerde, kesme işareti kullanmak yerine arada boşluk bırakıp yazıyorsunuz. Misal ''mtb lere'' derken bu şekilde yazmışsınız, gözüme çarptı. Mtb'lere olması gerekirdi... Ama olsun, diğerleri tamamen doğru ve noktasına virgülüne dikkat edilerek yazılmış. Yeni gezi yazılarınızda görüşmek üzere :)

7. d.berkay

d.berkay Onursal Üye

Adı:
    Demir Berkay
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Çok severim keşif turlarını...Neyin nerde olacağının belli olmaması daha da bir zevkli kılıyor bu tür gezileri...Sizinkide böyle bir çok sürprizle dolu olmuş harika...Fotoğraflar için teşekküler ayrıca...

8. nuriaktürk

nuriaktürk Onursal Üye

Seviye:
    güzel kesif olmuş ender abi resimler çok süper elinize saglık....

9. Ercan Bayram

Ercan Bayram Onursal Üye

Seviye:
    Dibimizde neler neler var daha görmediğimiz :)

başka bir gün de mağaralar gördük sıra sıra orayı görmeye pedallayacağız ama ne zaman kimbilir :)

Antalya garip

keşke dibimizdeki tarihi eserlerin yanına ormanı biçen adamlar ve Keçilerini yasak olmasına rağmen otlağa çıkartan adamlar olmasa da turistik bir mekan haline getirseler

boş gören her akıllı bir dedektör ile delmiş her sinyal veren yeri :)

alem bu defineciler:)

görmeniz lazımdı yerdeki kocaman kazılan yerleri ve ve kayanın delik yerini :)

Çoban köpeklerini de Ender abi çekmişti ama koymayı unutmuş sanırım
    Koskoca köpeği paramparça etmiş 3 canavar çoban köpeği :(

Keşiflere devam
    Ekiple gidebileceğimiz farklı
    taşlı topraklı güzel manzaralı bol oksijenli rotaları aramaya devam :)

pelo-selo ve Murat CER bunu beğendi.
  10. H.Can DEMİREL

H.Can DEMİREL Bisikletkolik

Seviye:
    Ender abicim merhaba,

Geziniz tam macera filmleri gibi olmuş.Ormanda kaybolma,azgın köpeklerle karşılaşma ve ekşın.Bu sefer kron'unla yol almışsın nasıl performans yaptığı tahmin edebiliyorum.Tandem'den sonra hafif bir bisikletle iyi yol alınır mutlaka.Ercan'ıda kutlarım umarım kron xc4000'in hakkını vermiştir.Abicim güzel anlatımın ve fotoğrafların için teşekkür ederim...

11. Murat CER

Murat CER Onursal Üye

Seviye:
    kâşifler klubü :)
    elinize ayağınıza sağlık...

maalesef ki; "yurdum definecileri" sanırım arkeologlardan çok daha aktif çalışıyorlar bizim ülke topraklarında..benzeri görüntüler hep karşımıza çıktı. özensiz kocaman kocaman kazılmış çukurlar...

neyse..seyri keyifli turunuz için teşekkürler..

12. Ender Alıcıoğlu

Seviye:

Merhaba Emre

Bende burnumuzun dibinde olan bu tarihi şehir kalıntılarına çok şaştım. Başka bir ülkede olsa inan bu kalıntıları turistler geziyor olur.

Ediz merhaba

Toprak çıkışlar hakikaten zor oluyor. Çok kayıyor dik yerlerde, ama bir okadarda neşeli oluyor. Asfalta çıkmak istemiyor insan.

Merhaba İsmail
    Az kişninde kendine göre avantajları var. Stres az oluyor ve sorunsuz heryere gidebiliyorsun. Kim nerde kaldı düşünme derdi yok.

Ali merhaba
    Güzel bir gezi oldu ve Mtb'lerin tam hakkını verdik.
    Köpek konusunda haklısın ama, eğer köpekten genelde korkuyorsan insan vucudu sen farkında olmadan bir koku yayıyor ve bunu köpekler hissedebiliyor. Ondan sonra zaten artık seni bırakmıyor. Biz Ercanl'la zaten hemen bisikletleri askerdeki tüfek çatma haline getirip içine girdik, allahtan saldırmadılar, ama dağ başında saldırsalardı sanırım bizde onlarda bayağı bir zayiat verirdik, tabi bisikletlerimizde yamulabilirdi:D

Sercan merhaba
    Fotoğraf konusunda inan en azı çekmeye çalışıyorum artık. Ama alışmışız her gezi dönüşü 100 fotoğrafı çok geçmiş buluyorum.
    Ya, bu imla işinde haklısın beni mahcup ettin. Klavyede en uzak noktaya koymuşlar o tuşu , uzanmak biraz zor geliyor oraya, ama senin için gene dikkat etmeye çalışacağım.

Berkay merhaba
    İnan hiç bilmeden ve hayatımızda böyle bir kalıntılardan haberimiz yokken başladık bu geziye. Çokta güzel ve değişik oldu. İyiki gitmişiz.

Teşekkür ediyorum Nuri'cim.

Ercan köpekler herhalde biraz tırstığımız için tam büyük resimlerini çekememişim. Uzaktanda bizim o dev gibi gördüğümüz köpekler küçük çıkmış. Keçilerin arasında kaybolmuşlar. :D

Can'cım merhaba

Evet bilmediğimiz bir ormanda bayağı gezdik. Orman içinde o kadar çok yol varki artık her dönemeçe durup işaretler koymaya başladık. Hele bir keresinde inip yerdeki bisiklet tekerlek izlerini saydık 2 defa aynı yerden geçmişiz.:mad:
    Kronum dün hakikaten tam bir sınavdan geçti. Yürüyerek inilmeyecek taşlı bir araziden üstünde indik. :rolleyes:

herkese sevgi ve selamlarımla.

Hoşçakalın.

13. Ender Alıcıoğlu

Seviye:
    Murat'cım merhaba

Çok sahipsiz bir ülkedeyiz. Burası Antalya ya o kadar yakın bir yerki. Sadece ulaşım biraz zor. yol pek yok gibi. Ama defineciler, orman içinden kepçe ve kazı aletleri ile gelmişler.

Bu resmini koyduğum kaya çukuru içindeki dipteki boşluk bana tam bir testi şeklini hatırlattı. İçide belki çil çil altınla dolu idi.:D

Tabi bu bizim kafadan yaptığımız bir yorum. Ama bu kadar çok yer kazdıklarına göre mutlaka birşeyler buldularki uğraşıp durmuşlar.

Sevgi ve selamlarımla.

14. güray

güray Kıdemli Üye

Seviye:
    hahah..ben hiciv diye buna derim..ama "sanırım" demeye gerek yok bence..kesinlikle arkeologlardan çok daha sistemli ve sık çalışıyorlar.hatta neler neler buluyorlar da haberimiz olmuyor.öyle hepsi boş dönmüyor yani.geçen gün gazetede bir haber okumuştum.bikaç sterline satılmış bi antik yüzük ingiliz bi turiste.türkiye almaya mı çalışıyormuş almış mı tam hatırlamıyorum.şu anki değeri trilyonlarla ölçülüyordu...
    bizde mi defineci olsak ne?:rolleyes: :D
    iyi keşiler ender abi ve ercan...

15. umittosun

umittosun Kıdemli Üye

Seviye:
    valla abi harika bir gezi olmuş canım çekmedi desem yalan olmaz

16. Atahan Akıllı

Atahan Akıllı Bisikletkolik

Seviye:
    ender abi ben şahsen pazar ekibinin yeni bir üyesi olarak söylüyorum ki kronlarınıza,ayaklarınıza sağlık. şimdiden yolun kokusunu aldım. gitmek için sabırsızlanıyorum. keşif turlarınızın devamını dilerim. sevgi ve saygılarımla. pazar gezisi duyurusunu bekliyorum. Atahan Akıllı

17. Ender Alıcıoğlu

Seviye:
    Güray'cım merhaba
    Ya sende gelince bize katıl diyecem ama , sanada bir Mtb lazım. Senin ince teker oralara gidemez. Sanada bir tane yedek mtb alalım.

Sevgi ve selamlarımla.

Ümit'cim merhaba

İnan benim gittiğim halde gene canım çekiyor. Çok güzel yerlerdi. Sakin sessiz, orman içi. Sincaplar bile önümüzde koşuşuyorlardı.

Sevgi ve selamlarımla.

Atahan merhaba
    Okullar kapansın, senlede böyle yakın gezilere gideriz herhalde.

Sevgi ve selamlarımla.

Hoşçakalın.

güray ve pelo-selo bunu beğendi.
  18. tırt kaptan

tırt kaptan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Ender Abi, sen böyle güzel yerleri yayınladıkça ben yazıyorum deftere:rolleyes: , geldiğimde korkarım 24 saatlik 5-6 tur yapmak zorunda kalacağız... :p
    Paylaşımın için teşekkürler...

19. scofoid26

scofoid26 Aktif Üye

Seviye:
    slm ender abıcim.keşif gezilerinin ,grup gezilerinden daha heyecanlı olduğunu görmüşsünüz,nerden ne çıkacağı belli değil:eek: ,gidilecek yol ne kadar?:eek: yol nasıl?:eek: daha esrarengiz oluyo ve daha fazla keyif alıyosunuz.sizin içinde öyle olmuş.
    :) :)
    bol pedallı günler dilerim,
    siz gezin,biz görelim.selamlar abicim

20. Ender Alıcıoğlu

Seviye:
    Fırat'cım merhaba
    Ya sen gel senin için gece gezisi bile düzenlerim sen merak etme. Sen istedikten sonra sele üstünden bile inmeden yemeklerimizi yeriz.:D

Nihat'cım merhaba

Keşif gezileri dediğin gibi grup gezilerinden daha güzel oluyormuş. Çünkü beklemek yok, sorumluluk yok, geri kalan yok. Ve kafan seni nereye yönlendirirse o tarafa pedal basıyorsun.
    Ama Antalya'da şöyle benim gibi, kafasına göre bisiklete binecek bir arkadaş bulamamanın sıkıntısını yaşıyorum. benim kendi arkadaş grubum, yaşıtlarım, bisikletle pek ilgileri olmayan arkadaşlarım. Bisiklet grubundaki arkadaşlarımda, ya çalışıyorlar, ya okuyorlar, yada babaları izin vermiyor, yani anlayacağın, yaşı yaşıma, kafası kafama uyan bir arkadaş bulamamanın sıkıntısı ile bisiklete binemiyorum.
    Allahtan eşim varda o akşamüstüleri gelince onunla biniyoruz.

İnşallah bir gün buralara gelirsinizde beraber pedallarız.

Sevgi ve selamlarımla.

Hoşçakalın.