Anneme bisiklet sürmeyi öğretmek istiyorum

perizag

Aktif Üye
Tepki
113
Merhaba arkadaşlar,
Başlıkta da gördüğünüz gibi anneme bisiklet sürmeyi öğretmek istiyorum kendisi 56 yaşında. Önerilerinizi bekliyorum :)

Scudo

HikmetYılmaz

Forum Bağımlısı
Tepki
877
Bisiklet
KTM
Herkes bisiklet sürmeyi her yaşta öğrenebilir, tek gerek şart istemesi. İstemeyince zorla olmuyor :)
Ben bu yaz internette okuduğum bir teknikle eşime ve oğluma öğrettim. Önce seleyi iyice aşağı indirdik. Ayakları yere kolayca basacak şekilde. Sonra çok hafif meyilli bir yer bulduk. (Meyil çok az olmalı, sadece ilk hareketi koruyacak kadar, %2-3 falan). Yoksa bisiklet hızlanıp panik yaptırıyor.
Teknik şu : seleye oturup ayağı ile ilk hareket veriyor. Sonra iki ayağını birden yerden kaldırıp o şekilde 1-2 saniye gidiyor, pedal çevirmeden. Zaten ilk seferinde hemen ayak yere konuluyor :)
Bu şekilde sürekli yukarı çıkılıp kendini aşağı salıyor, bir müddet sonra istemese de ayağın yerden kalkma süresi uzuyor. Önce 3-5 saniyeye sonra 10 saniyeye falan çıkıyor. O aşamada dengelemeyi öğrenmiş oluyor, olay bitiyor. Bu denge öğrenme sürecinde pedal falan çevirilmeyecek, ayaklar yerde sarkar pozisyonda kalacak. Sadece yerle temas kesilecek.
Bir süre bu şekilde çalışınca (yaşa ve kişiye göre yarım saat - 2 saat arası değişebiliyor süre, çocuklar daha kolay öğreniyorlar :) ) UFak ufak pedal çevirmeye başlıyor. Daha sonra dönüşler vs diye gidiyor. Zaten dengeyi bir kere öğrenince gerisi çorap söküğü gibi geliyor.
İlk aşamada dikkat edilecek 3 konu var, birincisi bahsettiğim meyil. Ne çok az ne çok fazla olmalı. Sadece ayakla ilk ittirmenin hızını koruyacak kadar, belki biraz daha fazla. İkincisi sele iyice aşağı indirilmeli ki ayak yere kolayca basıp panik yapmasın. Üçüncüsü ise başta hızlı gitmeyi telkin etmek. Başlangıçta çünkü yavaş gitme eğiliminde oluyor insan, o zaman iş daha zor oluyor. Hızlı giden bisiklet daha kolay dengelenir malum.
Bir de o ilk dengeyi öğrenme aşamasında pedalları sökmek de ayağa dolanmaması için çok faydalı oluyor. Bu şekilde öğrenemeyecek kişi yok diyorlar, youtube'da bu teknikle öğrenen ninelerin falan videosu var :) Tek şart istemek ve bıkmamak.
Kolay gelsin.

Nuri Alper Ulupınar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.429
Bisiklet
Trek
@perizag

Benim annemde bisiklete biniyor. Ama kargo tarzı 3 tekerli.

Kendisi 65 yaşında.

Hiç fena değil. :)

• Beğen
Tepkiler: aertan

Onder.Eren

Daimi Üye
Tepki
171
Bisiklet
Cannondale
ben de bu taktikle 35 yaşında bir arkadaşıma öğrettim yakın zamanda. tonla video var youtubeda.
özetle;
1- sele dipte, ayaklar yere değmeli. çok hafif eğimde 10 defa pedal çevirmeden (pedalları sökebilirsiniz)
2- yine 10 kere bu sefer ayaklar pedal üstünde. (ama çevirmeyecek, sadece koyacak)
3- yine 10 kere bu sefer pedal çevirecek.

1 saat sonra düz yolda sürüyorduk. biraz da öyle sürüp gidiş geliş 7 km yaptık :)

Bahadır Ulusoy

Forum Bağımlısı
Tepki
231
İsim
BAHADIR ULUSOY
Bisiklet
Salcano
onderin taktiği güzelmiş ben de mi denesem ne yapsam :)