Ankita mı? Peugeot Tourmalet 14 vites bayan model Yardım

Kuu

Üye
Tepki
19
Merhaba,
Babam Nantes'ten 3 yıl önce Yalova'ya taşınan bir tanıdığından hediye almış. Kendisi bisikleti zamanında kızına almış ancak kızı Türkiye'de üniversite okumak isteyince bisikleti yıllarca garajda tutmuşlar. O kadar yıl nasıl koruduklarını hiç bilmiyorum ama bisiklette herhangi bir pas vs yok. Bisiklete hiç binilmemiş, jantlarda fren papuçu izi bile yoktu. İlk kez ben geçen hafta bindim. Bisikletin ayrıntılı fotoğrafları linktedir.
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
Araştırdım kendi çapımda, Internet'te bulduğum yazılı döküman aşağıdaki gibidir.
For Sale: Peugeot Tourmalet 14 Speed Index.
Late 1980's era
Sticker on underside PE200 NUA57NP A, 510082238327
CLS Omega R brakes
Shimano shifters SL-S434
Wheels Rigita 13/20
Michelin Select tires
Shimano SIS Rear gear changer
Trek Interchange back rack 50lb limit
Top bar has "C.A.D. : Peugeot Cycles Computer Design" and "Tourmalet 14 Index" and Made in France
Seat bar "PBS: Peugeot Direct Brazing System"
Diagonal bar: Peugeot and CMO: Chromaly"
The front emblem appears to be the type V 82-90
Sanırım bisiklet 1980'lerde üretilmiş bir model. Ben bir süredir ortalama bir bütçeyle yol bisikleti almak istiyordum, yazlığa gittiğimde babam garaja bunu alıp koymuş. Ben de alıp İstanbul'a getirdim. Bostancı Sahil'de binerken biri durdurdu ve bunun oldukça eski bir model olduğunu ve mutlaka araştırmam gerektiğini söyledi. Sizden ricam beni bu konuda bilgilendirir misiniz? Bu bisiklete binmeli miyim yoksa meraklısına satmalı mıyım?

Scudo
Tepki
17
Bisiklet
Ümit
Bisiklet hakkinda bilgim yok ama bu kadar eski bir modeli satmasanizda, kullanmak yerine saklamanizi tavsiye edebilirim.

Tepki
1
Bence her eski nesne bir yerde antika sayılabilir. Satıp satmamak size kalmış, ne kadar eder bu konuda fikir veremem ama bisiklet binilmek içindir. Eğer bisikleti sürerken memnunsanız, rahat sürülüyorsa bence binin derim. Birde lastikleri bir kontrol ettirin metal yıllara dayana bilir ama lastikler eskimiş olabilir..

Doğukan Aksu

instagram/no85atelier
Tepki
4.142
Bisiklet
Diğer
@Kuu

@Şükrü Yılmaz

Selam,
Bisiklet sanıldığı kadar eski değildir, özellikle bir antika hiç değildir. Antika olması için bir ürünün öncelikle tam anlamıyla 50 yılı aşkın bir zamanı doldurmuş olması ve niteliğine göre amacına uygun korunmuş, sonradan işlem görmemiş olması gerekmektedir.
Bu bisiklete gelecek olursakta güzel bir Fransız menşeili bayan mono-mixte model bir klasiktir diyebiliriz. Şükrünün de dediği gibi sürerken memnunsanız satmayın, parçaların bakımlarını yapın ve bunun keyfini sürün derim. Yıl konusuna gelincede 80'lerden Peugeot'ya ait HLE tube borularla inşa edilmiş rekorsuz ince tig kaynak işçiliği ile üretilmiş bir kadroya sahiptir.

• Beğen
Tepkiler: Osman D.