Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ankara'ya özgü lezzetler - nerde ne yenir?-

Konu, 'Site Hakkında Genel Konular' kısmında thomisus lx tarafından paylaşıldı.

1. thomisus lx

thomisus lx Onursal Üye

Seviye:
    doktor, gizli şeker olmuşsun artık diyabet diyetine marş marş dedikten sonra, artık gidemediğim; Ankara'ya özgü olan ya da olmayan, gitmekte sıkıntı görmediğim, benim midemi bozmamış yerlerden bahsedeyim.

sakarya caddesinde Goralı yenebilir. bildiğiniz sandviç ama içini patates püresi ile doldurup; sucuk salam ve turşu üzerine ketçap ve mayonez. kokakola içtiğimiz günlerde kolasız gitmiyordu. izmirde yok. (izmirliyim ben) zaten icat eden Ankaralı. Sakarya'da eski hosta nın hemen yanındaki pasajın içinde.

Yusuf Z. Şipal bunu beğendi.
  2. İbrahim Halil Kılınç

İbrahim Halil Kılınç Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Antep sofrasına git öhtenciyken vazgeçilmez di benim için ;))

Sent from my lumia 920 Tapatalk

3. Cuneyt Erkman

Cuneyt Erkman Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    öğrencilik yıllarımda beğenerek gittiğim bir dönerciyi tavsiye edeyim. çankayadan tavacı recep ustaya inerken solda ufak bir dükkan. küçük soslu döner dürüm porsiyonları metal tabaklarda gelirdi. birde ulusta bakanlık pidecisi tabi...

4. thomisus lx

thomisus lx Onursal Üye

Seviye:
    kebap 49, pide için ankara klasiği, illa ki daha güzel yapan yerler vardır ama bu kadar ince yapana rastlamadım.

5. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Ankara'da askerdeyken bizim arkadaşlar hep bir menemenciye gidiyorlardı. Adını bile unuttum. Zemin kotundan aşağıda çirkin bir yerdi.
    Eğer güzel olmayan menemen yerken, etrafınızda "tertip" muhabbeti duymak istiyorsanız buraya gidebilirsiniz..
    Ki gelen menemen sanki üstünden yenmiş de dibinde kalanı size getirmişler gibiydi..

Hah adı da Zelal'di.. :)

6. Efe Yamac Yarbasi

Efe Yamac Yarbasi Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    istanbul'a taşındım taşınalı ankara'nın yemekleri burnumda tüter oldu. Konur sokak'ta bir tabldotçu vardı, üniversitedeyken giderdik ara sıra, kumrular'da bir çiğköfteci var, inanılmazdı. Lisedeyken de Necatibey caddesindeki kebap 49'un tavuk sarmasına tapardım :D . bak şimdiden ağzım sulandı, istanbul'un pahalı ve bayaa leş sokak fast foodçularının camlarını indiresim geldi :p Meşrutiyet'in sonunda da Mutfak Lokantası vardı, hala duruyor mu bilmiyorum ama çok başarılıydı f/p açısından.

bu arada hiç yolunuz düşer mi bilmem ama ODTÜ'nün içinde Çatı diye bir yer vardır, ne yerseniz yiyin, kiloyla yersiniz :) konsept ilginçtir, yemek güzeldir. Tavsiye ederim. aaaah aaah

Uras Cumhuriyet bunu beğendi.
  7. Yusuf Z. Şipal

Yusuf Z. Şipal Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Bu durumda Necatibey caddesine girsende devamındaki Hacıbaba nın önünden geçme...

8. Celalettin aktaş

Celalettin aktaş Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Konya yolunda hacı babanın ana merkezi.

9. thomisus lx

thomisus lx Onursal Üye

Seviye:
    hacıbaba, baklavası meşhur olsa da, kadayıfı hafif ve benim tercihim. Maraşlı bir arkadaş, kesme dondurmayı baklava dilima arasına koyup sandviç yapıp yerdi. rahatlıkla bu şekilde yarım kilo baklava yiyebiliyorsunuz. denenmiştir. yediydim.

10. M Manus

M Manus Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Ankara üniversitesi Hukuk ve Eğitim fakültesinin bulunduğu binanın karşı tarafında yolun hemen altında Kırık Oklava var ne zaman Ankara'ya gitsem arkadaşla oraya gidiyoruz mükemmel gözleme yapıyor üzerine gelen soslar falan.

Hem öğrenci mekanı hem esnaf lokantası tadında içerisi tıklım tıklım önerilir.

Ömer KARAN bunu beğendi.
  11. Faruk K.

Faruk K. Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Düveroğlu'nun Antep usülü lahmacununu ben çok beğeniyorum. 3 yerde var; Kızılay, Anıttepe ve Ümitköy

12. Ömer KARAN

Ömer KARAN Onursal Üye

Adı:
    Ömer KARAN
    Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Ankara ya özellikle yazın ayda bir kez kesin gittiğim için konuyu kesinlikle sık kullanılanlarıma ekliyorum. Paylaşım için teşekkürler :) Bu arada Atatürk Orman Çiftliğinde yenilen kokoreç te güzeldir tabi.

ufuk şimşek bunu beğendi.
  13. İbrahim Halil Kılınç

İbrahim Halil Kılınç Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Çiftliğe git mesala kokoreç yiyebilirsin çok iyi dir

Sent from my lumia 920 Tapatalk

14. Yusuf G.

Yusuf G. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Ben işim nedeniyle bir çok il gezdim, Hosta'nın Et döneri gibi hiçbir yerde görmedim. Ne zaman Kızılaya gelsem direk hosta'da yaprak döner yiyorum.

thomisus lx ve Yusuf Z. Şipal bunu beğendi.
  15. Yusuf Z. Şipal

Yusuf Z. Şipal Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Eskiden İzmir Caddesi' nde Gökçen Piknik vardı. Ülkealan Pasajı' nın hemen karşısında. Hamburger bize özgü bir lezzet değildir ama bence Ankara' da en güzel hamburger orada yenirdi. Biz, gençlik özentisi biraz da, mutlaka giderdik. Bir de Sakarya Caddesi' nde -eski Seçkin Dersanesi' nin karşısında- "Başak Unlu Mamuller" vardı. Onlar da çok güzel soğuk sandviç yaparlardı. Sonra ikisi de kapandı. Şimdi eskiden kalan fazla birşey yok galiba. Her yer AVM olduğu için hep isim hakkı almış küresel markalar. Yine de ne zaman memleketime gitsem İzmir Caddesi' nin Ziya Gökalp' e çıkışında, Bulvar üzerinde Özge Piknik' ten kömürde döner yerim, ayrıca karşısına geçip yıllardır orada bulunan büfelerden tost yenebilir, havuç suyu vb meyve suları içilebilir. Benim için klasiktir. Gerçi uzun zamandır gitmiyorum, belki onlar bile tarih olmuştur.
    Unutmadan, ister Ulus' ta ister Mülkiyeliler Lokali' nin arkasında, mutlaka Akman Bozası içerim.

thomisus lx bunu beğendi.
  16. thomisus lx

thomisus lx Onursal Üye

Seviye:
    Hacı nın fırınlanmış kokoreçini öneriyorum. gençlik caddesi tarafında. kendisi patentini almış. nasıl tarif edeyim bilmiyorum ama bizim validelerin tabiriyle lokum gibi kokoreç.