Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ankaralı Sürücülere :)

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında Serbay Akar tarafından paylaşıldı.

1. Serbay Akar

Serbay Akar Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    Arkadaşlar aynı konuyu iç anadolu bölegesinde de açmıştım, galiba fazla uğrak yer değil orası :D Neyse ben maruzatımı yazayım ..

Arkadaşlar ben Ankara'da yollarda sürmeye bu yıl başlayacağım, bilmiyorum içimde biraz korku var :mad: . Bu zamana kadar sorun yaşayanlar oldu mu ? Şehir yollarında hiç kullanmadım. Buradaki sürücüler çok deli :Skull-175 Yaşadıklarınızı paylaşırsanız çok sevinirim.

sencer sezer ve Hasan Topcan bunu beğendi.
  2. Ahmet Gürkan

Ahmet Gürkan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    - Mavi beyaz midibüslere ve dolmuşlara çok dikkat edin, hepsi istisnasız kural tanımaz birer trafik canavarıdır. Ben düzgün kullananına pek rastlamadım. Otobüs duraklarına dikkat edin, Ankara'da otobüs duraklarının çoğunda cep yoktur, otobüsler ve midibüsler ortalık yerde birdenbire durabilirler, insanı zora sokarlar...

- Alt geçitlere girmeyin, çünkü hiçbirinde emniyet şeridi yok, sıkıştırırlar.

- Işıklı kavşaklarda dahi gözünüzü dört açmalısınız, çünkü Ankaralı sürücülerin nezdinde kırmızı ışıkta geçmek artık normal bir davranış haline geldi.

- İstanbul yolu, Eskişehir yolu gibi ana arterleri mümkün olduğunca az kullanmaya bakın, çünkü pek keyifli yerler değildir, genelde kamyonların ve toplutaşım araçlarının kullandığı ve alışveriş merkezlerinin, benzin istasyonlarının sıra sıra dizildiği yerler oralar olduğu için sürüş keyfiniz sıfıra iner...

- Genelde Sincan Etimesgut dolaylarına yuva yapan doğan görünümlü şahinleri, eski kasa 3.16 bmw'leri ile bilinçsizce ortalıkta gezinip duran çakallardan uzak durun, üstünüze sürebilirler, küfür edebilirler, üstünüze bira şişesi atabilirler, hatta tükürebilirler.

Benim aklıma gelenler şimdilik bu kadar, hepsi tecrübe ile sabittir...

3. Serbay Akar

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    çok teşekkürler :) Ben çankaya tarafındayım galiba oradaki magandalar bana bulaşmazlar :))

sencer sezer bunu beğendi.
  4. Ahmet Gürkan

Ahmet Gürkan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Maganda her yerde magandadır, yine de dikkat :)

sencer sezer ve Serbay Akar bunu beğendi.
  5. Serbay Akar

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    :D

Ahmet Abi deacthlon'a hiç gittin mi bilmiyorum btwin'leri inceleme vaktin oldu mu hiç?

6. recep24ank

recep24ank Bisikletkolik

Adı:
    Recep Eşref ÇINAR
    Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Ankaranın gözünü seveyim öküz şöförler az yine bisikletlilere yol veriyorlar sen gel sakaryaya burda bırak bisikleti insana bile yol vermiyorlar burda öncelik arabaların kimse kimseye yol vermez seni sıkıştırır arkasına bile bakmaz hız göstergeleri hep bozuktur en az 120 km gösterir kasklı gezdiğin zaman ahanda mustafa topaloğlu geziyor derler

sencer sezer ve fatix54 bunu beğendi.
  7. fatix54

fatix54 Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Ankarayı bilmem ama Sakarya konusunda haklısın.

8. Ahmet Gürkan

Ahmet Gürkan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    geçen ay gitmiştim, bisiklet bölümü pek tatmin edici gelmedi. btwin'in tişörtünden aldım bir tane, 2 çift de çorap aldım, pek memnun kalmadım açıkçası... tişört hem kaşındırıyor hem de teri vücutta tutuyor, pamuklu tişört giymiş gibi hissediyorum yani, onun yerine aynı fiyata nike'in spor tişörtlerinden alsaydım daha iyiydi, cepsiz ama amacına hizmet ediyor en azından :)

9. Serdar TEBER

Serdar TEBER Bisikletkolik

Seviye:
    Serbay'cım eğer Çankaya'da oturuyorsan, en iyi rota trafiğe bulaşmadan, ORAN ve TRT binasının yanında başlayan ormanlık alandır. Doğukent bulvarının geniş kaldırımlarını kullanarak oraya ulaşabilirsin. Biz hep öyle yapıyoruz. :)

sencer sezer ve Mustafa ÖZKARA bunu beğendi.
  10. hakan sancaktar

hakan sancaktar Kıdemli Üye

Seviye:
    anadolu bulvarı çok tehlikeli, acelem yoksa kesinlikle girmiyorum. emniyet şeridi yok ve kamyon trafiği her saatte yoğun.

11. grideniz

grideniz Aktif Üye

Seviye:
    merhaba ben de ankarada bisiklete yeni başlayanlardanım ama bende de korku yok değil yollar tehlikeli gözüküyor ,kaldırımda gitsek sorun olur mu acaba?

12. Ahmet Gürkan

Ahmet Gürkan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Mecbur kalmadıkça kaldırımları kullanmamalısın, hem yayaları rahatsız etmiş olursun, hem de sürüşten keyif alamazsın, sürekli önüne bir engel çıkar, bisikletten inmek zorunda kalırsın... Ayrıca bilinçli bir bisikletçi imajını da yerle bir etmiş olursun.... Düşünsene başında kask, elinde eldiven, kaldırımda yayalara makas atıyorsun, ben hiç görmedim öyle birşey, umarım görmem de :) Yolun sağından dikkatli ve kendinden emin bir şekilde sürüş yaparsan, etrafında olup bitenleri görür ve "görünür" olursan, güvenlik konusunda gerekli donanıma sahipsen pek bir sorun yaşamazsın... Kazasız sürüşler diliyorum...

13. ufuk şen

ufuk şen Kıdemli Üye

Seviye:
    Günde 16 km , Balgat/karapınar - kızılay / akay caddesi hattını kullanıyorum.

Genel yol güzergahı olarak Mhp genel merkez binasının önünden, Balgat endüstiri meslek liesi önünden türk ocağı caddesine geçerek ordan da inönü bulvarı üzerinde yoluma devam ediyorum.

2 Aylık bir zaman diliminde sadece bir bayan sürücü tarafından sıkıştırıldım onun haricinde yolun en sağından gittiğiniz sürece çok ciddi bir sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum, hatta bazen antreman amaçlı çıktığım ve şehir içine girdiğim dar yollarda araçların arasından geçtiğim anlarda oldu, temkinli ve çok aceleci davranmadığınız sürece sorun yok.

14. grideniz

grideniz Aktif Üye

Seviye:
    biraz da özgüven gerekiyor sanırım ankarada bisiklet sürmek için yoksa trafikte dikkate almıyorlar ,gerektiğinde tüm şeridi kaplamaktan çekinmeyin çünkü herzaman sizin hayatınız arkadaki adamın bağırtısından daha önemlidir, bir de bazı bilinen kaldıırmlarda gidilebilir ama çoğu zaman 50 cm basamağı göremiyebiliyorsun onun için çok dikkat etmek gerekiyor

15. özlem Er

özlem Er Üye

Seviye:
    Ben de ilker 9.cadde den gidiyorum o yol panoraya kadar gidiyor..ve dikmen den polis evine kadar inip geri çıkıyorum şimdilik.erken saatlerde.

16. Mertcan Özmen

Mertcan Özmen Aktif Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Yeni Başlıyanlar için Eskişehir yolu cok tehlıkelıdır
    ayrıca yogun trafıkte kapı açanlara dıkkat etmek gerek
    cunku kımse arkasına bakmadan kapı açabılıyor.

17. ilkcan çağdaş

ilkcan çağdaş Forum Bağımlısı

Seviye:
    ne ankaraymış be arkadaşlar.Diyoruz ya hep eğitim.Anlaşılan Ankaradaki sürücülere kimse direksiyon dersi vermemiş.İstanbul kalabalık şehir diyoruz,ama bu kadarda değil.Ne dersiniz?Ankaradaki şöförlere bayağı direksiyon dersi vermek gerekirmi?bence evet:D

18. Şafak Atilla Akpınar

Şafak Atilla Akpınar Bisikletkolik

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    benim rotam genellikle ıssız kimselerin geçmedği yollar:)

İlk başlarda çetinemeçten hoşdereye çıkar,tırmanıp atakulenin ordan yıldıza doğru(ahlatlıbel tarafına) dönerim.Ahlatlıbelden inceğe kadar gider angora evleri sapağından sağa döner.çay yolunun içinden ümitköye ordanda eskişehir yoluna çıkar.Ato nun ordan çukurambara dönerim o %21 lük yokuşu çıkar tekrar çetinemeçe döner evime giderim. 47 km yapmış olurum :)

Bnm rotam bu ilk başlarda ve sonlarda biraz trafikteyim,onun dışında çok rahat sürüyorum:)

19. ufuk şen

ufuk şen Kıdemli Üye

Seviye:
    Benim antreman güzergahım iş dışında, mevlana bulvarı üzerinden yani konya yolu, pejo firmasının önünden, (neziroğluda var yukarda) Dikmen/kepekliye kadar hafif eğimle çıkan daha sonra dikleşen bir rampa.Ordan incek güzergahına dönüp karşı yoldan , panoraya kadar giden yol.

20. bachibouzouk

bachibouzouk Kıdemli Üye

Seviye:
    Kaldırımda yürüyen yayaların haklarına saygılı olduğunuz sürece yol yerine kaldırımda sürmenin yanlış bir tarafı yok. Bu sizin "bilinçli bisikletçi imajınıza da " gölge düşürmez merak etmeyin (bu kategorizasyon kime göre neye göre yapılır ve genele dayatılır ayrı bir tartışma konusu) 2006 dan beri pedalladığım ve eskiden köpeklerin kovaladığı tarla halindeki yerler son iki senedir park caddesi vs adı altında görgüsüzlük ve paralı cehaletin uç örnekleri tarafından ele geçirildiğinden beri geceleri o muhitte binecek isem canımı ve ruh sağlığımı korumak adına hep kaldırımları kullanıyorum. Bu bölgeyi dolduran, çok pahalı bir araba alabildiği için kendini üstün insan - yolların hakimi gibi görebilen, kuralların kendi için geçerli olmadığını düşünen, daracık yollarda alkol almış olmasına rağmen inanılmaz hız yapıp, sizi sıkıştırıp bir de üstüne camı açıp ağız dalaşına giren mahlukatlara karşı görünür olmanız, duyularınızın açık olması her zaman işe yaramıyor veya alınan bu önlemler karşı tarafın hata yapmasını engellemiyor. kaldırımda mutlu iseniz ve yol sizi kasıyor, kısıtlıyor ise (bu bölgenin öncelik olarak yayalara ait olduğunu unutmadan) kaldırımı kullanın . bisiklete binmek ve yaşıyor olmak "bilinçsiz kullanıcı :) " olarak anılmaktan daha değerli, "bilinçli sürücünün el rehberi ve kurallar kitabı" diye bir mevzuat olmadığı, olsa bile kriterlerine kimin karar verebileceği çok tartışmalı olduğundan nasıl rahatsanız öyle pedallayın.

engin kızılcan ve sencer sezer bunu beğendi.