Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ankara'daki en zor tırmanışlar

Konu, 'İç Anadolu Bölgesi' kısmında dramorey tarafından paylaşıldı.

1. dramorey

dramorey Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Merhabalar,
    İzmir'deki en zor tırmanışlar başlığından esinlenerek aynısını Ankara için de açmak istedim. Bildiğiniz gibi Ankara'da tırmanış için çok fazla rota bulunmuyor. Burada paylaşım yaparsak herkesin yararlanacağını düşünüyorum. Örnek vermek gerekirse Elmadağ yolu tırmanış için güzel bir rota.

2. kutlucan

kutlucan Kıdemli Üye

Adı:
    kutlucan akünal
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Şehrin içinde bir yerlerde nene hatun caddesi cumhurbaşkanlığının önüne kadar :)

Cemil Dada bunu beğendi.
  3. aknorl

aknorl Kıdemli Üye

Adı:
    akın oral
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Ümitköy- İncek bütün gözeneklerinizden solumanızı sağlayabilir...

4. Yavuz S.

Yavuz S. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Ankara'nın her yeri tırmanış. Düzlük bir alan yok ki.

Ankara - Ayaş - Polatlı - Ankara yolu en sevdiğim Yokuşu bol yol.

Elmadağ 2. Sevdiğim yol.

Konya yolu armada - Gölbaşı
    Incek
    Eymir
    Çankaya - Oran.
    Köyler ve köyler her yer yokuş.... Bunlar ilm etapta aklıma gelenler. Yokuşu olmayan her hangi bir rota yok ki.

Ankara'da heryerde yokuş var.

Cemil Dada, BurakS, Kazuya ve 7 kişi daha bunu beğendi.
  5. aynakol

aynakol Aktif Üye

Adı:
    hakan
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Eymir den trt yokuşunu unutmalım.ankarada bisikletciler ikiye ayrılır.trt yokuşunu çıkanlar ve cikamayanlar:)

6. Engin Sarı

Engin Sarı Canyon Ultimate CF SL

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Ankara'da yokuş bol evet ancak antreman için uygun olanlar ne kadar orası tartışmalı...O yüzden "tırmanış" tan ne kast ediliyor tanımlamak gerek sanırım. Cinnah caddesi örneğin, yaklaşık 1,5 km uzunluğunda ortalama %9 eğimdedir. Gücünüze ve bisikletinize göre 5-10 dk arasında alırsınız. Yine şehir içinde, Turan Güneş caddesi 2 km lik bir yokuştur. Konya yolu Gölbaşı yönüne giderken, Kepekli tabir edilen yokuşu tırmanırsınız, ortalama yüzde 4 eğim, 3 km lik bir rampadır. Eskişehir yolundan, İncek semtine doğru geçtiğiniz bütün yol ve arayollarda irili ufaklı rampalar vardır. Çünkü Eskişehir yolu 900 m rakıma, İncek 1200 metre rakıma sahiptir. Eskişehir yolundan polatlı yönüne doğru ilerledikçe, yani şehirden çıktıkta, solunuzda kalan köy yollarından incek tarafına çıkmak isterseniz, o köy yollarının tamamı uzun kısa rampalar ile doludur. ortalama 300-400 metre irtifa kazanırsınız. her biri 3-5 km lik etaplardır. Ama bunların hiç biri esaslı bir yokuş antremanı sayamayız sanırım. çünkü kısalar...aralıksız 30 dk %6 ortalama eğim ve üzerinde tırmanabildiğiniz yer az aslında ankara'da. Elmadağ kayak merkezi var aklıma gelen. İki farklı yoldan tırmanılabiliyor. Şehir içi diyebileceğim rota, mamak nato yolu üzerinden, 8 km kadar yüzde 6 ortalama eğimle, zirveye tırmanabilirsiniz. Yer yer 300-500 metrelik %13-15 lik eğimler var. Elmadağ kayak merkezine bir de Bala yolu üzerinden, üç beş köy geçerek tırmanabiliyorsunuz,ki orası daha güzeldir. yine 900 metre kadar irtifa kazanıyorsunuz, yaklaşık 15 km de. Kömürcü köyünün çıkışında yüzde 17 lere varan bölümler 300-500 metre kadar, bildiğiniz duvar. Bunlara ek olarak tabi anılmış, eymir gölünden trt ye çıkmak var. 1,5 km, ortalama yüzde 8 olması lazım. son bölünde yine 300 metrelik bir duvar var. 10-20 dk arasında sürüyor tırmanış, güç ve bisiklet durumuna bağlı olarak. Şehir dışına çıkılırsa, Beypazarı-Ayaş yolunda yine 3-5 km lik güzel yokuşlar var. Ancak hakkıyla yapılacak bir yokuş antremanı için maalesef çok yer yok Ankara'da. Ancak inip çıkarak yokuş intervalleri yapacak imkan bol.

7. Yavuz S.

Yavuz S. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    @Engin Sarı evet bir 15 km lik bir yokuş antrenman rotası yok ne yazıkki.. daha demin eymir trt yokuşunu çıktım altı üstü 2km.. hiç bir katkısı olduğunu sanmıyorum, öyle kısa ve dik yokuşların.

yol bisikleti ile yazın 4-5 kere çıkmışlığım var ama bu bisikletle inanılmayacak kadar kolay.. 42t en büyük diş :) @aynakol yani kısaca demem o ki insanları o şekilde ayırmak hiçgüzel bir yaklaşım değil.
    12651341_10153884060143756_8781103494006253962_n.jpg

Cemil Dada ve dramorey bunu beğendi.
    Son düzenleme: 30 Ocak 2016
  8. Eroseros

Eroseros Kıdemli Üye

Adı:
    Eray Yumuşaker
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    1993'te üniversitede okurken Dikmen, Sokollu, Keklikpınarı gibi yerler yokuştu.

9. Engin Sarı

Engin Sarı Canyon Ultimate CF SL

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @Yavuz S. 42 arka dişli ! motorlarda var biliyordum sadece :) o dişli ile zorlanacağınız yokuş bulmak da zor tabi :) eymir gölü etrafındaki yol çıkışında sağ yamaçlarda motokrosçuların tırmanmayı denediği bir patika var, o dişli ile siz de deneyebilirsiniz. yol bisikleti ile trt yokuşu epey zordur, üç dört defa çıkıyorsanız bravo. yalnız fotoğraftan anladığım kadarıyla zinciriniz kısa geliyor sanırım o dişlilere...

10. Yavuz S.

Yavuz S. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    @Engin Sarı Sram XO Bu Aynakol tekli arkası 11'li SRAM XX1 XG-1199 11 Speed MTB Cassette | Chain Reaction Cycles 10-42 dişli oranı var. Bu sebebten bu kadar büyük olmasından zincir öyle duruyor.zincir kısalığını 11. vitesde değip değmemesinden anlıyoruz. Azıcık daha uzatınca bu sefer üstten sarkarak kadroya değiyor. :) Bu gün hava karlı olmasaydı Direk ODTÜ ye giden patikayı kullanmayı düşünüyordum ama halen karlı. Önümüzdeki maçlarda.

Yol bisikletime gelirsek 12-27 arka ruble 36-52 ön dişli oranına sahip. Eymir'den çıkmak gerçek manada zorlayıcı değil. Neden? sadece 2km olan bu yokuşta tam orta noktasında dinlendiğin yer var. Amacın Strava'da ilk 10'a girmek değilse çıkmak gerçekten çok zorlamamıyor. EN AZINDAN BENİ. Bisiklette önemli tabi bu konuda. İnmek daha çok korkutuyor beni.

Kazuya, hogutmen ve Engin Sarı bunu beğendi.
  11. FatihC.

FatihC. Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    Bahar ve yazlari hergun cinnah cikiyorum ilk etapta zor gelsede zamanla kolay bir yokus oluyor. Arkadaslarin dedigi gibi ankarada pek duz yol yok

hogutmen bunu beğendi.
  12. ahmetaldag

ahmetaldag Aktif Üye

Seviye:
    Ayaş yolu üzerinden Çanıllı barajı çevresinde ve Güdül sorgun yaylasına doğru çok sağlam yokuşlar var.Üstelik son derece zevkli güzergahlar.Şehir merkezinde ki yokuşlar bence sıkıcı ve trafik nedeni ile oldukça tehlike arz ediyor.Ayrıca yine ayaş yolu üzerinden zir vadisi sapağından Gökler köyü tırmanışları ve oradan da Ayaş merkeze inanılmaz bir iniş var.Sağlı sollu virajlar müthiş zevkli ama bir o kadar da tehlikeli.Kesinlikle tavsiye ederim.Yanlız Gökler köyüne ve köyü geçene kadar müthiş çoban köpekleri var. Hatta birisi sanırım aslandı.Yol boyunca bir çok vahşi hayvan da görmek mümkün.Yılan,atmaca,köstebek vb.Ayrıca kızılcahamam tarafı var ki meşhur karga sekmez geçidi var.Oraya henüz bisiklet ile gidemedim maalesef.Bu sezon giderim umarım.

13. Yavuz S.

Yavuz S. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    @ahmetaldag benim rotalarımdan bahsettiniz. evet bu taraflar çok güzel. aysantıdan kazan tarafıda bir hayli güzel.

ahmetaldag bunu beğendi.
  14. ahmetaldag

ahmetaldag Aktif Üye

Seviye:
    @Yavuz S. Fethiye köyünden Kazana kadar çok güzel bir parkur.Üstelik enteresan bir şekilde fazla rüzgar da olmuyor dikkat ettiysen.Kazan da mola verip kavurmacya da gitmişsindir umarım :)

15. Yavuz S.

Yavuz S. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    @ahmetaldag işin kötüsü mola vermeyi hiç sevmiyorum. 150 km gidip 0 mola.. o yüzden hiç bilmiyorum nerede ne var :)

ahmetaldag bunu beğendi.
  16. dramorey

dramorey Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
  17. kutlucan

kutlucan Kıdemli Üye

Adı:
    kutlucan akünal
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    5 10 kmh ile değil 20 25 kmh ile çıkmanız gerek ve de tam tersi ankara tırmanış için en uygun şehirdir.

18. Yavuz S.

Yavuz S. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    @kutlucan 5-10 ile çıktığımı kim söyledi? yokuşların eğimine göre herşey değişir o gün ne yediğinden nasıl uyuduğuna kadar. hayatımı bisiklete de adamadım. 15 yeterli benim için.... Eymir - TRT yokuşun 20-25 ile çıkan birisi varsa PRO Lisansı olmayan? Bisikletimi hediye edeceğim.
    %17 liktam 300 metre tırmanış var orada. hiç çıktınız mı?

Kazuya, Onur YCL ve ahmetaldag bunu beğendi.
    Son düzenleme: 31 Ocak 2016
  19. Yavuz S.

Yavuz S. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    @dramorey Çok fazla sürüş olduğundan strava kayıtlarında bulmak zor. Stava profilinden arayıp bulabilrisiniz. Tabi strava kayıtlarında da olmayabilir. Çünkü telefona arızası ve garmn almam arasında baya 1-2 aylık vakit var.
    Eymir Bu mesela; çok zorlanmadan yazdan kalma bi sürüş buldum hemen ilk araştırmada. bu sanırım ilk çıkışmdı.

dramorey bunu beğendi.
  20. ahmetaldag

ahmetaldag Aktif Üye

Seviye:
    dramorey bunu beğendi.