Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

ankarada yol bisikleti

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında ozgun_a tarafından paylaşıldı.

1. ozgun_a

ozgun_a Yeni Üye

arkadaşlar yol bisikleti için para biriktirmeye başlamıştım ki aklıma şu soru takıldı
    nasıl hayatta kalıcam? çünkü kampüs içi ve çevresinde çok sınırlı bir bölegem var. e kampüs dışına çıksam arabaların diğer arabalara saygıları yok bisiklete nasıl olsun. emniyet şeridi yok olsa bile oradan da 100kmh ile geçiyolar...

yani açıkçası bisiklet işi kafamı kurcalamaya başladı.yol bisikleti istiyorum ama dış etkenler(olumsuz) çok ağır basmakta. sizce nasıl yapmalıyım. ankaradakiler bu sorunu nasıl aştınız? nasıl aşarım bu ölümcül trafiği?

bfatih bunu beğendi.
  2. hakano

hakano Kıdemli Üye

Seviye:
    Ben de Ankara'da bisiklet kullaniyorum. Durum o kadar kotu degil aslinda. Bence psikolojik bir bariyeri asmaniz gerekiyor. Tehlikeyi tanimadikca gozunuzde buyutup canavar haline getirirsiniz. Bence bisikleti alin ve kampus icinde binmeye baslayin. Guveniniz arttikca limitlerinizi zorlamaya baslayacaksiniz nasilsa. 25 sene kadar evvel, Tunali Hilmi'den Polatli yolunda 35 km'ye kadar gidip gelmistim, Peugeot marka bisikletimle; o gunlerde ayni yol uzerinde profesyonel bisikletcilere el salladigimi hatirliyorum. Bugunlerde, hava duzelse de yeni yol bisikletimle Polatli'ya gidip gelsem diye ic geciriyorum. Bilinen emniyet kurallarina uydukca trafik sorun degil. Baslayin bir defa. Gerisi zamanla gelecektir.

bfatih bunu beğendi.
  3. bfatih

bfatih Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Trafik konusunda Hakan Bey'e aynen katiliyorum. Tehlikeyi tanıdıktan ve biraz da dikkatli olduktan sonra korkacak birşey yok.

Ayrıca kampus içinde bisiklete binmekle ilgili de şöyle bir yorumum var. Ben de epeyi bir süre ODTÜ kampüsünde yol bisikletine binmeye çalıştım. Dağ bisikleti için ormanın içindeki yerler çok güzel ama yol bisikleti için kampüs içi hiç güzel değil. Ayrıca kesinlikle 'güvenli' de değil. Son zamanlarda en ciddi tehlikelerimi kampüs içinde yaşadım. Başka bir arabayı sollamak için arabalarını üzerime sürenler, bisikleti yarım metre içerisinde durdurabileceğimi düşünerek birden yola çıkan yayalar, yaşam alanlarına tecavüz ettiğimi düşünen köpekler vs.

Şehirlerarası yollarda ise, özellikle Eskişehir yolunda, bu tehlikelerden sadece köpekler var. Tek tük kendini bilmez insanlar dışında sürücüler pek tehlikeli değil. Bir de toplu taşıma araçlarının, özellikle minibüslerin, yoğun çalıştığı güzergahlardan uzak durmak lazım. Bir yolcu için bile araçlarını üzerinize kırabilirler, birden durabilirler.

Bütün bu sebeplerle benim favori güzergahım, Umitköy'e kadar AŞTİ bulvarı Ümitköy'den sonra da Eskişehir yolu.

hakano bunu beğendi.
  4. d.berkay

d.berkay Onursal Üye

Adı:
    Demir Berkay
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Ankara'da hergün bisiklete binen birisi olarak şunları farkettim ki trafikte, siz ne kadar araçlardan korkar,onlardan uzak durmaya çalışırsanız onlarda o kadar üzerinize geliyorlar... Ben çoğunlukla trafiğin en yoğun olduğu saatlerde bisikletimi kullanmak zorunda kalıyorum.. Önceden yaptığım bir hatayı söyleyeyim size; yolun en sağından gitmeye çalışmak! işte bu noktada çok yanıldığımı anladım ve artık yolun en sağından 1 metre civarında açıktan sürüyorum ve bu şekilde trafikte çok daha fazla farkedilebiliyorum. Hatta arkamda araç olduğu zaman bile kenara çekilip yol vermiyorum ki alışsınlar saygılı olup yol vermeye veya istemeye diye.. Bunun yanında trafiğin yoğun olduğu saatlerde trafik zaten gayet yavaş ilerliyor sizde temponuzu biraz yükseltirseniz zamanla, trafikle uyum sorununuz da ortadan kalkmış olur..

5. ozgun_a

ozgun_a Yeni Üye

makas atan manyaklar toslamazsa iyi.. :) bu aralar seçim sonrasından çok korkuyorum. euro fırlamazsa planlarım doğrultusunda bisiklet ve gerekli ekipmanları alabileceğim. ama... euro yükselmezse :D

6. nükleer kedi

nükleer kedi Forum Bağımlısı

Seviye:
    Evet katılıyorum. Siz ne kadar kenardan giderseniz onlar sizin üzerinize geliyorlar. Ben trafikte gitmeyi daha bir seviyorum. Özellikle araba yoğunluğu artınca makas yaparak geçmek acayip bir haz veriyor bana :cool: Kırmızı ışıkta arka arkaya 40 araba durmuş siz hiç takmadan aradan sıyrılıp geçiyorsunuz, mükemmel ya :)

7. Güney Tuncer

Güney Tuncer Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Berkay'ın dedikleri gerçekten doğru ve katılıyorum. Bunun yanısıra ufak bir öneri olarak fazla aşırıya kaçmadan kusurlu olduğunu düşündüğünüz şoförlere tepki göstermeyi de bilmemiz lazım. Adam hatasını bilsin ki bir daha tekrarlamasın.

d.berkay bunu beğendi.
  8. murty

murty Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Kask ,eldiven takin ,sort yada tayt giymeyin bu sayede tacize daha az ugrarsiniz,yani onumuzdeki 100 yil icerisinde onemli bir adim beklemiyoruz:)

9. muratdo

muratdo Üye

Seviye:
    Aynen katılıyorum. Henüz kaskı bile ilginç bulanlar şort ve tayta karşı neler düşünürler. Kasksız bisiklete bindiğimde kimse bakmıyor. Ama kasklı olduğum zaman "acaba bunun içindeki insanmı, yoksa uzaylımı" anlamına gelen japon balığı şaşkınlığı ifadesiyle size bakıyorlar. Şaşkınlığını çabuk atlatanlar hemen laf atmaya başlıyor. Bu yüzden insanların yüzündeki ifade kaybolmadan hızla yanlarından geçmekte fayda var.

d.berkay bunu beğendi.
  10. Mithrelios

Mithrelios Kıdemli Üye

Seviye:
    yol bisikletini uzun mesafelerde ve eskişehir yolu konya yolu gibi yerlerde kullanacağin düşünülürse bence sandiğindan çok daha güvenli.

o yolların emniyet şeridinde giderken araçlardan gelen çok az tehlike oluyor. zaten sağ şeritte genellikle bir tek kamyonlar oluyor, onlarinda yarattiği en büyük tehlike arkadan usulca dibine girip korna çalmak oluyor (selam vermek için mi yapiyorlar nedir bilemiyorum ama çok düşme tehlikesi geçirdim bu yüzden). Sehir icinde ise hem xc hem yol bisikleti kullanmiş biri olarak soyleyebilirim ki bir xc ile işiniz 2 kat kadar daha kolay. eğer bahsettiğiniz kampüs odtü ise doğrudan arkadan çikip konya yoluna vurup oradan istediğiniz yere gidebilirsiniz fakat kızılay vb hele sıkışık trafikte yol bisikleti ile cok zor oluyor.