Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ankara'da işe bisikletle gitmek

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında turky tarafından paylaşıldı.

1. turky

turky Aktif Üye

Seviye:
    kıymetli bisiklet sevdalısı forum arkadaşlarım size bir sorum olacak

hafta da 3 gün ankara eryaman dan anıttepede ki işime yol bisikletim ile gitmek mantık lı mı? riskli mi? bu risk alınır mı?

2. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Cüneyt abi le konuş derim (Cüneyt Hocaoğlu) kendisi hergün eryamandan bakanlıklara işe gidip geliyor. Şu an tatilde ama foruma giriyor. özel mesaj atarsan yada konuyu okursa muhakkak yardımcı olacaktır.

Cüneyt HOCAOĞLU ve turky bunu beğendi.
  3. Engin Sarı

Engin Sarı Canyon Ultimate CF SL

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    2 yıl boyunca Eryaman'dan Cebeci'deki iş yerime haftada bir kaç gün bisikletle gittim. Şu an Eryaman'da oturmuyorum ama işe bisikletle gitmeye devam ediyorum. İstanbul yolu, trafiği yoğun bir yol ancak aynı zamanda geniş bir yol. Anadolu bulvarı bağlantısında dikkatli olmak gerekiyor. Onun dışında trafik kurallarına uyduğunuz, kask-eldiven gibi güvenlik ve aydınlatma, görünme ekipmanlarını kullandığınız sürece bir sıkıntı çıkmaz. Bahsettiğim 25 km yolu yolu otobüs ile 1 saat 15 dakika, aracımla 40 dk., bisiklet ile 55 dakikada alıyordum. Gördüğünüz üzere gayet mantıklı. sürdükçe de riskin azaldığını göreceksiniz. Vazgeçmeyiniz...

yusufgs3625 ve turky bunu beğendi.
  4. DreamMaker

DreamMaker Kıdemli Üye

Adı:
    Tuğrul TIRPAN
    Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Ben Haftasonları 2 gün Etlik Kızılay yapıyorum. Hafta içi mesafem daha kısa...

Bence de çok mantıklı...

turky bunu beğendi.
  5. turky

turky Aktif Üye

Seviye:
    vakit ayırdığınız için çok teşekkürler arkadaşlar,

o zaman şimdi pedallamak vakti geldi.

6. hasanaksoyfs2002

hasanaksoyfs2002 Yeni Üye

Seviye:
    Merhaba, Bende epey uzun bi süre Eryaman-Opera arsında bisikletimle gidip geldim. Yol gayet uygun ancak trafik kurallarına uymak gerekiyor, özellikle ayaş yolu bağlantı ve ayrımı araçların yüksek süratı nedeniyle oldukça dikkatli olmak gerekiyor. 25+25 günde 50 km iyi anrenman oluyordu. Şimdi iş yerim daha yakın olduğu için biskiklete binmek pek cazip gelmiyor. emniyetli pedallamalar.

turky bunu beğendi.
  7. Cüneyt HOCAOĞLU

Cüneyt HOCAOĞLU Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Ramazan dolaysıyla ara verdiğim işe geliş gidişlere Bayramdan sonra başlarım, beraberde gidip gelebiliriz, sabah trafik biraz yoğun (Şu an okullar tatil olduğu için biraz sakin) fakat 1 saat 15 veya 20 dakika da bakanlıklarda oluyorum. Görüşelim ramazan sonrası beraber pedallayabiliriz.

turky bunu beğendi.
  8. turky

turky Aktif Üye

Seviye:
    arkadaşlar bugün gidip geldim,

gidiş 47 dönüş 49 dakika sürdü. özellikle akşam sıkışık trafik ekmeğime yağ sürdü :)) çok eğlendim. yalnız akşam trafiği egzost dumanı açısında biraz kötü oluyo her neyse çok iyi geldi hafta da 3 gün devam edeceğim,

CandanC bunu beğendi.
  9. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    bisikleti iyi bi performanla kullanmak, çalışan insana zor... öyle iş sonrası 1-1,5 saat pedal çevirmeye çalışarak olmuyo ki bu iş...
    e akşam da daha uzun sürülemiyo, hava kararıyo, insan önünü görmeden nasıl hız yapıcak kendini zorlıycak ki :S

o yüzden ben de (bir de benim işten eve dönerken ciddi yokuş var) en azından haftada 3 gün işe bisikletle gitme kararı aldım...

ama önce yağmurlar, şimdi sıcaklar derken erteledikçe erteledim bu kararı uygulamayı... pişmanııım :S

turky bunu beğendi.
  10. emrahozkan

emrahozkan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    birkaç kez gittiğinde tehlikeli noktaları öğreniyorsun zaten, sürekli trafikte olacaksan küçük bir ayna edinmen de faydalı olabilir, istanbul yolu eskişehir yoluna göre çok daha emniyetli...

turky bunu beğendi.
  11. Koray06

Koray06 Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Ağabeylerim ablalarım, işe gidip gelmeye devam ederken yarın için Saat 20.00 da Güvenpark da buluşuyoruz :) PAB Ankara olarak umarım sizler de katılırsınız.

12. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    PAB faaliyetlerine katılmak istiyorum...bu hafta da imkansız, umarım önümüzdeki hafta katılıcam ben de aranıza :)

Koray06 bunu beğendi.
  13. Eczacim

Eczacim Yeni Üye

Adı:
    Nuray
    Merhaba Arkadaşlar
    Yıl 2016 ve ben Yenimahalleden Eskişehir yolundaki iş yerime bisikletle gidip gitmemekte çok kararsız kaldım.
    Bu arada bisiklet kullanmayı çok istiyorum.
    Siz ne dersiniz?
    Bir bayan olarak işe bisikletle gitmek ne kadar riskli?

14. ommemo

ommemo ' Cruisin Down the Street In My 64 '

Adı:
    Mehmet Ç.
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    @Eczacim eski bir konuyu tekrardan hayata döndürmüşsünüz, forum kurallarına aykırı bir durum mu değil mi bilmiyorum ama sorunuza cevap vermek adına bir şeyler yazayım öncelikle bana göre bisiklet toplu taşımaya göre daha konforlu ve eğlenceli, insanlar ile sıkışarak gitmek en nefret ettiğim şeylerden birisidir,sadece yaz tatili boyunca çalışacağım işime yaklaşık 2 haftadır bisiklet ile gidip geliyorum öncesinde 2 hafta boyuncada dolmuşla gidip geliyordum ve inanın bisiklete geçtikten sonra neden daha önce bunu denemedim diye kendime sitem ettim.Ancak sabah ve akşam iş çıkışı trafiği biraz sıkıntılı oluyor eğer bisiklete yeni başladıysanız o trafik sizi korkutabilir diye düşünüyorum en azından 1-2 gün deneyip kendiniz karar verebilirsiniz ben her gün keçiören subayevlerinden bahçelievlere pedallıyorum yaklaşık 11 km, git-gel 22 km civarı.Trafik konusunun dışında eğer iş yeriniz ile evinizin arası 5 km'den fazla ise kondisyonunuzun da normal bir insandan daha iyi olması gerekir ki işe gittiğinizde çalışacak enerjiniz olsun, yorgunluğunuz olmasın.Eğer bisiklete yeni başladıysanız 1 hafta boyunca her gün akşam antrenman yapıp kondisyonunuzu biraz toparladıktan sonra işe git-gel yapmanızı tavsiye ederim

Eczacim ve yusufgs3625 bunu beğendi.
  15. Eczacim

Eczacim Yeni Üye

Adı:
    Nuray
  16. hlksnrr

hlksnrr Forum Demirbaşı

Adı:
    Haluk ŞENER
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    @Eczacim Merhaba,

Öncelikle rotanız git-gel kaç km onu öğrenmek istiyorum.

Diğer tavsiyem ise almak istediğiniz bisikleti almamanız sebebine gelince 17kg ciddi bir ağırlık ve bir bayan olarak yanınızda çantanız olacağından ve bir şişede su taşıyacağınızı varsayarsak 20 kg'a yaklaşan ağırlık hem sizi zorlayacak hemde belki bisikletten soğumanıza neden olacak.

Ama illaki bu tarza bisiklet istiyorum 3-5 kg önemli değil derseniz 100 lira fark verip kesinlikle şu modeli öneririm :

Şehir Bisikletleri - ELOPS 320 ŞEHİR BİSİKLETİ -MOR

Farklara gelince :

-Çok önemli olmasada diğer modele göre 600 gr. daha hafif.

-Boya kalitesi diğer modele göre çok daha üstün.

-Arka bağaja çantanızı sabitlemekte zorlanırsınız ve içinde telefon-cüzdan olan çantayı arkada, görmediğiniz noktada taşımak sıkıntı olur.Bu bisikletin sepeti çok daha pratik ve çantanız göz önünde olur.

Sepeti şu file ile tamamlayıp korumaya alırsanız gayet güzel çantanızı güvenle taşımış olursunuz : Portbagaj, Çanta, Sepet, Çocuk Koltuğu - BİSİKLET SEPETİ FİLESİ XS / S

-Ayrıca bu bisikletin lastikleri çok daha güzel ve tarz duruyor rengi, lastikleri, ve tasarımı ile rahat binip inebileceğiniz güzel bir bisiklet.

Ama bu tarz bir bisikleti daha hafif bulamazsınız diğer hafif modeller ise kadro yapısı olarak rahatsız edici olur size tavsiyem ise önerdiğim Elops 320 olur.

Eczacim bunu beğendi.
  17. Eczacim

Eczacim Yeni Üye

Adı:
    Nuray
    Bu kadar çabuk cevap beklemiyordum. Çok teşekkür ederim. Güzergahım fotoğraftaki gibi.
    Screenshot_2016-07-30-22-00-29.png
    Bu bisikletı secme nedenim, direksiyon yapısı sayesinde dik bir duruş sağlamasıydi. Ağırlık konusunda haklısınız.
    Bu direksiyon yapısında daha hafif modeller hakkında başka tavsiyeniz varsa öğrenmeyi çok isterim.

18. Kurtuluş E.

Kurtuluş E. Forum Bağımlısı

Adı:
    Murat K. E.
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    @Eczacim

Selamlar,

Naçizane öneride bulunayım ben de...

1. Öncelikle seçtiğiniz bisiklet şeklen çok güzel olsa de ağır ve muhtemelen çekiş sistemi zayıf bir bisiklet. Detay göremedim ama 6 vites dediğine göre en alt grup ve 14-28 ruble. Zaten ağır bir bisiklette biraz da kondisyonsuzsanız sizi oldukça fazla yorar. Bisiklet üzerinde biraz daha düşünün derim ve hatta katlanır bisiklet de düşünün derim. Yolda sorun vs olursa katlayıp taksiye atarsınız vs.

2. Rotayı araç güzergahına göre yapınca trafikle çok boğuşmak riski de beraberinde geliyor. Google map değil de Bikemap.net sitesi üzerinden rota çalışın, bu site genelde bisiklete göre ara sokaklardan veriyor rotayı. Mobil tel uygulamasının paralı sürümünde navigasyon da var.

3. Kondisyon geliştirin ve gerektiği durumda lastik değiştirmek pratiği edinmenizi de öneririm zira yol bu ne olacağı belli olmuyor. Katlanır bisiklet önermemdeki nedenlerden biri de bu tip durumlarda hızlı çözüm olması. Trafikte hızlı ve güvenli sürüş pratiği çok önemli; güvenlik için şartççç

Haftada 2-3 gün bisikletle Alemdağ-İçerenköy yapıyorum. İlk başlarda iyi bildiğim araç yollarından gittim. Bunun iyi tarafı trafiğe alıştım ama trafikte alışmak sizi riskten korumuyor. Er ya da geç bir kazaya karışacakmış hissi ile çok tedirgin sürüyorsunuz ve işin keyfi kaçıyor. Bu nedenle artık sokak araları olan rotaya geçtim yolum 3 km gibi uzadı ama risk epey azaldı.

Başarılar.

19. hlksnrr

hlksnrr Forum Demirbaşı

Adı:
    Haluk ŞENER
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    @Eczacim Rahat sürüş pozisyonundan, gidon hakimiyeti ve dik oturma pozisyonundan dolayı hollanda tarzı bisiklet beğenmeniz doğru karar.

Dediğim gibi bu bisikletler aşağı yukarı bu ağırlıklarda ve hatta 19 kiloya kadar çıkan modeller mevcut Örnek : Kadın Hollanda Bisikleti, Kırmızı

Örnek verdiğim bu Tchibo - Hollanda bisikleti 19 kg ve 1199 lira.Bu açıdan bakıldığında bu modellerde Elops 320 16.4 kg ile çok daha avantajlı.

Ayrıca yukarıdaki arkadaşın katlanır bisiklet önermeside kesinlikle aklıma gelmeyen ve güzel bir fikir.Eğer katlanır düşünürseniz bütçeyi uygun tutmak isterim derseniz şu model uygun olabilir : Katlanabilir Bisikletler - 20" HOPTOWN 320 - BEYAZ

Ama bütçeyi 1500 lira civarına çıkarırım derseniz çok güzel Dahon yada Tern bulabiliriz.

Örnek : Tern 2016 LİNK C8 Katlanır Bisiklet Beyaz/Kırmızı

Tern 2016 LİNK C8 Katlanır Bisiklet Siyah/Turuncu

Erdoğanlar bisiklet ise Ankara'da, aynı zamanda benimde şimdiki bisikletimi aldığım ve esnaflıklarını beğendiğim bir mağaza gidip yerinde inceleyebilirsiniz.

Ayrıca katlanır bisiklet gayet pratik ve güzel olsada hollanda tarzı bu bisikletlerin daha konforlu olacağını düşünüyorum.Tabi incelemek ve bisikletleri yerinde görmeniz gerek ayrıca ne istediğinize karar vermelisiniz, katlanır mı yoksa şehir bisikletimi.

Bu arada 8 git 8 gel toplam 16 km'lik rotanız çok tadında bir uzunlukta bu mesafeyi hergün yapmak hem ulaşım masrafınızı tasarruf etmenize hemde sağlıklı olmanıza yarayacak, bu kararınızdan dolayı sizi kutlarım, arkadaşlarınıza ve yakın çevrenize örnek olmanız dileği ile.

Eczacim bunu beğendi.
  20. ommemo

ommemo ' Cruisin Down the Street In My 64 '

Adı:
    Mehmet Ç.
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Aklıma gelen trafikte işinize yarayacak bilgileri buraya da yazayım belki başka arkadaşlarında işine yarar
    trafikte sürerken öncelikle tek elle arkaya bakarak en azından 1-2 saniye boyunca düz bir çizgi üzerinde dengeyi kaybetmeden gitmeyi iyice kavrayın çünkü caddelerde,kavşakların birleşme noktalarında vs. şerit değiştirirken,dönmek isterken arabalara tek elinizi kaldırarak gideceğiniz yöne doğru yol istemeniz gerekecek, bunun dışında kafayı hafif yan çevirerek omuz hizasından hafiften arkayı kontrol etme işine adapte olmanız gerekecek şimdi böyle yazınca biraz garip oldu anlayamamış olabilirsiniz ama şöyle anlatayım şimdi önünüzdeki araç sinyal verdi ve duracak sizde onu geçeceksiniz kafanızı tamamen arkaya çevirip bakmak yerine hafiften yana çevirip kısaca arkaya göz gezdirme olayı diyebiliriz.Ekipman olarak tavsiyeme gelirsek kask ve eldiven kesinlikle almalısınız (hiçbirşey sağlığınız ve canınızdan önemli değil + olarak trafikte şunu farkettim giyiminiz bisiklet için ne kadar uygun ise(sizi profesyonel veya bilinçli gösterecek şekilde) araçlar size o kadar fazla dikkat edip önemsiyor)bunun dışında terleme sorunu için decathlonda satılan pedli taytları kullanabilirsiniz, nefes alabilen ürünler olduğu için teriniz hemen kurur, iş yerine gittiğinizde ise normal kıyafetlerinizi giyersiniz, yine test edip faydasını çok gördüğüm şey ise bir düdük edinmektir,trafik polislerinin düdüğüne benzer bir ses çıkaran, kaliteli bir düdük alıp bisiklet sürerken boynunuza asmanız size çok büyük avantaj sağlayacaktır,özellikle 2 farklı yolun birleşim noktalarında trafik akarken yolun en sağına vs. geçmeniz gerektiği zaman düdüğü sesli bir şekilde öttürün hem araçlar sizi çok rahat bir şekilde duyar hemde trafik polisi var zannedip yavaşlayıp yol veriyorlar.Şimdilik aklıma gelen bunlar, sormak istediğiniz başka sorular var ise yardımcı olmaya çalışırım.İyi akşamlar

Eczacim bunu beğendi.