Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ankara'da Bisikletli Kurye.

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Bulunmaz tarafından paylaşıldı.

1. Bulunmaz

Bulunmaz Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar ..

Türkiye'de pek yaygın olmayan bu uygulamayı Ankara'da başlatmak ve halka tanıtmak ve kullandırmak için, insanlara az da olsa bisikletli yaşam kültürünü aşılamak için böyle bir işe soyunuyoruz..

Bisikletli kurye kullanarak işgücü kaybını azaltabilirsiniz..Ostim'desiniz ve Kızılay'a acil bir makbuz göndermeniz gerekiyor, aynı zamanda da bir iş yetiştirmek zorundasınız. Gidip gelmeniz 1-2 saati bulacaktır. Ya iş gecikecektir ya makbuz zamanında gidemeyecektir..Seçimi zor bir durum..
    Tam bu esnada, bisikletli kuryeyi arıyorsunuz ve adresinizi veriyorsunuz. Bu arada rahat rahar işinizi yapıyorsunuz..Bisikletli kurye geliyor, adres bilgilerini alıyor makbuzunuzu adresine kısa süre içerisinde teslim ediyor..Siz de böylece işinizden geri kalmamış oluyorsunuz..

Küçük bir evrak için bir arabaya görev vermeyin, çevreci, sağlıklı bisiklet kuryeyi tercih edin..Doğayı ve Dünya'yı koruyun..

Fiyatlar bu işi sevdirmek, çekici kılmak adına çok ucuz olacaktır belirtirim..:)..Burdan Forumdaki işverenlere, kuryelerle işi olanlara sesleniyorum:p :) ..

Bize destak vermenizi bekliyoruz..

Boş zamanını bu işle değerlendirmek isteyen arkadaşlar bana ulaşırlarsa daha detaylı bir şekilde aydınlatırım:) ..MSN: bbaaggeett@hotmail.com..

www.bisikletkurye.com

2. d.berkay

d.berkay Onursal Üye

Adı:
    Demir Berkay
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Adamım inşallah ilerleyen zamanlarda çok ilerleteceğiz bu olayı ;)
    Gerçekten şu an için büyük bir eksiği tamamlamış oluyoruz bu hareketle..
    Büyükşehirlerin öldürücü trafik curcunasında, her türlü koşulda sorunsuzca ilerleyebilecek "bisikletli" kuryeler gerçekten en büyük ihtiyaçlardan birisiydi..
    Umarım çok başarılı olurda çok daha yaygınlaşır bu hareket...

Kolay gelsin..

Mert Kabtan ve Bulunmaz bunu beğendi.
    Bulunmaz

Bulunmaz Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    İnşallah Berkay:)..
    Bu işin ilerlemesi için elimizden geleni yapıcaz hep birlikte..:)..

Mert Kabtan bunu beğendi.
  4. deli kadir

deli kadir Bisikletkolik

Seviye:
    şimdiden kolay gelsin... kuryelik görüldüğü kadar kolay bir iş değildir... verilen adresin semtini bulabilirsin fakat sokağını bulmak baya bi uğraştırır seni... bide şöle bi durum var... paket diyelim ki ostimde sen kızılaydasın ve herşeyin hazır bekliosun... ostime gitmen yaklaşık 15-20 dk ostimde adresi bulman 15 dk desek gideceğin adres farz edelim çankaya birlik mahallesi 49 sok... çankayaya gitmen kafadan 45 dk adresi bulman yaklaşık 15 dk... yani en az bir buçuk saat tabi yolda teknik aksaklık yaşamazsan... bana pek mantıklı gelmedi :(

Mert Kabtan ve Bulunmaz bunu beğendi.
  5. d.berkay

d.berkay Onursal Üye

Adı:
    Demir Berkay
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Kadir söylediklerinde haklısın adresi tam olarak bulabilmek gerçekten zor ama sonuç olarak işin alındığı adresten tam tarif de(gerekirse çizilerek) alınarak bu soruna bir nebze olsun çözüm bulunabilir..
    Zaman konusuna gelirsek aslında sana çok gibi görünen o zaman bazı iş yerleri sahipleri için çok az, düşünsene ostimden çık,işini gücünü bırak o trafikte Çankaya'ya git, işini hallet geri gel zaten buda neredeyse aynı zamanı alır ;) ama bu arada hem yakılan benzin hemde en önemli şey olan vakit boşa harcanmış olur.. Kuryeler bu işi hallederken işi veren kişi elindeki işlere devam edebilir dolayısı ile zamandan kazanmış olur ayrıca benzinden de tasarruf ederek daha ekonomik bir şekilde işini halleder...:in:
    Bu basit bir örnek bu daha da çoğaltılabilir.. Mesela daha yakın mesafeli yerlerde kızılay-ulus falan bisiklet en hızlı ulaşım aracıdır bence ;) Otobüsten veya metrodan inip gidilecek yere yürümek falan bir sürü zaman kaybı bu açıdan düşünürsek bisiklet her türlü en hızlı hala :)
    Mesela Yenimahalle - Beşevler arasını düşünelim, bu örneği her gün o güzergahta gittiğim için veriyorum.. Y.mahalle'den otobüs ile yola çıkıp Tandoğan'da indiğimizi düşünelim bu ara yaklaşık 15 dk sürüyor. Tandoğan'da indikten sonra beşevlere kadar en az 10-12 dk yürümeniz gerekiyor. Bunun yanında Y. mahalle'de otobüste beklediğiniz süreyide düşünürsek en iyi ihtimalle yarım saate hedefe ulaşabilirsiniz.. Metro ile giderseniz durum biraz daha vahim, Y.mahalle merkezden metroya yürümek 5-10 dk,Y.mahalle - Kızılay + Kızılay-Beşevler yaklaşık 20 dk iyi ihtimalle 3-5 dkda metroyu beklediğinizi düşünelim neredeyse 40 dkda beşevlerde oldunuz.. Ama bisiklet ile ivedik üzerinden konya yoluna oradan da beşevlere geçtiğinizde en kötü ihtimalle 20 dkda hedefte oluyorsunuz.. Yani her şekilde daha hızlı :) Ayrıca bu arada oraya gidip gelmek için harcayacağın sürede işlerini aksatmadan devam ettirebilme imkanın oluyor ki bu en önemli durum...
    Neyse şu an için fikir çok yeni, Ankara gibi bir yerde işleyeceğine eminim ben..
    Ama bu hareketin sonucunu ilerleyen zamanlarda hep beraber göreceğiz..
    Ayrıca belkide örnek teşkil ederiz ve diğer illerde de buna benzer hareketler filizlenir.. ;):rolleyes:
    Umarım beklediğimiz ilgi ve desteği buluruz...
    Görüşmek üzere...

6. Ahmet Can Yakışır

Ahmet Can Yakışır Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    bisikletli kurye baştan çok güzel bir fikirmiş gibi görünüyor, ne de olsa trafik ve park sorunu yok ;) fakat aynı sorunları yaşamayan bir kurye sektörü daha var, o da motorsikletli kurye sektörü. ben de ikisini bir işletmeci gözüyle değerlendirmek isterim:

günümüzde motorlu kuryeler önceden tanımlanmış ya da acil olarak ortaya çıkan işleri vızır vızır yapıyor, hatta PTT'nin mektup ve fatura dağıtımları da bildiğiniz gibi scooter motorlarla yapılıyor. yani kurye sektöründe motorsikletler piyasayı ele geçirmiş durumda...

bisikletin ise maliyeti motorsiklete göre çok daha az; o yüzden ilk yatırım maliyeti oldukça düşük olacaktır. bisikletlerin bakım masrafları da düşük olduğu için, işletme masrafı yine az olur. ha yakıt masrafı derseniz; motorsikletler benzini adeta kokladığı için masraftan sayılmaz ama bisiklet üzerindeki adamın kalori, protein ve vitamin ihtiyacını karşılamak için iyi beslemek şarttır. o yüzden belki de bisikletli kuryenin yakıt masrafı daha fazla olacaktır...

bir de kuryenin yorulması var. motorsiklet motoru yorulmaz, ama bisiklet süren adam yorulur. motorsikletli kuryenin günlük ortalama hızının 20 km/sa olduğunu ve günde 8 saat çalıştığını var sayalım, böylece bir günde 160 km yol yapacaktır.

bisikletle bir günde 160 km yapabilen, dahası bunu her gün sürdürebilecek kaç babayiğit var aramızda? bu iş her gün yapıldığında, (taşınacak yükü de göz önünde bulundurarak) ortalama bir kurye bana göre günde yaklaşık 80 km yol yapacaktır; dolayısı ile bir motorsikletli kurye firmasının kapasitesine ulaşmak için sizin şirketinizdeki araç sayısının 2 kat olması gerekir. dolayısı ile bulabildiğiniz kadar yüksek sayıda, kondisyonu iyi durumda bisikletçiler bulmalısınız.

buraya kadar söylediklerim, işin normal işleyişi ile ilgili olan kısımlar. böyle yüksek tempolu bir işte mutlaka kazalar, sakatlanmalar, bisiklet arızaları ve diğer olağandışı durumlar da olacaktır. bu tür durumların da hepsine hazırlıklı olabilmeniz için, şirket tarafından önceden hazırlanmış birtakım prosedürlere ihtiyacınız var. söz konusu prosedürlerin tamamı, kuryeleriniz tarafından eksiksiz olarak bilinmeli. bunun için de eğitim gerekiyor.

böyle bir işe kalkışmanız çok güzel ve bisiklet dünyası adına sevindirici, ben de katkıda bulunmak adına karşılaşacağınız engelleri sundum. amacım tabii ki sizi yıldırmak değil; neyle karşı karşıya olduğunuzu mutlaka bilmelisiniz. umarım yardımcı olmuşumdur, şimdiden yeni işiniz hayırlı olsun ;)

7. d.berkay

d.berkay Onursal Üye

Adı:
    Demir Berkay
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Bu söylediklerinin hepsi düşünüldü..
    Motorsikletli kuryeler dediğin gibi baya baya hakimler bu sektöre ama biz farklı olanı yapalım istedik, çevreci olsun, sporculara destek olsun istedik ve bu işe giriştik.. Bizim şu an ki hedefimiz öyle günlük 100-150kmler değil zaten. Şu an başlangıç için yeterli sayıda lisanslı sporcu var bu iş için sırada bekleyen..
    Bizim giriştiğimiz iş bir nevi bir tema üzerine kurulu bir iş, bisikleti sevdirmek , günlük yaşamda bisikletin daha yaygın kullanımını teşvik edebilmek ve özendirici olabilmek asli hedeflerimiz..
    Ankara'da bisikletli popülasyonu oldukça az bence ve bunu bir şekilde artırmamız gerekiyor.. Bir kaç alternatif yolun yanında yapılmamış olanı yaparak değişiklik olsun istedik.. Umuyorum ki başarılı da olacağız..

İslam Gölge, oguzcigsar ve Mert Kabtan bunu beğendi.
  8. lindemann

lindemann Onursal Üye

Seviye:
    walla ben izin günümde part time calisabilirim. destekliyorum sizi

9. dohansen

dohansen Üye

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    merhaba arkadaşlar,

öncelikle girişimci düşünce ve cesaretiniz için tebrikler. yurtdışı seyahatlerimde sık sık gördüğüm ( özellikle Prag,Krakow ve warsaw da rastlamıştım) bisikletli kuryelerin Türkiye de niçin olmadığını düşünmüştüm. umarım başarılı olursunuz ve umarım bu işi geliştirip İstanbul da da yaygınlaştırma şansınız olabilir.
    şimdiden tebrikler ve başarılar,

dogan

Bulunmaz

Bulunmaz Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:

Bunu düşündük, kuryelere bir harita eğitimi vereceğiz..Mesela, Batıkent 347.Sokak'dan çıkan bir kuryemiz, Bahçelievler 27.Sokak'a gideceği en kısa sürede gidecek..
    Adres bulmanın o kadar uzun sürdüğünü düşünmüyorum, haa, gerçi evet, eğer illa kasıp kimseye sormadan kendimiz bulamaya çalışırsak uzun sürer ama en azından o semte varınca bir taksiciye sorarsak, iki dakika içinde bulunur..:)

Kuryelerin kondisyonları iyi, ve sayımız oldukça fazla ve artmayada devam edecektir..

İlgilenen herkese teşekkür ediyoruz..:)

11. daemio

daemio Üye

Seviye:
    İstanbul'da bisikletli kurye varmı bilmiyorum ama yoksada düşünülmesi lazım bence, ayrıca başarılar dilerim.

Mert Kabtan, Bulunmaz ve d.berkay bunu beğendi.
  12. mzgrknc

mzgrknc Kıdemli Üye

Seviye:
    new yorkta bike messenger lık baya bi sektor halinde. meslek diye yapabilsek bizler de istanbulda tadından yenmez!!!

Mert Kabtan ve d.berkay bunu beğendi.
  13. UCO

UCO Yeni Üye

Seviye:
    Üç ay önce evimi taşıdım.
    Bilirsiniz, eski adreste elektrik su telefon internet doğalgaz aboneliklerini kapatıp yeni adreste tekrar açtırmanız gerekir ve sinir bozucu bir süreçtir. Hepsini hallettim bir tek eski adresimdeki su aboneliğini kapatamadım. Bu gün yarın derken üç ay geçti. Sonunda bisikletli kuryeler imdadıma yetişti. Üç aydır halledemediğim işi şipşak hallettiler. Sadece otopark parasının 5 YTL olduğu düşünülürse oldukça karlı bir iş oldu benim için.
    Tekrar teşekkür ederim.

14. livestong

livestong Forum Demirbaşı

Seviye:
    ben iki sene önce bisikletli kuryelik yaptım iş eğer bisiklet sürmeyi ve adres bulmayı seviyosanız çok zevkli ama tabii kışın yağmur çamur gerekli kuru tutucak ekipmanınız yoksa bir o kadar işkence diyebilirim ilk iki ay kış ortası ıslak soğuk çok zordu ama daha sonra gore tex ürünler imdadıma yetişmişti kar yağdığı dönemde bisikletimin etrafındaki sarkıtları unutamam vites telleri buz tuttuğu için vitesleri sıcak suyla açıyodum zevkli bi iş gerçekten hele karda sürmek çok eğlenceliydi ama yapmayı düşünücek arkadaşlara istanbul trafiğindeki bilinçsiz sürücüleri de göz ardı etmemelerini öneririm pek çok tehlike yaşamıştım ve hala yaşıyorum

d.berkay ve Bulunmaz bunu beğendi.
  15. d.berkay

d.berkay Onursal Üye

Adı:
    Demir Berkay
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Kışlık hazırlıklarımız da tamam sayılır, çamurluklar kışlık giysiler, eldivenler falan :)

Zaten ben geçen sene bütün kışta dahil olmak üzere, okuluma ve işe bisiklet ile gidip gelmiştim çok yoğun trafikte ki hala da aynı şekilde gidip geliyorum, bu yüzden kuryelik bizim için çocuk oyuncağı :) (zaten hergün yaptığımız iş trafikte bisiklet sürmek, geriye bir tek adres bulmak kalıyor ki onunda çok büyük problem olduğunu sanmıyorum :) Ayrıca dediğiniz gibi karda sürmek inanılmaz zevkli ;) Eee şartlar böyle olunca geriye eğlenmek kalıyor :)

İslam Gölge bunu beğendi.
  16. lindemann

lindemann Onursal Üye

Seviye:
    peki kücük paket nasil tasinacak? mesela ebat biraz büyük ve agir... limit mi koyacaksiniz? sirt cantasi veya önde sepet mi var?

17. funq

funq Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    motorsikletlerden size pek iş kalacağını sanmıyorum ama umarım başarırsınız, sokaklarda ne kadar fazla bisiklet görünürse o kadar fazla kabullenilir tabi.

18. d.berkay

d.berkay Onursal Üye

Adı:
    Demir Berkay
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Abi bisikletlerin arkasında bagaj var bazı arkadaşlarımızın..
    Onlar büyük ebattaki paketleri taşıyabiliyorlar..
    Bazıları +25 kg'a kadar hatta :)

İslam Gölge, Mert Kabtan ve lindemann bunu beğendi.
  19. Şahin Bulut

Şahin Bulut Forum Bağımlısı

Seviye:

Şunu da unutmamak lazım sonuçta motosikletler motorlu araç, diğer motorlu araçlar gibi belirli ,zorunlu istikamette gitmek zorundalar.Ama bisikletin zorunlu bir istikameti yok dilersen eline al kaldırıma çık istersen merdivenden in yada çık.Bisikletin bu açıdan avantajı da var.

20. UCO

UCO Yeni Üye

Seviye:
    Bisikletli kuryelerin en büyük farkı "ÖZEL KURYE" olmaları. İşi verdiğiniz andan itibaren aşağı yukarı kaç dakika içerisinde yerine getirileceğini kestirebiliyorsunuz. Bu tarz çalışan motorsikletli kuryeler var mı bilmiyorum.

İslam Gölge ve Mert Kabtan bunu beğendi.