Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ankara'da bisiklet sürmek...

Konu, 'İç Anadolu Bölgesi' kısmında thert tarafından paylaşıldı.

1. thert

thert Yeni Üye

Konuyu doğru yere açtığımdan emin değilim ama size bir sorum olacak.

Ankara'nın her yerinde rahat bir şekilde bisiklet sürülebilir mi pratikte?

Örnek olarak kendimi vereyim. Odtü öğrenciyim ve Cebeci de oturuyorum. Evden üniversiteye giderken ama şu yoldan uzak dur diyeceğiniz bir yol var mı?

Vereceğiniz cevaba göre bisiklet alıp almamayı düşünüyorum*

* bisiklet sürmeyi bildiğimi de belirteyim

2. BuRroM

BuRroM Forum Bağımlısı

Seviye:
    İstediğin sürece her yerde bisiklet sürebilirsin.. Bu tecrübe meselesi biraz.. Ve istekli olmak gerekli.. Ha bir de sabırlı ve sinirine hakim olan biri olman senin iyiliğine olacaktır:) Bu arada bu haftasonu İstanbul'a gittim ilk defa.. Ankara'nın gözünü seveyim:) nem yok, trafik bu kadar yoğun değil, İstanbul kadar büyük bir şehir değil:)

Ender Alıcıoğlu bunu beğendi.
  3. thert

thert Yeni Üye

teşekkür ederim bisikletimi aldıktan sonra forumdaki ankaralıların tertiplediği buluşmalara ve gezilere katılırım inşallah...

4. korayyetgin

korayyetgin Yeni Üye

Seviye:
    Herhalde Kızılay,Meclis kavşağı,Eskişehir yolu güzergahını kullanırsın.Tatsız bir yol,çok yoğun trafik var.Bisikletle ODTÜ'ye gidip gelmenin pek doğru olduğunu düşünmüyorum.Hem tehlikeli,hem de yol yorgunluğu okuldaki başarını ciddi şekilde düşürebilir.En azından bir süre için Pazar sabahları trafiğe alışma gezileri yapmak uygun olabilir.Özellikle,Bahçelievler kavşağı ile ODTÜ kavşağı arasındaki benzin istasyonlarına ve sağdaki yollara giriş çıkışlara dikkat,alt geçitlere de hiç girme.

eteker bunu beğendi.
  5. thert

thert Yeni Üye

Ben de zaten haftasonları ve boş zamanlarda bisikletle gidip gelmeyi düşünüyorum güzergah olarak da sıhhıye - tandogan - konya yolu- ç. ambar- 100.yıl üzerinden gitmeyi planlıyorum trafiğin kızılaydan ve eskişehir yolundan biraz daha az olacağını düşünerek ve a4 kapısından girmek için. Sizce de bu güzergah uygun olur mu?

Uyarılarınız ve tavsiyeleriniz için teşekkürlerimi de belirteyim

6. hulyaars

hulyaars Forum Demirbaşı

Seviye:
    Bende cebecide oturuyordum, cebeci-otdü arasında Sıhhıye trafiğide pek az sayılmaz ama öncelikle bu güzergahta bir haftasonu ii kullanabiliyorsanız deneme yapın.İyi eğlenceler...

thert bunu beğendi.
  7. adanus

adanus Yeni Üye

Seviye:
    selamlar. ankarada gezi ya da antrenman amacli kullandiginiz bisiklet rotalari nereleridir? mesafe, egim, zemin, yolda veya varista yapilabilecek seyler konusunda katki koyacak arkadaslar olursa sevinirim.
    ben simdilik sadece 100. yil cikisli olarak aoc(yenimahalle), odtu arazisi, eymir/mogan (odtuden ya da konya yolu-oran uzerinden) guzergahlarini kullandim. acikcasi ankarali olmayinca nereye gidilebilir, ne yapilabilir insan sadece deneme-yanilmayla ogrenebiliyor. el yardim ey anakaralilar :)

8. adanus

adanus Yeni Üye

Seviye:
    burda varmis benim sorumun cevabi. acemiligime verin. forumun comeziyim ne de olsa (bu arada kendime tesekkur ediyorum)...

http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=5957

9. verwunderlich

verwunderlich Yeni Üye

slm oncelıkle ben antalya bısıkletcılerındenım ama arkadasım yukarda bı guzergah vermıs cukur ambardan gecmek 100 yıldan gecmek bence pek dusunme derım saglıgın sıhatın acısından neyse eger genede gecmek ıstersen dene :D

10. aurora79

aurora79 Kıdemli Üye

Seviye:
    Ben sokulluda oturuyorum..:) hafta sonları genelde ç.emeçten emeğe doğru inip tandoğan b.evler (mola yeri) :) ordan maltepe demirtepe derken eski maltepe pazarının ordaki parka geliyorum (2. mola) daha sonra kızılay meydanından meclis parkına geçip orda da biraz dinlendikten :ci: :) sonra kuğulu parkdan güvenliğe sapıp evin yolunu tutuyorum..
    Aslında tek başına çok hoş olmasada yinede güzel oluyor.
    ama istekli arkadaşlar olursa bi incek yapılabilir ( piknik havasında).. hatda ordan güzergah uzatılarak olay daha eğlenceli hale dönüştürüle bilir.

11. yighitjan

yighitjan Bisikletkolik

Seviye:
    sana tavsiyem ilk olarak alıstırma yap.Sıhıye yi kullanma.Kızılaydan yaya geçidinden geçtikten sonra meclis kavsagına dogru ilerle(sağdan ayrılma TAKSİCİLER seni biraz zorlıycak ama sabırlı ol)ondan sonra eskişehir yolundan Devam et. ,ç.ambara ugrama.Bu arada düzenli olarak İncek yolunu turlarım hvalar elverdiği sürece Bana katılmak isteyenler birlikte turlayabiliriz

aurora79 bunu beğendi.
  12. hornetyasin

hornetyasin Bisikletkolik

Seviye:
    Ben yaklalışık 3 ay ankaradayım, hergün ümitköyden odtüye yol bisikletimle gidip gelme planım var eskişehir yolu üzerinden.

13. aurora79

aurora79 Kıdemli Üye

Seviye:
    yiğithan ne zmanları gidiyorsun inceke? tekmi takılıyorsun yoksa bi gurubun varmı? önceden haberim olursa gelmeyi çok isterim. bu arada forumda yeniyim.. kusurlarım olursa affola :)

yighitjan bunu beğendi.
  14. yighitjan

yighitjan Bisikletkolik

Seviye:
    incege havalar elverişli oldugu sürece gitmeye çalısıyorum.(C.tesi-Pazar Bazen p.tesi) İstersen pazar günü batıkentte Cumhuriyet Kupası yarısları var ona gidebiliriz ben girmiycem yarısa istersen girebilirsin:) Bu arada bi gurubum yok tekim Arada bi eşlik edenler oluyo:)

aurora79 bunu beğendi.
  15. Bozcan

Bozcan Forum Bağımlısı

Seviye:
    Cebeci Odtü arası mefase cok fazla değil. Ulaşım aracı olarak kullanmadan önce iyice bisiklete ısınıp tecrübe kazanmanı tavsiye ederim. Ve tabiyki kondisyon. Trafikde olası tehlikelerden kurtulmak için ve kavsakları hızlı gecmek için nispeten hızlı, yüksek nabızla surmek zorunda kalıcaksın. Bu da seni yorgun dusurebilir. Derslerde konsatre olamayabilirsin. Tecrüben arttıkca cok daha rahat suruceksin. Hatta kırmızı ısıklarda veya sıkısmıs trafikde bir anda kendini makas atarken bile bulabilirsin. Yoksa Ankara'da tecrübeli bir bisikletci için tehlikeli sayılabilecek cok az yol var. Örnek vermek gerekirse Odtü-Gimat arası, Ciflik-Demetevler kavsagı(istanbul yolu) arası. başka aklıma gelmedi.

16. ahusenem

ahusenem Aktif Üye

Seviye:
    ankara dayken ben de bisiklet kullanıyordum işe gidip gelirken. gerçi benim güzergahım oldukça kısaydı. cebeci-gazi hastanesi.
    sıhhiye yi kullanıyordum ama orda dolmuşçular ve otobüs şöförleri oldukça sabırsız ve saygısızdır. kızılay sıhhiye ye tercih edilebilir. herhangi bir kaza yaşamadım gerçi. başıma gelen en komik olay tam gaz giden bir belediye otobüsünden üstüme su fırlatılmasıydı.

odtü kavşağı konusunda diğer arkadaşlara katılıyorum. orası gerçekten tehlike yaratabilecek bir kavşak. üstelik senin dikkatli olman orada yeterli olmayabilir.

ama bisikletle gidip gelmenin okul performansını etkileyebileceğini düşünmüyorum. bisiklette sürekli sirküler hareketler yapıldığı için kaslarda ertesi günü ağrısı çok fazla olmuyor. ben uzun binişlerden sonra sadece sırt ağrısı çekiyorum. o da katlanılamayacak kadar çok değil. hele bir süre gidip geldikten sonra çok da rahat edersin. o güzergahta bilkent e ve başkent ün e işe bisikletle gidip gelen ve ankara içi ulaşımda da sürekli bisikleti kullanan bir hocam vardı. hayatından gayet memnun görünüyordu. ben de ilk bisikletimi ona özenerek almıştım.

17. aurora79

aurora79 Kıdemli Üye

Seviye:
    gerçi bende katılamam yarışa.. amacım gezi havasında bişler olsun. ama güzergah eğlenceli ve güzel diyorsan neden olmasın.. seve seve katılırım.. :)

18. aurora79

aurora79 Kıdemli Üye

Seviye:
    yaa aslında ben bayındıra gitmek istiyom :p :)

19. yighitjan

yighitjan Bisikletkolik

Seviye:
    telefonum 05373969020 beni arayabilirsin bi yerlere gezi yaparız:)

20. _BuRocK_

_BuRocK_ Yeni Üye

Kardeşim böyle bir soru soracak bilgide isen henüz Ankaradan uzak dur derim sağlık açısından :) amma velakin trafik olayını ankaradan daha güzel bir ögrenme kendini daha iyi koruma mekanı yok ögrenmek icin kaza gecirmek lazım illaki degilmi ben gidip gelinebilir odtüye..