Ankara'da bisiklet öğrenmek

Konu, 'İç Anadolu Bölgesi' kısmında Fulya K tarafından paylaşıldı.

1. Fulya K

Fulya K Yeni Üye

Merhaba arkadaşlar
    Ben bisiklet kullanmayı bilmiyorum :( ama öğrenmeyi çok istiyorum.
    Ankara'da (özellikle ODTU'de) bana kendi bisikleti ile bisiklet öğretebilecek birileri bulunabilir belki diye düşündüm.
    Teşekkürler :)

2. Engin Sarı

Engin Sarı Canyon Ultimate CF SL

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    ODTÜ'de bir topluluk var mı bilmiyorum ama Ankara Üniversitesi Hitit Bisiklet Topluluğu var. Facebook'da sayfaları da var. Oradan arkadaşlarla irtibat kurarsanız, size yardımcı olabilirler diye tahmin ediyorum.

Fulya K bunu beğendi.
  3. furkan istanbulluoğlu

furkan istanbulluoğlu Aktif Üye

Seviye:
    Merhaba, odtü'de öğrenciyim artık havalar pek müsait olmadığı için bisiklet kullanmamakla beraber hafta sonları yardımcı olmaya çalışırım. Odtü bünyesinde de bisiklet topluluğu bulunmaktadır oranın mail grubu ya da facebook sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

4. Fulya K

Fulya K Yeni Üye

Teşekkürler, iletişime geçecegim...

5. Fulya K

Fulya K Yeni Üye

Malesef ozel mesaj gonderemiyorum, sanirim yeni uye oldugumdan... Sizinle nasil iletisime gecebilirim? Tekrar tesekkurler

6. velespitto

velespitto Kıdemli Üye

Seviye:
    Kendime ait bir bisikletim olsa seve seve yardım ederdim bir gün alınca beraber gezeriz inşallah :) Hacettepe'de de böyle bir topluluk mevcut kendim de yeni üye oldum topluluğa fakat size de ellerinden geldiğince yardım edeceklerinden eminim :)

Fulya K bunu beğendi.
  7. furkan istanbulluoğlu

Seviye:
    facebook üzerinden mesaj atabilirsiniz elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.. odtü topluluğunun web sitesi şu an kapalı http://tr-tr.facebook.com/pages/METU-MTB-TEAM/207024792649981 bu facebook grubu ama ne kadar etkin bilmiyorum. genelde odtü toplulukları mail grubu ile haberleşiyor..

8. furkan istanbulluoğlu

Seviye:
    bu arada bisiklet almayı düşünürseniz de yardımcı olurum bütçeniz ve ihtiyaçlarınız dahilinde

Fulya K bunu beğendi.
  9. mechanics

mechanics Aktif Üye

Seviye:
    ODTÜ dağ bisikleti takımının mail grubuna mail atarsanız sizi ekleyeklerdir. Takımın ortak kullanımı için var olan bisikletleri kullanarak yine takımdan birilerinin desteğiyle bisiklet kullanmayı öğrenebilirsiniz. Mail grubu için: metu-mtb-team@googlegroups.com

10. furkan istanbulluoğlu

Seviye:
    bende ekleyim madem :)

11. Ferhat Öz

Ferhat Öz Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Fulya takımın bisikletini kullanabildiğin gibi gezilere de katılabilirsin.Biz hava şartları el verdiğinde eymir e gidiyoruz.Ayrıca kampüs içinde de antremanlarımız oluyor.Seni de bekleriz.

12. Ayhan Daş

Ayhan Daş Yeni Üye

Seviye:
    yardımcı olmak isterim sık sık oralardayım gezmek hoş oluyorr oralardaa...müzikle birlikte bisiklet kullanmak müthiş bişey ya

13. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    arkadaş 11-12 kasımda bi gelmiş, bi daha da hiç uğramamış foruma...
    bence öğrenmiş :)

Ferhat Öz ve asidodo bunu beğendi.
  14. Murat Çetinkale

Murat Çetinkale Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Kesinlikle :)

15. Odette

Odette Yeni Üye

Adı:
    Erin Z
    merhabalar,

foruma yeni üye oldum, açmak istediğim konuyu açan birisi varmış :)

ben de bisiklet sürmeyi bilmiyorum, öğrenmek istiyorum.
    öğrenip yaklaşık 3 ay sonra işe gidip gelecek kıvama gelmek istiyorum. bunun için bazı temel sorularım var.

-gidip gelmeyi (şimdilik) planladığım rota 4,5 km kadar. yaklaşık olarak yarısı rampa. merak ettiğim acemi ve trafik tecrübesi olmayan biri olarak ilk zamanlarda bu mesafeyi ne kadarda sürerim? bu arada mevki ankara - eryaman. gitmek istediğim yer de eryaman içinde. yoğun trafik olmuyor, epey sapa diyebilirim. yine de işte arabaların olduğu yola çıkmak biraz ürkütüyor beni :)

-bisikleti temel olarak işe gidip gelme amacıyla kullanmak istiyorum. karda kışta da (çok zorlu koşullar olmazsa) devam etmek isterim. bunun için en uygun fiyat/kalite oranına sahip bisiklet markası-modeli seçimi ne olur? elbette güvenliğe önem veriyorum. güvenlik aksesuarları, bir de işe giderken ihtiyacım olan ufak tefek şeyleri koyabileceğim bir aparat da dahil etmek istiyorum.

-yaklaşık 3-4 dakikalık araba mesafesi boyunca hiç ev veya bina olmayan bir yer var yolumun üzerinde. kış mevsiminde bu yoldan karanlıkta geçeceğim. biraz tedirgin ediyor bu beni. mesela o nokta olmasa işe yürüyerek 1 saatte gidip gelmeyi göze alırdım :) trafikte bisikletçi çok taciz edilir mi? tecrübelerinizi merak ediyorum. bahsettiğim 4,5 km'lik yolun bir de 5,8 km'lik bir alternatifi var. orada trafik oluyor mesela.

yorumlarınız ve yanıtlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

sağlıkla kalın.

16. M.Burak KARADAĞ

M.Burak KARADAĞ Onursal Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    @Odette İlk önce benim tavsiyem tanıdık ettikten bir bisiklet bulup trafikten uzak bir yerde yardım edecek bir arkadaşınız varsa veya tek başınıza düşe kalka bisiklet sürmeyi öğrenmek. Öğrendikten sonra evinizin ettrafında ufak ufak turlamak. Biraz biraz trafiğe karışmayı öğrenmek. Daha sonrasında bir bisiklet bakmak en mantıklısı olur bana kalırsa. O yüzden şimdilik "bence" bisiklet düşünmeyi ikinci plana bırakabilirsiniz. Belki bisiklet sürmeyi sevmez soğur veya öğrenemezsiniz. Boş yere bisiklet almış olursunuz. Bir yerden bir bisiklet bulmak en mantıklısı öğrenene kadar.

Dİğer sorularınız içinde, rota çok sıkıntı değil trafikte yavaş yavaş süre süre öğrenirsiniz. Sapa yerler sizi çok ürkütmesin ışıklandırmayla başarılı ışıklarla bunun üstesinden gelirsiniz. Trafikte -bende Ankara da yaşayan biri olarak- 5 senedir çok aktif şekilde ANkara trafiğinin içindeyim kasıtlı olarak taciz 4-5 defa maks. yaşadım. Ama görülmek çok önemli döerken sağa ya da sola yanaşırken sizi görmeden hamle yapan çok insan oluyor. YOkuşlara da süre süre, yokuş çıka çıka alışırsınız hocam :) Çok dert etmeyin :)

17. Odette

Odette Yeni Üye

Adı:
    Erin Z
    merhaba burak bey, yanıtınız için teşekkürler :) gayet mantıklı, önce bir iki gün bisiklet kiralayıp biriyle çalışmak daha makul olabilir. bisikletçiler kiralıyorlardır herhalde, konuşmalı. etrafımda pek bisiklet bilen tanıdığım yok, buralarda çevrem yok daha doğrusu. çocukları görüyorum apartmanda, bir onlar var :) biri yanımda dursun kendi kendime bir şekil öğrenirim herhalde. buralarda yollar bisiklet sürmeye o kadar elverişli ki, ne zamandır öğrenmeyi erteliyorum bakalım bu sefer artık :)

M.Burak KARADAĞ bunu beğendi.