Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ankara

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Derya Keçeci tarafından paylaşıldı.

1. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Kış sezonu zordur Ankara'da.Özellikle sabah saatlerinde soğuk acımasızdır.Öyle termal kıyafet falan yetmez.Ne eldivenin kralı,ne maske,ne de gözlük yetmez.sen hızlandıkça soğuk da acımasızlaşır.Ekstradan içine yerleştirdiğin gazetenin kapattığı alanın dışında neren kaldıysa,soğuktan bir iz bırakır,çarçeve yapar göğsüne.

İşte bugün öyle bir gün değildi.sabah erkenden önce temelli yakınlarına kadar sürüp,hafif hafif dökülmekte olan yağmur eşliğinde geri döndüğümde saat 10 cıvarıydı ve henüz eve dönme zamanı değildi.Eskişehir yolundan Konya yoluna bağlanıp kepekli rampasına uzandım:İyiydim 80. km de.Az sonra genç bir yol bisikletçisi,ayakta pedal çevirerek geçti beni:Selamlaştık,o gitti.Amacım kepekliyi yedikten sonra tepeden geri dönmekken,şeytan dürttü ve önce Gölbaşı,ardından da Eymir'e çevirdim rotayı.Her zaman durduğum pastaneden bir kaç simit aldım,kuşlar ve karabataklar için.Göl etrafında bir tur atıp,durmadan da geri döndüm.

Peki konuyu neden,şehir içi geziler bölümüne değil de buraya açtım? Bunun birinci sebebi,zaten haftada 2-3 gün antrenman amaçlı bisiklete bindiğim ve en az bir kez de 100+ yaptığımdan,bunun çok da "Tur ve gezi" olduğunu düşünmemem.İkincisi ve asıl önemlisi ise şu:

Bilmem kaç milyonluk şehirde,yaklaşık Altı buçuk saat bisiklet sürdüm ve biri Eskişehir yolunda,diğeri de Konya yolunda olmak üzere sadece iki bisikletliye rastladım.Hele hele,adeta sonbahardan kalma,kıştan öylesine uzak böyle bir günde,yolu iyi sayılabilecek 10 km lik Eymir de,bir tane bile bisikletlinin olmaması hayret vericiydi.

Gençlerimiz 7. caddede,Tunalı'da GOP'da;orta yaşlılarımız hala futbol derdinde,yaşlılarımız öylesine küskün,öylesine bıkkın,ya evede ya kahve köşelerinde.Söyler misiniz,böyle mi gelişecek bu ülkede bisiklet? Şubatın sonu gelmiş,hava 10-15 derece,yollar neredeyse bomboş;nereye kadar.Herkes bir bisiklet alsın,yollar bisikletlerle dolsun "Ütopya" sını geçtik.Bu kadar da olmaz ki !

2. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Abi gel sen Eskişehire her yer bisikletli kaynıyor.İşine gidip gelenler ayrı can şenliği.Hafta içi antreman diye çıktığım Kütahya yolunda eski milli sporcumuz Osman Ertan abimiz(67 yaşında) karşı şeritten beni görünce çevirdi gidonu bana doğru, beraber 30-40 km yol yaptık Kızılinler köy kahvesinde oturduk çay içtik eskileri anlattı senede ne kadar çok yol yarışı varmış ondan öğrendim 67 yaşında hala 25 ortalamanın altına düşmemeyi gördüm(Çanakkale turunda 25 dedik diye duymadığımız kalmadı 67 yaşında Osman abi gayet rahat muhabbet ede ede yaptı :) )

Kıssadan hisse gel Eskişehire yada Konya'da buluşalım orası da aynı Eskişehir gibi yada Ankaraya bisikleti getirdiğimde 7 nci cadde ve Tunalı turları düzenleyelim delikanlılar bisikletli görsün :)

3. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Valla yapalım bir şeyler Ferhat.Bugün de sabah çıktım,günlük güneşlik.Tam bir bahar havası.15-16 derece,sırtımdan vuran güneşin sıcağını hep hissettim.Baharda gelmeyi düşünüyorum Eskişehire zaten.Ankarada da bazı guruplar var ama akşamları biniyorlar.Ben hava karardığı yerde neredeysem orada bırakırım pedal çevirmeyi:) Bisiklet sporu gelişmeye çok açık olduğu halde,pek çok sebeple bir arpa boyu yol alamıyoruz.Çocukluktan başlar bu iş de,çocuklar da sınav cenderesinde.Onlara da bir şey söyleyecek durumumuz yok.Bizzat içindeyim işin.Lişseye giriş sınav,üniversite sınav.Bitirdin işe gireceksin sınav.Bazı işler devlet politikasıyla yürür.Spor'u çok küçük yaşlarda,yaşamın bir parçası olarak görmeli,değilse sonradan olmuyor.

Forumda olsun,olmasın pek çok kırk elli yaş üstü arkadaş var ve hala bıkmadan usanmadan spor yapıyorlar.Tıpkı Osman Ertan gibi.Geçen yıl Ankaradaki Delta yarışına katıldığımda orada da 50 + arkadaşlar vardı.Uzun uzun sohbet etmiştik.Bu yıl bazı sosyal projelere biraz daha ağırlık vereceğim.MEB ile bazı projeler geliştirmek lazım.Bisiklet federasyonunun okullararda daha da aktif olması lazım.

4. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Abi birazda şehir ile ilgili Eskişehirde eskiden beri bisiklet kültürü çok yaygın Eskişehir şeker bisiklet takımı zamanında ülke genelinde başarılar sağlamış .Şehrin düz olması pek çok fabrika ve bu fabrikalarda düşük ücretli çalışanların olması bisikleti yaygın hale getirmiş.Sabahları işe giderken yüzlerce insan görüyorum altlarında bizlerin 10 km yol yapmaya korkacağımız bisikletler ile ağızlarında sigara (bu arada ben 10 gündür içmiyorum :) ) yüzlerce insan bir o tarafa bir bu tarafa gidiyor .Güzel havalarda ise üniversiteli gençler kız arkadaşları ile kiraladıkları bisikletler ile şehir dışındaki parklara ve piknik alanlarına gidiyorlar.Bende şimdi yoldan geldim şehre girdikten sonra bahsettiğim şekilde üniversiteli en az 10 gurup gördüm ortalama 5 er kişilik .Sabah tura çıkmadan buluşma yerinde başka bir gurup daha buluşuyordu onlar ile de selamlaştık .Kısacası şehir çok önemli .Ankara' yı da iyi biliyorum sonuçta orada doğdum büyüdüm şu kadarını söyleyeyim benim gençliğime göre bisiklet kullanımı oldukça arttı (eskiye nazaran ) bu şekilde devam ederse bir Eskişehir ,Konya olamaz ama gelişim gösterir gibi duruyor.

Sınav konusunda ise sonuna kadar katılıyorum kendi kızımdan biliyorum 3 sene sbs sınavı ondan öncesinde denemeleri şimdi 10 ncu sınıf başladı üniversite telaşı, bu durum işe girinceye kadar devam edecek.Ne zaman bir spor dalına düzenli olarak başlayım dese ben çekiniyorum derslerden geri kalacak diye yapma diyemiyorum ama yap da diyemiyorum.İki ucu pislik bir değnek durumu bu işler.Çünkü biliyorum ki azıcık geri kalsa toparlaması ya çok uzun ve zor olacak yada hiç olmayacak.

5. Bisikletli Gezgin

Bisikletli Gezgin Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Derya Abi bizde biniyoruz ama malum mesai olduğu için haftaiçi bisikletle işe gidiyorum. mesai çıkışı bazen arkadaşlarla buluşup pedallıyoruz, bazende tek oluyor... Hava genelde karanlık oluyor... Bildiğiniz gibi haftasonlarıda turlarımız oluyor...

Tabi tarzımız biraz farklı olabilir...

Henüz sizinle tanışma fırsatım olmadı bunu çok isterim. İnşallah biryerlerde karşılaşırız... :)

Derya Keçeci ve Gökhan kocatepe bunu beğendi.
  6. Gökhan kocatepe

Gökhan kocatepe Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bugün bende Temelliye doğru yol alacağım 761 mavi sedona görürseniz yolda o benim .:D

Derya Keçeci bunu beğendi.
  7. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    İnşallah sevgili Mustafa.Seni gayet yakından izliyoruz ve etkinliklerini kalpten destekliyoruz.Tarz işine gelince:Tarzlarımız farklı değil.İkimiz de uzun soluklu turları seviyoruz aslında.tek fark benim yalnız olmam çünkü ne beklemeyi,ne de bekletmeyi seviyorum.Yardımlaşma dayanışma,yol arkadaşlığı,hepsi güzel şeyler elbette bunlara da sonuna kadar saygı duyuyorum.Yaparız Ankarada bir buluşma,eymir falan.Katılırım.Çok kalabalık olmasın:)

Gökhan,Temelliyi haftada bir yapıyorum.İki kez de gidiş dönüş göl çevresinde 3 tur atıp dönmek suretiyle eymir yapıyorum.Haftada 150-200 km yapmaya çalışıyorum.Bazen oluyor,bazen salonda mecburen.Yolda görürsem mutlaka selam veririm.

8. caner ünsal

caner ünsal Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bende geçen pazar izmir den sasalı kuş cennetine pedalladım. Hiç eğimsiz bir rota olması nedeni ile pek sevmem ama rüzgar nedeni ile yokuş çıkma nabız ortalaması ile turu tamamladım. Bu güzergahta 6-7 ayda çok şey değişmiş. 100 den fazla bisikletçi ile selamlaştım. Karşıyaka Belediyesinin başarısı. Parkurun başlangıcına yakın bir kaç noktada bisiklet kiralamaya başlamışlar. Bazıları Pazar sabahı kıyafetleri ile bazıları daha iddialı donanım ve aksesuvarları ile sporla. gezinti arasında çeşitlilik içerisinde rengarenk her yaştan ve amaçtan bisikletçiler görmek güzeldi. Sasalı kuş cenneti içerisinde de 10 km den fazla parkur devam ediyor henüz bu bölüme girmeyen arkadaşların dikkatini çekmek istiyorum kumlu ama yol bisikleti ile. de gidilebilen doğal bir parkur bölümü. Tüm yol toplam olarak ölçmedim ama 30 km den fazla gidiş olması lazım rotanın büyük bölümü trafiksiz ve asfalt bisiklet yolu şeklinde. Belediyenin güzel bir hizmeti Karşıyaka'da epey bisiklet sevgisi geliştirmiş . hep burada sürmek sıkıcı olsada arasıra gitmek hoş olur. . İzmirde hala denemeyen kaldı ise hatırlatayım dedim.

9. emrahozkan

emrahozkan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Ferhat bey, Derya bey, geçen sene sivrihisar buluşması yapmıştınız gelememiştik, umarım bu sene yine olur da buluşuruz...

Derya Keçeci ve Ferhat Köse bunu beğendi.
  10. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Bu tarihten itibaren havanın müsait olduğu(rüzgar ve yağış durumu) her tarih bana uyar yeter ki Derya abi yapalım desin.3 kişi garantili olmak üzere Eskişehir ekibi yola hazır :)

11. Ali.K

Ali.K Bisikletkolik

Seviye:
    Dizim pek iyi değil ama belli olmaz ankara ekibine ben de katılabilirim:)

12. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Mayısın ilk haftasonu kulağa hoş geliyor Sivrihisar ballı gözleme için.Yani ben varım.Mayısın 19 u hariç hepsi bana uyar.

Ferhat Köse bunu beğendi.
  13. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Mayısın ilk haftasonu yapmak üzere Çanakkale turundan sonra etkinlik sayfasını açıyorum abi o zaman.Çanakkaleden sonra direk tek günde İstanbul planım var muhtemelen Nisanın 15 i veya sonrasında gerçekleşecek, Mayıs ayının başında müsait sayılırım.19 Mayıs hedeflerim tutarsa benim için de büyük tarih direk Çanakkaleye pedallayacağım tek günde 430 :)

14. emrahozkan

emrahozkan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    benim de ayak bileğimde sorun var, iyileşiyor o tarihe birşey kalmaz. Mayıs başı olursa bir arkadaşım daha var gelebilecek...

Ferhat Köse bunu beğendi.
  15. M.Rauf

M.Rauf Üye

Seviye:
    aranızda strava kullanan var mı? ankaradan çok az kişi var nedense

16. Artık Yok

Artık Yok Bisikletkolik

Seviye:
    Muhtemelen Pek Çok Kez Karşılaşmışızdır Çünkü Sıklıkla Tercih Ettiğimiz Bir Parkurdur

caner ünsal bunu beğendi.
  17. Bisikletli Gezgin

Bisikletli Gezgin Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Geçen yıl farklı bir turda olduğum için ballı gözleme buluşmasına bende gelememiştim... İnşallah bu yıl katılabilirim... :)

emrahozkan ve Ferhat Köse bunu beğendi.
  18. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Çanakkale turundan gelelim hemen paylaşımda bulunacağım Derya abinin yoğun günleir başlıyor sonra yaz tatili uzaklaşıyor Mayısın ilk haftası yaptık yaptık yoksa eylülden sonraya kalır.

19. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    11-12 Mayıs ilk bakışta uygun gözüküyorsa da konuyu Çanakkalede derinleştiririz.

Bisikletli Gezgin ve emrahozkan bunu beğendi.
  20. Murat Çetinkale

Murat Çetinkale Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Kim ne derse desin, İzmir ve Eskişehir halklarını Ankara halkıyla karşılaştırmam. Ankara'da bisiklete karşı bir ruh hastalığı hakim. Birçok kişiden ne yazık ki hala "La, bi şu bisikletliler eksikti; Gördükçe arabayla tamponu koyup gidesim geliyo" gibi ahmakça, avam cümleler duyuyorum. Bir de, Karayalçın zamanında hazırlanıp 1994'te Melih Emmi gelir gelmez rafa kaldırılan "Ankara Ulaşım Planı" sorunu var. O plan rafa kalktığı ve bir daha da insanlığa yakışır bir plan (hoş, hiçbir plan yapılmadı ya, neyse!) yapılmadığı için, Bisiklet falan hak getire. Şimdi otobüslere ilan asmış Melih Emmi; "Ankara Ulaşım Planı" hazırlanıyormuş da, katkı sağlayacakmışız!!! Siteyi açtım, ne bir taslak, ne bir proje, hepi topu 1 sayfalık içi boş bir açıklama. Batıkent'te oturuyorum; Gimsa'nın orada (Metro İstasyonunun bulunduğu yer) rakım 899 metre, benim evimin önünde 900 metre. Toplam 1 (bir) metre kot farkı var. Fakat bu 4,5 km'lik yolda tercih edeceğiniz rotaya göre 3 veya 4 tane ciddi yokuş çıkmak (tabii ki sonrası iniş) zorundasınız. Bunlar bahane değil tabii ki, ancak insanların bisiklete bakışı zaten sorunluyken bir de bu yollarda insanlara "Haydi sen de dene" demek, karşınızdaki insanların yüzünüze "Yok abi, ben yapamam" derken kafalarının içinden "Manyak mısın olum sen, deli mi ...ti seni?" sorularının geçmesine sebep oluyor. Derya abi kimbilir nelerle karşılaşmış, nelere alışmıştır artık. İşte bu durumun temel sebebi de şehrin insanlarının zihniyeti maalesef. Hala Melih Emmi için hararetle "Adam çalışıyor, tabii seçilecek" diyen bir sürü insan var. Arz-talep meselesi işte. Eskişehir ve İzmir'le işte bu yüzden karşılaştıramıyorum Ankara'yı. Çok farklı kategoriler çünkü. Keyifli pedallamalar dilerim.