Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ankara-tuzgölü yolculuk hevesi

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında kemken tarafından paylaşıldı.

1. kemken

kemken Aktif Üye

Seviye:
    Haftaya (25-29 mayıs arası bir gün) Ankara etimesguttan yola çıkıp tuzgölünü görebileceğim yere kadar gidip geri dönmek istiyorum. yol sadece gidiş 150 km civarı, 20 km ortalamayla gitsem 7-8 saat civarında gider buna yakın bir sürede dönerim diye düşünüyorum. ancak cesaretim çok yok konya yolundan turan güneşe kadar olan rampa kısmı yakın zamanda çıktım yolun geri kalan kısmı hakkında bilgisi olan varmı?

giderken yanımda lastik tamir seti- bir adet iç lasik zincir tamir aparatı ve suyun dışında birşey almayı düşünmüyorum bu listeye eklememi önereceğiniz birşey varmı?

yolun geri dönüşünde dermanım kalmazsa geri dönüşte bisikletimi bagajına kabul edecek otobüs bulabilirmiyim.

tecrübeli arkadaşlarımızdan öneri bekliyorum teşekkür ederim

CandanC ve Silmarillia bunu beğendi.
  2. Sahin Kiziltug

Sahin Kiziltug Yeni Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Merhaba,
    Daha önce ne kadar uzun mesafe yol yaptiniz bilmiyorum, gecen yil arkadaşlarla Ankara - Polatlı sürüşü yaptık ama sadece gidebildik :) Dönüşü Ankara'dan cagirdigimiz bir arkadasin arabasıyla yapabildik. Popolarimiz dönüşü yapmamiza müsade etmedi :) Yani 7-8 saat bisiklet sürmek kısa surede yapilacak bir is degil, hatiri sayilir bir performans ister. Ayrıca bahsettiğiniz yokuşu (kepekli) ciktiktan sonra Konya Kulu makasına kadar onu aratmayacak kadar dik ve uzun mu uzun hatırı sayılır rampalar var. Cesaretinizi kurmak istemem ama iyi bir kondisyonunuz varsa çok rahat gidebilirsiniz, ama bisiklete yeni basladiysaniz size daha kolay rotalar öneririm. Mesela Polatlı gibi. Sadece Yaşamkent'i geçtikten sonra taymek e kadar uzun ve biraz dik bir rampa var sonrasi çok kolay. Yaklaşık 70 km ilk bir yol.
    Size başarılar dilerim.

kemken bunu beğendi.
  3. Alperen Haner

Alperen Haner Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    @kemken hocam 28inde geliyorum ankara sincana 29una ayarlarsan polatlı olur tuz gölu olur her yere tur yaparım ben adam ararsan.

kulu yada koçhisardan otobusler var. ulusa kadar gidiyorlardı sanırım.

polatlı tarafını gidip dönmek isteyenler için sincanın içine inen bir yol var adını bilmiyorum orası daha kestirme diye biliyorum.

kemken bunu beğendi.
  4. kemken

kemken Aktif Üye

Seviye:
    @Sahin Kiziltug hocam polatlı önerinizi değerlendireceğim. daha mantıklı görünüyor. hem dönüş için trenle gelme alternatifide var. polatlı-ankara trenlerine bisikleti almada sorun yapmazlar sanırım. teşekkür ederim

@Alperen Haner
    hocam selamlar açtığım konuya yazdığınız mesaja inanın çok sevindim. bazen baktığım konulardaki mesajlarınızdan sizi gıyaben tanıyor gibiyim. ancak sizin performansınızın benimkinden çok ileride olduğunu tahmin ediyorum. bu yüzden sizi yavaşlatacağımı ve bunun sizi sıkacağını düşünüyorum. siz fişek gibi bir genç bense yaşlılığın ilk basamaklarında birisiyim ve henüz 3 aydır bisiklet sürüyorum. eğer bunlara rağmen olur derseniz ve cumaya kadar gitmez (cuma gider) isem mesaj atarım. arzu ederseniz beraber gideriz.

Alperen Haner bunu beğendi.
    Son düzenleme: 19 Mayıs 2015
  5. S.Koca

S.Koca Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    @kemken 7 saat gidiş yapılır zor değil. Ama molalarla falan süre uzayabilir. Sıkıntı dönüşte olur 20 km ortalama tutturmak çok zor olur bunu da geçtim, pedal bile çeviremeyebilirsiniz. Mesafe ve süre arttıkça yorgunluk katlanarak artacak. Sabah evden çıktığınız enerjiyi bulamayacaksınız. En mantıklısı -illa gitmek istiyorsanız- ya kamp atmak ya da dönüşü vasıtayla yapmak. Ayrıca yanınıza mutlaka kuruüzüm, fındık vb. yiyecekler alın derim. Ben terleme fazla olduğu için mataramın birisine limonlu ve tuzlu su hazırlıyorum. Sağlık önemli dikkat edin. Gereğinden fazla yüklenip ileri ki dönemlerde bisiklet sürme keyfinden kendinizi mahrum bırakmayın.

kemken bunu beğendi.
  6. thomisus lx

thomisus lx Onursal Üye

Seviye:
    Ben naçizane ankara temelli arasını 2-3 kez gitmenizi öneririm. Yol nispeten düz. Kendinizi tanımanıza yardimci olacağını düşünüyorum. Bu yolda eksi ve artilarinizi öğrendikten sonra kepekli yokusundan İncek tarafına ordan Çayyolu inişin sapmanizi ve çay yolundan gerisin geri İncek kepekli guz3rgahindan yokuş performansınızı denemenizi öneririm. Ve sonra ver elini tuz Gölü. Şimdiden çalisma ve gezi yazılarınızı merak ediyorum. Basarilar

kemken bunu beğendi.
  7. kemken

kemken Aktif Üye

Seviye:
    @S.Koca bundan sonra uzun sayılabilecek denemem olursa yanıma alacaklarıma kuru üzüm fındık vs ekleyeceğim bunları duymuştum ama tuzlu limonlu suyu ilk defa sizden duydum ama terlemeye karşı elektrolit (doğrumu yazdım) dengesi için bu gerçekten çok önemi bencede, terleme yoluyla tuz kaybından dolayı tansiyon düşmez . @Mehmet Levent yorumlarınız için teşekkürler. dediğiniz gibi önce temelli (baktım temelli 50 km imiş ankara içinde tek seferde 40-45 km gidiyorum sorun olmuyor yolda fazla rampa yoksa temelli zorlamaz diye düşünüyorum) yapabilirsem polatlı. sonraki zamanlarda önerdiğiniz yolla tuzgölü... yol gösteren deneyimli arkadaşlara teşekkürler

Son düzenleme: 20 Mayıs 2015
  8. Ömer Ş.

Ömer Ş. Forum Demirbaşı

Seviye:
    @kemken Şimdiye kadar gittiğiniz en uzun mesafe kaç km?

9. kemken

kemken Aktif Üye

Seviye:
    @Ömer Ş. en fazla 50 km dir hocam. ama 50 yi bitirdiğimde daha giderim duygusu var. 100 + bir yolculugu bir süredir düşünüyorum ama yolun bir kısmında toplutaşıma kullanabilme imkanı olan bir güzergah olursa yorgunuktan pes edersem bunu kullanabileyim istiyorum arkadaşarın önerdiği temeli veya polatlı dönüşü trenle yapabilmeye uygun olması açısından çok uygun görünüyor.

10. Ömer Ş.

Ömer Ş. Forum Demirbaşı

Seviye:
    Arkadaşların da dediği gibi Tuz Gölü rotasından önce daha kısa mesafelerde performansınızı görmek iyi olacaktır.Etimesgut'tan Tuz Gölü'ne en yakın mesafe 120 km üzeri,gidiş dönüş de 250-260 km'yi buluyor.20 ortalamayla 13 saat bisiklet üzerinde kalmak -sıcağı ve rampaları da göz önünde bulundurursak- kolay iş değil.Etimesgut-Temelli Göleti gidiş-dönüş 90 km civarı,performansınızı görmek için çok uygun.Hasanoğlan'a gidiş dönüş bir tur olabilir,110 km.Etimesgut'a yakın olan ilçelerden Ayaş da iyi bir rota olabilir,o da gidiş dönüş 80-90 km'yi bulacaktır,rampaların olduğu bir rota bildiğim kadarıyla.Performansınızın durumuna göre Kızılcahamam'a gidiş dönüş de yapabilirsiniz.Ayaş,Kızılcahamam gibi yerlerde otobüsle dönüş imkanı da olur,bisikletini bagajda getiren arkadaşlar hatırlıyorum.

kemken bunu beğendi.
  11. Yavuz S.

Yavuz S. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Tek birşey eklemek istiyorum güneşin bu kadar tepede olduğu yaz ayları 150-200 km yollar yapmış biri olarak , nabzınızı iyi kontrol etmeniz lazım. o yolu bu yaz 3-4 kez araba ile geçtim. Öyle kondisyonsuz bir insanın yapabileceği bir yol değil.

50 km bir 100 km etkisini yaratmaz. yarışçılar derki ; ki kesinlikle katılıyorum. "yarış 100km den sonra başlar"

en az 2-3 kere 100 km performansı deneyip sonra gözünüzü 150+ kmlere dikin. ben ilk çıktığımda gerçekten çok yorulmuş idim. ki öncesinde en az 4 yada 5 kere 100 + sürmüşlüğüm vardı.

eklemek istediğim 2-3 nokta; en az 2 içlastik alın yolun ne getireceği hgiç bir zaman belli olmaz. yanınıza powerbarlardan en az 2 tane alın. 100km civarlarında yemek molası verin. kolay gelsin.

ayaş beypazarı temelli çok daha iyi rotalar.

şöyle bir baktım 1100 m elevation gain var aslında zor bir rota değilmiş benim en son 170 km de 1900 elevation gain vardı fena zorlmamıştı. aslında yapılıp şerefli koçhisarda çadır atılıp ertesi gün dönülebilir.

yavuz bunu düşünecek :)

kemken bunu beğendi.
  12. Fatih Anıl

Fatih Anıl Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Ayaş - Beypazarı yolu benimde yapmak istediğim bir rota. Şehir içerisinde rahat 60-70 km yapıyorum. Ama 100 üstü denemek lazım.

13. Sahin Kiziltug

Sahin Kiziltug Yeni Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Aslinda bende Eskisehir e gitmeyi planlıyorum ama Polatli ya kadar normal yoldan, Polatliyi gectikten sonrada rampalari cikmayi goze alamadigim icin tren yoluna paralel patika yollardan (daha duz olacagini bir de daha cok gorulebilecek yerler olabileceğini dusundugumden) gitmeyi planlıyorum. Her halukarda en az 1 gece kamp yapmak lazim. Dönüşü otobusle planlıyorum

14. Emre Tokar

Emre Tokar Yeni Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    daha bisikletimi alamadım dostlar. bir alayım bu turlara uçarak geleceğim. tuz gölü rotasını duymak bile heyecan veriyor insana. birde kızılcahamam soğuksu çamkoru rotası var aklımda ki bisikletle tadına doyulmaz herhalde...

15. kemken

kemken Aktif Üye

Seviye:
    Tüm arkadaşlara teşekkürler. arkadaşlarımın mantıklı yorumlarından anladığım kadarıyla tuz gölü tam bir cahil cesaretiymiş. @Mehmet Levent ve @Ömer Ş arkadaşımızın önerdiği temelli göleti (temellide bir gölet olduğunu bilmiyordum yüzmek için uygunmu acaba) en münasip görünüyor. haftaya uygun bir gün olağanüstü bir durum olmazsa temelli göletini deneyip sonucu buraya yazacağım. @Ömer Ş Allah sağlık verirse önerdiğiniz diğer güzergahlarıda zamanla denemek istiyorum.
    @Yavuz SOYLU poweball ve 2 yedek lastik listeye eklendi. sağolun.

16. Yavuz S.

Yavuz S. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    @kemken [​IMG]

dediğim bunlar ve gerçekten işe yarıyor decatlonda muadilleri satılıyor.

17. kemken

kemken Aktif Üye

Seviye:
    @Yavuz SOYLU powerball enerji içeceği diye düşünmüştüm

18. Alperen Haner

Alperen Haner Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    @kemken hocam daha yeni duzcede bir turdan geldim. kondisyon filan iyi ama guneşin altında pedal çevirmek bazen işkenceye dönuşuyor. fakat nasıl derseniz çadırlı çadırsız tuzgölu polatlı varım ben :)

@Yavuz SOYLU power bar yanına da energy gel 2şer paket yeterli olur sanırım. elektrolit için ev yapımı yada hali hazırda redbull ve turevleri gayet iş göruyor. ben bunları kullanıyorum. 55kg 170cm boy pos ile birde l-carnitine alıyorum çıkmadan. etkili oluyor uzun vadede :)

19. Yavuz S.

Yavuz S. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    @Alperen Haner kişi kendini tanımalı herşeyden önce . buda Kendini denemeden olmaz. ama bu enerji barları gerçekten işe yarıyor. en kötü bulamazsanız tadımın tadımca serisinden alabilirsiniz o da işini yapıyor :)

ysf.ozt bunu beğendi.
  20. emrahozkan

emrahozkan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    temelli göletine giderken enerjinizi dönüşe saklayın, göletin rakımı 750 civarı, taymek'in olduğu tepe 1150 metre, 400 metre tırmanış var yani dönüşte. Km leri 100-120-150 gibi arttırın bence birden bire gitmeyin.

Cüneyt HOCAOĞLU ve kemken bunu beğendi.