Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ankara - Temelli Gölü Turu (1)

Konu, 'Gezi, Tur ve Organizasyon Duyuruları' kısmında hkn tarafından paylaşıldı.

1. hkn

hkn Aktif Üye

Seviye:
    Nihayet baharın gelmesi ve güneşin sıcaklığı ile 2008 yılının ilk orta uzunlukta TUR gezisini yapmak için adım attık. Bisikleti ve spor yapmayı seven herkesi bu tura bekliyoruz. Yaklaşık gidiş-geliş ortalama 120+ km olacak tura, kendini bisiklet sevgisine adamış herkesin katılmasını istiyoruz. Alt bölümde grubun toplanma yeri ve yol güzergahı uydu görüntüsü bulunmaktadır.

- Gezinin Tarihi : ? tura katılmak isteyen arkadaşların tarih önerilerini bekliyoruz !
    (geziye katılmak isteyen herkese uygun bir tarih belirlemeye çalışıyoruz, bizim önerimiz Nisan ayının ilk pazar günü, yani 6.Nisan tarihi uygun, tabi hava şartlarına göre bu tarih değişebilir !)

- Toplanma yeri : TBMM önü, mini park (üçgen havuzun bulunduğu bölüm)
    - Toplama saati : 9:30 (günaydın, tanışma ve bilgi paylaşımı vs.)
    - Tura başlama saati : 10:00
    - Karpuztepe ilk mola: içecek, yiyecek ve ihtiyac molası vs. (grafik detay alt bölümde)
    - Temelli varış zamanı : 13:00
    - Ankara'ya dönüş saati: 14:30, Ankara varış zamanı : 18:00 (*tahmini saat bilgisi)
    - Hava sıcaklığı : ?
    - Yol güzergahı : AOÇ çevre yolundan, Çayyolu (Ümitköy), Migros önünden Polatlı (Eskişehir) yolundan gidilecektir. Gezimiz yolun sağ bölümündeki emniyet şeridi kullanılarak yapılacaktır.

Tur bazı arkadaşlarımıza uzun gibi görünebilir, bu sizi tura katılmaktan vazgeçirmesin. Antreman ve gezi havasında geçecek bir tur olacaktır. Alt grafikde göstermeye ugraştığım, yüzeysel izdüşümü görüntüsünde yer alan kırmızı bölgenin dışında sizleri zorlayacak bir bölüm bulunmuyor. Kondüsyonu geliştirmek isteyen arkadaşlar açısından bu tur oldukça faydalı olacaktır. Yinede tura katılmak isteyen bisiklet severlerin yaklaşık 20 km/saat ortalama yapacak kondüsyona sahip olması, gezi grubunun uyumlu yol alması için gereklidir. Zaten ortalama bir bisiklet kullanıcısının rahatlıkla yapabilcegi bir süredir.

Gezi tarihine kadar yeterli zaman var, katılmak isteyen arkadaşlar bu zaman içinde kondüsyonlarını düzeltmek için antremanlara şimdiden başlasın. Gezinin yaklaşık ilk 30. km bölümünde (kırmızı renklerle gösterilmiş alan) karpuztepe zirve yerinde bulunan market de mola verilecek, su, içecek ve azalan enerji depoları takviye edilecektir. Buradan Temelli Gölü'ne yaklaşık 30 km bölüm oldukça rahat ve tempolu gidilecek zevkli bir yol bizi beklemektedir.

Tur Temelli Gölü giriş bölümünde tamamlanacak, göl kenarında bulunan parkdaki ahşap kamelyada (yaklaşık 6 kişilik oturma yerleri olan ve masadan oluşan çardak) dinlenme, enerji takviyesi, gezi hakkında yorumlar vs. böylece turun 1. bölümü tamamlanacaktır.

Polatlı yolu Temelli Gölü'nü iki bölgeye ayırmıştır, (bu bölgede Avrupa Birligi destekli bir restorasyon çalışması yapılmaktaydı) istenirse gölün etrafında yürüyerek, yada bisikletle gezilebilir. Geçen sene gölde balık avlamak serbest durumdaydı, bu yılkı prosedür nedir onuda görmüş oluruz. Yaklaşık 60/90 dakikalık dinlenme (Tur grubunun istegi dogrultusunda düzenleme yapabiliriz) ve göl etrafı gezisinden sonra dönüş hazırlıkları başlayacak ve gezimizin 2. bölümü ile tamamlanacaktır.

Yapılacak gezinin kurallara uygun ve daha zevkli olması için, bazı ufak hatırlatma yapmak gerekirse:
    - Tura katılacak arkadaşların 18 yaş ve üstü olması gereklidir.
    - Trafik kurallarına uymak, tur grubunun emniyetini bozacak davranışlardan kaçınmak zorunludur. Yolun gereken bölümlerde sadece tek sıra halinde gidilmesi, bisikletciler arasında gerekli fren mesafesi bırakılması, gereksiz sollama hareketlerinden kaçınılması vs. (öndeki bisikleti geçmeniz gerekiyorsa, mutlaka sol tarafından ve sesle ikaz ederek geçiniz!)
    - Bisikletinizin uzun tura elverişli olması, lastik hava basınç ayarları, vites ve fren tel aksamının sağlam ve ayarlarının yapılmış olması (gerekiyorsa jant tel akort ayarları) bu geziye katılan arkadaşların, kendi mutlulukları için gereklidir.
    - Geziye katılacak arkadaşların gerekiyorsa, (sürücü tercihine kalmış) sırt çantaları olması, kendileri için önemli olacak malzemelerin sırt çantasında bulunması, (örnegin: yedek iç lastik, yama takımı, meyve, gerekiyorsa cep telefonu vs.)

Konuyu mümkün olduğunca detaylı izah etmeye gayret gösterdik, (burada unutulan bir konu varsa, tekrar açıklamasını yaparız) orta seviye tur yapmak isteyen ama uygun ortam bulamayan arkadaşlar içinde bir fırsat olacaktır. Biz bekliyoruz, bahar mevsiminin bu ilk turunda görüşmek dileğiyle.

Evet haklısınız, biliyorum bu konu anlatımıyla, grafikleriyle profesyonelce oldu, ama bisikletforum bunu hak ediyor :)

Herkese sevgi ve saygılarımla...
    hakaN

2. Serdar TEBER

Serdar TEBER Bisikletkolik

Seviye:
    Çok güzel bir organizasyon olacağa benziyor. Emek harcamışsınız, ellerinize sağlık. Bir terslik çıkmazsa ben geliyorum.

hkn bunu beğendi.
  3. hkn

hkn Aktif Üye

Seviye:
    Serdar teşekkür ederim,
    Zamanın uygun olursa seni de bekliyorum, o güzelim bembeyaz scott'un hakkını vermek lazım :)

Serdar TEBER bunu beğendi.
  4. Serdar TEBER

Serdar TEBER Bisikletkolik

Seviye:
    Bir reslik olmazsa gelirim demiştim. Siz davet ettikten sonra gelmemek olmaz artık. Kesin geliyorum :) Konuyu buradan takip edeceğim. Umarım katılım çok olur, güzel bir pazar günü geçiririz.

5. Bulunmaz

Bulunmaz Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Çok detaylı ve güzel anlatmışsınız:) ..Tarih belirlenince bi aksilik olmazsa katılmak isterim..:)

6. hkn

hkn Aktif Üye

Seviye:
    Tarih konusunda sizlerin de önerilerinizi bekliyoruz, tur için şimdilik 6.Nisan tarihi uygun görünüyor. Fakat hava şartları ve rüzgar durumuna göre yeniden düzenleme yapabiliriz.

7. hido_karas

hido_karas Yeni Üye

Seviye:
    Bizim angarya işlerden fırsat bulursam, mutlaka katılmak isterim. Şimdilik Temmuz ayı sonuna kadar Ankarada olma ihtimalim yüksek.

Bu arada belirtmeden geçmiyeyim. Genelde forum konuları takip ederim, lakin ender mesaj yazarım. Sizin bu bölümde hazırladığınız kadar pro tarzında bir düzenleme görmedim, ellerinize sağlık.

8. mcaliskan23

mcaliskan23 Bisikletkolik

Seviye:
    Günlük bir tur için mesafe uzun ortalama 20 km hızı 6 saat boyunca tutturacak katılımcı bulmak zor olacaktır. Bisiklete yeni başlamış veya henüz sezonu açmamış olanları çok zorlar. 13-14 km saat hızla ikişer molalı gidilebilir sabah saat 7 çıkış 5 saat civarı gidiş 2 saat gezi 5 saat dönüş saat 19.00 varış olursa daha iyi olur veya mesafe kısaltılabilir.

9. aurora79

aurora79 Kıdemli Üye

Seviye:
    Hakan bey, Emeğiniz için teşekkür ederim. Çok güzel bir sunum hazırlamışsınız.

Organize sanayi bölgesinin olduğu yere kadar yolu tecrübe etmiş biri olarak;

Yol gerçekten çok güzel ve insanın sürdükçe süresini getiren bir yol.. Ancak tarih konusunda, sanki daha evvel yapılabilirmi diye bir teklif atmak istiyorum..

saygılar..

10. lindemann

lindemann Onursal Üye

Seviye:
    Öncelikle bu güzel organizasyon için emeği geçen tüm bisikletseverlere sonsuz teşekkürler. O kadar güzel anlatılmış ki, insanın gelmek istemiyorum demesi neredeyse imkansiz. Maalesef o tarihte sehir disinda olacagim, ama tarih degisirse mutlaka ve mutlaka katılmak isterim - hem de can- ı - gönülden.

sevgiler...

11. hkn

hkn Aktif Üye

Seviye:
    Merhaba Deniz,
    İlginiz için teşekkür ederiz, tarih konusunda özellikle Nisan ayından başlıyarak bu turları düzenlemek istiyoruz. Özellikle bu bölgede hava şartları ve rüzgar durumunu hesaplamak gerekiyor, biraz sabredersek, katılım yapan herkes için güzel bir gezi olacaktır.

Teşekkür ederim...
    Merak etmeyin bu turları, değişik zaman periyodlarında tekrarlamayı düşünüyoruz. Uygun bir tarihde sizi de bekleriz.

Yol güzergah ve mola hakkında detaylı bilgileri yukarıda belirtmiştim, yazıyı tekrar incelerseniz, yaklaşık 30 km bölgelerinde mola yerlerinı açıklamıştım. Mümkün oldugunca katılımcı arkadaşları yıpratmadan gezi planlamaya çalıştık.

12. Ahmet Göker Derya

Ahmet Göker Derya Forum Demirbaşı

Seviye:
    Merhabalar,turu planlayan emeği geçen herkese çok teşekkürler. Güzergahı çok çok iyi biliyorum;kilometreye bakıp gözünüz korkmasın rüzgar olmazsa eğer orta düzeydeki bisikletçilerin bile rahat pedallayacağı bir tur. 15dakikada bir Polatlı servisleri geçiyor,herhangi bir sorun olup turu yarıda kesmek isteyen arkadaşlar da hiçbir sorun yaşamazlar. Benim 1Nisandan itibaren sınav dönemim başlıyo 2hafta sürüyor;eğer 15 nisandan ileri bir tarihte olursa seve seve katılırım bende.

13. yighitjan

yighitjan Bisikletkolik

Seviye:
    Gelmeye çalısacagım...

Geçen senelerde bi kaç kez bu yolu gidip geldik,yol fazla yorucu değil sadece sizinde belirtiğiniz gibi bi dik(Dikte sayılamaz)çıkış var.Ama rüzgarlar insanı yorabiliyor(Rüzgardan dolayı gidişte 3 küsür saatte gittiğimiz yolu dönüşte 4.5-5 saatte gittiğimizi biliyorum:))O yüzden rüzgarın durumu göz önüne alınarak gün tarihinin seçilmesinden yanayım.

Bir de ilk mola yerinde sadece su,enerji ihtiyaçları karşılanıp,Temelliye varıldıgında yemek ihtiyacının orda karsılanması daha uygun olur diye düşünüyorum...

14. hkn

hkn Aktif Üye

Seviye:
    Geziye ilgi gösteren bütün arkadaşlara teşekkür ederiz. Genel istek doğrultusunda burada gezi hakkında bir toparlama yapmak gerekiyor, bu bölümde yeni gelişen detayları yazdım.

- Gezi hakkında fikirlerini yazan arkadaşların genel isteği, turun daha önce yapılması yönünde istekler var, bazı arkadaşlarımız Nisan ayında işleri ve sınavları olması vs. Genel istek üzerine gezi tarihi, bir hafta öne alarak şimdilik 30 MART PAZAR günü olarak önerinize sunuyoruz. Gezi tarihi hakkında fikirlerinizi belirtiniz, rüzgar bize etkilemez, kesin bir zaman oluşturalım diyorsanız, katılım onaylarınızı bekliyoruz.

- Bugün (19.Mart.2008) yol güzergahını KARPUZTEPE bölgesine (gidiş-geliş 60 km bölüm) kadar olan yolu, yeniden turlama fırsatı bulduk, bugün yaptığımız test gezisinde hava 18 derece oldukça güzeldi ama rüzgar sorun yaratıyor. Bugün yaptığımız mini gezide, tura katılacak grubun ritmine uygun performansda kalmaya özen gösterdik, sizleri yormadan rahat bir tempoyla gidilecek bir güzergah fakat daha önceden belirtigim gibi bu bölgede batıdan esen kuvvetli rüzgar keyfimize limon sıkıbilir.

- Çevre yolu ile Polatlı yolu baglantısından itibaren yol asfalt yenileme çalışmaları var, üst köprü çalışması neredeyse bitmek üzere, bu bölgeye yeni asfalt ve yol banket düzenlemesi yapılmakta. Gezi tarihine kadar bu bölgedeki yol düzenleme çalışmaları tamamlanmış olur.

- Buradaki gayretimiz Ankara'da bisiklet sever insanları bir araya getirecek ve keyifli bir gezi olması. Yani amaç yeni arkadaşlar, yeni topluluk, sosyal faliyet ve geziden mutlu ayrılmak vb. Bize kalırsa her fırsatda bu güzergah üzerinde, zaten haftada 3-4 kere performans yapmaktayız.

Önerilerinizi ve onay yazılarınızı bekliyoruz, herkese sevgi ve saygılarımla...
    hakaN

d.berkay, aurora79, yighitjan ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  15. Bulunmaz

Bulunmaz Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Selamlar..Bana hangi tarih olursa uygundur, fark etmez yani:)..

hkn bunu beğendi.
  16. yighitjan

yighitjan Bisikletkolik

Seviye:
    Hakan Abi özel mesajını aldım.
    Benim için herhangi bir Pazar veya Cumartesi olsun farketmez,sizinde belirttiğiniz gibi burdaki rüzgarlar emin olun hiç bi rüzgara benzemiyor,eğer deryal kuralı yaparız derseniz ozaman rüzgardan bi nevi daha az etkilenilebilinir.
    Olmassa gezinin olduğu gün Karpuztepe mevkiine kadar gideriz,sonra 1 kmlik geri dönüş denemesi yaparız eğer rüzgar bizi çok etkiliyorsa karpuztepe mevkiinden geri dönebiliriz.Sizce??

Not:30 Mart benim için uygundur.

hkn bunu beğendi.
  17. Al_adam

Al_adam Üye

Seviye:
    Merhabalar,

Temelli yolunu 9 martta tecrübe ettim. İlk uzun yol pedallamamdı. O gün toplamda 113 km yapmıştım. Son 10 km sini Ümitköy, Hacettepe arazisi, Bilkent'in doğu kampüsü ve ODTÜ arazisini de pedallayarak katetmiştim. Pilim eve geldiğinde tam anlamıyla bitmişti :) . Dağ bisikleti ile epey zorlayıcı olmuştu benim için.

Sabah 10:30 civarı ODTÜ kavşağından başladık. Gidiş yolunda uzun bir süre rüzgâr tam önümüzden, Temelliye 20 km kadar yaklaştığımızda da tam yandan esti. Ortalama hızımız 20-25 km idi. Eve 17:30da döndüm. Dönüş yolunda Temelli çkışındaki benzin istasyonunda bir molamız olmuştu. Dönüş yolunda yorgunluktan ve uzun süre bisiklet üzerinde olduğumdan dolayı alt sırtımda hafif ağrılar oluşmuştu. Son yokuştan sonra Ümitköy girişine kadar olan yokuş aşağı yolu 50 küsür km ile gitmek ilaç gibi geldi o yorgunluğun ve hafif ağrıların üzere. İkinci molamızı Hacettepe Beytepe Yerleşkesi çarşısında vermiştik.

Bir daha giderim ama bu ay içinde olmaz sanırım. Belki daha sonra Polatlı'yı denemek isteyebilirim.

Sevgi ve saygılarımla.

d.berkay ve hkn bunu beğendi.
  18. aurora79

aurora79 Kıdemli Üye

Seviye:
    Merhabalar..

30 mart tarihi benim içinde uygundur..

görüşmek üzere

hkn bunu beğendi.
  19. yighitjan

yighitjan Bisikletkolik

Seviye:
    saati biraz erkene alabilme şansımız var mı?

20. hkn

hkn Aktif Üye

Seviye:
    Önemli : Saatler 30 Mart Pazar günü (gece) ileri alınacak, yani 02.00'ten 03.00'e alınacak.

Tur/gezi başlama saati 10:00 olarak uygun görünüyor. Aslında yaz saati uygulamasına göre, saatlerin bir saat ileri alındığı düşünülürse, yiğit senin istegine uygun bir durum :)

Tura katılmak isteyen arkadaşların dikkate almasında fayda var, akşamdan saatlerinizi ileri almayı unutmayın ! Tabi hava şartları gezimize müsade ederse!

hakaN

yighitjan bunu beğendi.