Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ankara Optimum - Beypazarı turumuz 178km

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında emrahozkan tarafından paylaşıldı.

1. emrahozkan

emrahozkan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Merhabalar

Beypazarı turumuzu tamamladık, yorucu, uzun, bol yokuşlu, bol rüzgarlı, %50si pütürlü asfaltlı bir tur oldu. Ama herşeyiyle güzel ve keyifli bir turdu, bisiklet için gerçekten ankara'daki en iyi parkurlardan birisi olduğunu düşünmekle birlikte performans isteyeceğini ve yaz sıcaklarında asla gidilmemesi gerektiğini söyleyebilirim.

Pazar günü 6:45te optimumda buluşuyoruz, arkadaşım bisikletini araba taşıyıcı ile getiriyor buluşma noktasına, aslınd yol bisikleti almak üzereydi onunla gelecekti ama 2li aynakol seçeneği bulunmadığı için aklına yatmamış (hoş 2li aynakolla nasıl çıkacaksa o yokuşları, çıkar ama mtb ile 170km üzeri yapmak kolay değil)

yola çıkıyoruz hava serin gibi sanırım 15 derece civarında, güneş arkamızdan hızla yükseliyor yavaş yavaş aysantı geçidine doğru yükselerek gidiyoruz...

Evet zorlu bir tepeye doğru ilerliyoruz ben ağır ağır çıkıyorum, yolun çok uzun ve yokuşlu olduğunu bildiğimden enerjimi daha baştan harcamak istemiyorum, arkadaşım ise yine her zamanki gibi formunda tempolu çıkıyor, hadi hayırlısı...

Aysantı geçidindeyiz burası en yüksek tepelerden bir tanesi, ayaş girişinde de yine aynı yükseklik var yani gidişte 2 dönüşte 2, toplam 4 kez yükseleceğiz. dedim ya fazla yüklenmedim pedala iyiki enerjimi sona sakladım çünkü 3-4 köpek peşimden koşmaya başladı, bağırınca biraz duraklar gibi oldular, önden giden Anıl zor kaçmış zaten, neyse onlar yetişemeden ben bir sprint attım :) tepede tabi nefes nefeseyiz...

Bu yolu daha önceden arabayla defalarca geçmiştim, geçen seneye kadar yol çalışmaları çoktu, şansımıza hiç çalışma yoktu yol bitmiş sayılır... İnsan arabayla geçerken hiçbirşey görmüyor yolda, koyun sürüleri, çoban köpekleri, eşekler, horozlar, tavuklar, tarlarlarda bahçelerde çalışanlar duyuyoruz görüyoruz kokluyoruz havayı, işte bisiklet bu yüzden seviliyor, yoksa 30 yaşını aşmış 2 kişi neden yollara düşsün?

Ayaş yokuşunu öyle bir iniyoruz ki 75.6km hız maksimumu görüyorum, menzil rekorumla birlikte bu turda hız rekoru da kırmış oldum :) ama uyarayım hız iyi birşey değil tabiki kontol tamamen bende olmadan hızlanmak adetim değildir.

Ayaş levhasını görmemizle çıkışa gelmemiz bir oluyor durmuyor geçiyoruz...

Neredeyse hiç durmadan geldik Akyaka köyü sanırım burası, cami görüyor biten sularımız doldurup, elimizi yüzümüzü yıkıyoruz, 10 dakika mola, bize birer yol bisikleti için de dua ediyoruz :) ...

coğrafyası gerçekten farklı bir bölge, kayalar renk renk, ama kurak ve çorak...

beypazarına giriyoruz, camiden sonra arkadaşımın performansı düşüyor ben basıyorum biraz, ama dönüşte tam tersi olacak :)

Şehir merkezinde yemek yemekten vazgeçiyoruz, inözü vadisine doğru dideceğiz, bu yol taa bolu gölçüke çıkıyor şeytan diyor bas git :) bir kaç mekan arayışından sonra kendimizi sedirlere atıyoruz.

boğazcılar için gayet güzel bir mekandayız, kahvaltı için gelenler de var, ama biz 6:00 da kahvaltı yaptık, yemekleri çekmeyi unuttum o kadar acıkmışız yani, menü zengin güveçler, yaprak sarmaları falan filan acıktırmayayım sizi :)

1 saatten fazla dinleniyoruz burada, sedirler çok iyi uzanmak mümkün... baharda daha güzel oluyormuş dere kurumuş şu an, baharda su sesleri duyulacak ve daha bir yeşil olacaktır, tavsiye ederiz burası dinlenmek için ideal.

şehir merkezi kalabalık, bisikletli için o kalabalığı yarmak zor geldi, saate baktık 2 oldu ve yola düşme zamanı, o yüzden havuç heykelinde resim çekiyoruz, daha önde defalarca her ikimizde şehri gezmiştik o yüzden yola devam kararı verdik.

girişte resim çekmeyi unuttuk, beypazarı bitiş tabelası tabiki tam karşında giriş tabelası :)

tam karşıdan gelen yol bisikletçileri var, 5-6 bisikletçi geçti bu şekilde, hepsine el sallıyoruz yine Anılın aklına bir türlü alamadığı cannondale caad10 geliyor, ben aslında almadığı için sevinçliyim gizliden :) bu adama yol bisikleti alırsa nasıl yetişeceğim ? artık tur bindirir 2 kere turlar belki :)

evet buradan sonra ben tükeniyorum, bacak içlerim şişti mi desem ağrım var, uzun zamandır olmuyordu, yolda mevye sebze satanlar var birisi gelmemiş, koltuğuna oturup 10 dakika dinleniyorum arkadaşım ufukta kayboldu zaten, aklımda ayaştan bir araç bulup eve dönmek var moral çöküyor...

Arkadaşım telefon ediyor, beni bekliyormuş ama daha çok yokuşum var. TÜKENDİİİİM. neyse bir market görüyorum 2 tane sporcu içeceği alıyorum, az sonra da buluşuyoruz, üzerine iki ayran üzerlerine tuz serpiyorum, şortumdan tuzlar çıkmış, birşey eksik yine zaten bu kadar çökmemem lazımdı... evet bu tedaviler işe yarıyor kendime geliyorum gözüm açılıyor...

ayaş yokuşunu da çıkıyoruz artık ben ağır giden bir kamyondan biraz destek alıyorum çok iyi geliyor ve moralimi de çok düzeltiyor, tepeden sonra iyice kendime geliyorum...

Yine aysantı geçidi, ama rahat rahat çıktım zaten arkadaşımın da önündeyim acelem yok 10km hızla ağır ağır ilerliyorum, ardamı bir dönüyorum bir bisikletli geliyor ama bu Anıl değil, hayırdır diyorum tabi beni ayakta pedallayarak sakin sakin geçiyor, helal ... 16-17 yaşlarında 2 bisiklelilermiş turluyorlarmış, selamlaşıp köpekler ile ilgili uyarımı da yapıyorum ve inişe geçiyorum... iniş ama ne iniş taaa yenikente kadar pedallamadan 40-45 in altına inmedim... rüzgar tam arkamda... moraller iyi

tam bir otobüs durağında beklemeye karar vermişken Anıl yetişiyor bana, tabi o kamyon desteği almadı ordan sonra da yetişemedi bana :) biraz ilerde vedalaşıp ayrılıyoruz, eve gidiyorum, eşim soslu makarna yapmış offf çok seviniyor kaşıklıyorum

Yine keyifli maceralı bir tur daha oldu, saat 19:00 da eve geldim karanlığa kalmadık.

Bakalım bu günlük turlarımız nereye kadar gidecek :) Herkese selamlar saygılar...

2. ilkerciftci

ilkerciftci Aktif Üye

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Ben Ayaş'lıyım. Çok iyi bilirim o yolları. Helal olsun. Güzel ve keyifli bir tur olmuş. Fotograflar için teşekkürler.

emrahozkan ve ulaş kaya bunu beğendi.
  3. emrahozkan

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    ben de teşekkür ederim, ayrıca Beypazarı ve Ayaş halkı da çok hoşgörülü, bizi hiç sıkıştıran laf atan olmadı, her gittiğimiz yerde hoşgeldiniz diyerek karşıladılar, araçlarla gidenler de sürekli selamladılar...

ben de özellikle çocukların "abi abi nereye?" seslenişlerine el sallayarak özellikle cevaplayarak ilerledim, özenir ilerde onlar da yapar belki...

ulaş kaya ve gok bunu beğendi.
  4. gok

gok Forum Bağımlısı

Seviye:
    Güzel tur olmuş.Bakınca bile keyif aldım.

emrahozkan ve ulaş kaya bunu beğendi.
  5. ulaş kaya

ulaş kaya Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Güzegah harika turunuz güzel.

Pedallarınıza kuvvet.

emrahozkan bunu beğendi.
  6. Cüneyt HOCAOĞLU

Cüneyt HOCAOĞLU Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Emrah Kardeşim ayaklarınıza sağlık, geçen yıl bizde Ayaş'a kadar gitmiştik. Devamı bu sene dedik ama henüz fırsat olmadı. Bende dün Kazan-Kızılcahamam turu yaptım. Benim turda 132km gitgel oldu. Tekrar ayaklarınıza sağlık paylaşımın için teşekkürler.

emrahozkan bunu beğendi.
  7. Emre Akcan

Emre Akcan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    güzel tur olmuş resimlerde çok iyi tebrikler

emrahozkan bunu beğendi.
  8. emrahozkan

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Cüneyt bey, bu tura çıkmadan önce sizin geçen sene yaptığınız turu da okudum, nelerle karşılacağımı kestirmek için. sizin gittiğiniz yol şartları ile alakası yok ayaşa kadar asfalt çok güzel akıcı...

9. Erdinç ALTINÇEKİÇ

Erdinç ALTINÇEKİÇ Kıdemli Üye

Adı:
    Erdinç A.
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    pek bir zevkle okudum maceranızı...

iyi pedallar

emrahozkan bunu beğendi.