Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ankara-Mersin Turu, 5. (SON) Gün

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Gökhan.ALPTEKİN tarafından paylaşıldı.

1. Gökhan.ALPTEKİN

Gökhan.ALPTEKİN Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Ankara-Mersin Turu 5. (Son) Gün
    11.06.2014
    Zeyne - Bozyazı
    Alınan Yol: 71,72 km
    Max.Hız: 51,88 km/s
    Ortalama Hız: 16,61 km/s
    Sürüş Süresi: 4:18:58
    Toplam Mesafe: 547,51 km

[HR][/HR]

[HR][/HR]

Sabah 06:30 civarı çadırım sarsılarak uyandırılıyorum... ( benim için aşırı sinirlenme sebebidir )
    Ahmet Abi; "Hadi kalk fırından börek yaptırdım!"
    Sinirim bir anda geçiveriyor, mutlu bir şekilde uyanıyorum :)
    Peynirli domatesli biberli sıcacık pidemi taze çayla mideye indiriyorum, bu arada Ahmet Abi, Gülnar'a kadar minibüsle gitmem için fazlasıyla ısrar ediyor. Hiç aklımda yokken pidenin mideye çökerttiği his, sabahın yedisindeki sıcak havanın öğlen ne hale geleceğinin düşüncesi, aralıksız 4 gün ortalama 120 km/gün pedallamanın verdiği yorgunluk beni Gülnar minibüsüne atıyor...
    Rotamın en acımasız yerini minibüsle geçmenin verdiği karmaşık hislerle 23 km'lik %20 lere varan yokuşları tırmanıveriyoruz. Gülnar'a varınca vakit kaybetmeden yola koyuluyorum...

[HR][/HR]

Gülnar-Aydıncık Yolu

[HR][/HR]

[HR][/HR]

Gülnar sonrası dik yokuşlara gelmeden önce aklımda Menekşe Mağarasında durup Mustafa Abi'nin çayını içmek var, Mustafa Abi'nin hikâyesi oldukça tuhaf; çobanlık yaptığı yıllarda keçilere gölgelik amaçlı kullandığı bu mağarayı kiralamış, kitaplardan gördüğü antik roma figürlerini mağara duvarlarına işlemiş, antik bir havuz oymuş, Kültür ve Turizm Bakanlığı da gelmiş buraya kahverengi levhasını çakmış... Bilmeyenler antik bir mağara sanıyor burayı...Google aramasında Menekşe Mağarası hakkında bolca bilgiye ulaşılabiliyor. Meyve kurusu ikramımla Mustafa Abi'nin çayını içiyoruz. Muhabbet uzadıkça uzuyor en sonunda müsaade isteyip tekrar yola koyuluyorum...

[HR][/HR]

Menekşe Mağarası

[HR][/HR]

Mağara çıkışı dik yokuşlar

[HR][/HR]

Yollar çok dar...

[HR][/HR]

[HR][/HR]

[HR][/HR]

Bu zirveden sonra Aydıncık'a kadar iniş var...

[HR][/HR]

[HR][/HR]

Denizi görmenin verdiği mutluluk...

[HR][/HR]

[HR][/HR]

[HR][/HR]

[HR][/HR]

Sağanak yağmur, çamur vs sonrası mutlu sona doğru...

[HR][/HR]

[HR][/HR]

[HR][/HR]

[HR][/HR]

Aydıncık sonrası deniz kenarından gideceğim, sağlam rampaların olduğu manzaralı yollardan geçmeden önce Tatlısu'da mola verip Ahmet Abi'nin yaptırdığı böreklerle öğle yemeğimi yemeyi düşünüyorum ve Tatlısu çıkışında bir marketin önünde duruyorum. Tatlısu ismini denize 2 yerden buz gibi tatlı su karışmasından alıyor olsa gerek...

[HR][/HR]

[HR][/HR]

Marketten aldığım meyve suyuyla böreği mideye indiriyorum, market sahibi abimizle de muhabbet ediyoruz, aşağıdaki bisikletin güzel bir hikâyesi var:
    20 yıl kadar önce gemide çalışan bir abimiz(Türk) vize işlemleri için Antalya'dan Mersin'e bu bisikletle gidiyor geçerken market sahibi abimizle benim gibi muhabbet ediyor tanışıyorlar, sonra bisiklet sahibi abimiz Mersin dönüşünde ne kadar yorulduysa; "Antalya'ya yol parası ver iki de bira ver bisiklet sende kalsın." diyor. Benim oturduğum yerde biralarını içip vedalaşıp otobüsle gidiyor...
    Tam bu güzel anıları dinlerken başka bir abimiz geliyor arabayla, "yahu sende hiç akıl yok mu?" muhabbetine girdiği anda büyü bozuluyor ve tekrar yola koyuluyorum...

[HR][/HR]

[HR][/HR]

[HR][/HR]

[HR][/HR]

[HR][/HR]

[HR][/HR]

[HR][/HR]

[HR][/HR]

Yollar görüldüğü üzre çok dar bir tarafında 400 m'lik uçurum bir tarafında dağın yamacı, güvenlik şeridi diye bir şey yok... Bu yolda oldukça geriliyorum çünkü sadece kendimi değil başkalarının canını da tehlikeye atma durumum var dolayısıyla pür dikkat ve teknik kullanarak pedallıyorum...

[HR][/HR]

[HR][/HR]

[HR][/HR]

[HR][/HR]

[HR][/HR]

[HR][/HR]

[HR][/HR]

Su stoğum bitmek üzere ve pilim de iyice tükendi derken bir çeşmenin başında abimiz muz satıyor aynı zamanda odun ateşinde çay da var... :) Başka ne isteyebilirim ki hemen çardağa kuruluyorum tabi, manzara da mis...
    Adana-Antalya yolculuğu yapan emekli bir abiyle abla geliyor "sen de hiç akıl yok mu?" muhabbetlerine girdikleri anda elinde sigarasıyla gördüğüm abiye sigarayı işaret ederek "Siz de ne kadar varsa işte..." deyip ilk defa kontratakla gole gidiyorum... :)

[HR][/HR]

[HR][/HR]

[HR][/HR]

[HR][/HR]

[HR][/HR]

[HR][/HR]

Bu fotoğraftan sonra 20 km daha gittim, yerel yönetimler yasası sonucu sınırlar çıldırmış...

[HR][/HR]

Yine yağmur...

[HR][/HR]

Yine yağmur... (Manidar)

[HR][/HR]

Mutlu Son...

[HR][/HR]

Annem ve ablam kapıda karşılıyorlar, fotoğrafın arkasında mutlu aile tablosu var...

[HR][/HR]

Bu turda beni hiç yalnız bırakmayan Cüneyt HOCAOĞLU abimize, Zeyne'deki benzinlikte çalışan abilerimize ve desteğini hiç esirgemeyen anlayışlı karıma ve kızıma sonsuz teşekkürler...

Ankara-Mersin Bisiklet Turu 1.Gün
    Ankara-Mersin Bisiklet Turu 2.Gün
    Ankara-Mersin Bisiklet Turu 3.Gün
    Ankara-Mersin Bisiklet Turu 4.Gün

Kaynak: Turcu Baba

cagdascaneroglu ve karaduman61 bunu beğendi.
  2. niyazi akarken

niyazi akarken Kıdemli Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    evli ve çocuklu olupta böyle bir tur yapmak herkesin harcı değil bravo turu tamamladığınız için ve bravo hayellerimi gerçekleştirdiğiniz için.

3. mete semiz

mete semiz Üye

Adı:
    Mete Semiz
    Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    Tüm samimiyetim ve yüreğimle tekrar kutluyorum.

4. Özgür TÜRK

Özgür TÜRK Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    hem pedalına hem eline sağlık. yazıda tam dergilik nükteler var. cümle geçişleri, hikayeleme ve betimleme çok güzel olmuş. meslek nedir diye sorasım geldi.

5. dogukan demirbek

dogukan demirbek Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    harikasınız!

6. mahmutuzun

mahmutuzun Üye

Seviye:
    kesinlikle

inşallah bizede nasip olur.

7. SerkanH

SerkanH Onursal Üye

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Kesinlikle katılıyorum. :) :)

8. Gökhan.ALPTEKİN

Gökhan.ALPTEKİN Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Teşekkür ederim ancak hayallerinizi bence ertelemeyin, 1 sene içerisinde bu şekilde en fazla 2 hafta boyunca evden uzak kalıyorum, geri kalan 50 haftayı eşime ve çocuğuma fazlasıyla ayırıyorum; benim formülüm bu :)

Çok teşekkür ederim, bu samimi kutlamalarınız bir sonraki turlar için teşvik oluyor...

Sağolun çok mutlu oldum, inşaat mühendisiyim ancak yazmayı severim... :)

Hepimiz harikayız... :rolleyes:

9. mtb_rider

mtb_rider Forum Bağımlısı

Adı:
    Mustafa Özer
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Gülnar-Aydıncık Yolu yazısını okuduğum an bir baş dönmesi ve bulantı tuttu beni :)

10. mtb_rider

mtb_rider Forum Bağımlısı

Adı:
    Mustafa Özer
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Gülnar-Aydıncık Yolu yazısını okuduğum an bir baş dönmesi ve bulantı tuttu beni :)

11. Cüneyt HOCAOĞLU

Cüneyt HOCAOĞLU Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Gökhan kardeşim, yayınlamış olduğun 5.günle turu sonlandırdın. Öncelikle gideceğim dedin kazasız belasız gittin turunu tamamladın ondan dolayı tebrik ederim. Telefonla verdiğim desteği çok büyütme kardeşim, sevdiğimiz hangi kardeşimiz olsa aynısını yapardım. Tek yapılan turlarda bir dostttan gelen bir merhaba bile +5km hız artışı yapıyor. Paylaştığın resimler verdiğin bilgiler için teşekkürler. İnşallah benim diğer rotadan turuda beraber yaparız. Unutmadan şunuda belirtmek istiyorum, biz evli turucular için eşlerinin gösterdiği anlayıştan dolayı onlara teşekkürü borç bilirim. Tekrar tüm paylaşımların için yürek dolusu teşekkürler :)

12. orkunmar

orkunmar Yeni Üye

Seviye:
    Tebrik ederim. Okudukça okuyasim geldi. :) keşke biraz daha devam etseydi turunuz da yazı Dizisi erken bitmeseydi. :) heyecanla ve zevkle okudum bir solukda 5 günü birden. Biz 2 arkadaş konyada ikamet ediyoruz. Seneye Konya-Anamur turu yapma niyetimiz vardi. Yaziniz çok faydali bilgilendirici ve bir okadar da zevkli. Kim bilir belki denk gelir de Konya da buluşup beraber ineriz sahile :)
    Tekrar tebrik ediyorum.
    Ayağınıza sağlık. :)

13. Gökhan.ALPTEKİN

Gökhan.ALPTEKİN Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Eyvallah Abi, daha 1 senelik bisikletçi olarak böyle bir tur gerçekleştirebildiysem sen ve senin gibi bir kaç kardeşim ve abim sayesindedir, pedala bile nasıl basılacağını sizlerden öğrendim... Tur esnasında da dediğin gibi o telefonların çok büyük katkısı var, yalnız olmadığını bilerek pedallıyorsun, endişelerini gideriyorsun... Ben de sana her şey için tekrar yürek dolusu teşekkür ediyorum... :)

14. Gökhan.ALPTEKİN

Gökhan.ALPTEKİN Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Yazıları beğenmeniz beni sevindirdi, zaten tur yazısının bence en önemli özelliği birilerinin işine yaraması...Aynı rotayı ya da ekipmanı kullanacak birileri bu yazılardan fikir alıp başına gelebilecek en ufak sorunu önceden çözümleyebiliyorsa ne mutlu...İnşallah beraber pedallarız daha güzel rotalar var orada...Teşekkür ederim...

15. mustafa burak

mustafa burak Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Tebrik ederim, ayaklarına ellerine, hayallerine sağlık.

16. Göksun Özkirişçi

Göksun Özkirişçi Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    turunuzun tamamını büyük bir keyifle okudum.
    bu arada sigara içerek sende akıl yokmu diyen çifte cevabınız gerçekten çok güzel olmuş.
    ayaklarınıza sağlık...

17. karaduman61

karaduman61 Üye

Adı:
    emin
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Turunuzu sonuna kadar okudum. Tebrik ediyorum.