Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ankara-Mersin Turu, 1. Gün

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Gökhan.ALPTEKİN tarafından paylaşıldı.

1. Gökhan.ALPTEKİN

Gökhan.ALPTEKİN Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    [HR][/HR]
    Ankara-Mersin Turu 1. Gün
    07.06.2014
    Ankara-Cihanbeyli
    Alınan Yol: 149,81 km
    Max.Hız: 59,37 km/s
    Ortalama Hız: 21,30 km/s
    Sürüş Süresi: 7:01:53
    [HR][/HR]
    [HR][/HR]
    Turlarım öncesinde bazıları gibi rahat olup sadece yola çık mantığıyla hareket edemiyorum maalesef; araştırıyorum, eğimleri ve genel rüzgâr eğilimlerini kontrol ediyorum... Kısacası uzun zamandır bu tura mental olarak hazırlanıyorum.
    Tur başlangıcını evden yaparsam fazladan 40 km civarı yolum var ve Cihanbeyli girişinde kampımı kurmayı planladığımdan, eşim arabayla kepekli yokuşunun Gölbaşı'ya doğru indiği yerde beni bırakıyor. Hava genelde yağışlı ancak bahar yağmuru olduğundan, yağmur bulutlarını takip edip temkinli davranınca genelde buluttan kaçabiliyorum. Yağmurdan kaçacağım derken fotoğraf çekmeye fırsat bulamıyorum.
    Ankara-Konya arası dümdüz diyenlere Kulu’ya kadar bisikletle gitmelerini öneriyorum, bitmeyen yokuşlar mevcut ama eğim oranları çok yüksek olmadığından fazla zorlanmıyorum.
    50. km’de termik dönen leylekler gördüğümde hava durumunun düzeleceğine inancım artıyor ve mutlu oluyorum.
    60. km’yi devirirken karşı şeritten bir turcu geliyor korna çalıyorum ancak duymuyor, kaskı çıkarıp arkaya asmış kafada kocaman kulakları kapatan cinsten kulaklıklar; köpek tehlikesinin bol olduğu bu coğrafyada bu sürüş tarzı beni şaşırtıyor, sonuç olarak görüşemiyoruz.
    T.Ş.O.F Dinlenme Tesislerinde ilk molamı veriyorum, bu aynı zamanda yemek molam da oluyor; yemeğimi yiyip 2 çay içiyorum, sporcu içeceğimi alıyorum; tam yola çıkacağım ancak arka lastiğimin tamamen indiğini fark ediyorum. Yükümü indiriyorum yedek iç lastiğimi takıyorum, çıkan lastiği yamıyorum, bu arada yağmur başlıyor. Benzinlikte çalışan arkadaşlar çay söylüyorlar, biraz muhabbet ve çaydan sonra yağmurun dinmesini beklemeden yola çıkıyorum. Bu noktadan itibaren 60 km civarı sağanak yağmur hiç durmadan üzerime yağıyor, botlarım, çoraplarım pantolonum sudan dolayı iyice ağırlaşıyor, manzara yok, insanlar çok değişik, moralim oldukça bozuluyor.
    [HR][/HR]
    Güneş açan nadir anlardan, çay molasındayım...
    [HR][/HR]
    Cihanbeyli’ye 15 km civarı var, kamp kuracağım Shell benzinliğini gözüm arıyor bu arada karşımdan ters yönden bir motor üzerinde 2 genç geliyor, yanımdan geçerken anlamsız bir şekilde bağırıyorlar. Biraz sonra motorun sesi arkamdan gelmeye başlıyor, anlıyorum ki bela geliyor, yanıma yanaşıyor yine çok anlamsız bir şekilde bakışlar gülüşmelerle birkaç soru soruyorlar, sadece gitmelerini istediğimden kısa kısa ters cevaplar verip önüme dönüyorum hala gitmeyince iyice tersliyorum, nerede kalacağımı soruyorlar hatta kalacağım benzinliği tahmin edip akşam geliriz oraya diye tehdit de ediyorlar altta kalmıyorum dikleşince önüme geçip ara gaz verip, egzoz gazı çıkarıp arkaya bakıp bakıp sırıtıyorlar, iyice sinirim bozuluyor. Yola çıkmadan önce silahını yanıma almamı ciddi ciddi teklif eden Günay aklıma geliyor J Neyse ki gidiyorlar ama tabii ki benim çadır planım, gerek bu olay gerekse 60 km yağmurda ıslanma sebebiyle iptal oluyor; öğretmenevi arayışına giriyorum. Tam da bu sırada Cüneyt Hocaoğlu Abim arıyor ve beni öğretmenevinde kalmam için tam olarak ikna ediyor J Öğretmenevi girişinde bir öğretmenin bana sorusu bu coğrafyadan biranönce uzaklaşmam gerektiğini hatırlatıyor:
    “Hayırdır, neyi protesto ediyorsun?”
    ...
    [HR][/HR]
    Bisikleti odaya çıkarmama izin veren Öğretmenevi çalışanı abiye sonsuz saygı...
    [HR][/HR]
    2. Gün İçin Tıklayın

Kaynak: Turcu Baba

2. nuri kılıçkaya

nuri kılıçkaya Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    söyleyecek söz bile bulamıyorum. nedir bu insanların derdi anlamıyorum.

Gökhan.ALPTEKİN bunu beğendi.
  3. ahmetadanalı

ahmetadanalı Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    insanlar neden kendi halinde giden bir bisikletliye bulasır. anlamak mümkün değil. ama bu sizin bu yolculuğu yapma motivasyonunuzu bozmamalı. sizi takdir edn edecek cok insanda olcaktır. kazasız belasız yolculıklar diliyorum size aylaşım için teşekkürler...

4. Umut Tekin

Umut Tekin Forum Demirbaşı

Adı:
    Umut Tekin.
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    İşte benzerini hayal ettiğim tur ) Bu konuya abone olayım. Tüm gelişmeleri takip etmek gerek. Yakında aynısını yaşayacağız. Benim rotam da şu :
    Sivas-Şarkışla --- Mersin-Mezitli

5. Gökhan.ALPTEKİN

Gökhan.ALPTEKİN Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Ahmet Bey turumun ilk 2-3 günü moralim çok bozuktu hatta bırakıp dönmeyi de düşündüm ancak telefonla sık sık konuştuğum arkadaşlar yalnızlığımı aldılar özellikle Cüneyt HOCAOĞLU abim beni hiç yalnız bırakmadı sürekli arayıp durumumu sordu, hakkı ödenmez... :mlk: Sonraki günler gayet zevkli ve güzeldi yakında diğer günleri de yazacağım, çok güzel yerler var takipte kalın :)

Umut, rotan için uyaracağım tek konu V fren kullanıyorsan; Torosları inerken 2-3 km'de bir fren pabuçlarının ısıttığı jantlarını soğutman gerek aman ihmal etme, yanında yedek pabuç bulundur, takipte kal ;)

Görüşmek dileğiyle...

Cüneyt HOCAOĞLU bunu beğendi.
  6. Cüneyt HOCAOĞLU

Cüneyt HOCAOĞLU Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Yalnız gitmek bazen avantaj bazen dezavantaj öncelikle hangisi uygun olur planlamayı ona göre yapmak gerekiyor. Tekbaşına gitmenin iyiliği şu istediğin yerde mola veriyorsun. Mola süren, yiğeceğin, içeceğin velhasılı herşeye kendin karar veriyorsun. Yolda giderken sohpet falan denirse bisiklet kullanırken yanyana gitmen lazım oda çok mantıklı olmuyor,(çünkü birçok gerizekalı senin kullandığın karayolunu kullanıyor yapılmayan kalmıyor. işedikleri pet şişeleri üstüne atmaya çalışanımı ararsın, camdan yarı beline kadar sarkıp böğüren öküzler mi ararsın. Korna çalıp yanı başında seni ürkütmeye çalışanımı ararsın. Kısaca her telden adam mevcut.) bunların arasında yan yana gidip sohpet işi pek mantıklı gelmiyor. Ancak molalarda olabilir. Tek başına çadırlı bir turda kalınacak yerlerin seçimi güvenlik açısından oldukça önemli. Fakat görseli yoğun bir bölgede seyahat ederken yanınızda bir arkadaşın olması da ayrı olur. Molalarda birşeyler yapıp beraber yenip içilir oda ayrı konu. Gökhan seneye inşallah benim Karaman'dan sonraki rotayı düşünelim. :) tekrar ayaklarına sağlık kardeşim.

7. Gökhan.ALPTEKİN

Gökhan.ALPTEKİN Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Abi kesinlikle katılıyorum sana, "keşke birisi olsaydı yanımda" dediğim anlar da oldu, "iyi ki tek başıma çıkmışım" dediğim de oldu...

Gelirim Abi inşallah; İçanadolu olmasın her yere gelirim :)

Cüneyt HOCAOĞLU bunu beğendi.
  8. Göksun Özkirişçi

Göksun Özkirişçi Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    bazen böyle sıkıntılar olabiliyor.yolda sinirlere hakim olmak en güzeli.
    paylaşımınız için teşekkürler...

9. karaduman61

karaduman61 Üye

Adı:
    emin
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    "Hayırdır neti protesto ediyorsun?" Sorusu beni çok güldürdü :):):)

10. vedat karakaya

vedat karakaya Kıdemli Üye

Seviye:
    @Gökhan.ALPTEKİN
    Anlatım ve paylaşım çok güzel,tebrikler...O sevimsiz sataşmalar yüzünden iyi ki turu yarıda bırakmamışsınız,her tarafta böyleleri var maalesef :(
    Bisiklete 2008 de ciddi anlamda binmeye başladım,üstelik başlayışım tek olarak idi.Bu yüzden yalnız çıkmanın avantajları benim için daha fazla,bol bol doğa resimleri çekmek,istediğin zaman rotadan sapmalar yapmak,yolu uzatmak/kısaltmak vs...Tur planımı yaparım,gelmesini istediğim arkadaşlarıma haber veririm,hiç gelen olmasa bile turumu yaparım...Yalnız çıktığım için pişmanlık duyduğum hiçbir turum olmadı bugüne kadar,bin şükür :) Turunuzun diğer paylaşımlarını da takip edeceğim,ne de olsa Mersin'liyim,şehrimin resimlerini görmek isterim :)
    Not:Bisiklet heybelerimiz de aynıymış :)