Ankara keşmekeşinde kısa bir gezinti

can onur

Forum Bağımlısı
Tepki
3.286
İsim
Can Onur
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ankara, gerek sürücülerin özensizliği, kabalığı, bencilliği, gerekse yolların durumundan ötürü, bisiklet kullanımı için çok tehlikeli bir şehir. Bu tehlikeli şehirde fixed kullanmak, hatta kilitli pedalı olan bir fixed kullanmak adrenalin seviyesini biraz daha yükseltiyor. Ankara keşmekeşinde yaptığım ilk GoPro denemesini sizlerle paylaşmak istedim.

Favorit (Çekoslovakya)
Dişli oranı: 53/17

http://farm4.staticflickr.com/3696/10933149885_b31ce21b16_o.jpg

Scudo

can onur

Forum Bağımlısı
Tepki
3.286
İsim
Can Onur
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Teşekkürler, saygı bizden...

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Boyunuz hayli uzun gibi;şayet öyleyse,bunun haricinde 53 aynakolu kullanma tercihinizin özel bir sebebi var mı? Performans açısından da iyi olduğunuz anlaşılıyor.Böyle olunca da ilk bakışta akla 48/11-12 gibi oranlar geliyor.Bu oranlar başlangıçtaki ivmelenme açısından zorlar mı?
53/17 de dönme oranı 3.11 48/12'de net 4 ve sanırım 48/15 kombinasyonu 53/17 ile hemen hemen aynı dönme oranına sahip(3.20).Hani 48'e taktığımdan değil,sadece 53 aynakolda dairesel hareket oldukça geniş,daha küçükük bir aynakol ve ruble ile de aynı sonuç alınabilir sanırım.

• Beğen
Tepkiler: can onur

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Fİxed ivmelendikten sonra şehir trafiğinde iyi kaçabilen bir bisiklet. Fakat dur kalklı, ışıklı ve bol yokuşlu bir yolda her an çin işkencesine de dönüşebilir.

K. Benli

Daimi Üye
Tepki
236
Bisiklet
Trek
Sayın Can Onur,
Gerçek bir adrenalin bağımlısı olduğunuz belli oluyor.
Kazasız, belasız keyfini her zaman çıkarmanızı dilerim.
Videodaki müzik seçiminiz de çok güzel. Profilinize bakınca bunun da nedenini anladım. Ben de bir jazzseverim.:nota::)
Selamlar!

• Beğen

can onur

Forum Bağımlısı
Tepki
3.286
İsim
Can Onur
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Boyum 1.82; uzun sayılmaz. Fixed sahibi olmaya karar verdiğimde, sadece düz yollarda kullanmak amacıyla 53/17 tercih etmiştim. Bisikletin çok rahat olduğunu fark edince, bu dişli oranıyla yokuş çıkmaya da başladım; hatta Konya yolun'dan çıkıp Turan Güneş Bulvarı'ndan devam ediyorum. %5 civarındaki eğimler için 53/17 rahat ama inişlerde ve düz yolda, devamlı pedal çevirmek sıkıcı oluyor. Düz ve hafif eğimli yollar için 53/14 denemek istiyorum. Normalde çok vites değiştiren birisi olmadığımdan, ivmelenmede sıkıntı yaşamıyorum. Cinnah Caddesi, Trt yokuşu gibi dik yokuşlarda düşük vites kullanıyorum. Fixed kullandığımda, böyle yokuşlarda bisikletten inip, yokuşu yürüyerek çıkıyorum.

Dediğiniz gibi, ivmelendikten sonra, ya da devrini aldıktan sonra çok hızlı gidiliyor fixed'le. Vites kolları, vites telleri, aktarıcılar, ekstra dişliler, frenler, diskler, amortisörler, aksesuarlar; bunlar dikkat dağıtan, kafa karıştıran ve beyni yoran detaylarmış. Sadece biraz kondüsyonla, bu detayların hiçbirini düşünmeden yolda olmak çok daha keyifliymiş.

İlginiz için teşekkürler sayın Benli... Adrenalini sevmiyorum desem yalan olur; ailemin yüreğine inmesin diye bütün videolarımı paylaşmıyorum:) Jazz seviyorum; Jeff Berlin'in "Freigh train shuffle" parçası güzel tınladı bu videoda.
Saygılar.

çarga

Üye
Tepki
38
Ben 44-16 kullanıyorum ve yokuş aşağı gittiğim zaman dışında tam hız gidemedim henüz :D fakat yokuş aşağı pedallar öyle dönerekten giderken duramıcam diye baya tırsıyorum her seferinde =)

can onur

Forum Bağımlısı
Tepki
3.286
İsim
Can Onur
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu yüzden de spd pedal kullanıyorum. Ayağınızın pedaldan çıkmayacağına emin olduğunuzda geriye kuvvet uygulayarak, zor da olsa yokuş inilebiliyor.

VolkanS

Daimi Üye
Tepki
121
Bisiklet
Ghost
Dolmuş ve otobüslere ben arabayla bile pek yaklaşmazken, cesaretinizi! takdir ettim hele ki sağ tarafından geçmenizi.

• Beğen

can onur

Forum Bağımlısı
Tepki
3.286
İsim
Can Onur
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hep arkama bakarak, arkamı kollayarak gidiyorum. Yol biraz müsaitti, kameranın da görüntüye etkisi var biraz... Aksi takdirde, değil sağdan geçmek, bisiklete bile binmem arkadamdan kalabalık bir trafik akarken.

Mansur KHASSANOV

Daimi Üye
Tepki
111
ben 49/18 kullanıyorum. Bazen yetmiyor diyebilirim.
Dolmuşları ve otobusleri seviyorum, hatta 2 otobus arasından geçmek çok keyifli =)