Ankara-İstanbul III

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İzmit-Yalova III.Gün ve Ankaraya dönüş

Bolu’da geçirdiğim macera dolu geceye nazaran,aşağıdaki salonlardan birinde yapılan düğünden yükseldiğini sandığım o garip müziği saymazsak,hayli dingin ve huzur dolu bir uykunun ardından sabah ezanıyla uyandım.Ilık bir duş ve ardından masaj.Odamın penceresinden yıllar öncesine, ta çocukluğuma kadar gittim.

Sabah hali.
http://img151.imageshack.us/img151/4006/sdc10192jl.jpg

O yıllarda körfez tam bir sayfiye yeriydi.Denizin mavi,yosunun yeşil olduğu yıllardı.
Yeni oluşan bir sanayi kenti havasındaki izimit,o yıllarda yeni kurulmaya başlayan petrol rafinerisi ve Petro kimya tesislerinin oluşumu aşamasında türkiyeye gelen Amerikalı ve Fransız teknik elemanlarının aileleriyle birlikte yerleştiği küçük bir kentti.Yetmişli yılların sonlarına kadar,deniz kıyısında konuşlandırılan bir çok fabrika,seksenli yıllara gelindiğinde körfezi tam bir bataklığa çevirken,bir çok balık türünün de ebedi olarak yok olmasına yol açtı.Bu çevre felaketine seyirci kalanlar adalet önünde hesap vermeseler de,yüce Allah katında,doğayı katletmenin cezasını çekeceklerdir;hiç kuşkum yok.
http://img820.imageshack.us/img820/403/sdc10193x.jpg

İşte bu duygularla seyrettim İzmit körfezini.Saat 06.15 gibi kahvaltı etmek için çıktım;yarım saat sonra odama dönüp son hazırlıklarımı tamamladım.Öğretmenevinden ayrılış saatim 07.15
http://img9.imageshack.us/img9/5382/sdc10195p.jpg

Sahile inip,limanda birkaç fotoğraf çekiyorum.Bu gün yolum kısa İzmit Yalova 65,Pendik Bostancı 16 km.Diğer girdi çıktılarla birlikte 100’ü bulacak olsam bile (ki buldum) biraz lay lay lom hakkım var.Sahilden ağır ağır ilerlerken,kaslarımı ısıtıyorum.Zira binmeden önce esnetme falan yapmadım bu gün,yani şımarıklık hat safhada.
http://img837.imageshack.us/img837/7384/sdc10197d.jpg
http://img821.imageshack.us/img821/3908/sdc10198m.jpg

Tarih,rakibini küçümsediği için hüsrana uğrayan insanlarla dolu olduğu halde,nedense bu 80-100 km yi pek ciddiye almıyorum.

Körfez deltası hayli emek harcanarak ıslah edilmiş.İzmitten Gölcük sahiline kadar neredeyse bataklık olan bölümde,2-3 km lik bir gezi ve koşu alanı var.Ayrıca kalabalık olmayan saatlerde burası rahatlıkla bisiklet yolu olarak ta kullanılabilir.
http://img715.imageshack.us/img715/2590/sdc10199y.jpg
http://img707.imageshack.us/img707/9232/sdc10205j.jpg

Karamürsel manzarası.
http://img98.imageshack.us/img98/9201/sdc10206.JPG

Gölcükte Altmışlı yıllarda oturmuştuk.Bilindiği üzere burada donanma komutanlığı var ve eskiden ağırlıklı olan askeri personelin dışında ciddi bir yerleşim olmuş.Sahil,1999 depreminin izlerini silse de,yöreyi iyi bilen bizler için acılar hala taze.Asıl üzücü olan ise,şehir planlama açısından,bina mimarisinde,kat sayısında ve yapı malzemesinde bir değişiklik gözlenmemesi.Yani aynı hamam aynı tas.

Sahildeki bazı balık restaurantları ızgara köfte satıyor.Hem de deniz kıyısında.Bize çok bile.Balığın kökünü kuruttular,hayvancılık can çekişiyor;yakın gelecekte ekmek arası ot satarlar.
Az ileride yol çalışması var ve ulaşım tek şeritten veriliyor.En sevmediğim durum bu zira yanımdan araçlar teğet geçecek;kaçacak bir yer yok,topu topu 200-300 m arkayı kollayıp sıkı basarsam,kimse gelmeden atlatırım burayı:
Olmuyor,korktuğum başımda bitiveriyor:
-Daaaaaat
-Bekle
-Da da da daaaat
-Beklesene…50 m kalmış şurda
-Ara gazları,arkaya yanaşmalar (neredeyse 20 m var)
O arada önde giden kamyon duruyor ve işaretçi bayrağı çekiyor.Ben duruyorum,arkadaki de.İniyorum.Sinirli değilim,sadece tiyatro yapacağım.Elimle manual cam açma hareketi yapıp
-Camı açsana bi….. Alo...şşşşt,camı bir açsana
- -N'oldu abi? (Az önceki heyecanlı arkadaştan eser yok)
-Senin yaşında olsaydım,n olduğunu görürdün.
-Noldu ki abi,naptım ki?
-Yaptığın şey şu.20 m ve sadece lanet 2 saniye kazanmak uğruna,beni bariyerlere atmakta bir sakınca görmedin.
-(Yavşak yavşak gülüyor) Vallaha abi,hiç farkında de...
-Neyim ben,gece karanlığında bilmeden üzerine bastığın bir karafatma mı?
-Amcacım (Birden abilikten amcaya geçiyoruz.Buradaki ton farkı aynı zamanda "Bak ben de inerdim aşağa ama yaşına hörmeten" benzeri bir vurgu ise de,yemezler.Yüzü korkudan hala beyazlığını muhafaza etmekte.
-Bak evlat ...(Kısaca bisikletle nereden geldiğimi ve trafikte insanlar bisikletlilere dikkat etmediği için her yıl nasıl onlarca insanın öldüğünü anlatıyorum.Bu arada damperli yoldan çekiliyor,yol açılıyor.
-Haydi bakalım dikkatli ol.
Arkadaki kamyon veriyor kornayı bu dili biliyoruz"Hadisenize lan"
Az önceki delikanlı,kolunu dışarı uzatıp yanıtlıyor.
-Ne var lan!
Sıkmıyorum canımı.Yolun kalanı hayli güzel olsa da bir süredir aynakoldan gelen gıcırtı iyice artmış,yol arkadaşım,market bisikleti gibi sesler çıkartmakta.Sağa çekip ayna yaprağının arasına girmiş bir dal parçasını dikkatlice çıkartıyorum.Hareket etmeden kontrol amaçlı döndürdüğüm tekerlek bir tur bile atmıyor.Fren bacağının germe yayı çıkınca,diğer ayak janta yapışmış.Ne zaman oldu bu,neden fark edemedim…Ya da kaç km böyle geldim bilmiyorum.Yalovaya 8-10 km kalmış olmalı zira topçuları az önce geçtim.
Yolda gördüğüm çok güzel bir köpeğin fotoğrafını çekecektim ki makinenin şarjı bitmiş.Allah Allah,dün tam dolu göstermiyor muydu….
Yalovadayım.Bilindiği üzere artık kaymakam yok ve vali bakıyor şehre.Oysa ne kadar da küçük bir şehir.Yalova hızlı feribot iskelesindeyim.

-Bi kartal kaç para?
-Cevap yok.
-Kardeş,kartal diyorum kaç para?
-Güvenlikçi çocuk,”Değişir abi” diyor,
-Nassı yani?
-Yani günlük ve saatlik fiyat değişiyor.Tıpkı havayolları gibi.
-Peki o zaman,şu an kaç tl
-Size 5,bisiklete de 6 lira alıyoruz,diyor bakmadan bana.
-Bisiklet benden pahalı ha,o 9.5 kilo,ben 77 nasıl oluyo acaba…

Feribottayım.Nasıl feribotsa,bildiğin arabalı vapurun az gelişmişi.Yani gerçekten feribot görmesek inanacağız.Haydi bakalım öyle olsun.
-Bisiklet için yer var mı?
-Yok,şöyle koyabilirsiniz.
-Öyle koyamam,başka?
-Başka derken?
-Şuraları araçlar için,koltuklar 5 tl ödeyenler için.Bisiklete 6 lira aldılar,bir bisiklet park yeri yok mu?
-Maalesef,
İnşallah o da olur.Mesela 2086 da.Fosil yakıtların tükenip,taş devri yıllarına döndüğümüzde,köleler kadırgalara yüklenmiş eşya ve insanları kürekle karşıya taşırken,tüccarlar insanlık adına,dünyanın en basit tasarımlarından biri olan bisiklet park yerini bir yerlere iliştirir.Neredeyse bir dönümlük çakma feribota bir tane bisiklet bağlayabilecek yer yapamamış insanlarla neyi konuşalım.Mecburi bekleyeceğiz başında.Belli mi olur,delinin biri gelir de bisikletimi fırlatırsa suya?

Feribotun içinde bir piriz arıyorum.Fotoğraf makinamın şarjı bitti.Malum,yok.Bir delikanlıya soruyorum,yok diyor.Rica ediyorum “Sizin kullandığınız bölümde mutlaka bir piriz vardır” kırmıyor beni,alıyor makineyi.Gemi Pendiğe girerken getiriyor,bir poz çekiyorum feribotta.
http://img220.imageshack.us/img220/9229/sdc10209y.jpg

Yanaşıyoruz;mutluyum zira artık İstanbuldayım.Çok açım.Yine her zamanki gibi eksik yapılan kahvaltının sıkıntısını çekiyorum.Sola dönüp sahil yolundan basıyorum pedala.Bir süre sonra,yol tehlikeli bir hal alıyor.Yolda slalom yapan bir ruh hastası iyice gözümü korkutuyor;sahile iniyorum.Burada bisiklet yolu var.Sayısız cep dolayısıyla ine çıka midem kalksa da,en azından üzerinde bisiklet resmi olan bir yol olması,olmamasından iyidir.
http://img694.imageshack.us/img694/4471/sdc10210hp.jpg

Yolda bisikletlilerle ile karşılaşıyorum.Selam vermedikleri gibi,benim selamımı da almıyorlar;çok korkunç olmalıyım.(Hiç te değilim)ne olursa olsun,fazla bir yabancılaşma bu.Olsun,keyfim yerinde:İstanbuldayım ve adrenalin üst seviyede.Gerekirse surlara bile tırmanırım.
Cumartesi Pazar günleri,insan ve araç yoğunluğu sebebiyle, burada bisiklet sürmenin neredeyse imkansız olacağını biliyorum.Hedef Bostancı ve dürüm.Yarım saat geçmeden geliyorum bostancıya.Hafif karayel,bisikletin gidonuna astığım formamı kuruturken,enfes dürümü uzun haftalardan sonra ilk kez içtiğim kola eşliğinde indiriyorum mideye.Bi tane daha mı söylesem...
http://img513.imageshack.us/img513/2474/sdc10211q.jpg

Dönüş için iyi bir yapı market arıyorum.Amacım şu patlayan eşya taşıma malzemesi.Adı her neyse.Kısa sürede buluyor ve sırtıma yüklüyorum.Dudulludaki Metro tesislerine dünya yol var.Bostancı Carrefour önünden Ataşehire kıvrılıp,oradan sora sora Kamil Koç’a geliyorum.Aradığım yer burası değil.Neyse Metro çok yakın,tezgahı kurup söküyorum bisikleti.Hediye paketi gibi yapıp,beklemeye geçiyorum.
http://img15.imageshack.us/img15/4466/sdc10212n.jpg
19.30 daki otobüs,21.50 de gelip 22 de kalkıyor.İçimde en küçük bir öfke yok.Yaşanabilecek en büyük keyifle biniyorum otobüse.Yanımdaki genç konuşkan değil;ben de öyle.03.45 te Ankarada,04.00 da evimdeyim.

Scudo

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Şöyle söyleyeyim.İlk gün 180 km pedal çevirip,akşam Boluda 1.5 saat dolaştım.İkinci gün 160 km pedallayıp,akşamında hep dışarıdaydım.Son gün mola vermeden Yalovaya pedallayıp,feribotta oturmadan,pendikten Bostancıya sürdüm.Tüm bu etaplar boyunca tüm yorgunluğumu,soğuk ve ılık duş sonrası masajla attım.Bu gün bir gezi planı olsa,şu an çıkarım:)

• Beğen
Tepkiler: Sozenen

özençekçen

Daimi Üye
Tepki
248
o zaman yakında yapacağım Çanakkale şehitlik turumda bu taktiği uygulayacağım12 temmuz hayırlısı artık ama hala bisikletim gelmedi:(

• Beğen
Tepkiler: Derya Keçeci

DreamMaker

Daimi Üye
Tepki
176
İsim
Tuğrul TIRPAN
Bisiklet
Bianchi
Maşallah Maşallah...

Bisikleti sökmeden almadılarmı bagaja? Kapadokya bölgesine giden otobüslerde alıyorlar.

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben özellikle iki tekeri de söküp güzelce paketledim.Bisikletin başına bir şey gelmesin diye yani,sonuçta öyle ya da böyle bir şekilde,kavga dövüş yıllardır taşıyoruz.Kamil koç daha iyi diyorlar ya,ben bu güne kadar bir güzelliklerini görmedim.Metroyu tercih etmemin sebebi,neredeyse Türkiyenin her yerine sefer yapıyor olması.

Aydın Diricanlı

Forum Bağımlısı
Tepki
1.871
Bisiklet
Specialized
Eve selametle varmanıza çok sevindim.İstanbul'da selam vermeyen , almayan bisikletçiler...Slalom yapan araçlar, bir yolcu için üstümüze kıran taksi, dolmuş ve toplu taşımalar...Daha neler var, neler :) Bu kadar hoyratlığa rağmen, İstanbul hala güzel...HOŞ GELDİNİZ...

• Beğen

Bisikletli Gezgin

Forum Bağımlısı
Tepki
4.683
İsim
Mustafa
Bisiklet
Sedona
Derya Abi tur anlatımınızın tamamını okudum. Güzel fotoğraflarda çekmişsiniz... Hele o -şşşttt olayı harika... Zaten yazılarınızı ilgiyle takip eden birisi olarak anlatım dilinize diyecek hiçbirşey bulamıyorum...

Bu yazınızı okurken acaba birşeyleri yanlış mı yapıyorum diye ciddi ciddi düşündüm. Ben turlarda yemek çeşidi ayırmaksızın ne bulursam yiyen birisiyim (Kamplı turlarda neredeyse her gün hazır çorba, makarna yiyen birisiyim) Şimdi sizin yazdıklarınızı okudumda bende ne masaj ne başka bişey... Kaldığımız yerlerde su bulursak anca soğuk suyla duş... Gerçi bugüne kadar ciddi bir sağlık sorunu yaşamadım ama bu yaşamayacağım anlamınada gelmez... Bu hafta Malatya'dan nemruta tırmanacağız, peşinede başka turlar... Artık daha dikkatli davranmam gerektiğimi iyice anladım...

Daha nice keyifli turlara diliyorum... :)

• Beğen

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sevgili M.Ozkul kardeşim.Bugün yaşının genç olmasından ötürü sıkıntı yaşamıyorsun.Ayrıca, Uzun turlara ve mesafelere alışık olduğun için,laktik asit eşiğin çok yüksek olmalı.Laktik asit birikimi malum,gücün olsa bile,kasları kilitler ve çalıştırmaz.Kramplar,sancılar cabası.Ben bunu engellemek için neler yaptığımı detaylıca yazdım.Siz de uygularsanız faydasını görürsünüz.

Öncelikle soğuk su kompresyonu,kasların laktik asit birikimini engelliyor.Bazı ağır sporlarda,buzlu su uygulaması bile yaparlar.

Turda yemek olmaz.Etapta yani.Örneğin ben 180 km lik 1. etap boyunca yaklaşık 8 lt su,bir miktar tuz ve şeker(suya karıştırılmış) 2 dilim kek yedim.Acıktığımda yemek yemiş olsaydım o 180 km yi asla tamamlayamazdım,zaten sporda böyle bir beslenme şekli yok.

İkincisi karbonhidrat.Malum vücudun yakıtıdır karbonhidrat ve yakıt bittiği zaman tamamlanmalıdır.Sıkı bir etabın ardından 1 saat içinde glikojen depolarını makarna benzeri karbonhidrat besinlerle doldurmalıyız.Hoş siz bir tas baklagil ağırlıklı çorbaya yarım ekmek doğrayarak ta karbonhidrat alırsınız ancak bu alımın karbonhidrat değeri yüksek besinlerle yapılması,özellikle bir gün sonrası için çok önemli.

Tekrar söylüyorum,uygulamadığınız ya da yanlış yaptığınızı düşündüğünüz şey,yaşınızın genç olması sebebiyle vücudunuzun bazı eksiklikleri tolere etmesi.Öyle sanıyorum ki beslenme diyetine dikkat ederseniz,çok daha az yorulup,daha yüksek performans göstereceksiniz.İlginize teşekkürler.

MuhammedErkan

Forum Bağımlısı
Tepki
419
Derya bey; Turunuzu baştan sona takip ettim (peşinizde değildim sadece yazdıklarınızla:) ) Çok keyifli bir tur olduğu kesin. Ayrıca edebiyatla ilgilendiğinizi de düşünüyorum, lakin eğlenceli bir roman havasında yazdıklarınız. İnşallah bu anlatımla bir Dünya turu da düzenlersiniz..

• Beğen

Rigel

Üye
Tepki
33
Derya Hocam, uzun zamandır böyle duru ve güzel bir Türkçe ile yazılmış gezi yazısı okumamıştım. Gezinizi fotoğraflamaya üşenmediğiniz ve bizlerle paylaşma zahmetleriniz için de teşekkürler. Solo gezileri ben de çok sevdiğim için okurken sık sık empati yaptım; bu arada ben de 1 hafta sonra İzmir-Ayvalık-Asos-Ayvalık-İzmir yapıyorum, yazınız benim için ilham verici oldu.

Birşey sormak istiyorum, neden SPD kullanmıyorsunuz?

Merih Demirkol

Aktif Üye
Tepki
43
Üç bölümüde severek okudum...
Kolumdan yaralı olduğum için kısa yazıyorum...
Çok güzel bir tur, akıcı bir anlatım, bolca fotoğraf...
Daha ne olsun... Tebrikler, bir günde beraber pedallamak isterim :)

• Beğen

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@berkant_atay

SPD kuşkusuz faydalı ancak abartıldığı kadar büyük bir fark yarattığını düşünmüyorum.İkincisi,ayaklarımın bir yere kilitli olması hissi,özgür ruhumla bağdaşmıyor.Bir yılda hiç yapmıyorsam 5-6 000 km yapıyorum düz pedalla.Hiç bir sorun yaşamıyorum.Size turunuzda başarılar.Her Temmuz mutlaka Kuşadası Karşıyaka yapar,midye dolmamı yer dönerim.Karşıyakaya selamlar.İzmir olsun,çamurdan olsun.

@Merih20

Öncelikle geçmiş olsun.İnşallah o da olur,diyelim.

• Beğen
Tepkiler: Merih Demirkol

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
Beklenen filmin üçüncüsü çıkmış yorum yazmadan olmaz.Derya abi bu seride sabah yatak fotoğrafların beni bitirdi :) gözler dehşet :) hayırlısıyla bitirdin çok şükür.Fazla yazamıyorum kusuruma bakma telafisi tatil dönüşü .......

• Beğen

Kader Kerem

Daimi Üye
Tepki
108
Bisiklet
Whistle
@berkant_atay

Öncelikle derya abi ye bu güzel turu,anlatımı ve satır aralarında vermiş olduğu çok değerli bilgiler için çok teşekkür ediyorum..Eline ayağına sağlık abi:) Vermiş olduğun bilgileri kaydettim.Bende biraz araştırıp üstüne ilave edip turlarımda kullanacağım inş:)

2. olarakta Berkant abi ben assos ta bir otelde çalışıyorum eğer buralara geldiğinde yapabilcek birşeyimiz olusa elimdeden geldiğince yardım etmeye çalışırım :) Özelden mesaj atman yeterli :)...

• Beğen

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ferhat köse

Şimdi güzelce tatilini yap,zira bunu gerçekten hakettin.Ne kadar zor aylar geçirdiğini biliyoruz.Hepsini konuşuruz.

• Beğen
Tepkiler: Ferhat Köse

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
Derya Abi , son 100 km ile dalga geçmişsin vallahi . Öyle bir "easy ride" , öyle bir "cool down" havasında bir etap yapmışsın ki , hiç bir 100 km yol kendini bu kadar küçümsenmiş hissetmemiştir :)

• Beğen