Ankara-Eskişehir Ballı Gözleme Buluşması (2 Eylül 2012)

Mehmet Ü.

Üye
Tepki
13
@ferhat köse

Teşekkürler Ferhat. Şimdi hazırlanıyorum Eymire gidiyorum, ama böceğin damak tadıma pek uygun olmadığını düşünüyorum :) Maske takıcam sanırım.

• Beğen
Tepkiler: Ferhat Köse
Scudo

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kondüsyonumuzun yeterli olmadığı ya da nabzımızın ortalamanın üzerine çıktığı zamanlarda-ki normal sezonda pek olmaz;en azından yoğun binen arkadaşlarda olmaz-soluduğumuz nefes yetmez ve soluk alışı sıklaşır.Bu durumlarda doğru olmasa da ağzımızdan nefes alıp vermeye başlarız.Turlar sırasında bolca kanatlı protein:) almamızın sebeplierinden biri de bu.Oysa ağızdan alınan sık nefes,vücudun,başta beynimizin oksijen ihtiyacını karşılayamadan dışarı atıldığı için,bu döngü,zor şart(her ne ise) ya da direncimiz bitene kadar sürer gider.

Doğrusu zor şartlarda burundan,zorlanırsak karışık yani ağız ve burundan nefes alıp,hiç olmazsa iki saniye oksijeni ciğerlerde tutup sonra salmaktır.Bu beynimizin oksijen ihtiyacını karşılamak için şarttır.

Mesleğim gereği,çalıştırdığım korolarda ses ve nefes egzersizleri sırasında en çok tanık olduğum durum,koristlerin gözlerinin kararıp baş dönmesi yaşamaları.Bu tüm korolarda yaşanır.Sebebi aynıdır.Forumda ya da başka mecralarda konu ile ilgili yazan kardeşlerimiz muhakkak olmuştur;yine de tekrarlamakta fayda var.Zorlu şartlarda dahi,düzenli nefes alıp vermek,yorgunluğunuzu geciktirir.Sebebi basittir.Pedal çevirmek için ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi yakacak olan şey Oksijendir.O enerjiye bolca ihtiyaç duyduğunuz hallerde,yeterli oksijen girişi sağlanamazsa,kısa süre sonra biter,daha sonra nefesiniz normale döndüğünde bile,kaslarda biriken laktik asit,tüm sistemi kilitler.

Sonuç;pro bisiskletçiler,yoğun bisiklet antrenmanıyla birlikte,düzenli nefes egzersizleri de yaparlar.Sizler de bilirsiniz elbette.Nefes biterse spor da biter.Şimdi gelelim kanatlı ve başıboş proteğin kaynaklarına.Uzun yollarda arabalarımızın camlarına yapışan bu kanatlılar,turlarda da gözlüğümüze suratımıza dudağımıza ve bazen de ağzımızdan oniki parmak barsağımıza kadar girerler.Hele hele Eskişehir-Ankara yapacak ekip,bu kanatlıların yaşam alnının tam da içinden geçecek.

Benim yöntemim,başımı hafif öne eğip,alt dudağımı içeri çekip (Hani birini ayıplar gibi Avv,yaparız ya öyle) ağız burun karışık nefes almaktır.Bu yöntemle istenmedik misafirleri tamamen engellemek mümkün.Elbette onca rüzgar direncine rağmen ille de "Ben bu abinin ağzına girecem" diyen bir kanatlı varsa,onu da Ferhat'ın dediği gibi mideye indirip,protein hanesine gelir kaydedeceğiz:)

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@Derya Keçeci

Abi ellerine sağlık gayet güzel açıklamışsın.Televziyonda çıkan bir manyak var herşeyi yiyor onu izledikten sonra bunlar normal şeyler :) en azından ne yediğimizi görmüyoruz, senede mideye inen böcek de 3-5 taneyi geçmez :) arı hiç denk gelmedi ama arının ağız ve boğaz bölgesinde bir sokma durumu ciddi tehlikelere yol açabilir dikkatli olmak lazım özellikle arı kovanlarının bulunduğu bölgelerde...

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
@Mehmet Ü.

geçmiş olsun... eymir'in kanatlıları gerçekten başa bela, ben hiçbi yerde bu kadar fazlasını bi arada görmedim :)

konuyu dağıtmaya devam etmek gibi olmasın da... eymir'in sineğinden böceğinden gerçekten bıktım yahu :) yok başım aşağıya bakıcak, yok ağız açık kalmıycak... dudak çatlamalarını engelleyen lilp stick'lerden de sürülmiycek, yapışıyolar o zaman :S bi de, benim saçların arasına dalıp bi daha çıkamıyolar :p kask altına buff takıyorum o yüzden (derya abi, sözünü dinliycem takmıycam ama, hayvancıklar rahat vermiyo ki :) )

konuyu daha fazla dağıtmadan, ben de katılmaya çalışıcam bu faaliyete... bakalım o zamana kadar zaman ne gösterir :)

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Candan,fileli kasklar var,bu tip haşarat için.Bir kaç yerde görmüştüm.Hava deliklerine şu tül benzeri bir malzeme koymuşlar,buff'tan iyidir.Kafayı fazla ısıtmamakta fayda var.Faaliyete gelince;

Ankara-Ballı gözleme-ankara=260 km
Temelli-Ballı gözleme-Temelli=180 km
Polatlı-Ballı gözleme-Polatlı =100 km

260 beni aşar,ben 180'e yazıldım.Herkes birini seçer artık.Sende Araba var,atar arkasına,istediğin yerde başlarsın.

• Beğen
Tepkiler: CandanC

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
derya abim benim zaten bisikleti götürmediğim il kalmadı ki :) o yüzden çekincem/düşüncem yok (ama en az 180'i yapabilme şartım var ;) )
beni asıl düşündüren o gün ankara'da yarış olması... o gün bi gelsin bakalım... zaman ne göstericek :)
(katılmaya çalışıcam dediğim zaten, bisikletle gelmek de diil, yarış sonrasında zaman bulup, arabayla da olsa size yetişmek :) beki çok yorgun bi iki arkadaşa da hayrım dokunur işte :) ama o gün bi gelsin... bi saatler belli olsun...)

• Beğen
Tepkiler: Derya Keçeci

Mehmet_Gürsoylu

Forum Bağımlısı
Tepki
381
Arılar benim uzmanlık alanıma giriyor.Senede hiç yoktan 3-4 kere sokulduğum oluyor hatta bu yıl bir tanesi Ferhat abi ile ''İnegöl köfte derken McDonalds turu''nda oldu bu başlığı söylemeyi de hiç sevmiyorum ama napalım tarihe geçti artık :) Hem bu kanatlılardan o kadar da çekinmeye gerek yok bir hamam böceğinde tavukla eşdeğer protein olduğunu düşünürsek...Sanırım sinekte de hiç yoktan 2-3 yumurta kadar protein vardır.Ben bi ara düşünüyordum hamam böceği yakalayıp yemeyi ama malum mide kaldırmıyor :) Yolda denk gelirsem mideye indirmeye çalışıcam sinekleri hem protein ihtiyacımı karşılarım hem de Ferhat abinin önünde yarım ekmek çıkartmak zorunda kalmam açlığımı bastırırım :)

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
mehmet takip ettiğimiz kadarıyla 15 dakika da 2 hamam böcüğü, 3 sinek götürmen gerekiyo senin... 30 dakikada 4 hamam, 6 sinek...
60 dakikada.... bu hesap benim mideme ağır geldi yahu :))

fatihaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Look
aslında hesaplar pratik yemekte zaman kaybı falanda yok ama 1 hamam böceği yerine 1 tavuk yerim hatta 2. yi de çatlayana kadar yeyip bitirip bisiklet üzerinde kalpten gitmeyi tercih ederim hamam böceğini yutarken gitmektense :) şaka bir yana bir hamam böceğiyle tavuğun bünyesindeki proteinin aynı olması gerçekten sıradışı bir şey...

Bisikletli Gezgin

Forum Bağımlısı
Tepki
4.683
İsim
Mustafa
Bisiklet
Sedona
1-16 Eylül arası için düşündüğüm bir güney-güneydoğu turu planım var. Şu an daha taslak aşamasında... Eğer bu tura çıkamazsam 2 Eylül'de sizlerle beraber olmak istiyorum... Günübirlik değil muhtemelen Cumartesiden yola çıkıp kamplı gelirim...

Keyifli bir buluşma olacağa benziyor :)

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@M.Ozkul

keyifli olacağı kesin sende gelirsen keyfimiz daha da katlanır. o kadar konuşuyoruz artık yüz yüze tanışmanın vakti gelmedi mi sence de :)

Güney-güneydoğu için Eylül başı hala çok sıcak olur bunu da tavsiye olarak yazayım(Urfa bölgesinden bahsediyorsan eğer o tarihlerde cidden çok sıcak olmaya devam ediyor)

• Beğen
Tepkiler: Derya Keçeci

Bisikletli Gezgin

Forum Bağımlısı
Tepki
4.683
İsim
Mustafa
Bisiklet
Sedona
@ferhat köse

Antalya'dan Van'a kadar planlanan bir tur aslında... İçinde tabi Şanlıurfa - Mardin gibi sıcak şehirlerde var... benim gönlümden geçen turu 29 Eylül -14 Ekim arası gerçekleştirmek. Ama bu tarihlerde tura beraber çıkmayı düşündüğümüz İstanbul'dan katılacak arkadaşa uymuyor... O'nun tek uygun zamanı 1-16 Eylül... Tabi daha zaman var, Ekim ayındada bu tura çıkılabilir.. Şu an dediğim gibi taslak aşamasında...

Eğer Eylül başında bu tur olmazsa, İnşallah 2 Eylül'de sizlerle beraber olacağım... :)

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sevgili Mehmet ve Candan;
"Papillon" 1973 Amerikan Fransız ortak yapımı ve baş rollerini de dustın Hoffman ve steve mc queen'in oynadığı muhteşem bir filmdir.Bu filmi yazımın öznesi yapan unsur ise "Hamamböceği" Filmin bir sahnesinde,Fransız hapisanesinde yatan Steve Mc queen,açlıktan hamamböceği yer.Bu elbette fimi özel yapmaz.Filmi özel yapan şey,oyuncunun,açlığını yürüyen en iğrenç kanatlıyla giderirken,yüzündeki "Kuyu kebebı yiyormuş" ifadesidir.Bu bir filmdir ve böyle şeyler filmlerde olur.

Milli kanatlı ve eklembacaklı yiyicimiz ise NTV de belgesel yapan Serdar Kılıç olup,Ferhatın da dediği gibi,konuyu burada kapatmakta fayda vardır.Uzaması,"Ballı gözleme" turunu "Kanatlı haşere" turu haline getirebilir:)

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@Derya Keçeci

Derya abi benim izlediğim adam İngiliz kraliyet donanmasının askeriydi sanırım yabancı bir adam :) Serdarı bir defa izledim çok beğenmedim diğerini denk geldikçe izliyorum çevirisi muhabbeti daha hoşuma gidiyor özelikle buz altından çıkarttığı bir alabalığı canlıyken yeme girişimi var ki aklımdan hiç çıkmayan bir sahnesidir diyerek konuyu bende kapatıyorum :)

Ballı gözlemeci gayet güzel ,yanında tereyağ, bal sucuk ne ararsanız mevcut bunlar varken başka şey düşünmemek lazım ama bizlere bu kadar km yol yaptıran yiyecekler değil bisiklet aşkıyla birlikte güzel bir dost ve abi sohbeti ......

Mehmet_Gürsoylu

Forum Bağımlısı
Tepki
381
@ferhat köse

Bahsettiğin kişi Bear Grylls oluyor abi bilmeyenlere duyuralım izlenmesini tavsiye ediyorum ben de her bölümünü izliyorum belli mi olur bi gün dağda belde kalırız belki bizim de buz altından bi alabalık yakalamamız gerekir :)

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
@Derya Keçeci

benim çevremde deli çok derya abim, sen şanslıymışsın, ben maalesef sadece filmlerde izlemedim :D (neyseki artık büyüdü, yemiyo :p)

@mehmet: senin şu anki yaşına geldiğinde de yemiyodu artık :p

(diyerek ben de konuyu kapatıyorum :) )