Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ankara dağ bisikleti notları

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında MertTheGreat tarafından paylaşıldı.

1. MertTheGreat

MertTheGreat Yeni Üye

Seviye:
    Ufak da olsa Ankara'da dağ bisikleti ile bir iki bir şey söyleyeyim istedim.

Ben yaklaşık 2 senedir bir hobi olarak bisiklete biniyorum. Geçen senelerde ucuz bir bisiklet aldım ve turlara katıldım. Ankara'da birçok tur grubu var haftasonu kafana hangisi uyarsa onlarla tura gidebilirsin. Genelde iyi insanlar ve turlar da zevkli oluyor. Ama ben trafikte bisiklete binmeyi sevmiyorum yanımdan kamyonlar arabalar geçmesi beni hep tedirgin ediyor, güvende hissetmiyorum. Ben dağ bisikletini gerçekten dağda kullanmak istiyorum, ormanda, ağaçların arasında çok daha keyifli oluyor.

Ben daha yeni keşfettim Ankara da dağ bisikleti yapılabildiğini, . Odtü, eymir ve beytepe sanırım en çok bilinen yerler. Tek başıma bir iki kere odtü yalıncağa gittim, üç dört kere de eymirde bindim. Her ikisi de çok zevkli. Odtü spor merkezinin ordan yalıncak koşu yoluna giriyorsunuz kısa bir süre sonra sanki az önce şehirde değilmişsiniz gibi birden sadece kuş ve rüzgar seslerinin olduğu bir ormana giriyorsunuz patikaları takip ettim, değişik yollar var farklı parkurlar çok zor inişler oluşturulabilir, daha tam olarak bütün yollarında binmedim ama kısa zamanda bütün yollarına tamamlamak istiyorum hatta belki bir harita çıkartırım.

Eymir'e ise girmek için taa gölün ordan değil TRT nin yanından teller kesilerek oluşmuş kaçak bir giriş var oradan giriyorsunuz, çünkü asıl orman orada, aşağısı çok sıkıcı. Yukarıda çok güzel bir sürü patikalar var, genelde orta zorlukta, ben daha hepsinde binemedim o kadar çok var ki ya şuradan da gidiyim buradan da gidiyim diye diye nerden geldiğinizi bile unutabiliyorsunuz. Aşağıya göle de inebilirsiniz, göle inen geniş bir yol var ya da çok daha dik downhill inişleri de var ben daha onlara cesaret edemedim, ama insan hiç sıkılmıyor.

Ben bu yerlere çok uzakta oturuyorum, gitmesi zor oluyor o yüzden oturduğum yer olan eryamanda arazi gezisi yapıyım dedim başıma ilginç olaylar geldi.
    Eryaman'da 4. 5. etabin arkasında güzel araziler var diye duydum ve okudum burada bir yerlerden ve bastım pedala gittim. Gerçekten arka taraflar hep böle dağ tepe, yeni yeni apartmanlar yapmışlar ama oralarda kimler oturucak hiç bilmiyorum yani çok dik yokuşları var apartmanların, neyse. Bir yerden girdim tepeye bir patika gibi bir şey arıyorum sonunda yol gibi bir şey buldum ama bu benim daha önce alıştığım eymir ve odtü deki patikalara benzemiyor dört tekerlekle bir aracın bıraktığı belli yani buralarda eymir ve odtü deki gibi bisikletliler veya koşu veya yürüğüş yapan insanlar sıklıkla gelmemiş, bu durum beni biraz ürpertti. İlk başlarda etrafta kimse yok. Eğimli arazide kullanıyorum zevkli fakat bir yandan da korkuyorum çünkü karşıma ne çıkacak belli değil. Tepelerin arasında ufak vadi gibi bir yere çıktım, derme çatma kulübeler var naylonla kaplı, her halde göçebe insanlar yaşıyor dedim, sonra vadide bir iki tane ufak, altı yedi metre karelik tarla gibi bir şeyler gördüm, ve bir adam da o sırada onlardan biriyle uğraşıyordu. Sonra bir havlama sesi duydum ki gözlerim açıldı karşımda yedi sekiz tane köpek çıktı, bir tanesi üzerime koşmaya başladı, sonra sağ tarafımdan da havlama sesleri duydum ve baktım ki orada da 3 tane köpek var ikisi üzerime koşmaya başladı, ufak tarlada uğraşan adam "gelme köpekler saldırır" diye bağırdı, yanımda iyi ki dazer vardı (şu köpek kovucu alet http://arama.gittigidiyor.com/?aramakelime=dazer&aramakategori= )üstüme koşan köpeklere bastım dazeri bir anda durdular ama havlamayı kesmediler fakat sonuçta havlaya havlaya da olsa hepsi benden uzak bir tarafa doğru gittiler, yani az çok dazer hayatımı kurtardı diyebilirim :p. Adama "bu köpekler sizin mi" diye sordum hayır "hayır, hepsi yabani onlar" dedi ama bazılarının boynunda tasması vardı, ayrıca maden yabani sana niye saldırmıyorlar?! Aklıma orada yasal olmayan bitkiler yetiştirebilecekleri ve benim onları görmemi isteyebileceği geldi, bende görmek istemiyorum zaten; orada bana bir şey yapsalar ne kimse görür ne de duyar, arkamı döndüm ve gitmeye başladım, geldiğim yola geri geldim bu sefer tepeler de iki üç kişinin dolaştığını gördüm, gidip yanlarına oradaki patikalar hakkında soru sormak istedim ama adamlar hiç de yürüyüşe çıkmış gibi değildi, yani spor kıyafetleriyle değil bildiğin kotlarla geziyorlardı ve tepede öle bir sağa bir sola dolanıyorlardı. Tek başımayım yanımda köpek kovucu dazerden başka bir şey yok, görmemem gereken bir şey görürüm, başıma bir iş gelir diye eve geri dönmeyi tercih ettim, tırıs tırıs evime döndüm. Bu arada bu tepeler Sincan ve Fatih tarafına çok yakın yerler hatta Fatih'in sınırları içerisinde bile olabilir.

Bir başka gezim de Zir Vadisine oldu; orada da güzel araziler var diye duydum ve bir bakıyım dedim. Zir Vadisi Yenikent'e gelmeden güzel bir vadi Ayaş yolunda giderken sol tarafta gözüküyor, ufak bir köyü var halen. Vadiden bir çay akıyor ama suyu çok pis bir şeyler akıtıyorlar gibi. Vadinin içinde birçok çiftlik var yolda giderken koyunları otlatan bir çoban gördüm bisikletten inip bir yavru koyunu sevdim bile çobanla sohbet ederken. Vadinin bir yamacında sanki güzel bir arazi var gibi ama ben çıkmak için bir patika görmedim, aslında tek başıma çıkmaya korktum yanımda birileri daha olsa çıkardım gerçi, diğer yamacı zaten taş ocağı oraya hiç girmedim biraz ilerisinde bir çöplük var, yanınızdan habire çöp kamyonları geçiyor zaten. Ben çöplüğün girişine geldikten sonra geri döndüm ilerde yanımda biri olursa araziye çıkmak istiyorum ama tek başına tehlikeli gözüktü.

Bir tek Eymir'de fotoğraf çekmek aklıma geldi onlarda işte:

Evet şimdilik notlarım bu kadar. Bu yaz Kızılcahamam, Bolu, Kapadokya, ve Erciyes'te dağ bisikleti turu yapmak istiyorum, ilerde onların notlarını yazarım inşallah. Benimle gelmek isteyen olursa da sevinirim, mesaj atabilir.

2. umutcelikel

umutcelikel Üye

Seviye:
    Guzel ve adrenalin dolu geziler olmus...;) Bilgilendirmeler icin tesekkurler...