Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ankara Bisiklet Yolları

Konu, 'Bisikletle İlgili Teknolojik Gelişmeler' kısmında Salih Dinçer tarafından paylaşıldı.

1. Salih Dinçer

Salih Dinçer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Merhaba,

Bir Ankaralı değilim ama Onur Karaca'nın vefatı (ikiz kardeşi Onurcan'nun gözleri önünde!) beni derinden sarstı! Cem Şentin'nin bir metre bile bisiklet yolu olmadığını yazması üzerine bu durumun sebebini merak ettim. Sebebi aşağıda alıntıladığım yerde yazıyor ve bence bu kaza haberlerini postayla arşivleyip kendisine göndermeli. Ayrıca bunu dernek başkanı Murat Suyabatmaz ile görüşmek istiyorum. Aslında çok yorum yapmak istemiyorum (!) ama Ankara Türkiye'nin başkenti mi yoksa ben mi yanlış biliyorum?

Yaptıkları tek bisiklet yolu zannedersem (başka parklar da olabilir) sportif faaliyetlerin yapıldığı Ali Dinçer parkındaki 300 metrelik bölüm. Keza burada basketbol ve tenis gibi sahalar var ki bisiklet özgürlük demektir. Bir park ile sınırlandıramazsınız!

Bir de Viyan ile ortak sempozyum düzenlemişler ama bisiklet teşvikini örnek almayı akıl erdirememişler. Varsa yoksa toplum ulaşım veya para kazanım...

Özetle Ankara'nın bisiklet yolu faaliyetleri parklar ile sınırlı görünüyor. Yorum yapmayacağım çünkü gerçekten ters bir şey söylemek istemiyorum!

Sevgiler, saygılar...

2. İRŞAD ÇETİN

İRŞAD ÇETİN Kıdemli Üye

Seviye:
    İb. M. Gökçeğe saygılarımı, selamlarımı, iyi, sıcak ve samimi dileklerimi sunuyorum. Kendisine dokunan birşey olmadığı için kale bile almıyor bizleri. Ah keşke küçük yaşlarda bir oğlu olsaydı yada kendi oğluna Onur kardeşimize olan olsaydı o zaman ankarada asfalt bırakmaz her yeri bisiklet yolu yapardı. Ankara nasıl olsa onun malı. Böyle giderse de öyle olmaya devam edecek.
    Ergenliğe bile Ankara Büyükşehir Belediyesinde giren bir insandan beklenebilecek ne var sorarım size?

Feyyaz Baydar ve sinemaperdesi bunu beğendi.
  3. badumania

badumania Yolda olmak iyidir..

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    İ nokta Melih Gökçek rantı olmayan hiçbir hizmeti vermez arkadaşlar hiç umudum dahi yok..

sinemaperdesi bunu beğendi.
  4. Tunafish

Tunafish Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bu nasıl bir istektir, kanım dondu gerçekten. Umarım cümleyi yanlış anlamışımdır.

5. Aykut Özkurt

Aykut Özkurt Yeni Üye

Seviye:
    İstek olursa yapılır. Perşembe günleri Güvenpark'ta kaç kişi toplanıyor? 4 milyon nüfusta o kadar kişi için yol yapılmaz. Önce insanları bisiklet kullanmaya ikna etmemiz lazım.

6. bislet

bislet Kıdemli Üye

Seviye:
    hamza06 ve CandanC bunu beğendi.
  7. selçuk merdane

selçuk merdane Yeni Üye

Bisiklet:
    Corratec
    Arkadaşlar ben melih gökçeği günahım kadar sevmem fakat burada kullanılan kısaltmalardaki kötü düşünceyi onamadığımı iletmek isterim. sizin başınıza aynı şey gelse ne yaparsınız. Bir ikincisi şunuda unutmayın bugün yolların birçoğu eskiye bakaraktan kat kat çok iyi geçen hafta Taşpınar mah. incekten çevreyoluna çıktım oradan çevreyolundan natavega oradan da doğukent caddesinden yine İncek tarafa döndüm bu tur esnasında 62 km yol yaptım yola alakalı hiçbir sıkıntı yaşamadım. Türkiyedeki bisiklet binmeyen insanlar başlı başına bir sıkıntı İzmirde konak basmane tarafta bir bisiklet yolu vardır bilirsiniz sahil kenarı orada yaya insanlar bisiklet yoluna çıkmış yürüyor kimsenin aldırış ettiği yok insan o kadar duyarsız ki birde izmir Hoşgörü şehri ama bisiklet kullananlara ne kadar hoşgörülüler tartışılır genelleme de yapmak istemiyorum.

Bisiklet kullanan dostların sıkıntısı şu bence halk bilinçli değil, belediye başkanları vs. bunların hepsi insan nihayetinde bilinçli bir toplum yaratmamız şart bakın cumhuriyet kurulduğundan beri insanımız hala bilinçsiz nedendir anlamam ( siyasi olarak yazmıyorum yanlış anlaşılmasın) yaya yoluna araba park ederiz, engelli yoluna park yapan insanlar gördüm, bisiklet sürerken insanları beni düşürmek için arabayla manevralar yaptığını gördüm ve gülüyorlardı diyeceğim. Ne zaman insan bilinçlenir o zaman yollara bisiklet yolu yapılır, insanlar bize saygı duyar (şunu ilave etmek istiyorum bazı arkadaşlar görüyorum turrlara çıkan eskişehir yolunda konya yolunda altlarında gerçekten benim alamayacağım fiyatlarla bisikletleriyle ama başlarında ne kask var nede gözlerinde gözlük ) ben herkesin bu konuda bilinçli olmasını istiyorum.

burada yanlışlıkla saygısızlık ettiysem kusura bakmayın

abvarat bunu beğendi.
  8. enderbediz

enderbediz Yeni Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Arkadaşlar sık sık @06melihgokcek twitter adresine bisiklet ile ilgili yazılar yazıyorum. Belki hemen çözüm olmayacaktır, ancak insanların kulağını bisiklete alıştırmak lazım. Bisiklet günlük kullanım için olması gereken bi araç gibi değerlendirilebilsin. Eğer bisiklet kullanıcılarını Ankara'da artırabilirsek, zamanla bizim şehrimizde de bisiklet yolları yapılacaktır.

abvarat bunu beğendi.
  9. gidonboğazı

gidonboğazı Üye

Seviye:
  10. Ahmetgitar

Ahmetgitar Bisikletkolik

Adı:
    Ahmet
    Seviye:
    Sanırım dünya başkentleri arasında bisiklet yolu olmayan tek başkent Ankara.
    Zaten ülkemiz dahil ne zaman başka bir şehre gitsem Ankara'da yaşıyor olmaktan utanırım.

Halilibrahim, hogutmen ve sinemaperdesi bunu beğendi.
  11. aynakol

aynakol Aktif Üye

Adı:
    hakan
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    sayın gökçek yol kenarlarınıda ücretsiz yaptı artık.neden mi bir kişi hayatını kaybettiği için çıkan olayda. bu ülkede sağlam kaldırımlar sökülüp yeniden yapılıyor hizmet adı altında sonrada hayırlı uğurlu olsun diye pankart asılıyor.paramız çok ya...

ne zaman adam oluruz der Fatih Altaylı :benim bunu göremeyeceğim kesin :(

12. hogutmen

hogutmen Fosil yakıt tüketimine karşı Commuter/City Fun 70

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Halktan bisiklet yolu için talep gelmesine gerek yok. Yap bisiklet yolunu. Her arz kendi talebini yaratır. Kelle koltukta bisiklet sürüyoruz. Dolmuşçular, taksiciler, dikkatsiz sürücüler sağolsun. Bisiklet yolu hakkımız. En azından ana arterlerde falan geniş yollarda birer metre yol istiyoruz. Hiçbir imkan yoksa kaldırım olan yerlerde karşılıklı kaldırımlardan biri bisikletlilere ayrılabilir. En azından meclis-dikmen çıkışı. Halk otobüsçü bir karış yanımdan geçti. Tirtir titredim. O stresle o yokuşu nasıl çıktım bir ben bilirim.

13. massaget

massaget Bisikletkolik

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    @hogutmen Katılıyorum ama bunun için ne yapmak gerek. Bisikletliler derneği resmi makamlara İstanbul'da bu yolları yaptırdı. Ankara için böyle bir dernek vs. olsa kapsamlı çalışan düzenli iyi olurdu...

hogutmen bunu beğendi.
  14. hogutmen

hogutmen Fosil yakıt tüketimine karşı Commuter/City Fun 70

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @massaget Geçen sene Ankara'da 20.000 adet bisiklet satılmış. Herhalde apartman sığınaklarında, kömürlüklerde çürümeye terk edilmiştir. Ankara'da eymir gölü bölgesinde bisiklet sürülüyor haftada 1-2 saat ama kafi değil. Bisikleti sadece bir spor veya zevk aracı olarak görmek haksızlık. Bisiklet bir ulaşım aracıdır. Lütfen mümkünse işe-okula bu bisikletlerle gidilsin. Görünürlüğümüz artsın.

Kadir Özkan, Ahmetgitar ve massaget bunu beğendi.
  15. massaget

massaget Bisikletkolik

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    @hogutmen Bisiklet yolu olmayınca çoğu insan trafik de araç tacizi yüzünden günlük ulaşımda kullanmıyor olabilir. Bisiklet yollları yapılması için yerel yönetimlere baskı yapılması lazım. Bunun için de iyi çalışan güçlü stk'lar gerekli ama benim gördüğüm kadarı ile Ankara'da güçlü bir dernek, organizasyon yok...

16. BMdnciHkn

BMdnciHkn Üye

Adı:
    Hakan Aras
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Uzun yıllardır bisiklet kullanırım bir kaç yıldır Ankara'dayım bisiklet yolunu beklersek daha çok bekleriz. Bisiklet dediğimiz alet her yerde kullanılır. Dikkat ve duyarlılık olmadığı sürece her an kaza olabilir. Bisikletçi için tek bir sorun yok arabalar, taksiler, otobüsler, yayalar , yollar.... Hepsi var ben elimden geldiğince yollarda var olacağım. Yollarda ne kadar çok bisiklet olursa bizleri o kadar fark ederler, bizlerinde yollarda olduğunu bilirler, öğrenirler. Bisikletçinin ihtiyacı olan yollar o zaman çizilir yollara...
    NOT: Uzun zamandır kaza yaşamadım sayılır, bu yaz Samsun'da bisiklet yolunda bir bisikletli geldi ve sağına soluna bakmadan yola atladı bana dikine daldı, bileğimde halen yara izi duruyor, baktıkça gerekenin bisiklet yolları olmadığı insanların biraz olsun bilinçlendirilmesi gerekiyor. Yaz boyu bisiklet yolunda onlarca insanı kibarca uyardım, hatasını anlayıp kibarca cevap verende var sen kim oluyorsun (lan) diyende var. Sabredeceğiz bir gün bize sıradan bakacaklar uzaylı görmüş gibi değil.

aynakol ve hogutmen bunu beğendi.
  17. Ahmetgitar

Ahmetgitar Bisikletkolik

Adı:
    Ahmet
    Seviye:
    Bisikletliler olarak yolları trafiğe kapatsak öncesinde de basına haber versek yeter bence.
    "Trafik bir gün tamamen durmadan bugün bisiklet için 10 dakika durduruyoruz, çünkü bisiklet yolu istiyoruz!"
    :)

aynakol bunu beğendi.
  18. osiosborn

osiosborn Sen nasıl bakarsan, o da sana öyle bakar.

Adı:
    Onur Ö.
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Sarayın çevresinde var arkadaşlar. Yalnız çok fazla polis olduğu için çoğu gün polis tarafından tacize uğrayabilirsiniz. Bunun dışında benim bildiğim başka bisiklet yolu yok Ankara'da.

19. nbacıshaquılle

nbacıshaquılle Kıdemli Üye

Adı:
    Emre
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    İstanbulda var sanki de iki üç tane var onun dışında yollar araba kaynıyor daracık ve yokuşlu istanbulun sokakları bazen 500m yol işkence oluyor yokuşlardan allahtan mtb var karşıdan araba gelince kaldırıma zıplıyorum anca geçiyoruz.

İstanbulda var sanki de iki üç tane var onun dışında yollar araba kaynıyor daracık ve yokuşlu istanbulun sokakları bazen 500m yol işkence oluyor yokuşlardan allahtan mtb var karşıdan araba gelince kaldırıma zıplıyorum anca geçiyoruz.

20. aynakol

aynakol Aktif Üye

Adı:
    hakan
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    @BMdnciHkn söylediklerinize ek olarak sunu söyleeye bilirim yolların otopark olmadığı geçenlrde çıkan kavgada ölen genç bir insandan sonra kesinlik kazandırdı sn gökçek.inşallah biri ölmedende bisiklet yolları yapılabilir ülkemizde.