Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ankara Birlik Mahallesi'nden Selamlar.

Konu, 'İç Anadolu Bölgesi' kısmında zKaraca tarafından paylaşıldı.

1. zKaraca

zKaraca Yeni Üye

Merhabalar.

Ankara Birlik Mahallesi'nde oturuyorum. Salcano NG650 (v fren) dağ bisikletim (yeni) ve Oyama 26" şehir-gezi bisikletim var.

Oyama gibi meşhur(!) bir markayı hatırlamamanız çok normal çünkü kendisi 20 yaşında. Alındığında Birinci Körfez Savaşı çıkmak üzereydi. Bu durumda 21 oluyor galiba :) Biz o zaman yol bisikleti falan bilmezdik, yarış bisikleti derdik hepsine. Nitekim alındığında arkada duran o çirkin sele ve iğrenç çamurluklar(!) anında sökülmüştü :) uzun yıllarca hakkını vererek bindiğim bir bisikletti. Bazı bakımlarını-tamirlerini kendim yapardım. Ancak çocuk aklımızın ermediği akort ayarı vb. şeylerde de Dikmen Lisesi karşısındaki meşhur bisikletçiye yılda bir uğrardık. Okul, askerlik, iş yaşamı derken bisiklet unutuldu ve köyde paslanmaya terkedilmişti. Ne de olsa artık arabamız vardı :) Ta ki büyüklerimizden duyduğumuz yaşlanma hikayeleri biz de de baş gösterinceye kadar. (esasında insanın olgunluk çağı 6-7 derler, sonra çürüme başlıyormuş:) Daha çok hareket etmem gerektiğini farkettiğim an bisikleti kulağından tuttuğum gibi eve geri getirdim. Ancak özellikle jantların tadı yoktu ve Dikmen'de bulunan tamirci bile bir yere kadar yapabilmişti. Masrafı çok olacağı için bu yıl yeni bir bisiklet almaya karar verdim. Aslında yolda binmeyi çok sevmeme rağmen dağ bisikleti almaya karar verdim. Salcano marka NG650 model beni taşıyan ve hesaplı bir dağ bisikletim var. 3 haftadır biniyorum. Tek seferde en fazla 40 km kadar yol yaptım. Yaklaşık 20 km/s ortalama hız yapmışım. Bazı akşamlar 18-19'dan sonra Doğukent Bulvarı'ndan yukarı çıkıp Panora karşısına kadar sürüp, Birlik Mahallesi'ne geri döndüğüm ve bazı akşamlar da Eymir Gölü etrafında turladığım ortalama 10 - 20 km mesafeli rotalarım var. İnşallah ileride eski formuma kavuşmayı umuyorum. Bu yıl içerisinde hedefim Ankara Çevre Otoyolu'nda sabahtan akşama tam bir tur atmak (110km). Eğer eski bisikletime uygun ebatta jant bulmayı becerebilirsem bu turu Oyama yarış bisikletim(!) ile yapmak istiyorum.

Pek çok mobil işletim sisteminde çalışabilen Endomondo adlı yazılım bisiklet turlarımda kayıt tutuyor. Yol ile ilgili istatistikleri (anlık-en fazla-ortalama hız, alınan-kalan mesafe, alçalma-yükselme-rakım bilgileri vb.) tutmakla beraber gidilen yolun haritasını da kayıt altına alıyor. Ayrıca yolculuk boyu dinlediğiniz parçaları bile kayıt altına alıyor. Ben ücretsiz sürümü kullanıyorum. Uzun yolculuklar için ücretli sürümü daha avantajlı olabilir çünkü bu ücretli sürümde bulunan pil tasarruf modu ile telefonunuzun şarjı daha uzun gidiyormuş.

İnşallah forumdan aldığımız kadar, bir şeyler de katabiliriz. Muhabbetle kalınız.

2. axoyum

axoyum Yeni Üye

Seviye:
    endomondoyu indirip kurdum tam aradığım program teşekkür ederim.
    ben de polatlıdayım yolunuz düşerse

3. Doğukan Aksu

Doğukan Aksu Onursal Üye

Seviye:

Şuan Eskişehir de yaşıyor olsam da Ankara da ailemin evi Birlik Mahallesindedir, bir gün denk gelirse tanışmak isterim.
    Sevgiler.

4. k1ngroos

k1ngroos Cannondale quick

Adı:
    ibrahim taha
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Hocam hergün saat 17 den sonra bende geziyorum bisikletimle.