Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ankara-Aydın(Didim) Turu Haziran 2009

Konu, 'Gezi, Tur ve Organizasyon Duyuruları' kısmında kabuscobar tarafından paylaşıldı.

1. kabuscobar

kabuscobar Aktif Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Değerli bisiklet dostları,

2009 yılı haziran ayı sonunda Ankara'dan yola çıkıp, Aydın/Didim'e ulaşmayı düşündüğüm bir projem var. Bu konuda her türlü öneri ve fikirlerinizi yazarsanız sevinirim. Daha önce bu güzergah üzerinde tura çıkmış olan var mı? Nerelerde konaklayabilirim? Yanıma neler almalıyım? Uzun bir zaman gibi gözüksede şimdiden hazırlıklara başlamak istiyorum. Bu arada yol arakadaşı da arıyorum. Ama bulamazsam herşeyi göze alıp tek başıma pedallıcam.

Saygılar, yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

irfancan ve Serkan Taşdelen bunu beğendi.
  2. GokhanAK

GokhanAK Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Peugeot
    Seviye:
    Üstad benim önerim;
    Neden Ankara'dan Didim'e giderek sıkıcı yolu çekesin ki?
    Ankara dan Antalya'ya git oradan pedalla mesela...
    Ya da diğer taraftan in aşağıya. İç taraflarlarda sıkılabilirsin.

Selamlarımla
    Gökhan Ak

felis911 bunu beğendi.
  3. kabuscobar

kabuscobar Aktif Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Güzergah konusunda ekleme yapabilirim ancak Ankara-Didim olması şart.

4. kayhan1907

kayhan1907 Kıdemli Üye

Seviye:
    yol bence iyi konaklamayı dert etme derim ben her benzin istasyonu lokanta sağlık ocağı bahçesi senin ben haftalarca kaldım yer hiç sorun olmuyor. gidiş tarihlerin kesinleşince bildirirsen orta kısımlarına katılmak isterim. Şimdiden yolun açık olsun

5. kabuscobar

kabuscobar Aktif Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Şu an için kabataslak yaptığım ilk planda 26 Haziran gecesi yola çıkmayı düşünüyorum. Saat olarak 03.00 gibi. (Asıl tarih olarak 27 Haziran Sabahı oluyor tabi) Rota:

Ankara-Afyon (257km)
    Afyon-Denizli (221 km)
    Denizli-Muğla
    Muğla-Didim

Süre olarak 4 veya 5 gün sürecek. Beni düşündüren 257 km ve 221 km lik ilk iki parkur. Bunları geçerken zorlanacağım kesin. Ama günlükte 150 km nin altına düşmek istemiyorum.

Yani ilk iki şehri iyi planlamalıyım. kayhan1907 bana eşlik edecek olursan çok sevinirim

Saygılar

6. Mithrelios

Mithrelios Kıdemli Üye

Seviye:
    ben o vakte kadar forma girersem ve 200km barajini geçmiş olursam katılmayı isterim. ama ikinci dönemki ders ve diğer işlerdeki yoğunluğum belirleyecek bunu çünkü 15kg kadar vermem gerekiyor boyle bir işe cesaret etmek için, bu da kondüsyon kazanma gereksinimi ile birleşince güzelinden bir 6 ay planlı çalişmami gerektirir.

7. kabuscobar

kabuscobar Aktif Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Aynı sorun kısmen bende de var. Kilo problemi değil ama kondüsyon konusu. Hava oldukça sıcak olacaktır ve bilmediğim yollar. Otobüsle felan gidip geldik ama bisikletle çok farklı olacağı kesin. Tırmanışlar, bozuk yollar vs olumsuzluklara dayanmak için iyi bir kondüsyon gerektiği kesin. Bu yüzden bende elimden geldiğince hazırlanacağım.

8. keremkeke

keremkeke Forum Bağımlısı

Seviye:
    arkadaşım daha çok erken be
    biraz bekle istersen

9. Feyyaz Alaçam

Feyyaz Alaçam Forum Demirbaşı

Seviye:
    merhaba...
    Herseyden önce uzun yol planlayıp adım attıgınız için tebrikler... Ancak kafama takılan bikaç sey oldu.Öncelikle bunun bir gezi olmasını istiyorsanız günde ortalama 90-110 km yapmanız uygun olur.Çünkü uzun turlarda (en az 4 günlük) günde 180 km ve üstü yol yaparsanız 1. gün olmasada 2.gün muhakkak sorun cıkacaktır.
    Belki duymuşsunuzdur,ben gecen yaz Türkiye Kıyları turu yaptım.48 gün,3819 km lik bir tur...

Günde ortalama 100-120 km yapıyordum.Tabi Karadenizin belirli bölgelerinde günde 40 km gittigimde oldu,Marmara'da günde 206 km yaptıgımda oldu.206 km sonunda 11 saat 55 dk bisiklet sürdügümü gördüm ve yaklaşık 20 gündür yoldaydım bi 28 günüm daha vardı.Sonra sabaha kadar kasılmalar kramplar,sabahı zor etmiştim.

Konaklama vs konusunda da internet sitemi inceleyebilrsiniz belki faydası olur www.yasasinyasam.blogspot.com
    mutlukalın... basarılar...

10. Çağlar Akkoyun

Çağlar Akkoyun Aktif Üye

Seviye:
    denizli den aydın merkez 120 km. aydın merkezden didim 100 km. ve bu yol gayet rahat. ben geçen sene aydın didim arası gitmiştim. güzergahı bu şekilde ayarlarsanız son gün size eşlik edebilirim ve aydında sizi misafir edebilirim. bol pedallı günler :)

kabuscobar bunu beğendi.
  11. kabuscobar

kabuscobar Aktif Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Geziden ziyade bu mesafenin alınması önemli benim için. Afyon-Ankara arası beni düşündürüyor. 250 km lik bir yol ve son 70km kala rakım 600metre civarında bir değişim gösteriyor. Günü birlik bu mesafeyi geçebirsek muhtemelen (20 saat civarı sürüsten bahsediyorum) gece 23.00 civarı afyona varmıs olacağım. Yaklasık olarak 27 saat afyonda kalacağım. Bu süre içerisinde 220 km lik afyon denizli etabına hazır olurum diye dusunuyorum. Ne dersiniz?

12. Çağlar Akkoyun

Çağlar Akkoyun Aktif Üye

Seviye:
    250 km yolu bir günde almak çok kolay olmasa gerek hele turun ilk günüyse. ertesi gün 27 saat dinlenmektense 125 er km iki günde gitmek daha mantıklı(eğer rekor kırmaya çalışıyorsanız ayrı.) yani ben olsam aslında 80 er km. 3 günde giderim.:)

13. kabuscobar

kabuscobar Aktif Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Tura çıkacağımız hafta birer gün aralıkla 3 tur planlıyorum. 50 - 100 ve 150 km olmak üzere. Ardından bir gün dinlenip formdan dusmeden 250 km ile afyon. Yanımızda çadır uyku tulumu vs olmayacak. İl merkezlerinde konaklayacağız. Dolayısı ile yük olarak neredeyse sırt çantası dışında (onuda asgari yüklü tutcaz) olmayacak. 27 saat konaklama ise gece geç saatte yatacağız 2-3 gibi. Ertesi gün öğleden sonra 13-14,00 gibi ancak uyarınırız diyorum. 250 km den sonra normaldir. Yemek dus vs derken aksam olur 21-22,00 gibi tekrar yatarız:D gece 2 de kalkar 3 te yola cıkarız. Boylece gündüzün sıcağından korunmus oluruz. Bu arada iki kisi olduk ANkara-Didim yolcusu.

14. kabuscobar

kabuscobar Aktif Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Ankara-afyon karayolu hakkında bilgi verebilecek arkadaş var mı? Mesafeyi yol bisikleti ile geçeceğimden yolun durumu çok onemli benim için. Yol kaç şerit, asfalt kalitesi nasıl vs?

15. Görkem Kılınç

Görkem Kılınç Bisikletkolik

Seviye:
    Çok fazla asfalt yolda kullanacaksınız.Asfalt kalitesi hakkında kesin bir sonuç veremem.Hatırladığım kadarıyla 2-3 şerit arası oynuyor.Sivrihisar'dan Bayat'a kadar yol biraz daha tenhalaşıyor.(Benzin istasyonları, köyler vs.)Gündüz gidilmesini tercih ederim o yolun...

16. civil

civil Aktif Üye

Seviye:
    Ankara'dan Bayat'a kadar yol bölünmüş (2x2). Bayat'tan sonra Köroğlu beli başlıyor. Bu kesim 2 şerit (2x1) Ordan sonra tırmanıyorsunuz haliyle. Daha sonra İscehisar ilçesine 5-10 km kala yol yeniden bölünmüş hale geliyor. Sivrihisar'da federasyonun yerinde konaklasanız çok yakın mı olur acaba. Tam parkurun sonunda Köroğlu Beli çok zorlar.

Görkem Kılınç bunu beğendi.
  17. Görkem Kılınç

Görkem Kılınç Bisikletkolik

Seviye:
    Abi federasyonda kalması da mantıklı o zaman Haziran ayında hava daha geç karardığı için saat 12 ve sonrası hareket de edebilir.Akşam federasyona çadır kurup konaklarsın, sabahleyin de yoluna devam edersin.Olmadı biraz daha erken çıkıp Sivrihisar'da Nasrettin Hoca'yla da dünyanın merkezinde bize bir selam verebilirsin

Gezi kesinleşirse bizde katılabiliriz... :cool:

18. murty

murty Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Haziran sonu Temmuzun kaci ??
    Yada ben de bir ihtimal size yol arkadasligi yapablirim:)

19. d.berkay

d.berkay Onursal Üye

Adı:
    Demir Berkay
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Açıkcası 200km yol gidipte köroğlu belini aşmak size inanılmaz zor ve yorucu gelecektir... Bende o yolu Isparta'ya kadar geçmeyi düşünüyorum ama Ankara-Afyon arasını bir günde geçebilmek inanın çok zorlayıcı olacaktır ama imkansız değil kesinlikle.. Fakat ertesi gün yaklaşık 27 saatlik dinlenme size yeterli gelmeyecektir..
    Ayrıac bu tür ultra maraton turlar için sizin düşündüğünüz antreman çok yanlış (50-100-150) bunun tam tersini yapmalısınız kesinlikle.. en az 2-3 ay önceden antremanlara (uzun mesafe) başlamış ve tur tarihinden 2 hafta önceden itibaren antremanlarınızı yavaş yavaş azaltarak devam ettirmeniz ve tur zamanına 2-3 kala son antremanınızı 2 hafta önceki antreman düzeyinizin %50-%40 yoğunlukta ve uzunlukta yapmanız sizin faydanıza olacaktır..
    Bu sayede vücudunuz hem gerektiği kadar kondisyonlu hemde dinlenmiş olacaktır.. Tabi böyle bir deneme için beslenmenize de çok çok dikkat etmeniz ve bilinçli şekilde öğünlerinizi ayarlamanız gerekmektedir.. Nabız saati kullanmıyorsanız ilk olarak bir nabız saati edinerek işe başlayabilirsiniz.. Bu sayede vücudunuzdaki değişimi ve gelişimi daha yakından gözlemleyebilir hemde antremanlarınızı çok daha bilinçli şekilde yapıp, güzel bir antreman günlüğü tutup iyi bir kaynak oluşturabilirsiniz ;)

Bu genelde maraton yarışları için kullanılan antreman yöntemidir ama bir ultramaraton turuda mataton yarışı kadar güç ve kondisyon gerektireceğinden bu programı uygulamak size en ideal antremanı verecektir..

Şimdiden kolay gelsin diyeyim :)

Yol konusunda da Yolun bir bölümü yol bisikleti için ideal Bayat'a kadar çok güzel bir asfalt var ve çok keyifli yolculuk yapabilirsiniz ama bayattan sonra asfalt biraz daha tırtıklı ve yorucu olabilir.. Bu arada Sivrihisar'dan sonra güneye doğru döndüğünüzde akşam vakitleri doğu-batı yönlerinde çok rüzgar oluyor, buda sizin yanal olarak rüzgarı alacağınız anlamına gelir ve çok keyifsiz bir durumdur, turun tarihini kesinleştirmeden önce rüzgar durumunu araştırıp, o şekilde bir karar verirseniz belkide rüzgarı arkanıza alıp çok daha keyifli bir tur yapabilirsiniz..

Birde daha önce uzun yol denemeleriniz oldu mu acaba? Ne kadarlık mesafeleri sorunsuzca alabildiniz? Bunları antreman programınızı hazırlarken göz önünde bulundurursanız daha başarılı olabilirsiniz..

20. kabuscobar

kabuscobar Aktif Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Arkadaşlar bilgiler için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.