Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Aniden önünüze cikan yayalari/ tasitlari nasil uyariyorsunuz?

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında lindemann tarafından paylaşıldı.

1. lindemann

lindemann Onursal Üye

Seviye:
    Malumunuz, zil mtb raconuna oldukca ters :D peki aniden önünüze cikan bir tasit/yaya nasil uyarilir? Ben buna henüz bir cözüm bulamadim, sizlerin uyguladigi taktikleri de merak ediyorum? Zil olmadan nasil yapiyorsunuz ?

Baki Berk Kayalar bunu beğendi.
  2. M.Haktan Derin

M.Haktan Derin Forum Bağımlısı

Seviye:
    Çarparak :D :D

3. undying

undying Yeni Üye

Seviye:
    ''Afedersiniz, pardon'' gibi nidalarla bunlar olmazsa; ''Hüooop bilader önüne baksana''(bayansa; ''bağyaaaaaan'') :D :D

Şaka bir yana aslında yapılacak pek birşey yok, onlar beni görene kadar sabırla bekliyorum. :)

Taşıtlara bulaşmıyorum bile... :)

4. lindemann

lindemann Onursal Üye

Seviye:
    Fren kollarini hizlica cekip birakmak ve böylece ses cikarmak sizce nasil ? Bisiklette baska ses cikaran parca yok ki....:(

5. ZekiAlper

ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

Adı:
    Antalya Downhill Özel Antrenör
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    ben de aynı taktigi uyguluyorum ama şehir içinde bazen duyulmuyor o yüzden ya sabır deyip bekliyeceksin :( başka yöntem bilen var mı ...?

6. Atila Filmer

Atila Filmer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    frenlerimin ses cıkaartmasına tilt oluyorum ben, o yontem sakat ondan. ben şunu tercih ediyorum " Çekilll ulleeeeeeeeeeeeeeeeeeeyyyyyn" (özellikle sadece araç sesini dikkate alarak kimsenin gelmediğini sanan yayalara)

7. undying

undying Yeni Üye

Seviye:
    Lastiklere zarar boş yere gerek yok kardeş, çözümü yok gibi, sabretmekten başka çare kalmıyor.

8. lindemann

lindemann Onursal Üye

Seviye:
    Ya cekil , mekil seklinde bagirmak da bana ters... cok gayriciddi yani. Cözüm yok gibi :( en iyisi gene canbazlik yapip engelin etrafindan asilmasi...:)

9. rockbu

rockbu Aktif Üye

Seviye:
    Ben yayaya ıslık çalıyorum :) Arabaların ne yapıcaklarını önceden tahmin etmek çok zor olmuyo ;) tahmin edemezsem zaten çarpma tehlikesi geçiriyorum.

10. undying

undying Yeni Üye

Seviye:
    He ya da böyle olabilir, canbazlık yapıp kurtulmak :)

11. batutanker

batutanker Aktif Üye

Seviye:
    hareket yapıp kurtulmak en ıyısı yada hoooop bırader onune baksan dıye bagarmak en etkılı yol :))

12. ozgurtex

ozgurtex Aktif Üye

Seviye:
    Bence sık sık yayaların olduğu yerlerden gidiliyorsa zil takın. Benim önerim klasik bir zil (çın çın olan değil de crrrr crrrrr olandan, işte her ne ise..) siyah renkli (gidon ve cevresini siyah kabul edersek) küçük bir model ve aşağı veya arkaya bakacak şekilde monte ederek halledilebilir. Yayalarda en etkili uyarıcı sesleri şu şekilde sıralayabilirim;
    1. Teker kaydırma sesi (yavaş olsanız bile zıplatıyor önünüzde gideni)
    2. Fren balata veya pabuç sesi (bunun için frenin hafif ayarsız olması gerekli :) )
    3. Crrr Crrr diye tabir ettiğim klasik zil (tın tın tek ses çıkartan değil kesinlikle, klasik zil sesi adı üstünde insanları bisiklet geliyor diyeuyaran parçadır)
    4. Bağırmak ve ıslık çalmak..
    5. En son o tın tın ses çıkartan küçük şeyler (kesinlikle kimse anlamıyor, bozuk paranın yere düşmesi gibi bişey o ama minik diye alınıyor işte..)
    Arabalar için düdük bire bir, yayalar için klasik zil ne ise araçlar üzerinde de düdük bir şartlı refleks aracıdır ve en etkilidir. Tek sürüşlerde nadir kullanırım ama grup sürüşlerde çoğunlukla kullanırım. Şöförlerin üzerindeki etkileri:
    1. Grupta görünüş olarak tek tip görüntüsü yoksa oluşan amatör kullanıcı izlenimini azaltır.
    2. Dikkatini bisikletlilere vermeye başlar (kötü birşey değildir)
    3. Nereden geldiğini bilemezse "polis var dikkat et" düşüncesi olur (zaten nereden geldiğini bilmediyse, bisikletlileri de fark etmedi demektir, asıl tehlike budur.)
    Trafikte seyir halindeyken bisikletli ve motorsikletlilerin sorumluluklarından birisi de kendisini belli etmesidir. Yani üzerinde açık renkli ve reflektif giysiler olmalı; bisikletinde farları ve yansıtıcıları olmalı ve gerktiğinde sesli uyarı yapabilecek donanımı olmalıdır. Çünkü bisikletli farkedilir olmalıdır.

Tabi bunlar aniden çıkan yayalar ve taşıtlar için çok da uygun olmayabilir;
    Yayalar için en hızlı yapılabilecek; bağırmak ve varsa zil, sonunda kaçınılmaz fren gelir muhtemelen..
    Araçlar için; yapılabilecek tek şey kontrolü kaybetmemek ve aracın doğrultusunda bulunmamak herhalde...

lindemann ve rockbu bunu beğendi.
  13. lindemann

lindemann Onursal Üye

Seviye:
    :in: Saol özgürtex. Tabi ya, nasil aklimiza gelmedi bu? Boynumuza bir düdük asip tehlike aninda onu calabiliriz. Cok faydali bir tavsiye bu...

14. lindemann

lindemann Onursal Üye

Seviye:
    Belki bu tür bir durumda yapilmamasi gereken birsey de söyleyebiliriz : Ön tekeri kaldirip, bagirmak. Bu durumda yaya cidden soka girip, oldugu yerde donup kalabilir.:D :D

15. fiveX

fiveX Yeni Üye

Seviye:
    3-4 ay kadar önce akşam saat 10 gibi geziden dönüyordum . eve de bayağı yaklaşmıştım. kendi kendime '' ohh be bu günü de kazasız belasız atlattım çok şükür '' diyordum . o saatlerde trafikteki ortalama promil 150 olduğu için ve evine ulaştığım için daha da sevniyordum. yollar sakin ,bir kulağımda kulaklık müzik dinliyorum yavaştan , kenardan kenardan gidiyorum , tam kaldırımın kenarına park eden bir aracın yanından geçiyordum ki arabanın içindeki kazma pat diye kapıyı önüme açtı . bir anlık refleksle frenlere asıldım ama ( yorgunluktan bitap düşmüş bir halde hayaller kura kura giderken yapılması zor bişe , kendimi tebrik ediyorum :) ) ön sol kapıyla pişti oldum. bisiklet bir tarafa ben bir tarafa tabi . bir anlık sinirle kalkıp '' dikiz aynana saçını taramak için mi bakıyosun lan sen '' dedim . adam da pişkin pişkin '' yola sığmıyorsan kaldırımdan git '' dedi. ''ben mi suçluyum yani şimdi'' diye sordum , ''ben mi suçluyum'' dedi . sen şimdi bu adama ne diyeceksin ki , bisikleti kaldırdım bindim. '' bişeyin yok dimi '' dedi . dönüp küfreder gibi baktım . çektim gittim.eminim o da anlamıştır eşşekliğini daha sonra.

16. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Genelde uyarmıyorum, yanlarından geçiyorum :)

17. ozgurtex

ozgurtex Aktif Üye

Seviye:

18. punkermanmania

punkermanmania Forum Demirbaşı

Seviye:
    walla 8 farklı melodısı olan elektronık kornalara kası hala ılgım vardır bıraz komık olsada kullanılabılır .
    sahsen bı ara gıdıp alıcam ve denıcem bakalım :)

19. lindemann

lindemann Onursal Üye

Seviye:
    Aslinda ben de ezelden beri tır kornalarına hayranlik duyuyurum .... :)

20. lindemann

lindemann Onursal Üye

Seviye:
    Malesef bu tür görgüsüzler cok... alsaydın anahtarını!! :D :D :D