Aniden enerji düşmesi

coskunk

Üye
Tepki
55
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhabalar

Yaşım 40 ve son 14 yıldır yazları ortalama bin km bisiklet sürerim. Bu yıl sezon açılışı yapmak için ekip olarak yola çıktık. Henüz 10km kadar ilerlemişken birden bire enerjim düşmeye başladı ve bu şekilde 500mt ilerleyebildikten sonra kendimi kaldırıma zor attım. Durduktan sonra olduğum yerde terlemeye başladım, gözüm kararır gibi oldu. Bisikleti tutacak kadar bile mecalim yoktu. Kalp çarpıntım yoktu kendimi aşırı zorlayacak şekilde pedala asılmamıştım. Kaldırıma uzanmak istedim. Yaklaşık 5-10 dk bekledikten sonra yavaş yavaş kendime gelmeye başladım ama turu tamamlayacak kadar iyi hissetmediğim için ekipten ayrılıp vasıtayla geri dönmek zorunda kaldım.

Aranızda böyle bir durumu daha önce yaşayan oldu mu yada ne yapmam gerektiğiyle ilgili tavsiyeniz olabilir mi?

Scudo
Tepki
283
İsim
Secda G.
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhabalar, çok geçmiş olsun, bende böyle bir durum yaşadığımda süreci şeker hastalığına, vitamin eksikliğine yormuşlardı ve o şekilde bir test vs süreç geçirmiştim. Sonuçlardan sonra şeker hastası değildim, vitaminlerimde de eksiklik yoktu. Fakat bisiklet sürerken, yürürken, koşarken vs enerji düşmeleri, ani terlemeler, şeker isteği krizleri bir türlü sonlanmadı ve covid aşılarından sonra ani rahatsızlıkla kaldırıldığım hastanede kalp hastalığım ortaya çıktı. Fakat hiç çarpıntım vs olmuyordu ve kalp aklıma gelmemişti. İyi bir doktorla çok da mümkün olmayan ama ihtimal dahilinde olan bir hastalığı yendik ve şuan ilaçsız sadece kendimi çok yormadan devam ediyorum yaşantıma ve hastalığım sonlandı.
Özet; tahmin etmediğiniz hastalıklar çıkabilir ki dilerim hiçbir şeyiniz yoktur ve belli bir yaştan sonra rutin olarak her organın iyiliğini bir kontrol etmekte yarar var. Özellikle aktif spor yapıyorsak arada ne kadar iyi olduğumuza baktırmalıyız diye düşünüyorum.
Mutlaka kalbe ve vitaminlere bir baktırın..
Tekrar çok geçmiş olsun..

• Beğen
Tepkiler: cavitmutlu

vvvooo

Üye
Tepki
46
İsim
Volkan
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Kandaki şeker aşırı düşmüş olabilir. Bisiklet sürmek sağlıkla bağdaştırılır -bazı arkadaşlar karşı çıkacaktır- ama hamburger, çikolata bar, şekerli içecek içmek sağlıksız gözükse de açığı iyi kapatır. Yelken yarışlarında hayvan gibi jelibonlu şekerleme tükettiklerini biliyorum.

Bunun yanında tansiyonda farkında olmadan çok düşebilir. Ateş basmış gibi hissettiyseniz, tansiyon düşüşünde gözlemlediğim şeylerden biridir. Özellikle menemenin içine sarımsak koyulduğunda, farkında olmadan tansiyon düşürebiliyor.

coskunk

Üye
Tepki
55
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kandaki şeker aşırı düşmüş olabilir. Bisiklet sürmek sağlıkla bağdaştırılır -bazı arkadaşlar karşı çıkacaktır- ama hamburger, çikolata bar, şekerli içecek içmek sağlıksız gözükse de açığı iyi kapatır. Yelken yarışlarında hayvan gibi jelibonlu şekerleme tükettiklerini biliyorum.

Bunun yanında tansiyonda farkında olmadan çok düşebilir. Ateş basmış gibi hissettiyseniz, tansiyon düşüşünde gözlemlediğim şeylerden biridir. Özellikle menemenin içine sarımsak koyulduğunda, farkında olmadan tansiyon düşürebiliyor.
Ateş basması gibi bir durum olmadı. Sağlık geçmişimde tansiyon ve şeker hastalığı teşhisi konulmadı bu zamana kadar. Ama bende onlardan şüpheleniyorum açıkcası. Bir önceki yorumda da kalp ihtimali söz konusu sanırım.

vvvooo

Üye
Tepki
46
İsim
Volkan
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ateş basması gibi bir durum olmadı. Sağlık geçmişimde tansiyon ve şeker hastalığı teşhisi konulmadı bu zamana kadar. Ama bende onlardan şüpheleniyorum açıkcası. Bir önceki yorumda da kalp ihtimali söz konusu sanırım.
Tansiyon ve şeker sizin veya ailenizin geçmişinde olmaması, gelişmeyeceği anlamına gelmiyor yalnız. Kalp senaryoları çok çeşitli. Doktorların da radarına takılmayan farklı öyküler çıkabiliyor. Mesela kalp zarı iltihabı gibi. Atak geçirdiğinizi nabız sensörü olan bir saat veya cihaza bağlı değilseniz anlamanız mümkün değil. Bu kalp senaryoları kalpte kalıcı zarar verebilen senaryolar üretebilir de üretmeyebilir de. Bir tane uzmana değil birden fazlasına danışmanızı tavsiye ederim.

• Beğen
Tepkiler: mydreams

EmreCavusoglu

Aktif Üye
Tepki
205
İsim
Emre
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Halsizlik ve terleme tansiyon dusmesi ve seker dusmesi durumunda oluyor. Bence bir doktara gitmenizde fayda var.

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK

coskunk

Üye
Tepki
55
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Şeker ölçüm cihazı alıp yanımda taşıma düşüncesi oluştu. Benzer bir durum yaşarsam anlık ölçebilmek için fakat doğru ölçüm yapabiliyorlar mı emin değilim.

Özcan

Forum Bağımlısı
Tepki
7.061
İsim
Özcan
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Specialized
Yabancılar bonk diyor o duruma, veya bonklamak. Geçmiş olsun:
(link)

• Beğen
Tepkiler: erhan erhan

Aytaç DİREK

Daimi Üye
Tepki
1.546
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@coskunk Öncelikle geçmiş olsun, size tavsiyem bahsettiğiniz sağlık durumu ile ilgili olarak bu mecrada cevap aramak yerine bir an önce bir sağlık kurumunda genel sağlık taramanızı yaptırın.

Her insanın fizyolojik yapısı farklıdır, bahsettiğiniz semptomlar çok farklı ve hayati organlarınız ile ilgili sorunlardan da kaynaklanıyor olabilir .

Okan Vural

Üye
Tepki
5
@coskunk hocam öncelikle geçmiş olsun. Bahsettiğiniz durumun aynısını yaşadım birkaç hafta önce. Çok yoğun bir dönemde yorgun halde seyahatten gelip, yeterli uyku almadan sabah kahvaltısı olmadan uyanıp bir sürüşe çıkmıştım. Sakin sürüş yapıyorken bir noktada takatsiz hissedip durma ihtiyacı hissettim, akabinde birden ter boşanması ile mide bulantısı/göz kararması karışık halde, duraktaki banka uzanmak zorunda kaldım. 5-10 dakika orada kendime geldikten sonra birkaç yudum su içip toparlayıp, hafif pedal döndüm eve. Daha sonra başıma gelmedi. Bazen vücut yorgunken nadir de olsa bu tip tansiyon sıkıntıları olabiliyor. O sırada nabzım normaldi, çarpıntım da yoktu. Devamlı olan bir durum değilse sorun teşkil edecek bir rahatsızlık olduğunu sanmıyorum. Her ihtimale karşı bir check-up yaptırmakta fayda olsa da, tekrarlamayan durumlar için genelde bir bulguya rastlanmıyor.

mydreams

Üye
Tepki
155
İsim
Alper
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Geçmiş olsun, umarım önemli bir durumunuz yoktur. Geçen hafta ben de buna benzer bir durum yaşadım. Bisikletle pek uzun sürüşler yapmıyorum. Malum kış ayarlarında da hiç sürmedim desem yeridir. Olayı yaşamamdan iki gün önce biraz yüklü vaziyette yazlığa kadar 28km yol yapmıştım. 2 gün yazlıkta kalıp sonra dönüş için yola çıkmıştım. Düz yolda rüzgara karşı 3-4 km. anca gitmişimdir ki üzerime aniden bir güçsüzlük çöktü. Geçecek mi diye hafif tempoyla bir müddet daha sürdüm ama sanki beynim, ellerimi ve bacaklarımı kontrol etmiyor da sadece onların hareketlerini izliyor gibiydi. Vücut otopilota bağlanmış, güç aktarımını da sadece acil durum üniteleri yapıyordu :) Hiç ısınmadan depar atıldığında olduğu gibi nefes açısından da biraz sıkıntı yaşadım. Sonrasında mola vermeye gerek kalmadan toparlandım ama yolda beni bekleyen yokuşu (Bursa/Dürdane) düşününce bu halde kendimi zorlamanın bir anlamı yok diyerek geri dönüp bisikleti bıraktım. Bursa'ya da otobüsle döndüm. Umarım hepimiz için anlık, sıradan bir durumdur ve tekrarlamaz.
Şahsen o gün mevsimsel ya da hava değişiminden olsa gerek, evden çıkarken de kendimi enerjik hissetmiyordum. Kondisyonum olmadığı için İki gün öncesinin yorgunluğu bile olabilir. Bununla birlikte üzerinize afiyet biraz ishal halsizliği de vardı. Aslında o gün otobüs benim için daha en başından doğru bir tercih olacakmış ama yazılmış ya da yazacağımız bir yazı varmış demek ki :)
Herkese tekrardan geçmiş olsun. Nice sağlıklı, pedallı günlere inşallah.

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.162
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Geçmiş olsun. Sanırım yaşadığınız durum duvara çarpma denen durumdan biraz farklı. Ben de bir benzerini yaşamıştım. Sene 2000, Ankara'dan İzmir'deki evimize dağıtım iznine geliyoruz. O zamanlar sporla falan uğraşmıyorum. Otobüste dışarıyı seyrediyordum. Birden oturduğum yerde yoğun bir mide bulantısı oluştu, gözlerim karardı. Sesler bulanıklaştı. Elimi kaldıracak dermanım kalmadı. Seyahatin ilk zamanları yanımdaki yaşlı amcayla tanışmıştık, istesemde ona seslenemiyorum. Elimi dokundursam bari diyorum elim kalkmıyor o kadar bitik durumdayım. Yaşım da 20 bu arada, hiç bir sağlık problemim yok. O ara kaşıma bir ağrı saplandı, sanki biri bıçak soktu çeviriyor. O acı mide bulantısını bastırıyor. Kendi kendime can çekişirken kolumu güç bela kıpırdatabildim, yana düşürüp amcanın dikkati çektim. Amca otobüsü durdurdu, insanlar konuşuyor, muavin geldi birşeyler soruyor herşey flu, uzaktan geliyor. Kaşımdaki acı da burnuma indi bu arada, sanki birşey girdi vücuduma ilerliyor. O esnada ani bir ter boşalması oldu, oturduğum koltuk bile ıslandı. Ter boşalınca gözümü biraz açabildim. Kollarıma girip aşağı indirdiler, bir kaç dakika temiz havada soluklandım. Yüzümü yıkayıp geri otobüse bindim. Burnuma inen acı yanaklarımdan boynuma, oradan göğsüme inip kayboldu. Çok tuhaf bir deneyimdi, eve varamayacağımı düşündüm o esnada. Dedim ölüyorum herhalde. Sebebini araştıramadım, zaten izin bitimi geri kışlaya döndük. Tekrar da yaşamadım aynı derecede bir vaka.

• İnanılmaz
Tepkiler: ATALAY16 ve Özcan

The Working Dead

Daimi Üye
Tepki
177
İsim
Eb
Başlangıç
2022—23
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bir benzeri benim başima geldi geçen gün. 40 km'lik normal tempoda sürdüm hobi amaçlı, eve geldiğimde üzerimden kamyon geçmiş gibiydi, bitkin, halsiz, aşırı yorgun hissettim kendimi. Ertesi gün ancak kendime geldim. Neden olmuş olabilir?
Bir benzeri benim başima geldi geçen gün. 40 km'lik normal tempoda sürdüm hobi amaçlı, eve geldiğimde üzerimden kamyon geçmiş gibiydi, bitkin, halsiz, aşırı yorgun hissettim kendimi. Ertesi gün ancak kendime geldim. Neden olmuş olabilir?

coskunk

Üye
Tepki
55
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Antrenör yada spor hekimi bir arkadaş fikir verebilir belki.