Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ani'den Çıktık Yola! (Rize – X.Bölüm)

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında KevSerSeri tarafından paylaşıldı.

1. KevSerSeri

KevSerSeri Bisikletkolik

Seviye:
    29 Ağustos 2008 (Rize – X.Bölüm)

“ Öküz Yatağı Daha Rahattır! ”

Sabaha kadar tırmandım! Ama zannettiğiniz gibi rüyamda falan değil. Gerçekten çadırın içinde tırmandım. En düz bulduğumuz yere çadırımızı atsak da zeminden kaynaklı eğim yüzünden matın üzerinden tulumla topak olmuş gibi çadırın dibine yığıldım durdum. Defalarca yukarı çıkmama rağmen sabah kalktığımda yine kendimi aşağıda buldum. En son hatırladığım gece Murat ile aramızda geçen diyalog ve onun altındaki çukurları doldurmak için matının altına eşofmanını tepiştirmesi.

Murat: Huaa! O kadar para ver şişme mat al tulumunla öğün ama kaysın. Ha ha ha…
    Kevser: Bakıyorum da pek bir keyiflendin Murat! Yastıklardan birini sana vermedim diye değil mi? Vermeyeceğim işte! On gündür boşuna mı taşıyorum onları. Boynum ağrıyor benim.

Sabah olunca;

Serkan: Yahu bir ara uyandım baktım Kevser yok! Nereye gitti bu kız gece vakti diye kafamı kaldırdım ki ne görüyüm, çadırın kapısına kadar kaymış.
    Kevser: Sorma ya! Sabaha kadar tırmandım. Elim kolum da tulumun içinde olduğu için baya bir zorlandım.
    Murat: Tısss…

“Çukurlara gelesice” diye beddua da etmedim ama Murat da rahat uyuyamamış. Tulumumu matımı topladım haydi dememe rağmen Murat’tan tepki yok. Sadece tıssss…

Sabah güneşi yaylaya o kadar güzel vuruyor ki, çadırımdan çıkmamla yüzümün gülmesi bir oldu.

Kahvaltıdan sonra hemen yanı başımızdaki derede bir kaya üzerine oturup çayımı yudumladım. Suyun şırıltısının verdiği huzur güneşle birleşince tüm hücrelerimi kapladı. Beden mutlusu yoktur herhalde diye düşündüm.

Ama varmış! Nelere sahip olduğunun farkında olan Serkan’ın da benden çok fazla farkı yokmuş.

İşte Yukarı Kavrun tam bu kadar,

Serkan’ın aklında neler var? Belki de bu kara parlağın, şehirde insan taklidi yapmaya çalışanlardan çok daha akıllı olduğunu düşünüyordur kim bilir!

Ve işte bayan dayanışması,

Bunlar da baylar,

Düzlükler yetmedi de koca kayanın üstünde horon tepiyoruz.

Geçen sene Artvin, Beyazsu Yaylası’nda Yıldız Gölü’ne tırmanmıştık hatırlarsanız. İlk o zaman bu çiçeği görmüş ve çok beğenmiştim.

Yaylada denk geldiğimiz sadece Leylalar değil. Ayakizi’nden bir de yürüyüş ekibi var. Mezovit’e gidecekleri bu günde kendilerine katılıyoruz.

Beş dakika seslenmeyin ne olur! Beni iç dünyamla baş başa bırakın. Bir senelik huzur toplamam lazım!

Taş üstü güzelleri,

Ve işte Heybetli Kaçkarlar!

Fotoğraf çekme aşkına hafif de olsa varlığını hissettirip çiçekleri sallayan rüzgarın dinmesini bekleyip yerlerde yatmaktan ekibi kaçırıyorum.

Buzullardan ince ince süzülerek aşağıda gördüğünüz dereleri oluşturan suyun doğduğu yer;

Yağmur başlayınca kayalıkların arasına sığınıyoruz,

Korkusuzca açılan canım çiçekler de farkında onlara zarar vermeyeceğimizin,

Kayalıklardan tekrar aşağıya iniyoruz. Trekingciler de hazırlıklı gelmiş yanlarında ızgara ve sucuklarıyla. Fazla olduğunu söyleyip sofralarına bizleri de davet ediyorlar. Biz de yanımızdakileri paylaşarak bir güzel öğle yemeğimizi yiyoruz. Açlıktan gözümüz dönmüş olmalı ki burada fotoğraf çekmeyi unutmuşuz.

İşte suyun kaynağı! Mataralarımıza doldurduğumuz berrak suyun tadı mükemmel.

Yemekten sonra yeniden tırmanmaya başlıyoruz. Tepeye çıkınca göl görünüyor. Kuytuda kalmış, küçük ve sevimli göllerden biri.

Dağların ekosu harika! Fotoğraf için bağırdığımda fark ediyorum ve bundan sonra yanımdakilerin vay haline! Başlıyorum arya yapmaya! Kısa bir dinletiden sonra ekipten alkışları topluyorum. Sağ olun efendim sağ olun. Beni sizler buraya getirdiniz ne demek!

Yüzenler yüzsün biz de biraz çekim yapalım,

...

2. KevSerSeri

KevSerSeri Bisikletkolik

Seviye:
    Kankayla sunuma hazırız,

Ve işte muhteşem tanıtım videomuz! Burası Mezovit yani Öküz Yatağı! Serkan buzul gölüne krater gölü dese de muhabir olarak gayet başarılı. Az daha bıraksam şöhretimi elimden alacaktı ayol!

Yüzenler ve onları izlemeyi tercih edenler,

Ah Serkan ah! Ağzını hayra açmadı ki yağacak da yağacak dedi. Sudan karşıya geçerken ayağımızın ucu değmesin diye uygun yerleri ararken bardaktan boşanırcasına yağan yağmura ve doluya maruz kaldık. Gusül misali bedenimizde tek bir kuru yer kalmayana kadar ıslandıktan sonra ne dereler bizi durdurabildi ne de arkada kalanlar. Rüzgarın etkisiyle titremeye başlayınca nasıl olsa yolu biliyoruz diye arkama takılanlarla yayla yolunu tuttuk. Su varmış peeeeh basıver, çamur varmış aman ne olacak! Tek bir hedef var şimdi! Sıcak bir duş, kuru kıyafetler ve sıcak içecekler.

Bekleyin bakın nasıl sudan çıkacak balıklar!

Sırayla duşumuzu alıp akşam yemeği için barakaya geçtik. Soba yanmasına rağmen soğuk iliklerime kadar işlemiş. Hala ısınmış değilim.

İçerdeki gençlerden biri “sana ısınma yöntemi söyleyeyim mi?” diyor. Atlıyorum saf saf “neymiş” diye! “Soba sönmek üzere. Git biraz odun kır. Gör bak nasıl ısınıyorsun.” “Tamam” diyerek çıkıyorum dışarı.

“Hıaaaaa!” “Huaaaa!” Odunun aynı yerine iki kere bile denk getiremiyorum baltayı. Zıplayıp duruyor meret! Efektlerimden merak salmış olacaklar ki bir bir dışarı çıkıyorlar. Aslında en güzeli bir cinlik yapıp hazır herkes de dışarıya çıkmışken gidip sobanın yanında en güzel yeri kapmak. Ama bana yakışmaz. Hem odunu kırmam lazım! Benim gibi yiğide yakışıyor mu hiç!

Levent “o öyle olmaz” deyip gösteriyor,

Sonra Serkan deniyor,

Bizim kızlarımız aşağı kalmaz. Sıra Leyla da,

Teorik olarak anladım şimdi sıra pratiğe dökmekte. Bir iki vuruştan sonra kırmayı başarıyorum. Birkaç tane odun kırıp yanan bedenimle nefes nefese içeri giriyorum. “Hakikaten ısıtıyormuş. Sayemde siz de ısınacaksınız,” diyerek odunları içeri taşıyoruz.

Ve işte beklenen an! Mutluluğumuzu mide başta olmak üzere diğer organlara yayma zamanı.

Bunlar da ikramiye! Ekipten profesyonel fotoğraflar çeken Yunus Çoban arkadaşımızın çekip yolladığı muhteşem fotoğraflardan birkaçı;

Yukarı Kavrun’a tepeden bir bakış,

Büyük Buzul;

Küçük Buzul;

Aşağıda sucuk-ekmek meraklıları,

Suyun kaynağı;

Teşekkürler Yunus bu güzel fotoğrafları bizlerle paylaştığın için;

Nedense turlarda en muhteşem günler hep sona rastlıyor. Bu da turu inanılmaz ve unutulmaz kılıyor bizler için. Yaşadığımız tüm olumsuzlukları unutturarak belleklerimizde çok güzel yer ediniyor.

Bir sonraki günde görüşmek dileğiyle hoşça kalın...

3. Atahan Akıllı

Atahan Akıllı Bisikletkolik

Seviye:
    tek kelimeyle harika bir gezi olmuş. anlatım ve fotoların her adımında zevk aldım. teşekkürler:)

RECEP İŞLEK, serself ve KevSerSeri bunu beğendi.
  4. aliko

aliko Yeni Üye

Seviye:
    paylaşım için teşekkürler.Harika darısı bizim başımıza

5. serdar gültekin

serdar gültekin Bisikletkolik

Seviye:
    Bir gezi ancak bu kadar mükemmel olabilir. Fotoroman gibi okuyorum. Bir dahaki bölümü ne zaman çıkacak diye heyecanla bekliyorum...

6. gokhandan

gokhandan Yeni Üye

Seviye:
    Ablacım bu ne böle yaaa, nispet yapar gibi, her bölüm birbirinden güzel, insan ne diyeceğini şaşırıyo, helal olsun sizee!! Tebrikler...:in:

7. Şahin Bulut

Şahin Bulut Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bu da Ovit'ten aynı familyadan sanırım.Renkleri çok güzel.Yukardaki çiçekleri görünce dayanamadım

RECEP İŞLEK ve KevSerSeri bunu beğendi.
  8. ZekiAlper

ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

Adı:
    Antalya Downhill Özel Antrenör
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Dilim yine tutuldu bak şimdi bana imalı bir mesaj mı vermek istiyorsunuz nedir bu gördüklerim:) sanki "gel kardeşim seni Yukarı Kavrun a taşıyalım artık orada yaşa der gibi!:D" hehe gerçekten dehşet dolu dakikalar geçiriyorum şuanda yaza planlarımı hazırlıyorum:eek:.. bekle beni Kackar'ın amansız yüksek sivri kayaları!, bekle beni çadır önünde kamp ateşi!!, bekleyin beni ey ulu akan su pınarları, bekleyin beni buzullar beni!! ve bekleyin beni maceraperest ve doga düşkünü aynı zamanda yaşamdan keyif almayı bilen genç yoldaşlar bekleyin!!:eek:"Heyt bea bu görüntülerden sonra Şair de olmak alnıma yazılmış:D"

Devamını bekleriz ama bizi çok bekletmezsen çok seviniriz,:eek: kimbilir ne kadar emek harcayıp uğraşıp bunları bize sundun valla kucak dolusu tebrikler size ve ekibinize.. ;)

9. bisikletcanavari

bisikletcanavari Onursal Üye

Seviye:
    Çççç ça çççç ça Çaaaaaaat!!!!!

Enesin kıskançlıktan ''çaaaaat'' diye çatladığı andır :D

10. dreamboys69

dreamboys69 Kıdemli Üye

Seviye:
    dizi-film tadında takip ediyorum.çok güzel yerler,umarım birgün görebiliriz bizde:)
    devamını sabırsızlıkla bekliyoruz:)

11. five

five Bütün yıl hayal kurup birkaç hafta pedallayan...

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Gittiğiniz, gördüğünüz tüm yerlere de anlatımınıza da bayıldım. :)

Çok çok teşekkür ederim.

:: Mezovit gölü filminiz de süperdi.

12. kayhan1907

kayhan1907 Kıdemli Üye

Seviye:
    harikaaaaaaaaaa

13. Serkan Çoban

Serkan Çoban Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bu harika ekibe ne kadar teşekkür etsek azdır !!
    Bu bölümleri paylaşırken aradan uzun zaman geçmesine rağmen eminim sizler de tekrar yaşıyor gibi oluyorsunuzdur..

Gelecek bölümde görüşmek üzere, sağlıcakla kalın [​IMG]

14. trinitrotoluen

trinitrotoluen Forum Demirbaşı

Seviye:
    Kews yaa harika yaaa off gece gece yine özendim :eek:(

Geçen seferkine annem istemedi diye bu seferkine babam yardım istedi diye gelemedim :'(

Bakalım bi daha gidilirse ne aksilik çıkacak :eek:(

15. bisikletseven

bisikletseven Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    başım dönmeye başladı :eek: :eek: yayla havası çarptı bu resimlere dinlenerek bakmam lazım
    ama çoooooook çooook güzel oldu bol oksjien aldım. teşekkürler

RECEP İŞLEK, KevSerSeri ve serself bunu beğendi.
  16. Ceyhun Oğuz

Ceyhun Oğuz Forum Bağımlısı

Seviye:
    Gerçekden çok guzel bır gezı olmus tebrıkler ama ben bırsey sormak ıstıyorum ortalıkda kar var, yagmur yagıyor ama erkekler sort ve kısa kollu bu da yetmezmıs gıbı yuzuyorlar :) ?

üşümürmuydunuz ?

RECEP İŞLEK, KevSerSeri ve serself bunu beğendi.
  17. serself

serself Yeni Üye

Seviye:

Hava gayet güzeldi.Ama Karadeniz bu.Ara sıra yağmur yağması normal.Kara gelince.Çoook uzaklarda,zirvenin eteklerindeki buzullardan bahsediyorsunuz sanırım.Buzulun hava şartlarına pek bi etkisi olduğunu sanmıyorum.Sonuç olarak,Karadeniz'in havasıda güzel,suyuda güzel:)

18. serself

serself Yeni Üye

Seviye:
    Tura katılan biri olarak inanın ben bile tur yazısını sabırsızlıkla bekliyorum.Böyle bir anlatım
    başka bir yerde var mı bilmiyorum:)

Ellerine sağlık Kevsercan:)

19. Mhmt_EMR

Mhmt_EMR Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Tern
    Seviye:
    Paylaştığınız için teşekkürler, söyleyecek laf ta kalmadı sadece takip ediyoruz:)

RECEP İŞLEK ve KevSerSeri bunu beğendi.
  20. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    müthiş gizem dolu fotoğrafları görünce gerçekten çarpıldım ve bir daha anladımki bu gezegen çok güzel ama biz insanlar onu kirletiyoruz o güzelim çiçeklerin hepsi konuşur onların dili vardır doğanın müthiş bir ruhu var bu fotoğraflar gerçek kanıtı herkesin oraları görmesi gerekiyor bu fotoğrafları bizlerle biz bisiklet sevenlerle paylaştığınız için çok teşekkür ederim apaçi robocop

RECEP İŞLEK, KevSerSeri ve ZekiAlper bunu beğendi.