Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ani'den Çıktık Yola! (Rize – IX.Bölüm)

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında KevSerSeri tarafından paylaşıldı.

1. KevSerSeri

KevSerSeri Bisikletkolik

Seviye:
    28 Ağustos 2008 (Rize – IX.Bölüm)
    “Yukarı Kavrun’a Daha Çok Var Mı?

Hava karardıktan sonra geldiğimiz yayla sabah nasıl görünüyor acaba? Gözümü açar açmaz çadırın fermuarını aralayıp dışarıya göz atıyorum. Sis çöktüğü anda yemyeşil bir doğayla karşı karşıya kalmak ve mis gibi havayı ciğerlerinize çekmek nasıl bir duygudur! Tahmin edebiliyor musunuz ya da hiç böyle bir şey yaşadınız mı?

Açlığınız, ihtiyaçlarınız bir an unutulur ve öylece bakakalırsınız, düşüncelere dalarsınız.

Sabah çayımızı demleyip güzel bir kahvaltı yapabiliyorsak bundan daha büyük bir lüksümüz olamaz.

İsmail gidince üç kişi de kalsak daha ileriye gitmek için bir engelimiz yok çok şükür.

Gördüğümde beni şaşkınlığa uğratan tuvalet! Aşağısının uçurum olduğunu çekmek için fazla yanaşıp fotoğraflayamasam da hani çılgın buraya çıkar diye düşünmeden edemedim.

Karnı doyduktan sonra aklı başına gelen geçlerin temizlik çabaları,

Onlar hazırlanırken ben de sizler için birkaç foto çekeyim diyorum.

Bu harlı ateş bulunur da ıslanan ayakkabı ve giysiler kurutulmadan yola çıkılır mı hiç!

Yola çıkmaya hazırız ancak birkaç mutluluk fotoğrafından sonra.

Tatlı tatlı rampalar ve kısa süreli molalar,

Tarifi mümkün olmayan bir huzur var içimde!

Bu sırada enteresan bir şey oluyor. Benim telefonum kapalı olduğu için ulaşamayan Leyla Murat’ı arıyor. (Leyla Ankara’da okuldan bisikletçi arkadaşımız.) “Galiba az önce yanınızdan geçtik minibüsle Yukarı Kavrun’a gidiyoruz inanamıyorum siz misiniz” diyor? Doğruladıktan sonra görüşmek üzere deyip tekrar yola koyuluyoruz.

Yukarı Kavrun’a yaklaşık 12km yolumuz var ve biz bunun 3km’sini aşmış bulunuyoruz. Zor gibi gelen yolun meğerse en kolay yerini atlattığımızı üçüncü kilometreden sonra anlıyoruz.

Yolda yarıklar, koca koca taşlar beliriyor ve ızdıraplı yolculuğumuzun işte şimdi başlıyor! Arada sırada bisiklete binebiliyoruz. Çoğunluklu olarak yokuşlarda bisikleti iteklemek zorunda kalıyoruz. Karagöl’de “yayladan aşağı nasıl uçulur” deneyimini yaşamış biri olarak korkuyor ve kenarlara fazla yaklaşmadan arada sırada binmeye çalışsam da Serkan “aman Kevser” diye uyarıda bulunuyor.

Nerdeyse yolu yarıladık. Galer Düzlüğü denilen yerdeyiz. Açlıktan midemiz kazınıyor. Sağ tarafta piknik yapan bir ailenin masasında kesilmiş karpuzları görünce yanaşıyorum.

- Selamunaleyküm
    - Ve Aleykümselam.
    - Karpuzlar kıpkırmızı çok güzel görünüyor. Ağzım sulandı alabilir miyim bir tane?
    - Buyur kızım ne demek!
    - Allah razı olsun. Mmmm çok da tatlıymış.

Serkan dur gitme falan demeye kalmadan bir güzel karpuzla kuruyan ağzımı tatlandırdım. Üç kişi olduğumuzu gören Çamlıhemşinli Abi bana kocaman bir dilim veriyor. Aileyi rahatsız etmemek için arkamızı dönüp çimlere oturuyoruz afiyetle karpuzumuzu yiyoruz.

Tatlı, sulu, kıpkırmızı yüce nimet karpuz ne de güzel yakışırmış yeşillikler içine,

Doğru ellerde daha güzel durduğu kanaatindeyim,

Hele dur gitme diyen Serkan’ın yüzündeki mutluluğa bir bakın!

İneklerin aklına karpuz kabuğu düşürüyoruz,

Bunlar da sizin kısmetinizmiş diyerek yarım ekmek içine konulmuş tavuk ızgaralar elimize tutuşturulunca şaşırıyor ve oraya oturduğumuz için kendimizden utanıyoruz.

Müzik açılıyor ve horon hazırlıkları başlıyor,

Enerjiyi aldık hakkını verelim diyoruz,

Horon teperken yolu kapattık, araç bekliyor. Tıklayıp izleyebilirsiniz!

Amcamızın gözü çok tok! Yol soran turistleri de sofrasına davet ediyor ve onlarla da yemeklerini paylaşıyorlar.

İşte yurdum insanı. Başka hiçbir memlekette görmek mümkün değil bu manzaraları. Yurt dışından gelenlere karşılıksız iyilik yaptığınız zaman çok şaşırıyorlar, benden ne istiyor acaba diye ya kabul etmiyorlar ya da hemen para çıkarıp vermeye kalkıyorlar.

Onlarca teşekkürden sonra hatıra fotosu alıyor ve yola çıkma vakti geldi diyoruz.

Azıcık daha sabredip bekleseymişiz ileride yemek yapan çadırlar varmış. Ancak bu konu hakkında bilgi sahibi olmadığımız için nasibimizi yemiş olduk. Yolda her gördüğümüze “Yukarı Kavrun’a daha çok var mı?” diye soruyoruz.

Rampa gittikçe dikleşirken yollar da bir o kadar bozuluyor.

Tek tesellimiz muhteşem manzara ve gideceğimiz yerin hayali.

Murat’ın yükü az olduğu için bisiklete binebiliyor ancak bizim eşek ölüsü gibi yükümüz olduğu için Serkanla artık tamamen tabanlara dayandık. Hızımız saatte 2,5 bazen bunun da altına düşünce kilometre saati de göstermiyor.

Kana kana su içip mataralardaki suları yeniliyoruz. Belki de iki senedir beni Karadeniz’e çeken şey buranın eşsiz lezzetteki suları…

İşte muhteşem doğa ve bisiklet temalı fotoğraflarımız.

Çok az yolumuz kaldı.

Aşağı Kavrun’a varıyoruz.

Bitmek bilmeyen 2km’lik yürüyüş mesafemiz kaldı.

Şükürler olsun ki hava karamadan 12km’lik yolun 9km’sini yürüyerek de olsa tamamladık. Rahat olmayan spd yüzünden ayaklarımıza kara sular da inse vardığımız için çok mutluyuz.

Akşam yemeğinin ardından Leylalar ile koyu bir muhabbet başlatıyoruz.

Leyla: Gelemeyeceksiniz diye ümidi kesmiştim. Düzlükte kamp attınız diye düşündüm.
    Serkan: Büyük bir araç geçer belki bisikletleri atarız diye çok baktık ama bir tane bile geçmedi. Zaten araçların yarısı da düzlükten sonra geri döndü.
    Leyla: Yol çok bozuktu biz de çok zor geldik.
    Kevser: Sorma ya çok zorlandık ama yürümek zorunda da kalsak başardık. Yapacağız dediğimiz zaman yaparız. Geçen sene de elimizde bisikletle dağları aşarak Macahel’e gitmiştik.
    Murat: Harbi ya bir de o vardı!

Kavrun yerlilerinden öğrendiğimize göre buraya bisikletle gelen ilk grubuz. Bir ilki daha başararak tarihe adlarımızı altın harflerle yazmayı başardığımız için kendimizle gurur duyduk.

Yorgunluktan tiplerimiz kaysa da mutsuz gibi de görünsek aksine çok iyiyiz.

Leyla ile Levent’e karşı bizim ekip olmak üzere okey oynamaya başlıyoruz. Bizimkiler Ankara’ya döndüğünde tatlı yemeye çok hevesli. Lehimize baya bir fark açtıktan sonra uykum geldi deyip arkadaşlardan müsaade isteyip yerimi de Serkan’a devrederek çadırın yolunu tutuyorum. Herkese iyi geceler…

Tur Bilgileri:

Ayder Yaylası – Yukarı Kavrun

Yapılan Toplam Yol: 12km
    Toplam Süre: 2:59
    Ortalama Harcama: 15 YTL

2. fletcher

fletcher Bisikletkolik

Seviye:
    videoya byaıldım:)ayaklarınıza saglık:)

KevSerSeri bunu beğendi.
  3. ZekiAlper

ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

Adı:
    Antalya Downhill Özel Antrenör
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Aman tanrım! Aman Tanrım!!!!! Bayıldımmmmmmmmmm. :eek: Gözlerim bayram etti!! ,siz horon tepinirken ben de aynı duyguları hissettim sanki bu güzel yerler benim memleketim benim toprağım sanki çok inanılmaz duygular yaşattıgınız için size teşekkürler KevSer Hanım:)

Görebileceğim en güzel fotograf karelerinin içinde bulunmak nasıl bir duygu?? (Kevser bu soru sana veya arkadaşlarına:eek:...)

Bende gideceğim bir gün oralara hatta aynı yerlere diyebilirim hatta aha buraya yazıyorum!!!!:D... "Kesin gideceğim!!!!!" kısmetse..
    Ayaklarınıza, bisikletlerinize ve en başta azimli ve kararlı tavrınıza bize bu güzel yerleri seyir etmemizde rehber oldukları için minnettarım!!!:eek:

Şundan eminimki daha birçok ilki siz başaracaksınız..

KevSerSeri bunu beğendi.
  4. KevSerSeri

KevSerSeri Bisikletkolik

Seviye:
    Dilim, elim duygularıma tercüman olmak için fotoğraflarla birlikte size o duyguyu yansıtmaya çalışıyor zaten. Ne hissettiğimi anlamak istiyorsan fotoğrafa bak ve benim yerine kendini koy.

İnşallah nasip olur da sen de bir gün buralara gidersin. İnsan adeta büyüleniyor. Bundan sonraki bölümdeki fotoğraflarla sizi kalbinizden vuracağım... :in:

ZekiAlper bunu beğendi.
  5. Serkan Çoban

Serkan Çoban Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Dün gece acaba yeni bölüm ne zaman gelecek derken şimdi görünce çook sevindim :)
    Keyifle okudum, resimlere baktım; karpuzları lüpletmiş, tavukları mideye indirmiş, üstüne üstlük horon da tepmişsiniz :D

Hepinize tekrar tekrar teşekkür ederim, neşeniz daim olsun!

Sağlıcakla kalın [​IMG]

KevSerSeri bunu beğendi.
  6. bisikletseven

bisikletseven Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    diyeceğim bir şey var; harika olmuş:in:

KevSerSeri bunu beğendi.
  7. sebo

sebo Üye

Seviye:
    Yukarı Kavron'dan 2 saat daha yürüyüp göllere çıkmıştık 2 yıl önce, bisikletsiz tabii.Resimleri görünce güzellikleri bir kere daha farkettim.Çok iyi bir yer seçmişsiniz.Tebrikler.

KevSerSeri bunu beğendi.
  8. Serdar Emre ACAR

Serdar Emre ACAR Forum Bağımlısı

Seviye:
    Ayaklarınıza sağlık.

KevSerSeri bunu beğendi.
  9. Haşim Okyay

Haşim Okyay Onursal Üye

Seviye:
    Yine herzaman ki gibi müthişsiniz Kevser hanım ve yol arkadaşları. Aslında öğle saatlerinde incelemiştim, ne kadar sinirim stresim varsa hepsini üzerimden atmaya yardımcı olmuştunuz teşekkür ederim. :)

Özellikle video kopardı beni. Kağızman`a gülmüştüm, bunda koptum resmen :)

Tekrar tekrar gönüllerinize sağlık, daha nice ilkler başarmanız dileğiyle.

Allah`a emanet olun..

KevSerSeri bunu beğendi.
  10. Halil Atalay

Halil Atalay Forum Bağımlısı

Seviye:
    ben bir karadenizli olarak geçekden karadenizde bisikletle gezilecek olan en güzel yerler diyorum aklımda bir gün bu yolları bisiklet üstünde geçmek bunu yapacağım

arkadaşalr ayağınıza sağlık

KevSerSeri bunu beğendi.
  11. KevSerSeri

KevSerSeri Bisikletkolik

Seviye:
    Hımm o zaman size güzle bir haberim var. Anılarınızı canladırmak için bir sonraki bölümü beklemek zorundasınız! :D

Çok teşekkür ederim güzel temennileriniz için Haşim Bey. Ben de baktıkça gülümsüyorum ve iç çekiyorum. Böyle oldukça da uzun yol bisikletçiliğinin hiç bir şeye değişilmeyeceğini yeniden anlıyorum. Ne yarışlar ne de diğerleri...

12. Mhmt_EMR

Mhmt_EMR Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Tern
    Seviye:
    Fotoğraflar , yazdıklarınız öyle ağzımız açık okuduk hatta yetmedi birinciden başlayıp bir daha okuduk... Çooook teşekkürler, yolunuz açık olsun...:)

serself ve KevSerSeri bunu beğendi.
  13. G.Cem

G.Cem Kıdemli Üye

Seviye:
    Yeni bölümü dört gözle bekliyordum. Beklediğime değdi gerçekten. Çok güzel resimler yine çok güzel bir anlatımla birleştirilmiş.
    Teşekkürler.

14. KevSerSeri

KevSerSeri Bisikletkolik

Seviye:
    Puhahahahah videoyu izlemeyeli uzun zaman olmuş. Halay çekerken ahkam kesen, artislik yapan Karslı Serkan'ın ekibe uyum çabaları ve azmi hem komik hem taktire değer hahahahahaha :))))

serself bunu beğendi.
  15. arkizmonba

arkizmonba Yeni Üye

Seviye:
    Aynı geziyi bizde yapmıstık 2 yıl önce aynı masada yemek yedik, kahvaltası da muhtesemdi, bisikletleri bırakıp göllere kadar çıktık,

harika bir gezi olmus tebrikler

KevSerSeri bunu beğendi.
  16. aulubey

aulubey Yeni Üye

Seviye:
    Çok güzel bir gezi olmuş. Doğa çok güzel yemyeşil hertaraf ayakalrınıza sağlık.

17. Engin

Engin Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    mükemmel ötesi... ayaklarınıza sağlık

18. Mümtaz Öztürk

Mümtaz Öztürk Spor Aşığı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Çok güzel bir gezi ve harika fotoğraflar,anlatımlar.Ayrıca tuvalete hasta oldum,guiness'e girer herhalde...

KevSerSeri bunu beğendi.
  19. gokhandan

gokhandan Yeni Üye

Seviye:
    gezi süper, fotoğraflar süper, sizler harikasınız!!!!
    ayaklarınıza sağlık, bu yıl inşallah bende çıkacam oralara tabi yanıma arkadaş bulabilirsem:) sizin gerçekleştirdiğiniz geziler bizleri motive ediyo sağolun...:in:

KevSerSeri bunu beğendi.
  20. aliko

aliko Yeni Üye

Seviye:
    Çok güzel,paylaşım ve bilgiler anılarımızı ve göördüklerimizi bize tekrar imrene imrene yaşattı.Hele bu nefes almakta zorlandığımız günlerde.
    Sizden isteğim bu belgesel ve rehper niteliğinde takip ettiğimiz gezilerinizi belki sonunda harita üzerinde göstermeniz.O zaman bizde rotanız hakıında daha çok şeyler öğrenebiliriz.VEya Google map ta işaretleyip link verebilirseniz fotolarla harika bir şey olur.
    Ve tabiiki yazınızın devamını biz sabırsızlıkla bekliyoruz.Sizde lütfeeen gelecek bölümleri bir önce yayınlayın.

KevSerSeri bunu beğendi.