Ani fren tecrübeleriniz

Turhan Atakan

Aktif Üye
Tepki
33
Bisiklet
Kron
Arkadaşlar gecen akşam yaklaşık 35-40km hızla gidreken önümdeki seyreden kamyonun hızla yavaşlamasıyla frenlere asıldım(iki frene de aynı anda basarım her zaman)arka tekerlek kilitlenip kayma ve yalpalama yaptı,hemen frenlemeyi kestim düşmekten son anda kurtuldum.İyiki daha hızlı değilmişim dedim kendi kendiime.İlk kez bu kadar hızlı bir fren yapmak zorunda kaldım,kayma olayı canımı sıktı.Bu şekilde olması normal midir?Tecrübelerinizi,başınızdan geçenleri aktarırsanız sevinirim.Not:Frenler Shimano Brm446 hidrolik disk.Lastik Rubena Flash 26x1.75 yol.

Scudo

Tunakan Önen

Forum Bağımlısı
Tepki
273
Bisiklet
Salcano
Normal Bişeydir Diye Biliyorum Genelde Disk Frenler Arkada Hemen Kitleniyorlar Disk Fren Kullanıcısıyım Arka Fren Kullanamıyorum Kullanmaya Kalksam Her Ay 100 TL Lastik Parası Vereceğim

• Beğen
Tepkiler: hakan çelik
Tepki
254
Bisiklet
Salcano
30 km ye yakin bir hizda ben de panik fren yaptigimda, ki o zamanlar frenlere ve bisiklete alismamistim, neredeyse yan yan yere yatiyordum. Son anda frenleri birakip bir saga bir sola nasil topladim ben de bilmiyorum. V frenli bisikletlerde boyle olmuyordu. Hidrolik diskten kaynaklaniyor sanirim. Surus seklimden mi kaynaklaniyor bilemiyorum ama ne zaman kizaklayip kaymaya baslasa bisiklet saga yatma egilimi gosteriyor.

Kamil Kamil

Daimi Üye
Tepki
106
Bisiklet
Kron
Askerden gelen bir arkadaşım benden tur istedi, ben olmaz dediysemde ısrarlarına dayanamayarak misafir asker arkadaşımıza bisikleti verdim. Bisiklete deore sistem v fren mevcuttu. Askerden izine gelen misafir arkadaş bisikleti aldı kalabalık mahallenin ortalarına doğru ilerliyoduki hızı ya 10 ya 15 km vardı. Tabi bizlerde mahalle olarak onu seyrediyordukki birden onun, bisikleti değil, bisikletin onu sürdüğünnü gördük.Koşarak yanına gittiğimiz asker arkadaşın yüzünü tanıyamaz haldeydik, hemen bir arabaya atlayıp doğru hastaneye...

sedat_slave

Forum Demirbaşı
Tepki
398
Bisiklet
Beldeyama
Çoğu zaman agrsif sürdüğüm için başıma fazlasıyla geldi. Eğer ki sakin bir gün geçirmişsem doğru frenlemeyi yapabiliyorum, stresli bir gün geçirdiysem kızaklayarak duruyorum.

Doğru fren şekli, vücut ağırlığını arka tekerin üzerinde tutmaktır.
Vücudunuzu selenin üzerinden arka tekerin üzerine almanız gerekiyor. Bu şekilde, durmak için epey mesafe kazanabilirsiniz.
Panik anında yapmak epey zor, antreman yapmanız gerekiyor.

Vahap Demir

Daimi Üye
Tepki
531
Bisiklet
Sedona
@Turhan Atakan

Lastikler 700 * 35 olaydı düşüş kaçınılmazdı. Anlatılan olayın benzerini her yaşadığımda düşüyorum :) Geniş ve dişli lastik en azından freni bırakmanıza yetecek kadar zaman tanımış. Ben frenleri bırakana kadar zaten yerde oluyorum :) Hidrolik diskin bu işe katkısı nedir bilmem ama sert frende kayma kaçınılmaz galiba.

Battal Yılmaz

Aktif Üye
Tepki
22
Bisiklet
Salcano
kuşadası-söke arası bağlantı karayolu uzun bir rampa var.. Bu rampanın sonunda döner kavşak var ancak aşağı inerken ne kadar frenlere ufaktan baskı yaparak yavaşlatsamda binek otomobil sürücüleri düşünmeden ani fren yapıyolar bende onların tamponlarına dokunduruyorum azıcık :)

Faruk ONUK

Daimi Üye
Tepki
56
Ben ne zaman ani fren yapsam her seferinde takla atıyorum.Genelde 10-15 le giderken bunu yaptığım için durur diyerekten asılıyorum ikisine birden :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Turhan Atakan

Turhan bey geçmiş olsun her zaman hangi fren sistemine sahip olursanız olun ilk önce her zaman arka freni bir anda sıkmadan hafifce sıkarak sonrasında ön freni sıkarak durmaya bakın arka fren yavaşlatır ama asıl sizi durduran ön frendir çok hızlı gitseniz bile durum bu yavaş yavaş kendinizi alıştırın bende çok faydasını gördüm;kendimi alıştırdım sonrasında çok hızlı kullanımda bile sıkıntı yaşamadım.

Mehmet H.

Forum Bağımlısı
Tepki
363
Bisiklet
Ghost
geçen gün bende inişti baya hızlanmıştım tam dönüşte yayalar yolun ortasında iki defa bastım frene kitlendi tabi tekerler sağa sola çektiğini farkettim bisikletin ama nasıl değmeden yada düşmeden kurtardım bilmiyorum :D hiç bir zamanda tek fren tutmam çift tutarım

Tepki
68
Arka fren %30-40 ön fren %70-60 oranlarında frenlemeye katkıda bulunurlar. Yani ön fren şart. Tabi dengeli bir biçimde kullanmak gerekiyor. Bu da zaman içinde hem bisiklete alışmak hem de tecrübeyle oluyor. Stresliyken (genelde trafikte) bu iş epey zorlaşıyor. Yerlerin de ıslak olmasından dolayı düşerken polis arabasına dokundurduğumu bilirim. Allahtan polisler "Arkadan mı çarptılar?" diye indiler arabadan. Saolsunlar. Neden çarptın diye dövmediler :D Trafikte bu frenleme işi çok sakat dikkat etmek lazım.

Tunakan Önen

Forum Bağımlısı
Tepki
273
Bisiklet
Salcano
Bende Hayatımda Bir Kez Kuru Yoldan Giderken Aniden Yağmur Bastırdı Trafiği Aniden Sıkışması Sonucu Frenlere Asıldım Ama Kayıyor En Sonunda Motoruna Binmek Üzere Olan Bir Abinin Plakasına Dokundum Hiç Unutmuyorum Ne Komiğime Gitmişti :D

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
Unkapanında otobüs durağından aniden fırlayan suriyeli ufak bir kıza çarptım. Refleks olarak seleden kalkıp vücudumu arkaya verdim, niye öyle birşey yaptım bilmiyorum ama işe yaradı sanırım takla atmadım. Ufak bir dokunuş oldu. SPD'leri de aynı anda çıkarabildiğimi hatırlayınca şuan bile bi sevinç kapladı içimi. :D

Fren işi biraz yetenekle alakalı, freni ve mekanizmayı dinlemek ile alakalı sanırım. Frenden dolayı ne yol bisikletinde nede disk frenli hibrit bisikletimde takla atmadım, yan yatmadım. Umarım olmaz.

• Beğen
Tepkiler: Barış Güney

Çetin Güzel

Daimi Üye
Tepki
197
Ben ön ve arka freni aynı anda kullanıyorum. Önüme hızlı gitsemde ani birşey çıktığında ilk iki frenede ani asılırım; zaten bir süre sonra kayma yapacaktır, bunu hissettiğinizde abs fren gibi frene hızlıca basıp basıp çekmeniz lazım, yoksa hiçbir şekilde duramazsınız.Şuan o kadar olmasada eskiden çok iyi frenleme yapardım, o zamanda aynı şekilde iki frene asılırdım(abs şeklinde)sonra ayağa kalkar ağırlımı geriye doğru verirdim ve sonuç - 15-16 yaşlarındayken o dandik bisikletlerle istediğim hızda çok kısa mesafede bu şekilde durabiliyordum.

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
yol bisikletinde, dişsiz ve incecik lastiklerle ani fren diye bişey yoktur..

vermeniz gereken bi karar vardır..
yavaşlayabildiğim kadar yavaşlayıp öyle çarpmak mı,
yoksa frene asılıp takla atmak mı ^^ tercihen bisikletle yan yatılıp yerde de sürüklenilebilir.
ben genellikle son ana kadar kazayı atlatma riskini seçtiğim için, yapabildiğim kadar fren yapıp, 40la değil de 20 ile çarpmaya çalışırım.. takla atınca direk yere düşüp yerde sürüklenmeye başlıyorum çünkü.. trafiğin içinde yerde sürüklenmek daha riskli :) arabaların üstünden uçmayı tercih ediyorum. ön cam veya kaput genellikle

• Beğen
Tepkiler: Tugay Tunç

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Süratli giderken ve ani fren gerektiğinde v-frenler gayet yumuşatıyo kazaya neden olmuyo ama hidroliklerde böyle bi şans yok vede olmadığı için ya takla atılıyo yada yan yatılıyo. Yinede her ihtimale karşı aşırı hız yapılmamalı hele de insanların olduğu yerde.

Ahsen Okyay

Forum Bağımlısı
Tepki
588
Bisiklet
Dahon
yaklaşık 2 ay evvel maltepe sahilinde bir haftasonu bisiklet yolunda arkadaşımla spor yaparken inşaat çalışması olan sahil tarafında teller bulunan bölümde hızımızda gayet yavaşken tellerin arasından bir martı yola öyle bir atladı ki. martıyı görmedim tellerin orda hızımda düşüktü fakat martı benden daha yavaş koşuyordu :) çarpmamak için hafif sol yaparak frenlere asılmam la yere yüz üstü düşmem bir oldu. ve yerde yaklaşık 1 metre kadar kaydım. çok şaşırdım o an. çünki o hızda o kdr nasıl kaydım bende anlamadım. üstüm filan yırtıldı ellerimdeki eldivenler bereket korudu ellerimi. çenemin alt kısmı o anda yere değmiş çenemde de tahriş olup kanlanmış küçük biyer vardı. sonra kendime gelince martıya şöyle bir baktım gökyüzünde özgürce gidiyor :) arkasında olan bitene hiç umursamadan. insan bir özür diler kazaya sebep olduğu için:))

efeballi

Daimi Üye
Tepki
176
Bisiklet
Scott
Ani fren eğer doğru yapılırsa arka frenin yavaşlamaya katkısı olmaz. Çünkü en iyi frenleme bisiklet takla atma limitindeyken, yani bütün ağırlık ön tekerlek üzerindeyken yapılır. Bu durumda arka tekeri yere bastıran bir kuvvet olmadığı için (ve muhtemelen havalanacağı için) arka frene basmanız bir şeyi değiştirmez.

Benim en ciddi ani frenim Kartal'da Canakkale caddesinden inerken oldu, 75 km/h ile giderken önümdeki araba durmaya karar verdi. Solundan geçemedim çünkü arkadan arabalar geçiyordu. Tamponundan 1 metre geride, arka teker 20-30 cm havadayken durdum. Sonrasında renkli küfürler...

ikan yüzgeçgölü

Daimi Üye
Tepki
110
Bisiklet
Lapierre
2 gün önce akşam
cadde bostan da bisiklet yolundan gidiyordum bir okul otobüsü 400 500 metre ileride durdu
bende yaklaşık 35 40 ile gidiyordum
tam otobüsün sağında geçicem bir çocuk indi
çocuğu gördüğümde aramızda 1-5 2 metre vardı anında asıldım iki frene de

Çocuğa yaklaşık 10 km hızla çarptım
çocuk yere düştü
hemen kaldırıp iyi olup olmadığını sordum
Allah tan çocuğa bir şey olmadı
Sonra dönüp sorumsuz şöföre saydırdım
Orada çocuğa çarpmışlar inip bakmıyor bile
Çocuk ölse anasına babasına ne diyecek yavşakkk
sinir oldum ibneye

Sezer İmamoğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
85
Bisiklet
Sedona
ister hidrolik olsun ister v brake olsun 50-60 tan sonra ne yapsan duramıyosun. tek yapabileceğimiz şey ise biraz hızımızı düşürerek çarpmak yada takla atmak :D
benim ani fren tecrübem yok yani nasıl desem 8 senedir bisiklet kullanıyorum daha fren konusunda takla atmadı ve birine çarpmadım Allah'a şükür:)