Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İnceleme Android Strava Bisiklet Uygulaması

Konu, 'İncelemeler' kısmında yok2504 tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. yok2504

yok2504 Yeni Üye

Strava Profilim

Şimdi bu uygulamayı neden kullanıyorum ve özellikleri neler kısaca anlatayım.

Bir programcı olarak istatistik tutmayı ve okumayı çok seviyorum. Yaptığım işleri veya siteleri iyileştirmek için istatistikleri düzenli okurum. Aynı şekilde bisiklet sürerken kendimi geliştirebilmek için sürekli istatistik tutmam gerektiğini düşündüm. Strava Google maps entegrasyonu ile size gps verileri sayesinde hangi yolu gittiğinizi çiziyor. Sürdüğünüz mesafeyi, sürüş hızınızı, sürdüğünüz yolun yokuşlarını, çıktığınız ve indiğiniz yokuşları gösteriyor.

Araştırmalarım sonucunda iyi özellikleriyle gözüme çarpan Strava uygulamasıyla karşılaştım. Strava App android markette var. Strava'nın aynı zamanda koşu uygulaması da var deneyebilirsiniz. Benim sürüşlerimden birini örnek verecek olursam bugün sabah sürdüğüm yolun yokuş durumu aşağıdaki gibidir.

Bu yol 5.8 km yeni sürmeye başladığım için mesafe kısa fakat yavaş yavaş bu uzunluğu arttırmayı planlıyorum.

Denizlinin yokuşlarını düşününce yol kısa olsa da çok yorucu oluyor. Görselde görünen zirveye çıkana kadar harcadığım vakit inmeye harcadığımdan yaklaşık 3 kat daha fazla sürüyor. Çıkarken ne kadar zorladığını siz tahmin edin.

Fakat yer çekimi sağ olsun her çıkışın bir inişi vardır. Yokuş inmesi çok zevkli oluyor. Bugün inerken en yüksek 40.5 km hızına ulaşmışım. Tabii dikkatli sürmek çok önemlidir. : )

Strava güzel bir uygulama ve güzel bir site. Zengin ve iyi özelliklere sahip bir uygulaması var. Uygulama çok detaylı istatistik tutuyor.

İnternet sayfasında sizin profil ve detaylı bilgilerinizi tutuyor. Herkesin profili bulunuyor ve sosyal bir yapıya sahip. Diğer profilleri takip edebiliyorsunuz.

Strava Türkiye ‘de pek yaygın değil fakat yurtdışında profillere baktığım kadarıyla söyleyecek olursam çok yaygın bir uygulama diyebilirim. Profesyonel bisikletçilerin profilleri de bulunuyor.

Ayrıca Strava uygulaması sadece Android ile kullanılmak zorunda değil.

‘Cycling GPS Units’ (GPS ‘li Bisiklet Aracı) diye geçen araçlarla da strava üzerinde profil tutmak mümkün. Profesyonel bisikletçiler de çoğunluk bu araçları kullanıyor.

Son olarak Strava ücretli olarak da kullanılabiliyor. Ücretsiz özellikleri benim için yeterli hatta fazla bile diyebilirim. Fakat daha fazlası için yıllık 50 euro gibi bir ücretle premium olabiliyorsunuz.

Detaya girmeyeceğim fakat ücretli özelliklerin çoğu profesyonel bisikletçiler için diyebilirim. Amatör bisikletçi olarak ücretli özelliklere ihtiyacınız pek olmayacaktır.

Kaynak: Ben

2. farukbas77

farukbas77 Kıdemli Üye

Seviye:
    Güzel bir şeymiş hiç anlamasamda ilgi çekici geldi:D

3. Halil EROĞLU

Halil EROĞLU Aza

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Her gün eline kağıt kalem alıp hız ölçerden veri okuyup düzenli not almaktansa, bu uygulamayı kullanmak çok çok mantıklı. O sizin yerinize tüm ihtiyacınız olanı otomatik kaydediyor anlaşılan. Güzel icat. Bilgilendirme için teşekkürler...

emrah9700 bunu beğendi.
  4. Osman Selman

Osman Selman Kıdemli Üye

Seviye:
    Dün kullandım ben de , çok hoşuma gitti.. cebimde bile algılıyor. gerçi hız konusunda sıkıntı var gibi.

5. Tuğrul Şanlı

Tuğrul Şanlı Aktif Üye

Bisiklet:
    Castello
    Seviye:
    bie endomondo diye bir program varöış ikisi arasında fark var mı acaba bir de bisiklete binerken cebimizden algılaması net mi acaba

6. Ömer ÇARPAN

Ömer ÇARPAN Yeni Üye

Seviye:
    Ben endomondo pro yu kullandım.GPS anlamında gayet başarılı. Yolculunuzu bitirdikten sonra internete yüklüyor ve istatistiklerinizi daha detaylı inceleyebiliyorsunuz.

Tuğrul Şanlı bunu beğendi.
  7. Tuğrul Şanlı

Tuğrul Şanlı Aktif Üye

Bisiklet:
    Castello
    Seviye:
    ayrıca endomondo da Türkçe dil desteği olması da avantaj gibi öncelikle endomondo yu denemeyi düşünüyorum

Doğukan Aksu bunu beğendi.
  8. nuhcan

nuhcan Onursal Üye

Adı:
    nuh can
    Seviye:
    MapMyride ile kıyas edilebilir mi? hangisi daha iyi acaba?

9. Doğukan Aksu

Doğukan Aksu Onursal Üye

Seviye:
    Android cihazlara yüklediğimiz yazılımında var fakat bilgisayar üzerinden rota ve aktivitelerimizi takip için Türkçe dil desteği olmaması kötü. Her ne kadar anlaşılabilir olsa da Türkçe dil desteği fena olmazdı. Deneme konusuna gelince oldukça basit ve pratik stravayı da denedim ama Endomondo'yu daha başarılı buldum.

10. kuşlar gibi özgür

kuşlar gibi özgür Bisiklet tutkunu ^^

Adı:
    Barış
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Arkadaşlar, selam. Bu Strava için internet gerekli mi? Gps yeterli midir? :) saygılar

11. Ömer İlker

Ömer İlker Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Runtastic. Hem türkçe hem kullanımı kolay ve uyduya hızlı bağlanıyor. Ben pro kullanıyorum.

12. trainspotting35

trainspotting35 Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    @Ömer İlker Runtastic IOS uygulamasında otomatik durdurma özelliği yok ne yazık ki. Ben de Runtastic Road Bike Pro kullanıyordum ama şu anda Endomondo ya sardım. Otomatik durdurma özelliği mükemmel çalışıyor ancak bugüne kadar toplam yaptığınız km yi gösteren biryer bulamadım. Bulan varsa bilgi verebilir mi ?

13. Road Rider

Road Rider Propel Advanced 2

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    İnternet/Wifi aracılığıyla konumunuzu buldurduktan sonra kaydı başlatıp interneti kapatabilirsiniz sadece GPS yeterli olacaktır.

kuşlar gibi özgür bunu beğendi.
  14. sargonnas

sargonnas Expand your mind...

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Strava toplam yaptığını km'yi kaç adet bisikletiniz varsa ona göre gösteriyor. Gear bölümünden bisikletlerinizi giriyorsunuz. Daha sonra yaptığınız sürüş sonrasında default ayarlı bisikletiniz yerine atıyorum dağ bisikletinizi yada katlanır yada yol bisikletinizi seçebilirsiniz. Bu da size hangi bisikletiniz ile kaç km yaptığınızı gösterir. Ayrıca bu km lerin toplamını yıl ay olarak gösterir. Strava bu konuda çok iyidir.

Road Rider bunu beğendi.
  15. trainspotting35

trainspotting35 Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    @sargonnas Strava ile ilgili verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Endomondo ile ilgili bu konuda bilgisi olan birileri var mı acaba.