Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Amsterdam'dan Bisiklet Manzaraları

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Goflet tarafından paylaşıldı.

1. Goflet

Goflet Onursal Üye

Seviye:
  2. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    şimdi adam takım elbise ile gidiyor işine hey yavrum hey
    bu resimlerin hepsini printleyeceğim ve çoğaltıp bütün direklere yapıştıracağım bu iş kutsal olacak benim için

3. Serkan Çoban

Serkan Çoban Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Geçenlerde televizyonda bir gezi programında Amsterdam'ı tanıtıyorlardı. Gördüğüm bisiklet manzaraları karşısında hayran kalmıştım. Bisiklet kullanımı o kadar yaygın ki bisikletler için katlı otopark bile vardı!

4. hakano

hakano Kıdemli Üye

Seviye:
    Bence yapmayin. Bisiklete binenlerin hicbiri kask takmiyor cunku. Linkte bu konu ozellikle vurgulanmis ve San Francisco'daki aliskanliklarla tezat olusturdugunun alti cizilmis. Yayginlik konusunda ornek olusturuyorlar, dogru, ama guvenlik konusunda sinifta kalmislar.

Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
  5. hakano

hakano Kıdemli Üye

Seviye:
    Linkten bir paragraf. 750,000 nufuslu Amsterdam'da tek bir bisiklet kaski dahi bulunmadigi soyleniyor.

aNo Helmets EVER - It is amazing to me coming from San Francisco, land of 100 percent helmet covered heads, but in all of Amsterdam (population 750,000) there is not one bicycle helmet found anywhere in the city. Not ONE!! Contrast this with San Francisco, for anybody under the age of 18, there is a Mandatory Helmet Law, and everybody above 18 wears helmets anyway. Now faced with this shocking disparity, I think any reasonable person must come to the conclusion that either the people in Netherlands do not value the safety of their children, or San Francisco bicyclists are clumsy pansies with soft heads and weak minds that must be protected from hurting themselves no matter how much it infringes on individual rights.

6. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    oda doğru evet vazgeçtim

İlyas ŞANLI ve hakano bunu beğendi.
  7. Serkan Çoban

Serkan Çoban Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:

Kask takıp takmamaktan ziyade bisiklet kullanımını bir nebze de olsa yaygınlaştırmak adına faydalı olabilir mi bilmiyorum... :)

hakano ve Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
  8. tolgayalcin

tolgayalcin Forum Bağımlısı

Seviye:
    ya yollar dümdüz,bisiklet yolları gıcır, insanların kafa güzel :D kask istanbul için geçerli bişi :) bizdeki gibi kanalizasyon kapaklarıda her bi demiri 10cm aralıklı yola paralel değil.. adam düşmemişki hiç kask aklına gelsin :) ben gidiyorum arkadaş... sessiz sedasız, kornasız, kafagüzel,herşey güzel şehir..Amsterdam bekle beni, sana beni gerek :)

9. Goflet

Goflet Onursal Üye

Seviye:
    Evet belkide şehir içinde pek hız yapılamacağı için kask takma gereği duymuyorlar.Sonuçta Hollanda eğitim ,gelişmişlik ve refah seviyesinde dünyanın ilk 3 ülkesinden biri.Elbette kaskın önemini biliyorlardır diye düşünüyorum.Aslında gidip sormak lazım ordaki insanlara neden takmıyorlar.

10. tolgayalcin

Seviye:
    sevgili goflet ben para koymaya başladım kenara. ilk fırsatta oraya gidicem tatil tur amaçlı.. ha para biriktirmemin sebepi gitmek ve ya yol masrafı değil. orda çok ucuz bisikletler var .klasik bi fixed yol bisikletinin tutup kulağından getirmek için....

hakano bunu beğendi.
  11. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:

tolga gene moralin bozuldu değilmi kim olsa morali bozulur :D :D :D
    sene 1980 norveçin bergen şehrindede böyle manzaralar vardı evet kask takmıyorlar ben kask takınca şaşırdılar ben de şaşırdım adamları türkiyeye getireceksin o vakit takarlar evet oranın yolları daha emniyetli de genede kask gerekir

12. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    bu soruyu norveçlilere sordum hız yapmadıklarını çok ağır tempo bisiklet sürdükleri vakit kaska gerek hissetmediklerini söylediler bende dedimki ya yokuş aşağı inerken o vakit elimizde iniyoruz dediler orda bisiklete biniş anlayışı şehir içinde böyle bergen norveçin küçük bir şehri amsterdam gibi bir yoğunlukta bisiklete binen yok çünki ağustos ve temmuz ayları millet bisiklette diğer aylar çok soğuk oluyordu binen yoktu şimdi dünya ısındı belki ordada artık havalar ısınmıştır

hakano bunu beğendi.
  13. tolgayalcin

Seviye:
    tabiki gerekir be abide ne biliim kaskı falan bırakta biz ne zaman ulaşıcaz bu refah seviyesine ? yada ulaşabilecekmiyiz. tülbentten,peruktan,amerikanın iplerinden,AB baskılarından,Kürt Sorunundan sıyrılıp huzur içinde ne zaman yaşicaz? Dönüp dolaşıp her başlıkta bu konuya geliyorum.. Çok doluyum, kanım donmuş durumda şu son 2 gündür. Bir kaç kendini bilmez ve onlara çanak tutanlar yüzünden...!!!

14. hakano

hakano Kıdemli Üye

Seviye:
    Linkteki fotograflara ve aciklamalara baktikca merakim artti, niye bu insanlar kask takmiyor diye. Fotograflar ve gozlemler uzerine yorum yapan Amsterdam'li bir vatandas sayfanin sonunda soyle diyor:

"Cycle helmets. The reason that no one wears these is mainly that they're perceived as *very* uncool - and with coolness being the end-all of Amsterdam culture, that settles it."

Bisiklet kaski takilmamasinin sebebi kasklarin cok fiyakasiz [kiliksiz, cirkin, faca bozucu vs artik "uncool" kelimesini nasil ceviriseniz] oldugu yonundeki algilamaymis; bir de ustelik fiyaka Amsterdam kulturunun en onemli niteligi olunca baska birsey soylemeye gerek yokmus. Aman da aman. Hem o kulusturlere binin hem de fiyakadan bahsedin. :)

15. Mehmet Keten

Mehmet Keten Forum Bağımlısı

Seviye:
    bizde ülkemizin böyle olduğu günleri görebilecekmiyiz ?

16. gezgin2

gezgin2 Forum Demirbaşı

Seviye:
    Amsterdam dünyanın kadın nufüsunun en fazla olduğu yerdir, ayrıca bisiklet kullanımında çok ileri oldukları için bu tür manzaralar normal ama ben size keşke forum uygun olsada amsterdamın bir de madalyasının diğer tarafını gösterebilsek :)

Herşey göründüğü kadar değildir ;)

Sevgiler...

17. Ferhat Özben

Ferhat Özben Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Ne güzel inş bizim ülkede de bisiklet kültürü bu kadar yayılır.
    Sitedeki fotolarda mesaj çektiğini, telefonla konuştuğunu, etekli elbiselerlele bile bindiklerine dikkat çekmiş :)

Soner Sarihan bunu beğendi.
  18. Mehmet Keten

Mehmet Keten Forum Bağımlısı

Seviye:
    her ülkenin mutlaka birde görünmeyen yüzü vardır amerikada bile bir sürü sokakta yaşayan aç insan var mesela.bir çok kişi amerikaya gitme hayali kurarken.

19. Mustafa ÖZKARA

Mustafa ÖZKARA Forum Demirbaşı

Seviye:
    Buna bittim :)
    Şaka falan bisikletin bir yaşam tarzı haline getirilmesi çok güzel bir durum.