Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Amörtisörüm birden sertleşmeye başladı.???

Konu, 'Süspansiyon' kısmında morrisonhotel tarafından paylaşıldı.

1. morrisonhotel

morrisonhotel Üye

Seviye:
    Arkadaşlar bisikleti alalı 10 gün oldu süspansiyon olarak SUNTOUR SF9XCM-HLO var ilk zamanlar gayet güzeldi fakat daha sonra bu inip çıkap borularına(adı her neyse:rolleyes: ) toz yapışmaya başladı ve ben hep sildim ve şimdi artık yağ çıkmıyor acaba bu sertleşmenin nedeni bumudur ve bu sorunu nasıl çözebilirim?Servise götürsem içini açıp yağlarlarmı acaba pek güvenmiyorum açıkçası makina yağı sıkıp verirler diye düşünüyorum arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum

2. bisikletletçi52

bisikletletçi52 Forum Demirbaşı

Seviye:
    arkadaşım xcr ve alt modelleri xcm dahil her model toz vb şeylerdenbazen her zaman deil tıkanma yapar,sertlerşir hatta çalışmayacak hale gelir.çözümü haliba bol köpüklü su ile basınçlı sudur.denedimondan biliyorum :D

3. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Sertleşme için 10 gün çok az aslında.

Ben normal şartlarda temizleme işini yaparken boruların girdiği yerdeki lastikleri yukarı doğru söküp onların altını da temizliyorum. Bir sonraki kirlenmeye kadar idare ediyor. Siyah kalıntılar olursa, amortisörün içine kaçırmayacak şekilde WD-40 sıkıyorum az miktar, sonra da bezle siliyorum o boruları. Firmanın önerdiği şey ise; o boruları teflon yağ ile silmek...

4. morrisonhotel

morrisonhotel Üye

Seviye:
    teflon yağ bulamıcam makina yağıla yapsam zarar olurmu acaba?

5. Güvenç Terzierol

Güvenç Terzierol Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    onla iyui olmaz WD 40 sıkarsanız belki olabilir ince bir yağ çünkü..
    benimde bir ara öyle oldu ama sonra bayağı bir açıldı sü anda bayağı iyi calışıyo bence bi on gün düzenli binin masayı calıştırın biraz sonra yine yazarsısnz. bende de baya sertleşmişti sonra kendine geldi.

6. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Makine yağı da denemiştim bir ara ama çok fazla toz topladığı için vazgeçtim. Belki de yağı fazla kaçırmışımdır ama makine yağından memnun kalmadım.

7. morrisonhotel

morrisonhotel Üye

Seviye:
    tamam kardeşim şimdi serviste adama dedim bişeyler yapar herhalde inş açılır yoksa açılmasını bekleyeceğim bu toz olayınada bir korumalık bulmam lazım

8. Ali Yarıcı

Ali Yarıcı Üye

Seviye:
    Ben ön ve arka amortisöre yemek yağ sürmüştüm gayet işe yaradı küçük bi tümsekten geçsem ön kalkıyor şimdi.

9. E-mr-E

E-mr-E Forum Demirbaşı

Adı:
    EMRE
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Köpük ve su cözüm degildir. aksine maşada korozyona yol açar.Aslında maşanın sökülüp burcları ve içini balata spreyi ile temizlenmelidir. (würth) marka balata spreyini öneririm.ve daha sonra arkadaşlarında dedigi gibi wd 40 ile yağ layabilirsin..

10. can demirel

can demirel Aktif Üye

Seviye:
    aynı sorun bendede var ama bisikleti alalı 1 ay oldu önceden en hafif bi ön fren sıkısımda yaylanıodu simdi kazık gidi oldu kaldırımdan inince anca yaylanıo

11. Mehmet Can Çimir

Mehmet Can Çimir Üye

Seviye:
    Kesinlikle katılıyorum :in: ben de würth balata temizleyici (herhangi bir yerden 5 tl'ye temin edilebiliyor) ile temizliyorum, tüm kiri, yağı, pisliği anında akıtıyor; sonra da wd 40 ile güzelce yağlıyorum :)

Not: balata temizleyiciyi uygularken bez vb ile amortisörün iç tarafta kalan kısımlarını koruyun, çözülen yağ, kir vs oraya akmasın ;) Kolay gelsin

12. morrisonhotel

morrisonhotel Üye

Seviye:
    hocam içini açıp yağlayınca gres gibi yağ sürmemiz gerekmezmi wd40 çok ince olmazmı yani yayıda sökmiyecekmiyiz? birde bu würth temizleyici sprey nerelerde satılır kacadır acaba?

13. Mehmet Can Çimir

Mehmet Can Çimir Üye

Seviye:

würth spreyler bazı marketlerin oto reyonlarından, benzincilerin marketlerinden, oto sanayilerdeki parçacılardan temin edilebilir. Gres veya teflon yağ (makbul olanıdır) çok az miktarda (ince bir tabaka oluşturacak şekilde) sürülmeli aksi taktirde çok kısa süre içinde yine aynı sorunu yaşarsınız. Ayrıca wd 40 tabir-i caiz ise bir 'kurtarıcı'dır; kir, pas, yağı söker, silikonumsu içeriği sayesinde yüzeyde bir tabaka oluşturur ve yağ içerdiği için yağlama yapar.

Bizde her zaman fazlası göz çıkarmaz mantığı işler ama bu işler böyle işlemez ;) Kolay gelsin :)

ErdincAydin78 bunu beğendi.
  14. morrisonhotel

morrisonhotel Üye

Seviye:
    sağol kardeşim keşke bide sökebilseydim .D neyse kenarından wd 40 sıkarım artık

15. çağdaş efe

çağdaş efe Kıdemli Üye

Seviye:
    amortisörüm çalışmıyor diye servise gittim bisiklet kalsın fabrikadan yeni amortisör getirtelim olmazsa falan dediler eve geldim contaların altından 2 şer damla makine yağı damlattım ilk aldığımdan daha iyi çalışıyor şimdi.bu nasıl servis anlamadım

16. Güvenç Terzierol

Güvenç Terzierol Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    tam olarak neresinden damlattın anlayamadım alttaki maşayı söklek için olan yerdenmi??

17. morrisonhotel

morrisonhotel Üye

Seviye:
    yenisini alaydın hocam işte ne güzel :)

18. çağdaş efe

çağdaş efe Kıdemli Üye

Seviye:
    ben öyle bir haft beklemek istemedim zaten maşa yeni bir 40 gün oldu bisikleti alalı.

üzerindeki lastik korumaları araladım damlatı verdim içine bukadar.şimdi miss oldu;)

19. çağdaş efe

çağdaş efe Kıdemli Üye

Seviye:
    lastik kapakları araladım çıkmadı çok sertti zorlamak istemedim.aradan makine yağının boğazını soktum tamam

20. morrisonhotel

morrisonhotel Üye

Seviye:
    nası araladın ki ben deneyeyim dedim çok sertdi demir bir halka vardı bi o cıktı yani yapamadım