Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

amortisorlü sub 20.

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında ahmet yıldırım tarafından paylaşıldı.

1. ahmet yıldırım

ahmet yıldırım Yeni Üye

Seviye:
    arkadaslar maşa degısıklıgıyle amortısorlu sub 20'im oldu.daha bugün aldım.11.5 kilo.fikirlerınızı beklıyorum...

2. Mustafa Ozler

Mustafa Ozler Kıdemli Üye

Seviye:
    maşa değişikliği sadece ağırlıkla ilgili bir konu değil... açıları da değiştirebilecek bir konu... sub'ın kadrosu her ne kadar amortisörü olan model serisi sporster'e benzese de tam olarak açıları ve oranları aynı mı bilemiyorum... Bu fark 2009'a kadar daha az olsa da özellikle 2010 modellerinden aldıysanız arada fark olduğu gözle görülür şekilde açık.

Bu tip bir değişiklik yapmadan önce ölçülerden bir kontrol etmek gerekli.
    Sonuç ne çıkmıştır sizin kullanım amacınıza uyar mı uymaz mı bilemiyorum.
    Bu tip değişiklikleri çalıştıktan sonra gerçekleştirmek lazım... veya gidip açıları profesyoneller tarafından çalışılmış bir sporster almakta fayda var...

Diğer yandan bildiğim kadarıyla alaşım maşası olan sub 20... 2010 yılı modelinde bile 11.4 kg geliyor. 2009 modeli 11.6 idi sanirim... yanılıyorsam düzeltin lütfen... alaşım maşa çıkarılıp amortisör takıldığında aynı ağırlığın korunması dikkatimi çekti...

3. ahmet yıldırım

ahmet yıldırım Yeni Üye

Seviye:
    sub 20 2010 larda alasım masa yok zaten,bunu bılerek değisim yaptm.ağırlıkta asla bı degısıklık olmadı.dediğiniz açı meselelerı nı de danıstım tabıkı..sub 20 yı aynı sekılde kg'dan kazanmak ıcın amortısorlu masayla degıstıren kişilerle de görüstüm.bir sorun olmadıgını ve oldukca rahat oldugunu soyledıler.degerli görüsleriniz icin tesekkürler...

4. ahmet yıldırım

ahmet yıldırım Yeni Üye

Seviye:
    siz ne kullanıyorsunuz acaba?

5. Mustafa Ozler

Seviye:
    Değişik tur bisikletlerini toplayarak kullanıyorum. Şu anda sporster kadrosundan toplanmış bir bisiklet de dahil. Genellikle tur bisikletleri ilgilendiğim bir konudur o nedenle ağırlık konusu ilgimi çekti.

Scott sub 20, 2010 modeli alaşım (alloy) maşa kullanıyor ve ağırlığı 11.4 kg (bu sefer kontrol ederek yazıyorum). normal koşullarda (çok üst düzey olmayan) 28" bir amortisörün bu bisikletin ağırlığını ciddi olarak arttırması gerekir. Şaşırdığım nokta budur. Açıkçası amortisörün modelini ve markasını merak ettim. Bu konuda bilgi yollarsanız travel (hareket) mesafesini ve ağırlığını öğrenmek açısından faydalı olur.

Diğer yandan size yardımcı olmak açısından söyleyeyim, mesela sporster kadrosu amortisör için tasarlanmış bir kadro bu nedenle furş borusu boyları arasında 3cm civarı bir fark var... sub 20'ye amortisör taktığınızda gidonun min. yüksekliğinin sporster'e göre 3-3.5 cm yukarıda olacağı kesin... bunun dışında açılarda da 1/1.5 derecelik bir değişiklik var bu da gene gidonun min yüksekliği biraz daha yukarı çıkacağına işaret ediyor. Ha bütün bunlar kötü mü? bunu hedefleyene değil... eğer bisikeltinizde sporster'den daha dik bir pozisyon, 3,5/4 cm arası daha yukarıda bir min. gidon yüksekliği istiyorsaniz istediğinizi elde etmişsiniz demektir...

Mesela uzun yolda sırt ağrıları çeken birine böyle bir kadro tavsiye edilebilir... diğer yandan sadece bir sporster'e açılı gidon boynu takarak da aynı konforu sağlamak mümkün.

Son olarak amortisörünüzün bir modelini ve bisikletinizin bir fotoğrafını yollarsanız daha detaylı yazmak mümkün.

6. caner ünsal

caner ünsal Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    kullandığınız sporster düz maşalı mı? Şunun için soruyorum ben sporster p6 nın maşasını daha iyi bir modelle değiştirmeyi düşünüyorum gene düz maşa olacak şekilde hangi ölçülerde bir maşa bakmalıyım.

7. Salih Bisan Pacific 1996

Salih Bisan Pacific 1996 Üye

Seviye:
    Değişiklik konfor amaçlı sanıyorum. Fotoğraflarını görebilirsek ben de çok memnun olurum.

8. ahmet yıldırım

ahmet yıldırım Yeni Üye

Seviye:
    atıyorum resımlerı

9. Murat İçlek

Murat İçlek Bisikletkolik

Seviye:
    Resimleri beklıyoruzzz :)

10. ahmet yıldırım

ahmet yıldırım Yeni Üye

Seviye:
    ya komık olucak ama nasıl atıldıgını bı acıklasanız olur mu?:DD:

11. Mustafa Ozler

Seviye:
    P6'nın maşasını düz bir modelle (amortisörlü değilse değiştirecekseniz) herhangi bir sorun olacağını sanmıyorum. tavsiyem karbon bir maşa takmanız. Çünkü P6'nın maşası bildiğim kadarıyla çelik. Alaşım değil diye biliyorum. Bu nedenle aşırı vibrasyona giriyor. Ölçü olarak normal maşa ile amortisör arasındaki yükseklik farkı olmadığından herhangi bir maşayı takabilirsiniz. Ancak maşanın boyunuza göre kesilmesi gerektiğini unutmayın. P6'nın üzerinde standart gelen boydan daha uzun bir pozisyonu tercih etme şansınızı değerlendirin. Bu size kullanımda daha az sportif ancak uzun mesafelerde daha rahat bir sürüş olanağı sağlar.
    maşa tavsiyesi olarak da "Evo karbon 28" Trekking Çatal(V-Fren için)" Yeşil bisikletten bulabilirsiniz... Bu maşanın size uyması lazım. Karbon veya alaşım maşa alırken sizin kullanmanız gerken lastiklerin 25-37 arası olduğunu bunun sığabileceği bir maşa olması gerektiğini, V fren kullanacağınızı unutmayın. Çok kaliteli yol maşaları var ama ya Disk frene ya yol bisikleti frenlerine uygun.

12. caner ünsal

caner ünsal Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    p6 nın maşası çelik. Ben de karbon maşa düşünüyorum. Yazdığınız modeli de dikkate alarak iyi bir maşa seçmeye çalışıyorum.