Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Amortisörlü maşa seçimi için yardım!

Konu, 'Süspansiyon' kısmında Emrah Catak tarafından paylaşıldı.

1. Emrah Catak

Emrah Catak Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Arkadaşlar merhaba,

2011 Sedona 711V model bisikletimde bulunan "Suntour XCM MLO" maşa, sertlik ayarı sonda olmasına rağmen bisiklet üzerine çıktığımda baya bir içine giriyor ve fren yaptığım zamanda neredeyse üzerinden atacak kadar yine içine giriyor. Zaten gidon yüksekliği de bana göre alçak olduğu için, maşayı aktif durumda neredeyse hiç kullanamıyorum. Bisikletçiler yine Suntour'a ait XCR modelini öneriyorlar. Mevcut maşama göre daha sert olabileceğini söylüyorlar.Fakat gerçeklik payı ne kadardır bilemiyorum. Sizden bu konuda bilgi ve birikimlerinizden yararlanmak adına yardım rica ediyorum.

Bütçem maksimum 200 TL. Daha sert hemen içine kaçmayan bir maşa istiyorum. Maşa alırken nelere dikkat etmeliyim? Örneğin rebound ayarı, 80,100,120 ve 130 mm deniyor bunlar nedir? Önerebileceğiniz marka ve modeller ve bu modellerin mevcut kullandığım maşaya göre artıları nelerdir?

2. Cyclist999

Cyclist999 Bisikletkolik

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    XCR kullanma fırsatım oldu giriş seviyesinde en iyilerde benim için, ne çok sert ne çok yumuşak olması gerektiği gibi. 80,100 tarzı sayılar ön maşanın, amortüsör travel yani esneme aralığını belirtiyor olması gerekiyor. Şehir içinde 80, arazide 100 ün üstünde olması tercihimdir, ama hep 100 te de durabilir. :)

Mutlu Onur ÖZDEMİR bunu beğendi.
  3. akgulcemal

akgulcemal Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Arkadaşımın bisikletinde xcm var , bende üç sene boyunca xcr kullandım . Yaylı maşaları esnetebilme gücü kilonuzla doğru orantılıdır.Havalı maşalar gibi kullanıcıya göre ayarlama imkanları pek yoktur.Ben 85 kiloyum ama iki maşada da dediğiniz gibi bir sorunla karşılaşmadım.Maşanızda bir sorun olabilir. 80 , 100 , 120 gibi ifadeler maşanın çalışma aralığını belirler.Rebound ayarı ise maşanın geri tepme hızının ayarlanabilmesidir.Bunlar xcm ve xcr gibi maşalarda malesef yok. Sertlik konusunda en iyi çözüm havalı bir maşa almaktır bence.

4. Mert KURT

Mert KURT Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bisikletinizin üzerine bindiğiniz de vücud ağırlığınızdan dolayı maşanızın 1cm kadar içeri girmesi normal birşey. Fakat yarıya daha fazla giriyorsa bu kilonuzun oldukça yüksek olmasındandır. FOX vanilla (yaylı modeli) dışında kiloya göre çeşitli yayları olan bir maşa bilmiyorum.
    Siz XCR'de alsanız aynı problemi yaşama ihtimaliniz yüksek (tabi XCM maşanızda bir arıza yoksa)

Size önerim bütçenize uygun bir havalı maşa satın almanız. Kilonuza göre hava basıncı basarak sorunlarınızı büyük oranda çözebilirsiniz.
    En uygun fiyatlı havalı maşa Suntour Raidon (2. el 200TL civarı) veya Suntour Epicon(2.el 300tl civarı) modelini alabilirsiniz.

Kesin çözüm istiyorsanız da compression özellikli bir FOX RLC veya Rock Shox Reba veya SiD almanızı öneririm. Tabi bunların sıfırları için ortalama 1000tl gibi bir bütçeyi gözden çıkarmanız gerekli.

Bu arada kilonuz nedir?

5. Emrah Catak

Emrah Catak Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    120 kg ağırlıktayım. 120mm RST OMEGA maşa yada 120 mm Suntour XCR RL-R 26 " maşa öneriliyor. Tabi ki şu anki kullandığım 100MM Suntour XCM MLO maşaya göre ne farkları olur bilmiyorum.Benim aradığım şey hafta sonları 100 km kadar yaptığım turlarda asfalt ve yarı topraklı ortamlarda maşayı kitlemeden kullanabilmek. Yani kitlediğim zaman belli bir zaman sonra ellerim uyuşuyor, bir çukura düştüğümde ve yüksek hızda düştüğümde küt diye etki yapmasını istemiyorum. Maşayı açıp kullanayım dediğimde%35 ile %50 arasında çöküyor ve ağırlığımdan dolayı çok esniyor. Buda bana güç kaybı olarak geri dönüyor. Yani asfaltta da kullanabileceğim çok fazla esnemeyen tabir-i caizse neredeyse kilitlenmiş maşa kadar sert olabilecek fakat yolda ki bozuk zeminleride bana pek hisettirmeyecek bir maşa arıyorum.