Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Amortisör yağı?...

Konu, 'Süspansiyon' kısmında yighitjan tarafından paylaşıldı.

1. yighitjan

yighitjan Bisikletkolik

Seviye:
    Arkadaslar,amartisör yağı ne sıklıkla değişmeli?

Bi' de bu amartisör yağlarının terim(5wt,10wt,15wt)anlamı nedir,5 olan mı iyidir yoksa 15 olan mı:):D

şimdiden teşkürrr

2. bts.elektronik

bts.elektronik Forum Bağımlısı

Seviye:
    amortisör yagı kullanım sıklığı ve yerine göre değişim zamanları farklılık gösterir. örneğin devamlı yarışlara giriyorsan her sezon değiştirmen gerekebilir öte yandan genelde asfaltta binen ve pek yarışmayan bir amaotisör iki sezon yağ değiştirmesede olabilir .5wt,10wt,15wt ise yağların vizkoziteleridir diğer bir anlatımla akışkanlıklarıdır yarışçı amaotisörlerinde genelde 5wt kullanılır çünki daha iyi tepki verir zaten amortisörlerin bakım kitabında genelde 5 yada 10wt tavsiye ediliyor yani 5wt iyidir 10 wt kötüdür diye birşeyde söylenemez hangi yağı nerede kullanman gerekiyorsa o yağ orada iyidir.tanlız tabi bu yağları normal mineralli madeni yağlarla karıştırmamak gerekir bu yağlar süspansiyon yağı ve mineral içermez. eğer amortisöre bu mineralli madeni yağ koyarsan amaortisör çalışır amam bu yağ zamanla aliminyum kovan ve parçalarla etkileşime girer ve onları korozyona uğratır.

3. Elman TEMEL

Elman TEMEL Bisikletkolik

Seviye:
    şölen abi bende en yakın zmnda reba'yı bakıma alacağım.piyasada bulabileceğimiz en iyi yağ hangisidir.(marka vs) ve nerden bulabiliriz(özellikle bursada),bilgilendirirsen sevinirim:)

4. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Amortisör yağının değişim periyodu amortisörün kullanım alanına göre de değişir. XC maşalarında ortalama 1 yıl iken DH amortisörlerinde bu süre daha kısadır.

Üreticiler genellikle sürüş saati üzerinden amortisörleri için bakım aralıkları önerirler. (200 saat sürüş vs gibi)

Yağ konusu çok hassas, örneğin Fox terralogic amortisörler için 7w yağ öneriyor. Piyasada motorsikler amortisörleri için olan yağlardan doğru değerde olanları satın alınıp kullanılabilir. Ancak 7 gibi ara bir değer var ise eldeki yağlar kullanılarak (mutlaka ama mutlaka amortisör yağı olmak zorunda) uygun yoğunlukta yağ elde edilebilir. Oran/orantı hesabı yaparak gerekli miktarları bulabilirsiniz.

Bu bakım hizmetini veren herkes yağ ile beraber amortisörün keçelerinin de değişmesini öneriyor. Bu nedenle en sağlıklısı kendiniz çabalamaktansa bu işin erbabı birisine yaptırmak diye düşünüyorum. Şahsen bisikletimin her noktasına benden başka kimsenin eli değmezken, amortisörüme de servisinden başka kimsenin eli değmez.

5. yighitjan

yighitjan Bisikletkolik

Seviye:
    herkese Teşekkür ediyorum.

6. bts.elektronik

bts.elektronik Forum Bağımlısı

Seviye:
    piyasada bulabileceğin en iyi süspansiyon yağı motorex racing fork oil marka olanı istanbuldan bi ara ben getirtmiştim epeydir onu kullanıyorum ama bursada malesef yoktu. ayrıca amortisörün kendi orjinal yağıda var ama türkiyede yok.sökülünce keçelerden ziyade oringlerin yağ tüpü tarafındakilerin değişmesi gerekiyor genellikle haberin olsun. amortisörün sitesindeki bakım klavuzuna göre yapman gerekiyor.kolay gelsin

7. erhana

erhana Aktif Üye

Seviye:
    Marintek de RockShox'ın amortisör yağlarını (pitstop) getiriyor. Marintek bayii bisiklet mağazalarında bulabilirsin. Fiyatı da Motorex'den daha uygun.

8. yighitjan

yighitjan Bisikletkolik

Seviye:
    erdoganlarda pitstop olarak var.

9. XCM

XCM Aktif Üye

Seviye:
    Motorex 5w-7,5w-10whepsiburada gibi sitelerden alınabilir....

10. WiccaTurk

WiccaTurk Yeni Üye

Seviye:
    Dot4 hidrolik yağı koyşam iş görürümü Rock Shox Duke Maşama 5wt-10wt diyo sitesinde ama ??

11. özcan parlakoğlu

özcan parlakoğlu Forum Bağımlısı

Seviye:
    maşanın yağı nasıl değiştiriliyor?

Özgür Tunalı bunu beğendi.
  12. Özgür Tunalı

Özgür Tunalı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Youtube gibi sitelerde markaların kendi bakım videolarıda, kullanıcıların bakım videolarıda mevcut.Ordan öğrenirsin en kolayı burdan anlatmakla olmaz.Ben ordan öğrendim rock shox domainin yağını değiştirdim.Ve en son aldığım marzochi 888rc2 nin hem yağını hem keçesini değiştirdim.Ayrıca markaların service bölümlerini de incelemen gerekiyor hangi yılın hangi modeline nekadar hangi vizkozitede yağ konulduğunu bilmen için.

özcan parlakoğlu bunu beğendi.
  13. özcan parlakoğlu

Seviye:
    benim amörtisör istediğim yumuşaklıkta değil. yumuşaklık ayarını sonuna kadar getirdim ama yinede sert ,acaba yağlamakmı gerekiyor. ne yapsak yumuşatırız. ön freni sıkınca aşağı 1 cm kadar iniyor aşağıya.

ben taşlık alana girsem şu videodaki gibi yaylanma olmuyor.

bu arada maşam : sr suntour xcm v2

http://www.srsuntour-cycling.com/dstore/products/Forks/2364/XCM+V2/SF9-XCM+V2+26'.html

14. Raven_35

Raven_35 Onursal Üye

Seviye:
    XCM maşanın yağ bakımı derdi yoktur.Yaylı maşadır.Sizin probleminiz maşanın iç boruları ve dış boruları arasındaki rulmanların sürtünmesidir.Sanayiden lityum sabunlu beyaz gres alıp maşanın dış borusundaki yatakları yağlayacaksınız.

15. özcan parlakoğlu

Seviye:

söylediğin yağı googleda aratırken, xcm için yağlama konusuna rastladım.:in:

http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=54757

burada sıvı makina yağı kullanmışlar, fakat atalardaki sedona yetkili servisinin söylediğine göre sıvı yağ içindeki gresi eritirmiş, o yüzden bende sıvı yağ kullanmadım. gerçi o koruyucu kapakların açıldığını bilmiyordum, daha önce o kapağın üstünden 2-3 damla sıvı yağ dökmüştüm ama o da içine gitmemiştir zaten.

bunu sökmeden yağlamam mümkün değil sanırım, sökersem geri toplayabilirmiyim onuda bilmiyorum =)