Amerika'dan bisiklet getirmek?

oğuzhan dalgıç

Aktif Üye
Tepki
18
Merhaba arkadaşlar

Ben bu yaz amerika ya gidicem ve ordan bir yol bisikleti almak istiyorum malum orda fiyatlar buraya göre daha uygun. Ama öncelikle merak ettiğim bir konuyu sizinle paylaşmak istedim. Ordan bisikleti aldım diyelim getirirken havaalanında bisikleti uçağa almama gibi bir durumla karşılaşır mıyım acaba? Bilen varsa şimdiden yorumları için teşekkür ederim.

iyi forumlar..

Scudo

Kimseyi İlgilendirmez

Forum Demirbaşı
Tepki
316
İsim
Murat Ç.
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Geotech
Bisiklet türü
Şehir - Tur
İşiniz rast gelsin. Ancak, Deve'ye hendek atlatmak sanki daha kolaymış gibi geldi bana :) Şaka bir yana, bildiğim kadarıyla belirli bir ücret karşılığında uçağa alıyorlar. Ama Gümrük sıkıntısı olur mu, bilemiyorum. Eğer önemli bir fiyat farkı varsa denemeye değer. Kolay gelsin.

Sinan KLÇ

Üye
Tepki
1
Gümrüğe takılması yüksek olasılıklı. Şöyle söyleyeyim ben fotoğraf makinem için kaliteli bir lens almak istedim yurt dışından ve araştırmaya başladım sonuçta bilindik kaliteli bir fotoğrafçılık sitesinde bir büyüğümüzün yurt dışından bu şekilde lens aldığını ve gümrükte el koyduklarını öğrendim. 3 ay gibi bir zaman zarfında geri alabildi tabi gümrük, vergi ücretleri şunlar bunları karşılayarak. Sonuç ise daha kötüydü Türkiye'de o lens 1 lira ise bu işlemler sonuncu 7-8 lira ya maal olmuş.

Özet geçersek başını çok ağrıtır.

ramirez

Aktif Üye
Tepki
78
Bisiklet
Salcano
kesinlikle hiçbir sıkıntı olmaz. Uçağa bisikleti demonte alırlar. Aldıgınız yere ucakla seyahat edeceğinizi söylerseniz ona göre paketlerler. Yükleme esnasında herhangi bir sorun olmaz sadeece "fazla hacimli"oldugu için ve toplam tasıma kilonuzu geciyorsa ek bi ücret talep edilir. Onuda seyahat edeceğiniz şirketin ilgili alandaki yetkililerinden ögrenebilirsiniz. Size kilogram basına extra ne kadar ödemeniz gerektiğini söylerler.
Bu yanlıs anlasılma hep olmustur zaten. Yurtdısından yanınızda getirdiğiniz sahsi hiçbir esya için gümrük parası yada vergi adı altında para ödenmez.( Tabiki araba , motorsiklet gibi araclar hariç). Ama bunun ticaretinin yapıldıgı anlasılırsa yani siz cok miktarda kullanılmamıs bisikletle giriş yapmaya calısırsanız art niyet aranır. Ve gümrük prosedürleri işlemeye baslar. bu durumların haricinde kafanız rahat olsun. Hicbir sekilde sorun yasamazsınız.
Unutulmamalıdır ki; Uzaktan ticaret, yani net üzerinde yaptıgımız alısverişler cok farklıdır. Onlar tamamen ticari oldugu için vergileme ve gümrükte sorunlar yasanmaktadır. Bahsettiğim durumlarda ise sistem böyle işlemez.

Mutlu Köksal

Satılık Scott Scale LTD CR1
Tepki
224
İsim
Mutlu
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Rahat rahat getirirsin sorun olmaz :)

• Beğen
Tepkiler: oğuzhan dalgıç

Sinan KLÇ

Üye
Tepki
1
Bu arada benim dalgınlığıma gelmiş şuan farkettim. Benim bahsetmiş olduğum internet üzerinden sipariş ile ilgiliydi. Yanlış bilgi olmasın.

• Beğen

Mutlu Köksal

Satılık Scott Scale LTD CR1
Tepki
224
İsim
Mutlu
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Sinan KLÇ

İnternet üzerinden olursa gümrükte takılır.Gidip vergisini verir yine alırsın rahat :)

• Beğen

Talha Ateş

Forum Bağımlısı
Tepki
605
Bisiklet
Bianchi
Yanınızda getirirseniz sorun yok biliyorum. Fakat sipariş verildiğinde faturalamadan başlayan ve gümrük - kargo dahil bir dizi masrafları oluyor.

Ben kendim almak istediğim bir motorsikletin, (Tabi motorsiklet farklı) önce oradaki mağazadan katalog ve fiyat listesini istedim. Onlar gönderdiler, fiyatı buradan yaklalık %40 daha ucuzdu ve almaya karar verdim. Sonra gümrüğe gidip işi yerinden öğrenince iş değişti...... Vergiler vs. fiyatı buradaki 0 km aynı motorsikletin neredeyse iki katı oldu. Sonra almaktan vazgeçtim.

• Beğen

cruiser76

Aktif Üye
Tepki
103
Yanında getirirken gümrüğe takılmaz. Kuzenim Almanya dan uçakla yanında getirdi. Bisikletçiden karton bisiklet kutusu almış parçalayıp ona kuydu, yalnız uçak firması ek spor malzeme ücreti almış okadar. Yurt dışında bir şekilde olsam kesin bir tane güzel yol bisikleti alır gelirdim.

• Beğen

oğuzhan dalgıç

Aktif Üye
Tepki
18
hepinize yorumlarınız için teşekkür ederim. İnşallah gidince bir yol bisikleti alacağımç

iyi günler.

Talha Ateş

Forum Bağımlısı
Tepki
605
Bisiklet
Bianchi
@oğuzhan dalgıç

Ne gibi şeyler gerektiğini ve işlemleri dikkatli takip edip paylaşırsan bilgi paylaşımı açısından pek çok insan faydalanır. Umarım çok rahat alırsın.

• Beğen
Tepki
271
Amerika'da uzunca bir bisiklet turuna katılmış bir arkadaşım, buradan bisikletini götürmeyip oradan kiralama yoluna gitmişti. Nedenini sorduğumda kiralama ücretinin uçak nakliyesinden daha ucuz olduğunu söylemişti.
Sizin durumunuz tabii ki bundan farklı. Her şeyden önce tura giden gibi gidiş dönüş nakliye farkı vermek yerine, sadece tek yön uçak nakliye farkı vereceksiniz. Nakliye ile birlikte oluşan toplam bedel buradakinden ucuzsa çok mantıklı bir yöntem.

uğur ay

Üye
Tepki
60
İsim
Uğur AY
Bisiklet
Carraro
Konuyu HORTlatmak istedim :) Nisanda da ben gideceğim kısmetse. konunun açıldığı günden bu yana (yaklaşık 4 yıl olmuş.) illaki birileri Amerikadan bisiklet getirmiştir. bu konuda tecrübelerinizi aktarırsanız sevinirim. İyi forumlar :)

cazci

Dört Mevsim Pedal...
Yönetici
Tepki
17.303
İsim
MEHMET CEM SAYGI
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Konunun tozunu alalım:yaz sezonu için a.b.d. ye gidip dönüşte bisiklet getirecek yok mu?
Daha önce gidip,aldığı bisikleti uçağa kargoloyup vererek yanında getirenler :
-Istanbul için ortalama 12-13 kg luk kargoya (yol bis. ve ambalaj toplamı) havayollarında nasıl bir fiyatlandırma yapılıyor?
-Kargoyu havaalanı kargosundan alırken ne gibi bir yol izleniyor?
-Bisikletin yeni olduğu beyan edildiğinde -vergi , harç ,pul gibi söğüşlemeler yapılıyormu?
Bilgi ve deneyimi olanların paylaşmasını umar,saygılar sunarım :hhhhhh:

9magiko

Forum Bağımlısı
Tepki
606
İsim
Murat Ali Güneş
Bisiklet
Diğer
@uğur ay @cazci

Arkadaşlarım vasıtası ile ABD ve Kanada'dan bisiklet ve kadro getirttim yakın zamanda. Soruların cevapları:

- THY ile "direk uçuşlarda" ABD'den yanınızda getireceğiniz bisikletin kutu vs. dahil ağırlığı 32 kilogramı, toplam boyutu (en+boy+yükseklik) 3 metreyi geçmediği durumlarda ödemeniz gereken tutar 60 Euro. Bu miktar aktarmalı uçuşlarda değişebiliyor. Ayrıca yanınızda bisiklet harici aşırı bagaj olması durumunda da fiyatlandırma değişebiliyor. Ancak tüm bu durumlarda alınabilecek en yüksek bedel 150 USD.
- Kargo diğer bagajlar ile aynı işlem ve yollardan geçiyor.
- Yolcu yanında getirilen 1 adet bisiklet için vergi söz konusu değil, yine de riske atmak istemiyorsanız paketin üstünde ya da içerisinde herhangi bir fatura vb. belge kalmadığından emin olmakta fayda var.

Ek olarak: Bisiklet getireceğiniz kesinleştiğinde bunu THY ya da acenteye bildirip ek kargo ücretini peşinen ekletirseniz havaalanında süpriz yaşama ihtimaliniz ortadan kalkar.

Ayrıca eğer bütçeniz ve ihtiyacınız var ise, koli-kutu gibi bir paketleme yerine sade görünümlü bisiklet çantalarından alıp bisikleti onun içine yerleştirirseniz, normal ağırlık ve boyut sınırları içerisinde kaldığınız sürece ek bir bedel ödemeden getirmeniz de mümkün olabilir (özellikle hafif yol bisikletleri için).

Yolcu yanında olmadan, direk kargo ile bisiklet getirmek isterseniz pek tavsiye etmem çünkü hem gümrük ücreti ödeme durumunda kalırsınız, hem de kargo aşırı pahalı olur (minimum 350 USD).

• Beğen
Tepkiler: uğur ay ve cazci

UtkuK

Aktif Üye
Tepki
135
İsim
Utku Karaarslan
Bisiklet
Cannondale
Son 2 yıl içinde 3 kere ( 2 tanesi arkadaşım 1 tanesi kendim) ABD den bisiklet getirdim. Hiçbirinde sorun yaşamadım. THY ile geldiği için uçağa ABD den yüklendi, varış havaalanında teslim edildi. 9magiko arkadaşın belirttiği gibi 60 euroya mal oldu. Valizlerim ağırlık limitini geçtiği için, eşyaların bazılarını bisiklet kutusuna koydum bisiklet dahil 10 kg olan kutu 26 kg geldi ama bir sorun yaşamadım. Bu fazlalık nedeniyle ek bagaj satın alsam 150 USD vermem gerekecekti. THY dışı veya iki farklı havayolu ile gidecekseniz her iki havayolununda taşıma kurallarını okumanızı tavsiye ederim. ABD de ebay ve craigslistten çok iyi ikinci el bisikletler bulabilirsiniz..
Ben DuraAce jant setli, Ultegra komponent, FSA SLK carbon aynakol
2013 Cannondale Caad 10' u kargo dahil 950 USD almıştım.