Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Amerika`dayim; Bisiklet Tavsiyesi

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında h.cevik tarafından paylaşıldı.

1. h.cevik

h.cevik Üye

Seviye:
    Merhaba arkadaslar. Ben Heja. Araniza yeni katiliyorum.
    Bir sureligine Amerika dayim. Eylul sonu gibi Turkiye ye donecegim. Buradayken bisiklet almak istiyorum. Hem asfaltta uzun yol gidebilecegim hem de patiklardan gidebilecegim bir bisiklet secimi yapmak istiyorum. Ege bolgesinde yasiyorum. Ege bolgesi engebeli, yokuslar epey yoruyor. Bu yokuslari en iyi performansla cikmak istiyorum. Amerika ya geldigimde ucuz bir bisiklet aldim. Hergun agir viteste bisiklet kullaniyorum dayaniklilik ve kondisyon icin... Malum yokus cikmak icin sadece bisikletin iyi olmasi yeterli degil. Gezgin bir ruhum var diyebilirim. Mayis ayinda Amerika ya gelmeden once Turkiye nin bir cok yerine gittim otostop, toplu tasima vs. ile... Mugla da yasiyorum. Hemen hemen her hafta sonu Mugla nin bir ilcesine giderim ama artik bu ilcelere bisikletle gitmek istiyorum. Mugla merkezden ilcelere gidis cok rahat olur bisikletle pedal cevirmenize gerek bile kalmayabilir ama donus tam tersi... :) Arastirdigim kadariyla bisikletler Amerika da Turkiye dekilerden daha ucuz. Ben Bisiklete 500-600 dolar kadar bir butce ayirmayi planliyorum. Ne tarz, ne model bisikletler onerirsiniz? Beni ve yaklasik 40 kiloluk kamp malzemelerimi tasiyabilecek bisikletler nelerdir? Fiyat ne kadar fark eder onereceginiz bisikletlerle? Amerika dan Turkiye ye gelince bisikletin bagaj ucretine 100 dolar kadar parayi gozden cikariyorum. Yani 600 dolarlik bir bisiklet alirsam 700 dolar olmus olacak aslinda. 600 dolarlik bir bisiklet Turkiye de ortalama ne kadardir? Farkindayim eger bisiklet Amerikan marka olursa daha cok fiyat farkeder... Buradan bisiklet almaya deger mi ?

Kimilerinin bana dedikleri Trek, Cannondale, Scott markalarindan al. Bunlardan alirsam bunlarin en ucuzlarini almis olacagim heralde. Forumda yazilanlara gore de bu ust markalardan alinacaksa pahali olanlardan alinmali. Ucuz olanlari kotu olanlar... Verdigimiz para sadece marka icin olmus oluyor. Eger Bianchi gibi alt markalarin 500 600 dolarlik olanini alirsam ust model bisikletlerin ucuz olanlarindan cok daha iyisini almis olur muyum?

Boyum : 178
    Kilomu net olarak bilmiyorum ama boyumla orantili.
    Yasim 19. Boyum bir iki yila bir kac cm uzar sanirim. Bunu da hesaba katmali miyiz bisiklet secimi icin? :)

2. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Amerikada büyük bisiklet markaları var,zaten yazmışsınız.Bahsettiğiniz binici profili ise hyrbid bisiklet.YAni hem zorlu şartlarda hem de kolay zeminlerde,gerektiğinde heybeleri takıp tura çıkacağınız bir bisiklet.Cannondale de Quick serisi,Specialized de Crossroad,Crosstrail serisi,belki sirrus;Trek te 7000-8000 series ve FX modelleri Amerika için öne çıkar.Amerikan markası olmasa da Scott Amerikadaki kökleri sebebiyle oldukça yaygın olup sevebileceğiniz modelleri vardır.

h.cevik bunu beğendi.
  3. h.cevik

h.cevik Üye

Seviye:
    Tesekkur ederim bilgilendirme icin. Yarin gidecegim bakacagim. Duruma gore alirim.
    Trek in Turkiye sitesine bir de Amerika Sitesine bakiyorum. Nedense bazi modeller Turkiye de daha ucuz. :)

4. Murat.K

Murat.K Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Scott bir Amerikan markasıdır, neden öyle dediniz ki?

OP sorusuna gelince, yurtıdışından üst düzey bir bisiklet getirmedikçe o taşıma çilesi çekilmez bence.
    Ayrıca Trek Türkiye sitesindeki fiyatların tamamı USA fiyatlarından pahalıdır doğal olarak :)

Örneğin, Trek DS 8.3 (profilinize göre uygun hibrit) USA liste fiyatı 670 USD, TR liste fiyatı %10 peşin indirimiyle 675 EUR

h.cevik bunu beğendi.
  5. gokhan.gursel

gokhan.gursel Kıdemli Üye

Seviye:
    biraz bütçeyi artırarak
    amerikadan buradakinden oldukça uygun fiyata ikinci el, el yapımı bir bike friday alabilirsin
    belirtiğin kullanım koşullarına göre tavsiyem
    http://www.bikefriday.com/bicycles/mountain/1261
    uçağa girmekte hiçbir sorun yaşamayan bu model seninle dünyanın heryerine gelebilir
    (performans konusunda en ufak bir endişen olmasın)

6. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Burada
    http://en.wikipedia.org/wiki/SCOTT_Sports

7. Murat.K

Murat.K Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Tekrar baktım da:
    Kurucusu Amerikalı, ilk kurulduğu yerde Amerika
    Daha sonra kademeli olarak İsviçreli bir çalışanı tamamını almış şirketin..

8. h.cevik

h.cevik Üye

Seviye:
    Ilgi alanima girmemis bir bisiklet belki de kullanmadigimdandir. :) Bu tarz bisiklet ile MTB arasindaki fark nedir boyutlar, gorunum disinda?

9. gokhan.gursel

Seviye:
    özelliğide bu zaten MTB den "standart bir bavula giren" boyutları dışında herhangi bir farkı yok
    kullanım isteklerine göre bir diğer tavsiye edebileceğim model ise Dahon speed p8 bu modeli denemeni isterim
    http://www.nycewheels.com/dahon-folding-bike-speed-p8.html
    özellikle fiyatına dikkat

10. gokhan.gursel

Seviye:
    katlanır bisikletlere önyargılı yaklaşmadan önce şu konuyu okumanı tavsiye ederim
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=101926
    Bike Friday bu işin ulaşabileceği son nokta
    Dahon konusundaki kullanıcı yorumlarını forumumuzdan da takip edebilirsin

11. h.cevik

h.cevik Üye

Seviye:
    DUZENLEME
    Son yorumunuzu gormeden bunu yazdim

Eger gercekten tek fark boyut sayilacaksa gercekten cok iyi. Inceliyorum modellerini. Bunlarla uzun yola cikalabilir mi? Dayanikli midir bu tur bisikletler? Bir yil sonra sorunlar bas gostersin istemiyorum. :)

12. gokhan.gursel

Seviye:
    tur a çıkmak için katlanır bisikletler bence en avantajlı modeller
    - ekstra ücret ödemeden standart bir bavulla uçağa sokulabilir, zarar görme, eekstra bagaj parası ödeme endişesi olmadan tur keyifle tamamlanabilir
    zaten dünya genelinde de oldukça yaygın bir kullanımı var tur için inceleyebileceğin bazı modeller şunlar (bu modeller sadece tur amacıyla üretilmiştir)
    bike friday world tourist, dahon speed tr, tern link 24h

h.cevik bunu beğendi.
  13. h.cevik

h.cevik Üye

Seviye:
    Performans ve dayaniklilik da sorun yoksa gercekten harika bisikletler. :) Neden tercih edilmesin ki? Bu modellerden bulup denemeliyim. :)