Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Amatörler İçin Antrenman Programı

Konu, 'Sporcu Odası' kısmında Mithatcan Öcal tarafından paylaşıldı.

1. Mithatcan Öcal

Mithatcan Öcal Yeni Üye

Seviye:
    Merhabalar, bu konuyu açmamak için forumda biraz gezindim fakat beni tatmin eden bir yazı bulamadım.

Bisikletle amatör olarak ilgilenen biriyim, sporcu değilim. Yaklaşık 3 yıl öncesinden kalma kürek kariyerim var -artık yapmıyorum-. Bilmeniz daha yararlı olur sanıyorum.

Yaklaşık bir aydır yapmakta olduğum haftalık antrenmanı buraya yazıyorum, sporcu arkadaşlar programın eksiklerini/yanlış olan kısımlarını söylerse benim(ve bu işle ilgilenenlerin) çok işine yarayacağını düşünüyorum. Şimdiden teşekkürler.

1. gün: 30 km, 160 nabız sürekli
    2. gün: 30 km, 160 nabız sürekli
    3. gün: Circuit(İstasyon)antrenmanı 3 set 6 hareket, set araları 5"dinlenme, (her hareket için 40" hareket 20" dinlenme), max. kuvvet
    4. gün: dinlenme
    5. gün: 10 km, 180 nabız, 3 set aralarında 10' dinlenme
    6. gün: 40 km, 140 nabız sürekli
    7. gün: dinlenme

Bir şeyi belirtmek isterim, bu antrenmanları hep kürek sporunu düşünülerek, oradan yola çıkarak kendim hazırladım. Bisiklet ile benzerlik taşıdığını düşündüğüm bir spor -dayanıklılık açısından çok benziyor- fakat kürek sporunda bitmez tükenmez laktat antrenmanları vardı, bisiklette buna pek ihtiyaç duymuyorum amatör olarak uğraştığım için, elbette sprint için çok gereklidir ama artık o maksimum antrenman stresini yaşamak istemiyorum=) düşünenlerin bunu da hesaba katması iyi olur.

Şimdiden teşekkürler.

Alper Döker bunu beğendi.
  2. Alper Döker

Alper Döker Üye

Seviye:
    bilgiler için teşekkür ederim arkadaşım bisiklete yeni başlıyor prof olarak ona çok yardımı dokundu :)

can bülbül bunu beğendi.
  3. Meriç Özcan

Meriç Özcan Yeni Üye

Seviye:
    Kaç yaş için bu antreman?

4. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    1. ve 2. gün nabız değerleri 15-20 yaş civarı için uygun ancak daha üst yaşlar için aşırı değerler.

Dünyada kürek sporuyla uğraşanlar sık sık bisiklet antremanı yapıyorlar . Hatta geçmişinde kürek dalında olimpiyatlarda yarışıpta şu an pro bisikletçi sporcular bile var . Bunlardan en ünlüsü Cameron Wurf

http://www.cyclingnews.com/news/australias-wurf-joins-liquigas-doimo